Jump to content

Καλώς σας βρήκα + κάποιες ερωτήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα.

Μετά από διαπραγματεύσεις με την τσέπη μου, αποφάσισα πως ήρθε η ώρα να μου κάνω δώρο ένα τηλεσκόπιο.

Από αστρονομία και λίγη κοσμολογία, κάτι υπάρχει στην αναλυτική μου βαθμολογία, αλλά οι εμπειρίες μέχρι τώρα ήταν στο χαρτί - εκτός από μερικές βραδιές στο αστεροσκοπείο του ΑΠΘ, τότε παλιά όταν προσπαθούσα να πάρω το πτυχίο.

Με τηλεσκόπια όμως δεν έχω ασχοληθεί και ιδιαίτερα.

Λοιποον, έχω ένα προυπολογισμό που δε νομίζω να μπορεί να υπερβεί τα 500-600 έουρος.

Ψάχνω εδώ και κανα μήνα, ενημερώθηκα σχετικά με τα είδη κλπ, και έχω ένα πρόβλημα :

Βρήκα στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης ένα 10ιντσο dobsonian, http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=656 αλλά με ενδιαφέρει κυρίως ο σωλήνας, όχι η βάση :S

Εννοώ ότι θα το προτιμούσα με ισημερινή στήριξη και όχι Dobsonian.

Έψαξα λίγο σήμερα να το βρώ σκέτο με άλλη βάση αλλά δεν τα κατάφερα.

Ερωτήσεις τώρα :

1. Επειδή θέλω και deep space παρατηρησιακές δυνατότητες, μου κάνει αυτό; (απο ο,τι διαβάζω ναι, αλλά μια διαφήμιση, είναι πάντα διαφήμιση..πείτε μου και εσείς τη γνώμη σας)

2. Αστροφωτογραφία; μας κάνει; (τα ίδια με παραπάνω) (καλά όχι για την αρχή, αλλά για αργότερα όταν θα υπάρχει και η εμπειρία..)

3. Για κάποιο λόγο, η dobsonian βάση δε "μου γεμίζει το μάτι". Προτιμώ την ισημερινή στήριξη. Έχω δίκιο; Βέβαια θα μου πειτε, ρε φιλαράκι, πήγες στην κατηγορία "dobsonian" και θες ισημερινή βάση; ε ρε παίδες συγχωρείστε με, αλλά ψάχνοντας για τις περισσότερες ίντσες στα λεφτά που μπορώ να δώσω, αυτό μου βγήκε.. :S Θα το βρώ σε συνδυασμό με equatorial ή μπαααααααα;

4. Έχετε κάτι "καλύτερο" να προτείνετε σε αυτά περίπου τα λεφτά;

5. Έχει παίξει μπλέξιμο και με τους προσοφθάλμιους κλπ κλπ αλλά θα διαβάσω και θα το λύσω..

6. Από το astroshop.eu έχει κανείς εμπειρία;

Να σημειώσω εδώ ότι μένω σε περιοχή με πολύ λίγη φωτορύπανση και ότι το θέμα του βάρους κλπ δε με απασχολεί ιδιαίτερα καθοτι δε θα παίξουν μεγάλες μετακινήσεις -τουλάχιστον όχι τόσο συχνά ώστε να αποτελέσει πρόβλημα-

Σας ευχαριστώ για την υπομονή σας

και ξαναμανα καλώς σας βρήκα

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ τον φίλο!

 

Στα πολύ γρήγορα, μπορώ να σου πώ ότι αν και δεν αγόρασα από το astroshop.de, επειδή διαπραγματεύτηκα μαζί τους ένα τηλεσκόπιο, είναι πολύ συζητήσιμοι και γρήγοροι στην ανταπόκρισή τους.

Το δε website τους πάρα πολύ καλό.

 

Σχετικά με την στήριξη, αν και δεν ξέρω πολλά, απ' ότι είδα στο link που παρέθεσες, το ίδιο το Πλανητάριο προτείνει κάποιες ισημερινές, αλλά το κόστος ξεπερνάει το ίδιο το τηλεσκόπιο!!!

Αυτό νομίζω είναι οδηγός στο ότι μάλλον δεν υπάρχει αυτό που ψάχνεις, στο κόστος που το ψάχνεις (τηλεσκόπιο και στήριξη μέχρι 500-600 ευρώ).

Αν τελικά το βρεις, δώσε σήμα!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έπιασες ακριβώς τι εννοούσα σχετικά με τη στήριξη.. :D

Τις είδα και εγώ από κάτω τις βάσεις (και τις τιμές :( ) αλλά το έψαχνα ως πακέτο με μια τέτοια.. :D

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε το πακέτο σου 10 ίντσες με ισημερινή

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=590

το dobsonian δεν κάνει για φωτογράφιση εκτός αν ο σωλήνας του μπει πάνω σε ισημερινή.

Για βαθύ ουρανό είναι ότι πρέπει.... 10 ίντσες είναι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χμμμ δηλαδή σε κάτι τέτοιο http://www.astroshop.de/en/skywatcher-telescope-n-200-1000-eq-5/p,5019 είμαι πιο κοντά σε αυτά που ζητάω ε...
Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει ένα ζήτημα κατά πόσο σε προβληματίζει όγκος. Αν δε σε προβληματίζει, έχεις μικρό+ αυτοκίνητο τότε οι συνηθισμένες προτάσεις είναι τα τηλεσκόπια με στήριξη Dobson. Τα συγκεκριμένα τηλεσκόπια είναι πολύ απλά στη λειτουργία τους, χειροκίνητα και πολύ οικονομικά.

 

Τα Skywatcher

8'' http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

και 10'' http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=656

και 10'' αναδιπλούμενο http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1602

 

Και τα GSO μπορείς να τα βρεις εδώ http://www.aktistar.com/ Είναι λίγο ακριβότερα από τα Skywatcher αλλά έχουν καλύτερο εξοπλισμό.

 

 

Μετά υπάρχουν και τα τηλεσκόπια σε ισημερινή στήριξη τα οποία έχουν μικρότερο όγκο αλλά πιο περίπλοκη λειτουργία. Μπορούν να ακολουθούν το στόχο και έτσι να χρησιμοποιηθούν και για αστροφωτογράφηση σε αντίθεση με τα Dobsonian.

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1291

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=847

 

Όπως βλέπεις στα ίδια χρήματα για την ισημερινή στήριξη πρέπει να θυσιάσεις ίντσες. Το θέμα είναι τι βολεύει εσένα.

Εγώ έχω Dobsonian και με βόλεψε πολύ.

 

χμμμ δηλαδή σε κάτι τέτοιο http://www.astroshop.de/en/skywatcher-telescope-n-200-1000-eq-5/p,5019 είμαι πιο κοντά σε αυτά που ζητάω ε...

 

Εφόσον καταλήξεις σε ισημερινή, το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο είναι πολύ καλή περίπτωση και σε πολύ καλή τιμή.

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι όσο το βλέπω αυτό τόσο ψήνομαι περισσότερο..

Απλά πρέπει να ψάξω τι παίζει με το τελωνείο γιατί είναι μεν πολύ καλή η τιμή του, αλλά άμα με τα μεταφορικά + τον εκτελωνισμό μου πάει ένα σκασμό λεφτά παραπάνω, θα το πάρω απο εδώ..

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι όσο το βλέπω αυτό τόσο ψήνομαι περισσότερο..

Απλά πρέπει να ψάξω τι παίζει με το τελωνείο γιατί είναι μεν πολύ καλή η τιμή του, αλλά άμα με τα μεταφορικά + τον εκτελωνισμό μου πάει ένα σκασμό λεφτά παραπάνω, θα το πάρω απο εδώ..

 

 

Από Γερμανία είναι δεν έχει τελωνείο και για μεταφορικά να υπολογίζεις +- 100 ευρώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ήμουν σίγουρος για αυτό γιατί μερικά είδη δεν περνάνε, ακόμα και από Ε.Ε . Αλλά για να το λες, φαντάζομαι το χεις τσεκάρει.

Ευχαριστώ πολύ!

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α και κάτι άλλο!!

Επειδή από μάρκες δεν ξέρω, αυτά που έχω δει όμως είναι skywatcher και celestron (και ένα seben νομιζω), υπάρχει καμιά ιδιαίτερη σύσταση ;;

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α και κάτι άλλο!!

Επειδή από μάρκες δεν ξέρω, αυτά που έχω δει όμως είναι skywatcher και celestron (και ένα seben νομιζω), υπάρχει καμιά ιδιαίτερη σύσταση ;;

 

Από τα Seben μακριααααααά :cheesy:

Τα Skywatcher και τα Celestron μια χαρά είναι.

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χεχεχε την είχα ψιλιαστεί για το Seben.. παραήταν τζαμπέ :D

Της ποπέας γίνεται ρε γαμώτο.. δε μπορώ να αποφασίσω μεταξύ του 10ιντσου dobsonian και του 8ιντσου με equatorial..

αλλα νομιζω πως τεινω προς τις 10 ιντσες..ναι αλλά η g3 μου θα μεινει παραπονεμένη;... είδες τώρα που μπλέκουμε;... :P

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Της ποπέας γίνεται ρε γαμώτο.. δε μπορώ να αποφασίσω μεταξύ του 10ιντσου dobsonian και του 8ιντσου με equatorial..

αλλα νομιζω πως τεινω προς τις 10 ιντσες..ναι αλλά η g3 μου θα μεινει παραπονεμένη;... είδες τώρα που μπλέκουμε;... :P

 

Πάντως να ξέρεις ότι και τα δύο (10'' dob, 8'' eq) ζυγίζουν το ίδιο, σχεδόν 30 κιλά μαζί με τις βάσεις τους, παρόλο που τo Dob φαίνεται βαρύτερο.

Από κει και πέρα τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα κάθε στήριξης είναι γνωστά, διαλέγεις ότι σε βολεύει περισσότερο :wink:

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι αποφάσισα για το 10ιντσο dobsonian.. Είδα μερικές φωτογραφίες απο 10ιντσα και 8ιντσα και η διαφορά είναι εμφανής..

Το απόγευμα λέω να περάσω απο την Πανεπιστημίου από το Πλανητάριο να δω και απο κοντά μερικά πράγματα..

άντε να δούμε!! :D

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού θέλεις να ασχοληθείς με παρατήρηση καλό είναι να έχεις ίντσες. Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις το 10" σε στήριξη Dob.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα μερικές φωτογραφίες απο 10ιντσα και 8ιντσα και η διαφορά είναι εμφανής..

 

Ηταν ιδιες ολες οι αλλες παραμετροι ?

 

Αργοτερα θα χρειαστεις κατι σε EQ6 για φωτογραφηση .

Για το 8αρι σε ισημερινη που δειχνεις θα χρειαστεις και τα μοτερ για να ακολουθεις το στοχο σου .

 

Κοιτα και στο telescopesrvice.de

Καλως ηλθες :D

Αλέξανδρος

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Τα πάντα είναι μαθηματικά"; ..χμμ συνάδελφος φαντάζομαι :P

 

όσο για τις παραμέτρους, ναι ήταν σχεδόν ίδιες (αν θυμάμαι καλά εκεί που το βρήκα, ήταν 2 φίλοι με ενα 8αρι και ένα 10αρι skywatcher και βγάλαν και οι δύο τα ίδια. με την ίδια μηχανή για να δουν τη διαφορα)

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Τα πάντα είναι μαθηματικά"; ..χμμ συνάδελφος φαντάζομαι :P

 

Οχι ακομη :D

 

Αν σκευτεσαι ακομη για 8αρι σε ισημερινη κοιτα μηπως βρεις καποιο πακετο με την HEQ5 στηριξη . Αυτη παντως δε θα ειναι πολυ σταθερη με 10αρι .

 

Χαιρετισμους απο Σαμο

Αλέξανδρος

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 10ιντσο dobsonian νομίζω πως είναι η τελική μου απόφαση..

Για αρχή ειδικά πείστηκα πως είναι ιδανική επιλογή.

Άσε που φαντάζομαι πως αν με χαλάσει τελικά, δε θα δυσκολευτώ καθόλου να το σπρώξω κάπου απο δω μέσα :D.

 

Θα κοιτάξω βέβαια μέχρι να το πάρω (έχουμε ορίζοντα ενός μηνός περίπου) να σκάσω σε κανα αστροπάρτυ άμα με θέτε, να δω και απο κοντά τι παίζει..

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα μερικές φωτογραφίες απο 10ιντσα και 8ιντσα και η διαφορά είναι εμφανής..

 

Στη αστροφωτογράφιση οι ίντσες δεν παίζουν τόσο μεγάλο ρόλο. Από τις αγαπημένες επιλογές των αστροφωτογράφων είναι τα αποχρωματικά 3'', τα οποία έχουν καταπληκτικά αποτελέσματα.

Άλλοι παράγοντες παίζουν σημαντικό ρόλο για μια επιτυχημένη αστροφωτογραφία και όχι οι ίντσες.

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και έλα κ σε κανά αστροπάρτυ όπως είπες, για να τα δεις από κοντά τα dobson, να δεις πώς δουλεύουν, αν σου κάνουν κλπ.

Ή μπορεί να σου "γυαλίσει" κάτι άλλο, πού ξέρεις?

Βλέπεις κ μαθαίνεις πολλά σε τέτοιες συναντήσεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αστροπάρτυ έχω δηλώσει παρών, ειδικά άμα γίνει σε κανα Σούνιο -είμαι της περιοχής- θα έρθω οπωσδήποτε..

Θα το παραγγείλω το 10αράκι σε κανα δυο βδομάδες

Ευχαριστώ τους πάντες για τη βοήθειά τους.

 

υ.γ : Να ξέρετε όμως ότι όταν θα έρθω στο αστροτέτοιο, θα σας ζαλίσω λίγο :D

Skywatcher 10 / ΝΕQ6
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ψήσουμε τον Θέμη για κανά Σούνιο, επέστρεψα κι εγώ χωρίς ούτε μία παρατήρηση όλο το καλοκαίρι, και το έχω απωθημένο!!!΄

Κ ζάλισέ τα μας όσο θες, η χαρά του ερασιτέχνη αστρονόμου είναι να μεταδίδει την αρρώστια του και σε άλλους, remeber this

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης