Jump to content

Εξόρμηση στη Δίρφυ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Από τη στιγμη που εβαψα το εσωτερικο του σωληνα του τηλεσκοπιου μου με μαυρο ματ σπρεϊ, η διαφορα στις εικονες που λαμβανω

από τα παρατηρουμενα αντικειμενα (κυριως νεφελωματα) θα ελεγα πως ειναι κατι παραπανω από αισθητη..

προσωπικα θεωρω πως η χρηση τηλεσκοπιου ανοικτου σωληνα χωρις τη χρηση φωτοχιτωνιου είναι λαθος για ολους τους

λογους τους οποιους προανεφερε ο Τασος, κυριως όμως γιατι εισερχεται φως στα κατοπτρα και σε παρατηρηση deepsky

χανεται αισθητα το contrast, σε αρκετες περιπτωσεις χωρις να το αντιλαμβανομαστε αμεσα..Επισης εχω διαπιστωσει

(οσο κι αν ακουγεται υπερβολικο) πως ακομη και πολύ μικρες επιφανειες ανοικτου χρωματος οι οποιες μπορει να βρισκονται

στο εσωτερικο του σωληνα (π.χ. μικρες ασημενιες βιδες) συμβαλλουν στη μειωση του contrast και κατ’επεκταση

στην τελικη ποιοτητα του παρατηρουμενου αντικειμενου, αποκρυπτοντας μας σημαντικες λεπτομερειες.

Προσωπικα εχω καταληξει στο εξης συμπερασμα:Τα παντα στο εσωτερικο του σωληνα μας πρεπει να εχουν μαυρο ματ χρωμα..

οσο πιο μαυρο κι οσο πιο ματ γινεται!!

 

Δημήτρη, αν θυμάσαι, ποιό σπρέϋ χρησιμοποίησες και πως προφύλαξες τα κάτοπτρα (τα αφήρεσες ή τα σκέπασες με κάτι;)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το γνωρίζω αυτό Γιώργο, γι'αυτό δεν έχω ακόμη ξεκινήσει την κατασκευή του. Γι' αυτό και συζητάω για την έτοιμη λύση δεν θυμάμαι πώς το λένε. Το έχει ο Τάσος στο 12ιντσό του.

 

Μάνο είναι ιδανικό για την περίπτωση των 3 πόλων (struts) αυτό το φωτοχιτώνιο, αλλά νομίζω πως αυτός στο Astrozap δεν φτιάχνει για 16ιντσο εκτός του Lightbridge ... :-k Μπορεί να γίνεται κατά παραγγελία βέβαια, δεν το ξέρω, δεν έχεις παρά να τον ρωτήσεις...

 

δες εδώ http://astrozap.com/scripts/prodView.asp?idproduct=251

του Lightbridge 16" λέει αυτός ότι έχει τον ίδιο σχεδιασμό με του SW, με τα 2 elastic bands. Αν ισχύει αυτό προχώρα άφοβα. Ρώτα τον όμως για το θέμα των διαστάσεων μη την πατήσεις εκεί...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, αν θυμάσαι, ποιό σπρέϋ χρησιμοποίησες και πως προφύλαξες τα κάτοπτρα (τα αφήρεσες ή τα σκέπασες με κάτι;)

Κωστα το σπρεϋ που χρησιμοποιησα ηταν ενα απο τα συνηθισμενα της αγορας.. δεν ειχε καποιες ξεχωριστες ιδιοτητες.

Απλα πηγα σε ενα χρωματοπωλειο και ζητησα το πιο μαυρο και το πιο ματ σπρεϋ που εχουν στο καταστημα..

Νομιζω πως την μια φιαλη την εχω ακομη μιας κι απ'ότι θυμαμαι μου ειχε περισεψει καποια ποσοτητα οποτε θα κοιταξω και θα σου πω..

Για να γινει σωστη δουλεια πρεπει να αφαιρεθουν τα κατοπτρα απο το τηλεσκοπιο, πρωτιστως για να μην προκληθει καποια ζημια

κι αμεσως μετα για να μπορεσουμε να δουλεψουμε ανετα και σωστα με το σωληνα μας.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επειδη στην πανελληνια μου ανοιξε η ορεξη για τα καλα, σκεφτηκα πως ενα repeat δεν θα ηταν κακη ιδεα!

Για οσους ενδιαφερονται, η παρατηρηση θα γινει στο σημειο που ειχε γινει και την τελευταια φορα (δειτε προηγουμενα post)

την ερχομενη Παρασκευη 16/7/2010.Θα χαρώ ιδιαίτερα η παρεα να ειναι ακομη μεγαλυτερη απο την τελευταια φορα! :D

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη στην πανελληνια μου ανοιξε η ορεξη για τα καλα, σκεφτηκα πως ενα repeat δεν θα ηταν κακη ιδεα!

Για οσους ενδιαφερονται, η παρατηρηση θα γινει στο σημειο που ειχε γινει και την τελευταια φορα (δειτε προηγουμενα post)

την ερχομενη Παρασκευη 16/7/2010.Θα χαρώ ιδιαίτερα η παρεα να ειναι ακομη μεγαλυτερη απο την τελευταια φορα! :D

 

 

 

τέλεια!!!!!!θα ειμαι και γω εκει λοιπον την παρασκευή...γιατι και γω πρεπει να ομολογήσω οτι εχω παθει ενα συνδρομο στερησης!εχουν περασει ηδη 3 μερες απο τοτε που επεστρεψα απο Παρνωνα...!!!! :shock: :lol: :lol: :cheesy:

:D :D :D :D :D :D :D :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τέλεια!!!!!!θα ειμαι και γω εκει λοιπον την παρασκευή...γιατι και γω πρεπει να ομολογήσω οτι εχω παθει ενα συνδρομο στερησης!εχουν περασει ηδη 3 μερες απο τοτε που επεστρεψα απο Παρνωνα...!!!! :shock: :lol: :lol: :cheesy:

ΠΑΡΩΝΝΝΝΝΝΝΝ!!!! :cheesy:

Πολυ ωραια!!!! :cheesy:

Ελατε παιδια!!!Θελω περισσοτερες συμμετοχες!!! :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαζί θα έχω και το χειριστήριο καλώς εχόντων των πραγμάτων για να δοκιμάσω το 12" flextube GOTO (αυτό αποτελεί είδηση!) :cheesy:
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαζί θα έχω και το χειριστήριο καλώς εχόντων των πραγμάτων για να δοκιμάσω το 12" flextube GOTO (αυτό αποτελεί είδηση!) :cheesy:

Ωραιος!!!Πολυ μου αρεσει να βλεπω νεα πραγματα!! :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαζί θα έχω και το χειριστήριο καλώς εχόντων των πραγμάτων για να δοκιμάσω το 12" flextube GOTO (αυτό αποτελεί είδηση!) :cheesy:

 

Η δεύτερη είδηση εσχάτης προδοσίας των ημερών, μετά την ανερυθρίαστη ερυθροποίηση του Kill (him) Bill.

Είμαι πολύ χαρούμενος. Τώρα σε όποιον με κοροϊδεύει για το GOTO θα λέω: το έκανε και ο giorgosgr!

Όχι πως χρειαζόταν δηλαδή: όλες (σχεδόν) αυτές οι EQ6 που φωτογραφίζονταν στον Πάρνωνα σαν μοντελάκια, Synscan ήτανε. Το είδα με τα μάτια μου. Αλλά οι "μουλωχτοί" ιδιοκτήτες τους δεν μιλάνε. :mrgreen:

Σε αυτό παραδέχομαι τον giorgosgr. Έχει θάρρος.

Γιώργο, θα γράψεις πως το πάει, έτσι;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαζί θα έχω και το χειριστήριο καλώς εχόντων των πραγμάτων για να δοκιμάσω το 12" flextube GOTO (αυτό αποτελεί είδηση!) :cheesy:

 

Η δεύτερη είδηση εσχάτης προδοσίας των ημερών, μετά την ανερυθρίαστη ερυθροποίηση του Kill (him) Bill.

Είμαι πολύ χαρούμενος. Τώρα σε όποιον με κοροϊδεύει για το GOTO θα λέω: το έκανε και ο giorgosgr!

...

Κώστα, όπως φαίνεται, όλα στη ζωή είναι «κύκλος»! :)

 

 

Χαιρετώ τους αστρομανιακούς της Εύβοιας και εύχομαι καλές παρατηρήσεις! \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαζί θα έχω και το χειριστήριο καλώς εχόντων των πραγμάτων για να δοκιμάσω το 12" flextube GOTO (αυτό αποτελεί είδηση!) :cheesy:

 

Η δεύτερη είδηση εσχάτης προδοσίας των ημερών, μετά την ανερυθρίαστη ερυθροποίηση του Kill (him) Bill.

Είμαι πολύ χαρούμενος. Τώρα σε όποιον με κοροϊδεύει για το GOTO θα λέω: το έκανε και ο giorgosgr!

Όχι πως χρειαζόταν δηλαδή: όλες (σχεδόν) αυτές οι EQ6 που φωτογραφίζονταν στον Πάρνωνα σαν μοντελάκια, Synscan ήτανε. Το είδα με τα μάτια μου. Αλλά οι "μουλωχτοί" ιδιοκτήτες τους δεν μιλάνε. :mrgreen:

Σε αυτό παραδέχομαι τον giorgosgr. Έχει θάρρος.

Γιώργο, θα γράψεις πως το πάει, έτσι;

Φανταζεσαι να μας σκασει μυτη την Παρασκευη το βραδυ (εκτος απο το GOTO) και με ενα laptop παραμασχαλα;;;

Αυτο κι αν θα αποτελεσει ειδηση!!!!Ολα τα ΜΜΕ θα ειναι στη Διρφυ για να καταγραψουν το γεγονος της χρονιας!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

(Γιωργο μη βαρας!!!Πλακιτσα κανουμε!!! :mrgreen:)

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ τους αστρομανιακούς της Εύβοιας και εύχομαι καλές παρατηρήσεις! \:D/

Σε ευχαριστουμε Γιώργο!!Αν δεν εχεις κατι καλυτερο να κανεις σε περιμενουμε στην παρεα μας!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα ο καιρος μας την εφερε και δεν καταφεραμε να παρατηρησουμε.. συννεφα, συννεφα και παλι συννεφα!! ](*,)

Παντως μια χαρα περασαμε και στην αστροταρατσα του Γιωργου (αν κι εκει δεν καταφεραμε κατι) μιας και κατεβηκαμε

λιγο πριν τις 11 απο τη Διρφυ.. την επομενη φορα ελπιζω να ειμαστε πιο τυχεροι!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζορζ και goto θα μπορούσε να ήταν ο τίτλος...

Η Θάλεια, ο Δημήτρης κι εγώ, ζήσαμε ιστορικές στιγμές! Κάποιες από αυτές καταγράφηκαν σε βίντεο, αλλά δυστυχώς δεν έχω μάθει να βάζω μπιπ για να δώσω το σχετικό λινκ! :P

Εννοείται πως ο ουρανός καθάρισε μετά τις 2.30 αλλά κάποιος είχε τεράστια τσατίλα, ώστε να αποφασίσει να ξαναστήσει το 12αρι του, μιας και στην πρώτη προσπάθεια, το goto δεν απέδωσε τα αναμενόμενα...

Είμαι σίγουρη πως την επόμενη φορά όλα θα πάνε καλά :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζορζ και goto θα μπορούσε να ήταν ο τίτλος...

Η Θάλεια, ο Δημήτρης κι εγώ, ζήσαμε ιστορικές στιγμές! Κάποιες από αυτές καταγράφηκαν σε βίντεο, αλλά δυστυχώς δεν έχω μάθει να βάζω μπιπ για να δώσω το σχετικό λινκ! :P

Εννοείται πως ο ουρανός καθάρισε μετά τις 2.30 αλλά κάποιος είχε τεράστια τσατίλα, ώστε να αποφασίσει να ξαναστήσει το 12αρι του, μιας και στην πρώτη προσπάθεια, το goto δεν απέδωσε τα αναμενόμενα...

Είμαι σίγουρη πως την επόμενη φορά όλα θα πάνε καλά :D

Απο τη μια σκεφτομαι πως ευτυχως που ειχε συννεφια, γιατι αν ηταν καλη η βραδια και δεν καναμε παρατηρηση

εξαιτιας του GOTO, ο Γιώργος θα πεταγε το τηλεσκοπιο απο την ταρατσα!! #-o

Γιωργο την επομενη φορα θα το φτιαξουμε!!Δεν θα μας κανει ενα... GOTO οτι θελει!!! :wink:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχουν γνώση οι φύλακες Δημήτρη μου. Δεν παρκάρουμε ποτέ το αυτοκίνητο ακριβώς κάτω από τη γαλαξιοταράτσα καθότι ίπτανται κάτι μυστήρια αντικείμενα γνωστής ταυτότητας! :P

Λίγο παραδίπλα το αμάξι, λίγο παραδίπλα! :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Σάββατο ο καιρός ήταν τέλειος και παρατήρησα μόνος μου στο γήπεδο του χωριού! :cheesy:

Συνέδεσα το χειριστήριο αλλά δεν είχαν ακρίβεια τα GOTO. Σε κάποιες περιπτώσεις τα αντικείμενα ηταν στο πεδίο ενός προσοφθάλμιου 25mm αλλά στην άκρη ενώ ο συγχρονισμός της βάσης στο τελευταίο αντικείμενο δεν ωφελουσε ιδιαίτερα (συγχρονισμός στο Μ57 και μετά GOTO M56 και δεν το βρήκε, ενώ το ίδιο στο Μ15 και βρήκε το Μ2 αλλά οριακά στο πεδίο). Εν ολίγοις η απόδοση του GOTO ήταν απογοητευτική (θεωρώ ένα GOTO αποδεκτό όταν έχει ακρίβεια 5'). Αν έχεις GOTO και δεν είσαι σίγουρος πως το αντικείμενο που ψάχνεις είναι στο πεδίο τότε το GOTO είναι άχρηστο και καλύτερα να μην το χρησιμοποιείς καθόλου.

Το μόνο κέρδος είναι πως το tracking είναι καλύτερο και πιο ομαλό.

Πιθανώς θέλει ρύθμιση το backlash των μοτέρ αλλά δεν δίνει οδηγίες η skywatcher για το πως γίνεται.

Θα το ψάξω και θα επανέλθω. Τελικώς κατέληξα να βρίσκω τα αντικείμενα με αστροάλματα παλιά δοκιμασμένη μέθοδος.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην αγχωνεσαι Γιωργο!!Στην επομενη παρατηρηση που θα κανουμε θα το φτιαξουμε και θα λειτουργουν ολα αψογα! :wink:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ο καιρός για την ερχόμενη Κυριακή φαίνεται πως θα είναι πολύ καλός κι έτσι είπαμε να κάνουμε μια τελευταία εξόρμηση

πριν τις καλοκαιρινές μας διακοπές, στο γνωστό πλέον σημείο.. η αλήθεια είναι πως θα προτιμούσα να γίνει η εξόρμηση το Σάββατο,

επειδή όμως ο εκπολιτιστικός σύλλογος του χωριού μου φιλοξενεί για μια βραδιά την εξαιρετική Χαρούλα Αλεξίου σε μια μοναδική,

για τα δεδομένα της περιοχής μου, συναυλία δεν μπορώ (και δεν θα ήθελα!) να είμαι απών από μια τέτοια εκδήλωση..

 

Το σημείο που έχουμε επιλέξει ως θέση παρατήρησης έχει αποδειχθεί τελικά πως είναι πολύ καλό μιας και δεν επηρεάζεται

από τους ανέμους του βουνού, συν του ότι μας δίνει πολύ ουρανό προς όλες τις κατευθύνσεις.. επίσης έχει αρκετά χαμηλά

επίπεδα υγρασίας, κάτι το οποίο για εμένα τουλάχιστον είναι αρκετά σημαντικό και τέλος, το υψόμετρο των 1000+ μέτρων

συνεπάγεται σταθερή και καθαρή ατμόσφαιρα.. το μόνο αρνητικό είναι πως είναι ορατή η φωτορύπανση της Χαλκίδας,

σε καμία περίπτωση όμως δεν μας δημιουργεί πρόβλημα στην παρατήρηση..

 

Όσοι πιστοί προσέλθετε λοιπόν!!! :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή την Κυριακή μάλλον δεν θα μπορέσω να έρθω, θέλω και εγώ να ζητήσω αν γίνεται να αλλάξουμε την εξόρμηση για Παρασκευή ή Σάββατο.

 

Υπάρχει περίπτωση να προγραμματίσουμε την εξόρμηση για το επόμενο Σαββατοκύριακο 13-15 Αυγ?

Θα ήταν καλύτερα.

Poets say science takes away from the beauty of the stars - mere globs of gas atoms.

I too can see the stars on a desert night, and feel them. But do I see less or more?

 

Richard P. Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρασκευή και Σάββατο δυστυχώς δεν μπορώ Γιώργο.. αν θέλετε να ανεβείτε οι υπόλοιποι μια από τις 2 αυτές ημέρες

μπορώ να σας φέρω σε επαφή και να το κανονίσετε..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης