Jump to content

Φορμάικα, βακελίτης, high pressure laminate (HPL)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κάνει κανείς πρόσφατα έρευνα στην ελληνική αγορά για αυτά τα υλικά;

Οι ονομασίες του τίτλου αφορούν μια οικογένεια τεχνητών υλικών επιφανείας με τη γενική ονομασία high pressure laminates με πολύ μεγάλο εύρος εφαρμογών. Τυχαίνει να έχουν γενικά πολύ χαμηλούς συντελεστές τριβής με πολλά υλικά και ιδίως με το τεφλόν (PTFE). Στην κατασκευή ενός μεγάλου dobsonian το τεφλόν και ένα κατάλληλο laminate όπου θα πατάει το τεφλόν είναι απαραίτητα για την υλοποίηση των δύο αξόνων περιστροφής.

Να όμως που τα περισσότερα laminate έχουν συντελεστή τριβής με το τεφλόν περ. 0,10 ενώ ελάχιστα έχουν περ. 0,05 που απαιτείται για μια σωστή κατασκευή dobsonian. Και δεν υπάρχει περίπτωση να βρει κανείς αυτή την πληροφορία στα specs των laminate.

Μέτρησα ήδη τους συντελεστές τριβής του τεφλόν σε διάφορα δείγματα μελαμίνης και ταινιών laminate (και pvc?) που μου έδωσαν πρόθυμα σε αποθήκη ξυλείας, και μόνο μία από καμιά δεκαριά έχει συντελεστή περ. 0,06 και οι περισσότερες από 0,09 ως 0,20 ! Όμως για την κίνηση αζιμουθίου χρειάζεται φύλλο laminate, όχι στενή ταινία και εκείνα που είχαν εντοπίσει και προτείνει οι D. Griege και R. Berry (The Dobsonian Telescope) δεν κυκλοφορούν εδώ και χρόνια. (Μανούσο, εσύ τα πρόλαβες σε παλαιότερες κατασκευές).

Τί κάνουμε λοιπόν σήμερα; Αγοράζουμε ολόκληρα 3μετρα ρολά διαφόρων laminate μέχρι να πετύχουμε εκείνο με το σπάνιο χαμηλό συντελεστή; Αν κανείς έχει βρεί κάτι καλό πρόσφατα ας το μοιραστεί μαζί μας! (Υποψήφια φαίνεται να είναι τα ελαφρώς σαγρέ ή σατινέ κι όχι τα απολύτως λεία laminate.)

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 0,06 που δοκίμασες δε σου κάνει;

 

ΥΓ: Πόσο μεγάλο τηλεσκόπιο θέλεις να φτιάξεις;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο, το τηλεσκόπιο θα είναι 18". Το 0,06 το έχει στενή ταινία 22mm, που δεν καλύπτει ούτε τα ημικυκλικά bearings, τα οποία θα έχουν πάχος 30mm. Θα μπορούσα να ενώσω λωρίδες από αυτή αλλά σαν τελευταία λύση.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία ο συντελεστής τριβής να είναι 0,06. Και λίγο μεγαλύτερος να είναι δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά. Αυτό που έχει σημασία είναι η στατική με τη δυναμική τριβή να είναι όσο γίνεται πιο "κοντά" για να μπορείς να κάνεις μικροκινήσεις και να μην έχεις "κολλήματα". Δυστυχώς τα υλικά που περιγράφει στο βιβλίο του ο David Kriege δεν υπάρχουν πλέον στην αγορά και θα πρέπει να βρεις εναλλακτικές λύσεις.

 

Κι εγώ παλαιότερα είχα αφιερώσει πάρα πολύ χρόνο στο να καταλήξω, είχα αγοράσει πολλά φύλλα laminate και δεν βρήκα ποτέ τα laminate που περιγράφει μέσα το βιβλίο. Γενικά υπάρχουν 3 είδη Laminate: λεία υφή, τραχειά υφή και υφή πέτρας. Σε εμένα η τραχειά υφή και η υφή πέτρας είχα την καλύτερη συμπεριφορά. Η λεία επιφάνεια μου έκανε κολλήματα στην κίνηση.

 

Διάβασε λίγο ένα παλαιότερο post:

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=214764

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πράγματι Μανούσο, αυτά θέλω να πετύχω κι εγώ κι έχω ήδη διαπιστώσει ότι τα απόλυτα λεία laminate "κολλάνε" περισσότερο. Η ταινία με το 0,06 πάντως, δεν είναι λεία και έχει επίσης πολύ χαμηλή στατική τριβή. (Σήμερα παραλαμβάνω και κάποια νέα κομμάτια teflon και θα επαναλάβω μετρήσεις.) Όσο για laminate θα αναγκαστώ να παραγγείλω κι εγώ κάποια "στα τυφλά" για δοκιμές.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης