Jump to content

Ευθυγράμμιση και προβληματισμοί


dimi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα από Εύβοια

 

Έχοντας διαβάσει αρκετά στο φόρουμ περί ευθυγράμμιση κάτοπτρων είδα και το σχετικό βίντεο http://andysshotglass.com/Collimating.html έτσι λιπών ξεκίνησα να ευθυγραμμίσω το 8’’ ντοπ (sky-watcher) χρησιμοποιώντας το αυτοσχέδιο κουτί από φιλμ

Διαδικασία : 1) έφερα τον δευτερεύον κάτω από τον εστιαστεί 2) ρύθμισα να βλέπω

Του τρις σφικτήρες του πρωτεύον 3) ρύθμισα τον πρωτεύον ώστε να βλέπω την τρυπούλα από το αυτοσχέδιο μέσα στο κυκλάκι του αυτοκόλλητου στο κέντρο του πρωτεύον, έκανα το τεστ με το αστέρι μου φάνηκε άψογο η κύκλοι ήταν ομόκεντρη κα δεν παρατήρησα τίποτα που να μου δείχνει το αντίθετο, ναι μεν αλά όταν κοιτάω μέσα από τον εστιαστεί βλέπω την αντανάκλαση του εστιαστεί να μην είναι κέντρο βλέπετε Φώτο πρέπει να είναι έτσι η τα έχω κανί μούσκεμα

Προσπάθησα να τα φέρω όλα στο κέντρο αλά στο σημείο που έρχονται στο κέντρο ο δευτερεύον δεν βρίσκετε ακριβός κάτω από τον εστιαστεί πρέπει να είναι τραβηγμένος περισσότερο προς την έξοδο του σωλήνα δηλαδή προς την αράχνη τέλος πάντων δέχομαι κάθε βοήθεια και μάλωμα αν δεν καταλαβαίνω κάτι.

 

Και κάποια άλλη απορία σκέφτομαι αυτήν την άνοιξη να μου κανό Δώρο την EQ6 Sky Scan Pro με σύστημα GOTO και η απορία μου είναι από το μπαλκόνι μου όπου παρατηρώ της περισσότερες φορές δεν βλέπω τον πολικό αστέρα μπορώ με άλλων τρόπο να ευθυγραμμίσω την στηρίξει

Αυτά και σας χαιρετώ και υπομονή έρχεται η άνοιξη .

HPIM2868.thumb.jpg.d87f393e096bf5000b267ad272b7e9ef.jpg

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέτρα με υποδεκάμετρο τις ακτίνες της "αράχνης" να βεβαιωθείς πως είναι κεντρατισμένο σωστά το δευτερεύον κάτοπτρο στο σωλήνα. Ωστόσο πάλι μπορεί να είναι λίγο παράκεντρο διότι κανονικά χρειάζεται κάποιο offset σε γρήγορους εστιακούς λόγους αλλά αυτό σε οπτική παρατήρηση δεν έχει σημασία.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη,

 

Καλως όρισες στην πραγματικότητα της ερασιτεχνικής αστρονομίας και των προβλημάτων της. Γιατί καλή η θεωρία αλλα.........

 

Για την ευθυγράμμισή σου, η αλήθεια είναι ότι απο την φωτό φαίνεται να μην είναι σόι αλλα και πάλι απο μία φωτογραφία δεν είναι εύκολο να το διακρίνεις. Αν στην μέγιστη μεγεθυνση που έχεις οι κύκλοι σου είναι ομόκεντροι και τα είδωλά σου είναι καθαρά ακόμα και σε μεγάλες μεγεθύνσεις, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αν και πιό καλά θα στα πούνε οι γνωρίζοντες.

 

Για την πολική, υπάρχει μία μέθοδος που λέγεται "Διολίσθηση". Προυποθέτει την κατα το δυνατόν καλύτερη τοποθέτηση του τηλεσκοπίου σου προς Βορρά (καλό θα ήταν να γίνει με πυξίδα μιας και δεν βλέπεις Πολικό) και μετα με διαδοχικές ρυθμίσεις της στήριξεης στοχεύοντας αστέρια προς Ανατολάς και Νότια, να επιτύχεις την ευθυγράμμιση. Χρησιμοποιόντας τη Λέξη "Διολίσθηση" στην αναζήτηση θα στο δείξει αναλυτικά πως γίνεται.

Απαραίτητο αξεσουάρ είναι προσοφθάλμιος με φωτιζόμενο σταυρόνημα. Δεν είναι ότι πιό εύκολο και είναι αρκετά χρονοβόρο, και δεν είναι 100% απαραίτητο για παρατήρηση, μιάς και η EQ6 αν απλά την τοποθετήσεις να κοιτάει χοντρικά προς τον Βορρά και κάνεις "Three Star Alignment" θα μπορεί να παρακολουθεί τους στόχους χωρίς πρόβλημα. Για φωτογραφία όμως είναι απαραίτητη.

 

ΦΙλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ίδιο έχω παρατηρήσει και στο δικό μου τηλεσκόπιο (που είναι f5) άλλα στην παρατήρηση οι κύκλοι του Airy ήταν ομόκεντροι. Η ουσία είναι αυτή. Οπότε αν ισχύει και στο δικό σου τότε δεν έχεις να ανυσηχείς για τίποτα. Το τηλεσκόπιό σου είναι ευθυγραμμισμένο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέτρα με υποδεκάμετρο τις ακτίνες της "αράχνης" να βεβαιωθείς πως είναι κεντρατισμένο σωστά το δευτερεύον κάτοπτρο στο σωλήνα. Ωστόσο πάλι μπορεί να είναι λίγο παράκεντρο διότι κανονικά χρειάζεται κάποιο offset σε γρήγορους εστιακούς λόγους αλλά αυτό σε οπτική παρατήρηση δεν έχει σημασία.

 

Γιώργο η αράχνη είναι κεντραρισμένη και κάτι που παρατήρησα ο δευτερεύων δεν είναι ακριβός στο κέντρο κολλημένος δεν ξερό αν είναι κατασκευαστικό λάθος η έτσι πρέπει να είναι σε αυτό θα μπορούσαν να βοηθήσουν φίλοι που έχουν το ίδιο τηλεσκόπιο

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη,

 

Καλως όρισες στην πραγματικότητα της ερασιτεχνικής αστρονομίας και των προβλημάτων της. Γιατί καλή η θεωρία αλλα.........

 

Για την ευθυγράμμισή σου, η αλήθεια είναι ότι απο την φωτό φαίνεται να μην είναι σόι αλλα και πάλι απο μία φωτογραφία δεν είναι εύκολο να το διακρίνεις. Αν στην μέγιστη μεγεθυνση που έχεις οι κύκλοι σου είναι ομόκεντροι και τα είδωλά σου είναι καθαρά ακόμα και σε μεγάλες μεγεθύνσεις, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αν και πιό καλά θα στα πούνε οι γνωρίζοντες.

 

Για την πολική, υπάρχει μία μέθοδος που λέγεται "Διολίσθηση". Προυποθέτει την κατα το δυνατόν καλύτερη τοποθέτηση του τηλεσκοπίου σου προς Βορρά (καλό θα ήταν να γίνει με πυξίδα μιας και δεν βλέπεις Πολικό) και μετα με διαδοχικές ρυθμίσεις της στήριξεης στοχεύοντας αστέρια προς Ανατολάς και Νότια, να επιτύχεις την ευθυγράμμιση. Χρησιμοποιόντας τη Λέξη "Διολίσθηση" στην αναζήτηση θα στο δείξει αναλυτικά πως γίνεται.

Απαραίτητο αξεσουάρ είναι προσοφθάλμιος με φωτιζόμενο σταυρόνημα. Δεν είναι ότι πιό εύκολο και είναι αρκετά χρονοβόρο, και δεν είναι 100% απαραίτητο για παρατήρηση, μιάς και η EQ6 αν απλά την τοποθετήσεις να κοιτάει χοντρικά προς τον Βορρά και κάνεις "Three Star Alignment" θα μπορεί να παρακολουθεί τους στόχους χωρίς πρόβλημα. Για φωτογραφία όμως είναι απαραίτητη.

 

ΦΙλικά

Δημήτρης

Δημήτρη πράγματι έχω να ρίξω πολλή διάβασμα με τον τρόπο τις (διολίσθησης) μπήκα αρκετά στην ουσία βρήκα αρκετά θέματα, τώρα όταν θα έρθει αυτί η όμορφη ώρα που θα σταθώ μπροστά στην στήριξη θα καταλάβω ακόμα καλλίτερα περί αυτού του θέματος

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέτρα με υποδεκάμετρο τις ακτίνες της "αράχνης" να βεβαιωθείς πως είναι κεντρατισμένο σωστά το δευτερεύον κάτοπτρο στο σωλήνα. Ωστόσο πάλι μπορεί να είναι λίγο παράκεντρο διότι κανονικά χρειάζεται κάποιο offset σε γρήγορους εστιακούς λόγους αλλά αυτό σε οπτική παρατήρηση δεν έχει σημασία.

 

Γιώργο η αράχνη είναι κεντραρισμένη και κάτι που παρατήρησα ο δευτερεύων δεν είναι ακριβός στο κέντρο κολλημένος δεν ξερό αν είναι κατασκευαστικό λάθος η έτσι πρέπει να είναι σε αυτό θα μπορούσαν να βοηθήσουν φίλοι που έχουν το ίδιο τηλεσκόπιο

 

Μανουσο το τεστ με τον δίσκο του airy έκανα με Barlow 2x και προσοφθάλμιο 10 mm και η κύκλοι δείχνουν ομόκεντρη τα είδωλα είναι καθαρά μακάρι να είναι έτσι όπως γράφεις

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
ψάχνοντας στο φόρουμ βρήκα αυτό το φυλλάδιο και οπός ανάφερα πιο Πάνο κοιτάζοντας μέσα στον εστιαστεί βλέπω ακριβός αυτήν την εικόνα (δευτερεύων κάτοπτρο offset) αυτό τι σημαίνει είναι εντάξει η δεν είναι και αν δεν είναι τι πρέπει να ρυθμίσω το πρωτεύων η το δευτερεύων

jpegdz2.thumb.jpg.1c8a63d962edb93a72583792f2f72c0a.jpg

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ψάχνοντας στο φόρουμ βρήκα αυτό το φυλλάδιο και οπός ανάφερα πιο Πάνο κοιτάζοντας μέσα στον εστιαστεί βλέπω ακριβός αυτήν την εικόνα (δευτερεύων κάτοπτρο offset) αυτό τι σημαίνει είναι εντάξει η δεν είναι και αν δεν είναι τι πρέπει να ρυθμίσω το πρωτεύων η το δευτερεύων

 

Λοιπόν φίλε dimi το έψαξα το θέμα και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Η ευθυγράμμιση που έχουμε κάνει είναι σωστή και λέγεται offset collimation. Αυτή η εικόνα που βλέπεις οφείλεται στο οτι το πρωτεύον είναι λίιιιιγο μετατοπισμένο το οποίο οφείλεται στην στίριξή του με το σωλήνα. Μπορείς να το διορθώσεις βέβαια αν θέλεις απλά χαλαρώνοντας τις βίδες που στιρίζουν τη βάση του πρωτεύοντος με το σωλήνα στο πλάι και κουνώντας πάααρα πολύ λίγο το πρωτεύον προς τα μέσα ή προς τα έξω από τη μια άκρη του. Βέβαια μετά θα πρέπει ενδεχομένος να ξανακάνεις όλη τη διαδικασία της ευθυγράμμισης με το δευτερεύον κτλ. Είχα κι εγώ αυτή την απορεία όπως και πολλοί άλλοι φίλοι μας εδώ στο φορουμ πιστεύω. Αλλά τελικά και έτσι να το αφήσεις δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το star test είναι αυτό που σου λέει πάντα την αλήθεια. :cheesy:

 

Mirror_offset_L.jpg.78670d5efd4884aab7b44b3303b5a931.jpg

To A είναι μη-ευθυγραμισμένο, το Β είναι ευθυγραμισμένο με μετατόπιση (offset collimation) και το τρίτο είναι ευθυγραμισμένο με διόρθωση του πρωτεύοντος. Όπως βλέπουμε το μοναδικό πρόβλημα είναι στο Α.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανουσο βρήκα και αυτό για το offset http://www.skyandtelescope.com/howto/diy/3306996.html αλά τα αγγκλικανικα μου με προδίδουν και δεν βγάζω άκρη

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανουσο βρήκα και αυτό για το offset http://www.skyandtelescope.com/howto/diy/3306996.html αλά τα αγγκλικανικα μου με προδίδουν και δεν βγάζω άκρη

 

Όπα sorry που δεν το πρόσεξα δεν κύλησα την σελίδα μέχρι τέρμα

SkyWatcher Dob 8\\ Vixen VC200L

Celestron SkyMaster 15Χ70

EQ6 SkyScan Pro GOTO

T.V. Panoptic 19mm, POWERMATE 2,5x, Ø 31,8mm

Vixen LVW, LANTHANUM 42mm, Ø 50,8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη,πολύ κατατοπιστικό το σχήμα που μας παρέθεσες! Ευχαριστούμε.

 

Διαφωνώ όμως σε ένα πράγμα: Καταρχήν καταλαβαίνω ότι στο σχΑ τα κάτοπτρα είναι απευθυγραμμισμένα. Όμως, στο σχC αρκεί η μετατόπιση του δευτερεύοντος κατά την φορά του πάνω βέλους. Πιστεύω ότι η μετακίνηση του πρωτεύοντος δεν χρειάζεται.

 

Δηλαδή,για να ευθυγραμμιστεί το Α,χρειάζεται μόνο η παράλληλη μετακίνηση του δευτερεύοντος προς την μεριά του πρωτεύοντος και τίποτα άλλο!Η διακεκομμένη ευθεία θα παραμείνει ευθυγραμμισμένη και η κορυφή του κώνου θα κατέβει προς τα κάτω.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικά μετά από προσεκτικό διάβασμα είδα ότι τελικά υπάρχουν δύο τρόποι collimation: Η fully offset στην οποία μετακινούμε μόνο το δευτερεύον όπως λέει και ο Δημήτρης. Στην περίπτωση αυτή το δευτερεύον είναι λίγο μετατοπισμένο από το κέντρο του σωλήνα γι' αυτό και βλέπουμε αυτή την ανομιομορφία όταν κοιτάμε από τον εστιαστή. Επίσης υπάρχει και η partial offset ευθυγράμμιση κάτα την οποία μετακινούμε και τα δύο κάτοπτρα με αποτέλεσμα να μετακινείται λιγότερο το δευτερεύον από το κέντρο του σωλήνα. Ίσως τότε (και λέω ίσως γιατί δεν το έχω δοκιμάσει) να μην υπάρχει αυτή η ανομοιομορφία ή να είναι μικρότερη. Πάντως και οι δύο τρόποι θεωρούντε σωστοί και δεν έχουμε πρόβλημα.

 

Το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί θα πρέπει να υπάρχει offset στα γρήγορα τηλεσκόπια; Δηλαδή γιατί ο δευτερεύον θα πρέπει να είναι μετατοπισμένος από το κέντρο του σωλήνα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Καλημέρα σας αστρόφιλοι,η παραλαβή του καινούργιου μου τηλ.Οrion optics 250s f4,8 μου έφερε κάποιους προβληματισμούς πάνω στο θέμα της οπτικής ευθυγράμμισης,πρώτα μέτρησα την απόσταση του δευτερεύων με χάρακα για να δώ αν είναι στο κέντρο,και μετά κοίταξα μέσα απο τόν εστιαστή χωρίς προσοφθ.φάνηκαν όλα καλά,τοποθετώντας λοιπόν το προσοφθ.ευθυγράμμισης διαπίστωσα ότι για να μπορέσω να ευθυγραμμίσω σωστά των δευτερεύων γιατί δεν ήταν καλή η ευθυγράμμιση εξ αρχής, έπρεπε να ρυθμίσω αρκετά τα offset εκτός της τρείς βίδες και την κεντρική που δεν έρχoνταν με τίποτα ο δευτερεύοντας στην σωστή θέση με ότι μου έδειχνε πάντα το cheshire, με αποτέλεσμα να έχω μια καλή οπτική ευθυγράμμιση κατά τη γνώμη μου,και με star test επιτυχώς, αλλά και μια ψιλοστραβή αράχνη,αν θέλετε καταθέστε τη γνώμη σας όσοι έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ή αν ξέρετε απο τα δικά σας νευτώνεια πάνω στο θέμα αυτό,παιδιά απίστευτο τηλεσκόπιο,τι να σας πώ απο εικόνα!!!δεν περιγράφεται,απο την dobsonian στήρηξη!!βούτηρο η κίνηση της,είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο

Πρίν από ενάμυσι χρόνο αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλήμα το οποίον κατα τη γνώμη μου οφείλεται στο ότι τα τηλεσκόπια αυτά είναι φτιαγμένα στο χέρι με όλα τα υπέρ και τα κατά της διαδικασίας αυτής. Εγω για να φέρω τον δευτερεύοντα ακριβώς πίσω απο τον εστιαστή κεντραρισμένο, μετακίνησα την αράχνη προς ένα συγκεκριμένο τεταρτημόριο με αποτέλεσμα να είναι μεν τέλεια η ευθυγράμμιση αλλά σε φωτογραφίες να μου βγαίνουν διπλά τα spikes. Φυσικά για παρατήρηση δεν το συζητώ, ούτε καν διακρίνεται. Αλλά και στην φωτογράφιση το πρόβλημα δεν είναι σημαντικό. Μονο σε πολύ φωτεινούς αστέρες το παρουσιάζει έντονα. Δεν ξέρω αν θα το χρησιμοποιήσεις και για φωτογράφιση (στό συνιστώ ανεπιφύλακτα με μια eq6) αλλά στην παρατήρηση είναι τέλειο.

Να το χαρείς με την καρδιά σου. Είναι φοβερό όργανο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας αστρόφιλοι,η παραλαβή του καινούργιου μου τηλ.Οrion optics 250s f4,8 μου έφερε κάποιους προβληματισμούς πάνω στο θέμα της οπτικής ευθυγράμμισης,πρώτα μέτρησα την απόσταση του δευτερεύων με χάρακα για να δώ αν είναι στο κέντρο,και μετά κοίταξα μέσα απο τόν εστιαστή χωρίς προσοφθ.φάνηκαν όλα καλά,τοποθετώντας λοιπόν το προσοφθ.ευθυγράμμισης διαπίστωσα ότι για να μπορέσω να ευθυγραμμίσω σωστά των δευτερεύων γιατί δεν ήταν καλή η ευθυγράμμιση εξ αρχής, έπρεπε να ρυθμίσω αρκετά τα offset εκτός της τρείς βίδες και την κεντρική που δεν έρχoνταν με τίποτα ο δευτερεύοντας στην σωστή θέση με ότι μου έδειχνε πάντα το cheshire, με αποτέλεσμα να έχω μια καλή οπτική ευθυγράμμιση κατά τη γνώμη μου,και με star test επιτυχώς, αλλά και μια ψιλοστραβή αράχνη,αν θέλετε καταθέστε τη γνώμη σας όσοι έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ή αν ξέρετε απο τα δικά σας νευτώνεια πάνω στο θέμα αυτό,παιδιά απίστευτο τηλεσκόπιο,τι να σας πώ απο εικόνα!!!δεν περιγράφεται,απο την dobsonian στήρηξη!!βούτηρο η κίνηση της,είμαι αρκετά ευχαριστημένος.ΥΓ με ενοχλεί αισθητικά η αράχνη,το τηλεσκόπιο όπως προανέφερα τώρα είναι ευθυγραμμισμένο καλά.

 

Και γω πρόσφατα πηρα ακριβώς το ιδιο ...ήταν καλα ευθυγραμισμενο (με το ματι σε γενικές γραμμες )...αλλα ήθελε μια τελειότερη ευθυγραμιση .... ευθυγραμισα το δευτερεύον η κουκιδα του Laser Colli Baader εφευγε κανα εκατοστο απο το κυκλακι του Πρωτεύοντος - να πω την αλήθεια οι βιδες του δευτερεύοντος ήταν λίγο περιεργες σαν υπερβολικα σφιχτές χωρις λογο (γενικα μου φαίνονταν οτι θα χαλουσα τις βίδες με το κατσαβίδι )....επειτα στην επιφανεια του λέιζερ με μια μικρή ρυθμιση των βιδών του Πρωτεύοντος ήρθε η κουκίδα ακριβώς στην μέση ...

 

γενικά δεν χρειάστηκε παρα μόνο κανα 10λεπτο

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου Κώστα τα περιέγραψες πολύ σωστά,τα διπλά spikes τα παρατήρησα και εγώ όταν αφεστιάζω φωτεινούς αστέρες,κάτ'αλλα οι εικόνες είναι καταπληκτικές,έχω πάθει την πλάκα μου!!φοβερή φωτοσυλεκτικότητα και καθαρότητα εν σχέση με τα προηγούμενα μου τηλεσκόπια lx 200 10''acf,bresser r 152s,η μέρα με την νύχτα,τώρα όσον αφορά το θέμα με την ευθυγράμμιση διάβασα ένα παλιό θέμα και μου έκανε φοβερή εντύπωση κάτι που έγραψε ο φίλος Alepoxori,με το πόσο πολύ απλό τρόπο πετυχαίνει καλή ευθυγράμμιση,μάλλον θα το προσπαθήσω γιατί ψιλοσπάζομαι που βλέπω λίγο στραβή την αράχνη,μήπως... λέω μήπως.. ψάχνοντας την τελειότητα χάνουμε την ησυχία μας,δέν χάνω και τίποτα να το προσπαθήσω,όταν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες,αυτά πρός το παρόν.. λέω προς το παρόν γιατί έχω σκοπό να συζητήσουμε και κάποια άλλα πράγματα όσον αφορά το συγκεκρυμένο τηλεσκόπιο.καλό απόγευμα σε όλους σας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρόμοιο πρόβλημα ευθυγράμμισης είχα αντιμετωπίσει και γω στο παρελθόν. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατάλαβα τα εξής:

 

Σε ένα τηλεσκόπιο σχετικά μεγάλου εστιακού λόγου μετά από ευθυγράμμιση όταν κοιτάζουμε από τον σωλήνα εστίασης χωρίς προσοφθάλμιο, βλέπουμε το διαγώνιο και το κύριο κάτοπτρο σχετικά κεντραρισμένα μέσα στον σωλήνα εστίασης. Όταν όμως το τηλεσκόπιο έχει σχετικά μικρό εστιακό λόγο, η σωστή ευθυγράμμιση απαιτεί το διαγώνιο κάτοπτρο να αντισταθμίζεται προς δύο κατευθύνσεις, μακριά από το σύστημα εστίασης και προς το κύριο κάτοπτρο ισοδύναμα.

Αυτό μάλλον συμβαίνει γιατί το γεωμετρικό κέντρο του διαγώνιου κατόπτρου δεν συμπίπτει ακριβώς με το οπτικό κέντρο του συστήματος, και η διαφορά αυτής της απόκλισης νομίζω ότι καθορίζετε από τον εστιακό λόγο…

Όπως και να έχει το θέμα είναι καθαρά εμπειρικό και ο κάθε τολμηρός ερασιτέχνης βρίσκει τον δικό του τρόπο και δρόμο για μια γρήγορη επιτυχία στην ευθυγράμμιση.

Η αστρική δοκιμή θα είναι πάντα μια σωστή επαλήθευση της επιτυχίας…

...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν ανοίγω την εστίαση έχω το ίδιο πρόβλημα στο δικό μου με τα είδωλα που εμφανίζονται, επίσης το τελευταίο καιρό βλέπω οτι πχ στο Κρόνο μου είναι πολύ δύσκολο να εστιάσω τόσο ώστε να είναι καθαρός. Πάντα έχω μια απαλή ουρά πίσω του...

 

Έχω σκεφτεί να πάρω ενα laser collimator.. Θα κάνει δουλειά?

Celestron OMNI 150 XLT

Φακοί:25mm 150XLT, Hyperion 17mm & 3,5mm, UW 6mm, UO H.D Abbe Orthos 5mm 9mm

Barlow: Televue 2x

Φίλτρα: Baader Planetarium UHC-S, Meade 4000 Moon Filter

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν ανοίγω την εστίαση έχω το ίδιο πρόβλημα στο δικό μου με τα είδωλα που εμφανίζονται, επίσης το τελευταίο καιρό βλέπω οτι πχ στο Κρόνο μου είναι πολύ δύσκολο να εστιάσω τόσο ώστε να είναι καθαρός. Πάντα έχω μια απαλή ουρά πίσω του...

 

Έχω σκεφτεί να πάρω ενα laser collimator.. Θα κάνει δουλειά?

Εννοείς τα διπλά spikes που αναφέρουμε ποιό πάνω όταν αφεστιάζεις έναν φωτεινό αστέρα;Σε τι μεγένθυση στο κάνει αυτό στον Κρόνο;μέχρι τώρα δεν έχει χρειαστεί να κάνεις collimation;Υπάρχουν διάφοροι τρόποι και αξεσουάρ για αυτήν την εργασία,εγώ χρησιμοποιώ το λεγόμενο προσοφθάλμιο ευθυγρ.(cheshire),καλό είναι,αλλά πιστεύω ακόμα έχω δρόμο μπροστά μου μέχρι να κατανοήσω επ'ακριβές και την οπτική ευθυγράμμιση,αλλά και τον τρόπο,πάντως είναι μια ευχάριστη διαδικασία.Καλημέρα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ρυθμίζεις πόσο σφιχτος θες να ειναι.

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καταρχήν καλημέρα σας,θα ήθελα να σας γράψω σχετικά με την ευθυγράμμιση τι παρατήρησα που ίσως φανεί χρήσιμο σε κάποιους αστρόφιλους.Για να μπορέσουν λοιπόν να επικοινωνήσουν ο δευτερεύων με τον πρωτεύων στόν νευτώνιο σώληνα μου ώστε να μπορώ να βλέπω και τα τρία στηρίγματα του πρωτεύων έπρεπε να μετακινήσω τών δευτ. όπως καλά μας έγραψε ο φίλος Κώστας την αράχνη βιδώνοντας πρός ένα συγκεκριμένο τεταρτημόριο της εξής εξωτερικές βίδες που θα δείτε στην φωτογραφία,μπορεί όπως βλέπετε να έχει λίγο στραβώσει αλλά!!ρυθμίζοντας τον δευτερεύων κατά αυτόν τον τρόπο είδα όλο τον πρωτεύων μέσα του,αλλιώς ΔΕΝ υπήρχε άλλη λύση πιστεύω,εάν το άφηνα χώρις να πειράξω της βίδες αυτές που προανέφερα, ΌΣΟ και να ρύθμιζα την κεντρική βίδα με συνεργασία και των τριών πάνω στόν δευτερεύων δεν θα είχαν συνεργαστεί άψογα με αποτέλεσμα ούτε και εγώ μπορώ να καταλάβω πόσο απώλεια φωτός θα είχα περιμετρικά,ίσως μπορεί κάποιος καλός φίλος να ξέρει και να βοηθήσει,τώρα μετά απο όλη αυτήν την διαδικασία και με star test το τηλεσκόπιο δίνει ρέστα,προχθές μετά απο βραδυνή παρατήρηση η αστέρες στο καλοκαιρινό τρίγωνο ήταν κάτι το φανταστικό αν δέ ο αντάρης φοβερό κοντράστ,Μ57 φωτεινό!!Μ13,Μ4 τρισδιάστατα,Μ51 δυό φωτεινές τελίτσες με αχνή λάμψη γύρω τους,ο καιρός θα έλεγα δεν βοήθησε,αυτά τα ολίγα φίλοι μου καλή σας μέρα.

 

Spider.thumb.jpg.1b6b6e05e9fcf211ec6dbbf0884aa160.jpg

Εκτός της στάνταρ διαδικασίες οπτικής ευθυγράμμισης δευτερεύων,συμπεριλάβεται και αυτήν στο μυαλό σας ΑΝ χρειαστεί,έτσι για την ιστορία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλη η συζήτηση με έχει βάλει σε προβληματισμό!!

Προτείνω να συναντηθούμε κάπου να φέρουμε τα τηλεσκόπια και να πέσει γενικό collimation και συζήτηση μόνο έτσι θα καταλάβουμε τι παίζει. Μιλάω σοβαρά είναι κανείς μέσα ????

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης