Jump to content

Δυσκολιες κατα την ευθυγραμμιση του dob 8"


pepito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχοντας διαβασει σχεδον ολα οσα αναφερονται στο astrovox για collimation αποφασισα να πασπατεψω και το δικο μου dob,αφου τον τελευταιο καιρο δεν μου εδινε καλες εικονες.Εκανα λοιπον τα παρακατω:1.μετρησα με ακριβεια χιλιοστου τα σκελη της αραχνης και τα εφερα στα ισια 2.προσπαθησα να τοποθετησω το δευτερευον ακριβως κατω απο τον εστιαστη,αρχικα με τη βοηθεια ενος προσοφθαλμιου ευθυγραμμισης,αλλα οσο κι αν ανεβαζα τον καθρεπτη προς το ανοιχτο μερος του σωληνα,απο το προσοφθαλμιο φαινονταν οτι ειναι ακομη χαμηλα,μεχρι που τερματησε η διαδρομη προς τα πανω.Σημειωνω οτι για να μην εχω λαθος αποτελεσμα δεν εσφυξα το προσοφθαλμιο με τους σφιγκτηρες του εστιαση,αλλα το κολλησα με σελοτειπ,ωστε να εφαρμοζει τελεια.Αφου δε βοηθουσε το προσοφθαλμιο,προσπαθησα τοποθετωντας το ματι μου ακριβως πανω απο τον εστιαστη να φερω το δευτερευον ακριβως απο κατω του 3.οταν τα καταφερα(η' τουλαχιστον ετσι νομιζα) ρυθμισα τις αλλενοβιδες ωστε να φανουν με το προσοφθαλμιο τα 3 κλιπσακια του πρωτευοντος στο ιδιο μεταξυ τους μεγεθος,και τελος 4.ευθυγραμμησα με το ιδιο προσοφθαλμιο το πρωτευον.ΑΛΛΑ οταν τελειωσα και κοιταξα απο τον εστιαστη η αντανακλαση του δευτερευοντα στον πρωτευοντα δεν ηταν τεξειος κυκλος αλλα ελλειψη.Δεν εκανα star test ακομη,αλλα σιγουρα δεν θα βγει καλο.Εδω λοιπον ειναι που μου χρειαζονται οι γνωσεις και η εμπειρια σας.ΤΙ΄¨ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ και πως μπορω να το διορθωσω;Αγανακτησα.λεω παλι πως οποτε χρησιμοποιησα το προσοφθαλμιο ,το εκανα προσαρμοζοντας το απολυτα στον εστιαστη.Συγνωμη που σας κουρασα,ελπιζω να βρεθει μια λυση Ευχαριστω-Κωστας
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχοντας διαβασει σχεδον ολα οσα αναφερονται στο astrovox για collimation αποφασισα να πασπατεψω και το δικο μου dob,αφου τον τελευταιο καιρο δεν μου εδινε καλες εικονες.Εκανα λοιπον τα παρακατω:1.μετρησα με ακριβεια χιλιοστου τα σκελη της αραχνης και τα εφερα στα ισια 2.προσπαθησα να τοποθετησω το δευτερευον ακριβως κατω απο τον εστιαστη,αρχικα με τη βοηθεια ενος προσοφθαλμιου ευθυγραμμισης,αλλα οσο κι αν ανεβαζα τον καθρεπτη προς το ανοιχτο μερος του σωληνα,απο το προσοφθαλμιο φαινονταν οτι ειναι ακομη χαμηλα,μεχρι που τερματησε η διαδρομη προς τα πανω.Σημειωνω οτι για να μην εχω λαθος αποτελεσμα δεν εσφυξα το προσοφθαλμιο με τους σφιγκτηρες του εστιαση,αλλα το κολλησα με σελοτειπ,ωστε να εφαρμοζει τελεια.Αφου δε βοηθουσε το προσοφθαλμιο,προσπαθησα τοποθετωντας το ματι μου ακριβως πανω απο τον εστιαστη να φερω το δευτερευον ακριβως απο κατω του [/quοte]

Μέχρι εδώ όλα καλά τα έκανες.

 

3.οταν τα καταφερα(η' τουλαχιστον ετσι νομιζα) ρυθμισα τις αλλενοβιδες ωστε να φανουν με το προσοφθαλμιο τα 3 κλιπσακια του πρωτευοντος στο ιδιο μεταξυ τους μεγεθος, [/quοte]

 

Θυμήσου ότι η ρύθμιση αυτή προυποθέτει να παραμείνεις ακριβώς πάνω από τον εστιαστή και τα κλιπσάκια να φαίνεται ότι περιβάλλουν το κέντρο του δευτερεύοντος.

 

και τελος 4.ευθυγραμμησα με το ιδιο προσοφθαλμιο το πρωτευον.ΑΛΛΑ οταν τελειωσα και κοιταξα απο τον εστιαστη η αντανακλαση του δευτερευοντα στον πρωτευοντα δεν ηταν τεξειος κυκλος αλλα ελλειψη.[/quοte]

 

Μα το είδωλο του δευτερεύοντος πάνω στο πρωτεύον δεν είναι κύκλος. Έλλειψη φαίνεται.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οταν βλεπεις απο τον εστιαστη προσεξε να μην τος εχεις ολον προς τα μεσα γιατι εμφανιζετε αλλο ενα σημειο το οποιο μπορει να σε ξεγελασει στην ευθυγραμμιση καλο ειναι τον εσταστη να τον εχεις στην μεση. ισως ο εστιαστης να μην ειναι σωστα βιδωμενος και να θελει και αυτος ευθυγραμμιση σαν συνολο αλλα αυτη την διαδικασια την ξερουν αλλοι καλυτερα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Παιδια,εχω λαλησει :roll: Εχω μπλεξει τα μπουτια μου.Το προβλημα μου ειναι η ευθυγραμμηση του δευτ. με τον πρωτ.Αγορασα απο το Πλανηταριο ενα cheshire,το οποιο ειναι αρκετα μακρυ ωστε να χρησιμοποιηται και ως sight tube για την ευθυγραμμηση του δευτ. κατω απο τον εστιαστη.Καταφερα και εφερα το δευτ. ακριβως κατω απο τον εστιαστη,ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ,και φαινεται σαν ΟΛΟΣΤΡΟΓΓΥΛΟΣ κυκλος.Μετα τι κανω;Σε καποιες πηγες διαβασα οτι περιστρεφεις τις αλλενοβιδες του δευτ. ωστε να φανει το πρωτ. μεσα στο δευτ.Με αυτο τον τροπο ομως το δευτ. χανει το κυκλικο του σχημα και παυει να ειναι στο κεντρο κατω απο τον εστιαστη. ](*,) Αλλου διαβασα οτι το δευτ. αφου το κεντραρεις κατω απο τον εστιαστη δεν το ξαναπειραζεις,αλλα γυρνας το πρωτ. ωστε αυτο να φαινεται ολοκληρο στο δευτ. και το θεμα ληγει εδω.Τι απ ολα ισχυει;Πραγματικα απογοητευτηκα και νιωθω πολυ βλακας που δεν τα καταφερνω μετα απο τοσο διαβασμα και ψαξιμο.Πειτε μου ,τι κανω απο δω και μπρος; ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταφερα και εφερα το δευτ. ακριβως κατω απο τον εστιαστη,ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ,και φαινεται σαν ΟΛΟΣΤΡΟΓΓΥΛΟΣ κυκλος.

 

 

Μεχρι εδω ολα καλα.

 

μετα πρεπει κανεις το δευτερο βημα που αναφεριες

 

αφου το κεντραρεις κατω απο τον εστιαστη δεν το ξαναπειραζεις,αλλα γυρνας το πρωτ. ωστε αυτο να φαινεται ολοκληρο στο δευτ. και το θεμα ληγει εδω.

 

 

ενα ωραιο κολπο για την ευθυγραμμιση του δευτερεωντος ειναι να βαλεις ενα κομματι ασπρο χαρτι αναμεσα στο δευτερων και το πρωτευων ωστε να βλεπεις μονο το δευτερων και το κεντραρεις χωρις τισ παρεμβολες απο το πρωτευων. αφου τελειωσεις με αυτο βγαζεις το χαρτι και ευθυγραμιζεις το πρωτευων (προσοχη ομως μην κανεις ζημια στο δευτερευων). οταν τελειωσεις κανεις ενα star test να δεις αν ειναι ενταξει με προσοφθαλμιο που σου δινει την μεγαλητερη δυνατη μεγεθυνση

 

δες εδω να ξερεις πανω κατω τι πρεπει να περιμενεις

 

http://www.youtube.com/watch?v=af-y2G0RWz0&feature=related

 

αν δεν ειναι οι κυκλοι ομοκεντροι τοτε πειραζεις μονο το πρωτευων.

 

 

προσεξε και αυτο. στο 4αρι τηλεσκοπιο που εχω οταν παλευα και εγω με την ευθυγραμμιση παρατηρησα οτι τα οπτικα δεν ηταν σε τελεια ευθεια αλλα στο star test ειχα απολυτα ομοκεντρους κυκλους. αυτο ομως εχει να κανει με το οπτικο σφαλμα του τηλεσκοπιου που μπορει να εχει. στο 8αρι μου το πρωτευων ειναι ελαχιστα εκτος ευθειας αλλα και παλι εχω τελεια ομοκεντρους κυκλους :D :D. το τελικο σου αποτελεσμα στην ευθυγραμμιση κρινεται απο το star test που θα κανεις.

 

α.. δες και εδω http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=8780

 

δεν εισαι ο μονος που νιωθει χαζος με την ευθυγραμμιση τοσο εγω οσο και ολοι οσοι εχουν ασχοληθει με κατοπτρικα εχουν φαει πολλες ωρες ωστε να πετυχουν σωστο collimation

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...
Πανω που εμαθα να κανω collimation ηρθαν και τα πρωτα σοβαρα προβληματα.Να τι' εννοώ-οσο καλη ευθυγραμμηση κι αν εχω κανει,οταν αφεστιαζω και στις δυο κατευθυνσεις,ποτε δεν εχω ομοιους δισκους περιθλασης και στις δυο πλευρες :cry: Παντοτε εχω ομοκεντρους δισκους αφεστιαζοντας προς τη μια πλευρα,αλλα οταν αφεστιασω προς την αντιθετη οι δισκοι ειναι παραμορφωμενοι...Προσπαθωντας να διορθωσω τη μια κατασταση,χαλαω την αλλη...Μηπως τελικα το κατοπτρο μου ειναι για πεταμα;Θα μου πει καποιος ΄τι το ψαχνεις ρε μεγαλε,300 ευρω εδωσες,τι περιμενες;'Το χειροτερο ολων ειναι πως το τηλεσκοπιο δεν αποδιδει οχι μονο στην πλανητικη φωτογραφηση,που ετσι κι αλλιως ειναι απαιτητικη,αλλα ουτε στην παρατηρηση.Απο τις αρχες Μαιου,με καλες συνθηκες και οσο το δυνατον καλυτερο collimation δεν εχω καταφερει να δω καθαρα το Cassini.Τι να κανω ρε παιδια,θελω βοηθεια,μου την εχει δωσει
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το πρόβλημα που περιγράφεις ίσως είναι ο εστιαστής όταν βάζεις το προσοφθάλμιο και το βιδώνεις να φεύγει από το κέντρο λίγο. Δυστυχώς είναι ένα πρόβλημα που το έχουν όλοι οι εστιαστές που είναι "μέτριοι" ποιοτικά όπως όλοι οι κινέζικοι. Θα σου πρότεινα όταν κάνεις collimation να σφίγγεις κανονικά το cheshire στον εστιαστή όπως όταν βάζεις προσοφθάλμιο. Δοκίμασε και πες μας. Αν το πρόβλημα παρουσιάζεται ακόμη ίσως να είναι στραβά τοποθετημένος ο εστιαστής (να μην είναι κάθετος με το σωλήνα).

 

Επίσης καλό είναι όταν κάνεις collimation να το κάνεις βάζοντας το τηλεσκόπιο περίπου 45 μοίρες κλίση από το οριζόντιο επίπεδο για να μετριάσεις κάπως το σφάλμα από το βάρος του προσοφθάλμιου. Αλλά πρόσεξε μην σου πέσει κανένα κατσαβίδι μέσα στο σωλήνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανουσο,οταν χρησιμοποιω το cheshire,το σφιγγω κανονικα με τις βιδες του εστιαστη.Επισης φροντιζω να κανω ευθυγραμμηση με το τηλ. σε τετοια σταση,παρομοια με αυτη της παρατηρησης.Ο εστιαστης μου φαινεται παντως καθετος στον σωληνα.Παιζει μηπως το προβλημα να ειναι λογω σκαρτου κατοπτρου;
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω να είναι αυτό. Ίσως να είναι και θέμα αστιγματισμού που να προκύπτει από το υπερβολικό σφίξιμο κάποιας βίδας που συγκρατεί το πρωτεύον κάτοπτρο (ένα από τα 3 κλιπσάκια). Συνήθως το κάνουν για λόγους ασφαλείας από το εργοστάσιο όταν μεταφέρεται το τηλεσκόπιο. Προσπάθησε να βγάλεις το Cell με το πρωτεύον κάτοπτρο και να ελέγξεις τα 3 κλιπ που το συγκρατούν. Ξέσφιξέ τα όλα και ξανασφίξε τα σε βαθμό που ίσα ίσα να ακουμπάνε το κάτοπτρο. Ξαναβάλε το cell στη θέση του και κάνε πάλι collimation.

 

Αν δεις ότι το πρόβλημα υπάρχει ακόμη, τότε τι να πω. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω παλι σημερα πηρα της σαξον το λειζερ ευθυγραμμισης

και διαπιστωσα με μια πρωτη δοκιμη στο ντοπ 8 οτι μπαλατζαρη μεσα στον εστιαστη και το λαζερ ποιντ διχνει αλλου για αλλου στον στοχο..και το ιδιο συνμβαινει οταν σφιγγω τις 2 βιδουλες του εστιαστη αλλαζει κατευθηνση εστω και λιγο..πως θα βρω την σωστη του θεση? [-(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω παλι σημερα πηρα της σαξον το λειζερ ευθυγραμμισης

και διαπιστωσα με μια πρωτη δοκιμη στο ντοπ 8 οτι μπαλατζαρη μεσα στον εστιαστη και το λαζερ ποιντ διχνει αλλου για αλλου στον στοχο..και το ιδιο συνμβαινει οταν σφιγγω τις 2 βιδουλες του εστιαστη αλλαζει κατευθηνση εστω και λιγο..πως θα βρω την σωστη του θεση? [-(

Ψαξε στην αναζητηση,υπαρχει καποιο θεμα γιάυτο που λες,αλλα δεν θυμαμαι που, :mrgreen: Εγω παντως το δικο μου το εστειλα για γενικο service

...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μετα απο 1,5 χρονο με το dob 8'' αποφασισα να κανω ενα ελεγχο στα οπτικα μιας και εφαγε πολλες μετακινησεις τον τελευταιο καιρο και αναθετω μερικες διαπιστωσεις κατα την διαρκεια της ευθυγραμμισης.

 

1) τα εργαλεια που χρησιμοποιησα ειναι ενας chesire collimator καθως και το κουτι απο φιλμ το οποιο ειναι ενα κουτακι με το γκρι καπακι. αυτου του ειδους τα κουτια απο φιλμ τιαριαζουν απολυτα με σα στον εστιαστη. το λεω αυτο γιατι υπαρχουν και τα κουτια με το μαυρο καπακι τα οποια παλατζαρουν μεσα στον εστιαστη. ενα καλο με αυτο το κουτι ειναι οτι στο κεντρο εχει ενα καρουμπαλο και αν τρυπισετε ΜΟΝΟ το καρουμπαλακι αυτο τοτε ειστε πληρως καλυμενοι. (δειτε εικονα 27 και 28).

 

2) οταν ξεκιναμε την ευθυγραμμιση κοιταζουμε ο σωληνας του εστιαστη να ειναι μεσα μαζεμενος γιατι θα μας μπερδεψει στην ολη διαδικασια (εικ. 29)

 

3) βαζοντας το chesire το οπτικο πεδιο περιοριζετε και δεν μπορουμε τα αυτακια που κρατανε το πρωτευων κατοπτρο παρα μονο ενα απο αυτα οποτε για την ευθυγραμμιση κοιταζουμε το ασπρο κυκλακι να ερθει στο κεντρο με το μαυρο κυκλο ο οποιος ειναι ο καθρεπτης του εστιαστη. σε αυτο το βημα δεν εδωσα καμια σημασια στο σταυρονημα. επισης ενα βοηθημα ειναι να στριψετε το chesire ωστε το σταυρονημα του να ειναι στην ιδια ευθεια με τα στηριγματα της αραχνης (εικ. 25 και 26)

 

4) αφου οι κυκλοι ηταν στο κεντρο εκανα ενα ελεγχο με το καπακι του φιλμ να δω αν τα αυτακια ηταν ολα εμφανη στον ιδιο βαθμο.

 

5) τελος με ενα star test ολα ηταν τελεια.

 

βεβαια μπορειτε πρωτα με το κουτι απο φιλμ να ρυθμισετε το πρωτευων ωστε να δειτε τα αυτακια του κατοπτρπου και μετα με το chesire να κανετε τις υπολοιπες ρυθμισεις.

 

ελπιζω αυτα τα tips να βοηθησουν γενικα με την ευθυγραμμιση και συγγνωμη για την πιοτητα των φωτο αλλα τις πηρα με το κινητο μου.

027.thumb.jpg.3c4afeca5ba6c5d59b455cfe215e9313.jpg

028.thumb.jpg.a530908b9dad29cf607d9ee417df7583.jpg

029.thumb.jpg.a1daf8506f429ef4ea9b8d1878dc87b4.jpg

025.thumb.jpg.807f160ef3711c789dcfa63bfa5bd015.jpg

026.thumb.jpg.a03b601a9c9a6b7dace8f6da938cecdc.jpg

023.thumb.jpg.a5353dfc4ea4c1f32c4c1feab6d87d14.jpg

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγω παλι σημερα πηρα της σαξον το λειζερ ευθυγραμμισης

και διαπιστωσα με μια πρωτη δοκιμη στο ντοπ 8 οτι μπαλατζαρη μεσα στον εστιαστη και το λαζερ ποιντ διχνει αλλου για αλλου στον στοχο..και το ιδιο συνμβαινει οταν σφιγγω τις 2 βιδουλες του εστιαστη αλλαζει κατευθηνση εστω και λιγο..πως θα βρω την σωστη του θεση? [-(

 

ενα κολπο ειναι να βαλεις μονωτικη ταινια στο laser collimator ωστε να κλεισεις το κενο και να μην παλατζαρει στον εστιαστη, αλλα βαλε ταινια ισα ισα ωστε να κλεισεις αυτο το κενο και να μπορει να βγει κα να μπει χωρις προβλημα και φυσικα χωρις να ξηλωθει η ταινια.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης