AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Bi2LOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Απρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6826
Τόπος: Κέρκυρα, Ελλάδα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/09/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν γνωρίζω το θέμα, ούτε εχω δει το τηλεσκόπιο. Απλά στην Ερ.Αστρονομία πολλά δεν θα δουλέψουν όπως θέλουμε ακόμα και στο πιο ακριβό Τηλεσκόπιο Μάρκας. Πάντα χρειάζονται τροποποιήσεις και συντηρήσεις για ερθει ο εξοπλισμός και να στρώσει. Μάλιστα αυτό θα το συμπεράνουμε και στο φόρουμ όπου υπάρχει θεματική ενότητα Mastrovox αλλά και κάθε λογής μετατροπές που πουλιούνται(πολλές φόρες πανάκριβα).

Καλή συνέχεια και στους δύο, ελπίζω να βρεθεί λύσει.

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200
ED80 600 f7.5, Vixen9x63
Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21
www.metallinos.net
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Νοέ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1044
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 10:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τάσος Βράτολης έγραψε:

Παρόλα αυτά η κίνηση ήταν και πάλι απαράδεκτη για τέτοιο όργανο. Στην τελευταία δοκιμή με την θέση που μπήκαν βελτιώθηκε ελαφρώς αλλά και πάλι δυστυχώς..πολύ αμυδρά. Το λυπηρό είναι πως σε ορισμένες περιπτώσεις απόπειρας να το κινήσεις στο ύψος, σηκώνεται ολόκληρο το τηλεσκόπιο από το έδαφος! Μιλάμε για τέτοιο πρόβλημα…όπως καταλαβαίνετε μικρές διορθωτικές κινήσεις δεν είναι δυνατόν να επιτευχθούν έτσι, ούτε σε μικρές αλλά ούτε και σε μεγάλες μεγεθύνσεις.
[/i]

eliasg2004 έγραψε:
Το τηλεσκόπιο το έχω δει κι εγώ σε 2 περιπτώσεις σε αντίστοιχες εξορμήσεις και μπορώ να επιβεβαιώσω τα λεγόμενα του Τάσου. Ενώ είναι φροντισμένο και καλοφτιαγμένο όσον αφορά στη δουλειά στο ξύλο, ελαφρύ στη μεταφορά και το κυριότερο σωστά ζυγισμένο, η κίνηση καθ' ύψος ήταν δραματική: κολλήματα, δυσκολίες και όπως λέει ο Τάσος ώρες-ώρες στην προσπάθεια να το μετακινήσει κανείς πάνω ή κάτω "...σηκώνεται ολόκληρο το τηλεσκόπιο από το έδαφος".

Να προσθέσω μόνο ότι στην κατάσταση που περιγράφει ο Τάσος και ο Ηλίας, το τηλεσκόπιο ήταν ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΟ κατά ένα ποσοστό. Το παρέλαβα σε πολύ χειρότερη κατάσταση. Το πρόβλημα επίσης δεν ήταν μόνο στο Alt αλλά και στο αζιμούθιο.

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Τάσος ΒράτοληςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Σεπ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2152
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Bi2L έγραψε:
Δεν γνωρίζω το θέμα, ούτε εχω δει το τηλεσκόπιο. Απλά στην Ερ.Αστρονομία πολλά δεν θα δουλέψουν όπως θέλουμε ακόμα και στο πιο ακριβό Τηλεσκόπιο Μάρκας. Πάντα χρειάζονται τροποποιήσεις και συντηρήσεις για ερθει ο εξοπλισμός και να στρώσει. Μάλιστα αυτό θα το συμπεράνουμε και στο φόρουμ όπου υπάρχει θεματική ενότητα Mastrovox αλλά και κάθε λογής μετατροπές που πουλιούνται(πολλές φόρες πανάκριβα).

Βασίλη τα απλοποιείς υπερβολικά τα πράγματα και λυπάμαι αλλά δεν είναι έτσι σε αυτήν εδώ την περίπτωση. Επίσης, κάνεις λάθος στο σημείο με το ακριβό τηλεσκόπιο μάρκας. Έχω δει την ακριβή μάρκα των Dobsonian (Obsession) να παίζει άψογα στο θέμα της κίνησης πάντα. Μη λέμε ό,τι θέλουμε τώρα!!

Συμφωνώ στο ό,τι κάποια πράγματα σηκώνουν πάντα βελτίωση αλλά ας είναι μικροπράγματα και όχι το ΘΕΜΕΛΙΩΔΕΣ θέμα της κίνησης και μάλιστα στο χειροποίητο τηλεσκόπιο!!
Ας είναι κάτι με την τοποθέτηση του ερευνητή, ας είναι κάτι με τις βίδες της ευθυγράμμισης, οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό καθεαυτό το θέμα της κίνησης. Δεν γίνεται να παραλαμβάνεις χειροποίητο τηλεσκόπιο και να έχει χειρότερη κίνηση από τον δικό μου τον Κινεζάρα τον Skywatcher!! Αυτός στην τελική, είναι του εμπορίου και δικαιολογείται ο κατασκευαστής να μην έχει κάνει και την τέλεια μελέτη για την κίνηση όπως ένας άνθρωπος που το φτιάχνει από το μηδέν και με μαθηματικούς τύπους υπολογίζει την εφαρμοζόμενη πίεση (psi και square inches) στο σύστημα των τεφλόν και κατόπιν υλοποιεί. Στο κάτω κάτω αγοράζοντας ένα τυπικό φθηνό του εμπορίου είσαι έτοιμος για όλα και πας εν γνώσει σου.

Προσωπικά θα συγχωρούσα τα πάντα σε όλα τα υπόλοιπα και θα καθόμουν να τα λύσω και μόνος μου, ΕΚΤΟΣ από το θέμα της κίνησης στο χειροποίητο πάντα τηλεσκόπιο...όλα τα άλλα διορθώνονται πιο εύκολα, η κίνηση όμως είναι θέμα σχεδιασμού και θέλει περίσσεια προσοχή.

Οπότε το επιχείρημά σου να με συμπαθάς αλλά δεν έχει καμία ουσία στην παρούσα συζήτηση όπου είναι αρκετά πιο σοβαρό το πρόβλημα από μια απλή..mastrovoxιά! Not talking

View user's profile Αποστολή email 
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μανούσος έγραψε:

Το τηλεσκόπιο που κατασκευάστηκε ήταν ένα 16 ιντσών f/4.5 truss dobsonian με έξτρα εγκατάσταση σύστημα push-to, φωτοχιτόνιο και ερευνητή RACI. Ο χρόνος κατασκευής από όσο μπορώ να θυμηθώ ήταν πάνω από 2 μήνες κι αυτό γιατί όπως είπα παραπάνω η δουλειά μου είναι άλλη και ασχολούμαι στον ελεύθερο χρόνο που είχα. Πριν ξεκινήσει η κατασκευή υπήρχε σχεδόν καθημερινή τηλεφωνική επικοινωνία για πάνω από 1 εβδομάδα προσπαθώντας να απαντήσω σε ερωτήσεις και απορίες κάθε τύπου (ακόμη και το τι βίδες θα έβαζα στην κατασκευή).

Η κατασκευή κράτησε πάνω από 4 μήνες (αν και είχαμε συμφωνήσει για 2), αλλά δεν θα είχε καμία σημασία αν έκανες την δουλειά σου σωστά. Εδώ μου έστειλες τηλεσκόπιο χωρίς «λουκουμά» στο πρωτεύον. Παιδευόμουνα 2 μήνες για να μπορέσω να κάνω ευθυγράμμιση……….. Και τι σημασία είχε αν είχε «λουκουμά» όταν σου έστειλαν τον καθρέπτη. Ή μπορείς να κάνεις μια δουλειά ή δεν μπορείς…….

Όταν λες εγκατάσταση «ερευνητή RACI» τι ακριβώς εννοείς;;; Γιατί το παπουτσάκι του ερευνητή RACI τοποθέτησες ΜΟΝΟ, και αυτό ΛΑΘΟΣ. Αυτά όμως θα τα πούμε όταν θα αρχίσουν να βγαίνουν οι φωτογραφίες ……
Τώρα, ας ασχοληθούμε λίγο με τα κουτσομπολιά, γιατί όλα θέλουν την απάντηση τους.....

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ

Έχει επεξεργασθεί από τον/την PanosSky στις 11/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:00, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ermis1975Offline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 04 Σεπ 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 20
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν και είμαι νέος και δε ξέρω κανένα σας, ούτε έχω σκοπό να φτιάξω χειροποιητο τηλεσκόπιο. Αν μου στέλνανε κάτι και είχε πρόβλημα (και μάλιστα εφόσων υπήρχε και συμφωνητικό), δε θα δεχόμουν να το πειράξω - ρυθμίσω και απλά θα το έστελνα πίσω και στη χειρότερη θα έπαιρνα πίσω τα χρήματά μου, όπως προτάθηκε. Και απο κατάστημα να είχε αγοραστεί αυτή θα ήταν η διαδικασία. Δε θα περίμενα να περάσει ο καιρός του DOA, ούτε της εγγύησης που θα είχε. Απότι βλέπω γράφετε κάτι 2 χρόνια μετα! Ούτε μέρα δε θα το κράταγα!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ermis1975 έγραψε:
Αν και είμαι νέος και δε ξέρω κανένα σας, ούτε έχω σκοπό να φτιάξω χειροποιητο τηλεσκόπιο. Αν μου στέλνανε κάτι και είχε πρόβλημα (και μάλιστα εφόσων υπήρχε και συμφωνητικό), δε θα δεχόμουν να το πειράξω - ρυθμίσω και απλά θα το έστελνα πίσω και στη χειρότερη θα έπαιρνα πίσω τα χρήματά μου, όπως προτάθηκε. Και απο κατάστημα να είχε αγοραστεί αυτή θα ήταν η διαδικασία. Δε θα περίμενα να περάσει ο καιρός του DOA, ούτε της εγγύησης που θα είχε. Απότι βλέπω γράφετε κάτι 2 χρόνια μετα! Ούτε μέρα δε θα το κράταγα!

Ωραία τα λόγια όταν είσαι έξω από το χορό. Κατ΄ αρχήν διάβασε λίγο καλύτερα, δεν θα μου έδινε τα λεφτά μου μόνο, αλλά και τους καθρέπτες που είχα εγώ αγοράσει, τον εστιαστή κ.λ.π

Τι γίνεται τώρα ακριβώς;;

Απαντάω σε troll, ή θα πρέπει να λογοδοτήσω γιατί δεν πήρα τα λεφτά μου και τους καθρέπτες μου πίσω, τη στιγμή που άλλος είναι ο υπόλογος και δεν ΕΚΑΝΕ αυτό για το οποίο πληρώθηκε;;

Και ποιος θα μου πλήρωνε τον ένα χρόνο που έχασα σε τηλέφωνα - μαιλ - συνεννοήσεις - έρευνες αγοράς κ.λ.π;; Ή μήπως είχα απεριόριστο χρόνο να παίζω με την ασυνειδησία του καθενός;

Ορίστε ας μου τα δώσει τώρα. Κρατάω τους καθρέπτες, τον ερευνητή και ότι έχω αγοράσει και του επιστρέφω το τηλεσκόπιο, να μου επιστρέψει τα χρήματα μου......
Ορίστε περιμένω......αλλά ξέρω.....δύο χρόνια.......3 εξορμήσεις.......κακή φύλαξη.........και ρίχνουμε το μπαλάκι στον άλλον.

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ermis1975Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απλα ειπα τι θα έκανα εγώ. Δε θα λογοδοτήσει κανεις πουθενα. Ειπα τη σκέψη μου. Δε το ήξερα οτι απαγορεύεται. Troll όποιος έχει λίγα post! Γενικά βλέπω οτι όλο αρπάζεστε, δεν έθιξα κανένα! Ελεος! Applause
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μήπως, τελικά έπρεπε να τον ξεμπροστιάσω την δεύτερη μέρα που το περέλαβα;;;; Τι χαζός που είμαι...

Μήπως, το ότι έδειξα 2 χρόνια υπομονή, δείχνει την κακή μου διάθεση και πρόθεση;;;

Μήπως, το ότι είπα ψέματα όταν με ρώτησαν αν το τηλεσκόπιο ήταν εντάξει, για να μην του χαλάσω την επόμενη κατασκευή, δείχνει το αίσχος του χαρακτήρος μου;;;

Πέρασαν λοιπόν 2 χρόνια υπομονής και καλής θέλησης. Και κατηγορούμε για αυτό. Και ακόμα δεν έχω τηλεσκόπιο........όπως θα έπρεπε. Και ακόμα πρέπει να λογοδοτήσω γιατί δεν το πήγα πίσω ή δεν πήρα τα λεφτά μου........

Ο έχων ώτα ακουειν ακουέτω........

**Αγαπητέ ermis1975, σου ζητώ συγνώμη για την υπονόηση που έκανα. Μόνο ένας Θεός ξέρει, τι έχω τραβήξει αυτά τα 2 χρόνια για να ακούω όλα αυτά...... Όχι βέβαια από σένα

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ

Έχει επεξεργασθεί από τον/την PanosSky στις 11/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:40, 3 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ermis1975Offline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχεις δίκιο. Καλύτερα να μιλήσεις με ένα δικηγόρο .
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
supernovusOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μαϊ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 467
Τόπος: Πειραιάς
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ermis1975 έγραψε:
Έχεις δίκιο. Καλύτερα να μιλήσεις με ένα δικηγόρο .

Δεν νομίζω ότι πρέπει να φτάσει κανείς μέχρι εκεί, όταν μάλιστα και οι δύο πλευρές είναι μέλη του φόρουμ και συνάδελφοι στο χόμπυ.
Άλλωστε, όπως έχω καταλάβει, ο Πάνος (PanosSky) δεν θα ήθελε χρήματα, αλλά ένα λειτουργικό τηλεσκόπιο!
Από την άλλη και ο Δημήτρης (Μανούσος) ως κατασκευαστής νομίζω ότι θα ενδιαφερόταν περισσότερο για την φήμη του, ότι δηλαδή από τα χέρια του φεύγουν ποιοτικά τηλεσκόπια, χωρίς ελαττώματα! Ίσως θα έπρεπε από τη στιγμή που άκουσε ότι υπήρξε πρόβλημα, να κυνηγήσει περισσότερο τον Πάνο, ώστε να δει τι συμβαίνει.
Επίσης με την ευκαιρία να ρωτήσω, γιατί οι δοκιμές στα χειροποίητα τηλεσκόπια χρεώνονται; Δεν υποτίθεται ότι ο κάθε κατασκευαστής ελέγχει την λειτουργικότητα του έργου του πριν το στείλει;
Δηλαδή πληρώνεται για να το φτιάξει, αλλά για να λειτουργεί κιόλας πρέπει να πληρωθεί εξτρά;; Think

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

supernovus έγραψε:
Ίσως θα έπρεπε από τη στιγμή που άκουσε ότι υπήρξε πρόβλημα, να κυνηγήσει περισσότερο τον Πάνο, ώστε να δει τι συμβαίνει.

Το μόνο που τον ενδιέφερε αγαπητέ Μάνο, ήταν να φαίνετε ότι δεν έχει ευθύνη.

Είναι απλό, οποιος το καταλαβαίνει ......το καταλαβαίνει.

Όλες οι προτάσεις που έκανε για να του στείλω το τηλεσκόπιο, ήταν προσποιητές. Οταν έλεγε με δικό του κόστος, εννοούσε τον τρόπο που μου έστειλε το τηλεσκόπιο, δηλαδή μια μεταφορική για σίδερα, έπιπλα και ψυγεία, χωρίς καμιά εγγύηση. Δεν τον ενδιέφερε, έτσι και αλλιώς είχε εξοφληθεί.

Γνωρίζε λοιπόν ότι το τηλεσκόπιο, δεν θα το έστελνα εγώ με τέτοιες συνθήκες και ανασφάλιστο. Έτσι ήταν ήσυχος ότι είχε κατοχυρώση το κορυφαίο επιχειρημα "τι άλλο μπορώ να κάνω, του το ζητάω να το φτιάξω και δεν μου το δίνει".

Όταν την τελευταία φορά που μου το έκανε (σε ανταλλαγή e-mail), γύρισα και του είπα ότι θα στο στείλω με courier αλλά με ανεβασμένα έξοδα , αρνήθηκε την υποχρέωση που είχε, γιατί πέρασαν 2 χρόνια και δεν είχε πια υποχρέωση Applause Applause Applause ..........

Ω ρε γλέντια....... Laughing Laughing

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Τάσος ΒράτοληςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θέλω να προσθέσω κάτι στην κουβέντα για την "κακή φύλαξη". Μόνο κακή δεν την λες για να μην τρελαθούμε εντελώς!

Δεν ξέρω τι φαντάζεστε οι περισσότεροι αλλά επειδή έχω πάει αρκετές φορές στο όχι και μικρό σε μέγεθος δωμάτιο, όπου φυλάσσεται το τηλεσκόπιο στην ταράτσα του Πάνου, σε καμία περίπτωση το καλοκαίρι δεν αναπτύσσει τέτοιες θερμοκρασίες που να θεωρούνται απαγορευτικές για ένα σκληροτράχηλο όργανο όπως είναι ένα τηλεσκόπιο. Το έχουμε ανεβάσει και κατεβάσει μαζί από εκεί αρκετές φορές και στην θέση του Πάνου θα το είχα κι εγώ εκεί φυλαγμένο.

Για το Χειμώνα δεν το συζητώ, εκεί και αν δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα τηλεσκόπια είναι φτιαγμένα για να αντέχουν σε όλες τις αντίξοες συνθήκες υγρασίας και ψύχους. Είναι προφυλαγμένο το δωμάτιο και από ήλιο και από ακραίες συνθήκες. Θεωρώ πως δεν υπάρχει κανένα θέμα που να προκαλείται από εκεί.

Παράθεση:
ζέστη το καλοκαίρι και κρύο το χειμώνα

Σε αυτές τις συνθήκες δεν μεταφέρουμε και στήνουμε τα τηλεσκόπια όλοι μας;
Εδώ με τα καλύμματα telegizmo μένουν στον ήλιο έξω ολημερίς. Στο δωμάτιο (επαναλαμβάνω πως δεν είναι τόσο μικρό) θα είναι το πρόβλημα;

Εγώ την βάση του SW 12" που είναι κινεζιά και 100 φορές χειρότερη ποιότητα τα ξύλα της από το τηλεσκόπιο του Πάνου που έχουν βερνίκια και όλα τα καλά, την αφήνω εδώ και 2 καλοκαίρια σε αποθήκη με ελλενίτ (!!!) πάνω που σκάει ο τόπος μέσα και δεν έχει πάθει τί-πο-τα!! Whistle

eliasg2004Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Μάρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2417
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μιλάμε για κόντρα πλακέ θαλάσσης, υλικό που φτιάχνονται σκάφη που είναι διαρκώς εκτεθειμένα σε θάλασσα και ήλιο και ακραίες θερμοκρασίες. Δεν υπάρχει σύγκριση με την κινέζικη μελαμίνη των SW ούτε ρεαλιστικά τίθεται θέμα φύλαξης.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Τάσος ΒράτοληςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/09/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

eliasg2004 έγραψε:
Μιλάμε για κόντρα πλακέ θαλάσσης, υλικό που φτιάχνονται σκάφη που είναι διαρκώς εκτεθειμένα σε θάλασσα και ήλιο και ακραίες θερμοκρασίες. Δεν υπάρχει σύγκριση με την κινέζικη μελαμίνη των SW ούτε ρεαλιστικά τίθεται θέμα φύλαξης.

My words exactly.... Angel Applause

PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/09/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 9:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μανούσος έγραψε:
και αν δεν ήσουν ικανοποιημένος να μου επιστρέψεις πίσω την κατασκευή μαζί με τα κάτοπτρα τα οποία αγόρασες εσύ σε προσφορά από e-bay και από αμφιβόλου ποιότητας έμπορο, με επιστροφή των χρημάτων,

Είσαι άθλιος ψεύτης. Μέχρι στιγμής σταματάω εδώ. Αν με προκαλέσεις θα αποδείξω του "λόγου το αληθές".

Ξέρεις κάτι. Πέραν από όλα αυτά που συνέβησαν, πίστευα ότι ήσουν καλό παιδί. Θεωρούσα μόνο ότι είχες μια δύσκολη ενσυναίσθηση της πραγματικότητας. Αλλά μετά από αυτά που μου έκανες, να λες και ψέματα..........κρίμα.....

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Αυτή η Θ.Ενότητα έχει κλειδώσει, δεν μπορείτε να απαντήσετε ή να επεξεργασθείτε συζήτηση σ' αυτή    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Επόμενη
Σελίδα 2 από 12

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης