Jump to content

Εξόρμηση στη Δίρφυ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμείς φτάσαμε κατά τις 23:00,ρωτήσαμε κάτι παιδιά βασικά στη πλατεία και μας οδήγησαν με το μηχανάκι(τα οποία βλέποντας 5 μαντράχαλους σε ένα αμάξι να ψάχνουν ένα γήπεδο μέσα στη νύχτα μας ρώτησαν "παιδία παίζει καμιά κοντρίτσα?" :mrgreen: .Δεν υπήρχε ψυχή και είπαμε να στήσουμε σιγά σιγά.μόλις είχαμε τελειώσει την πολική σκάνε 2 αυτοκίνητα (στην αρχή σκέφτικά την κάτσαμε) και ήταν ο giorgosgr και o alepohori.Ουρανός είχε μέτρεια διαφάνεια και πότε καθάριζε το ένα μισό και πότε το άλλο.Εμείς ήρθαμε κάπως ανοργάνωτα (χωρίς χάρτες χωρίς κάν νερόνα πιούμε) οπώτε βγάλαμε τον σωλήνα και ασχολιθήκαμε με την φωτογράφιση..Ήταν ευχάριστη η παρέα.Ο giorgosgr αποθέονε τακτικά τον ριφράκτορά του :mrgreen: και η αλήθεια είναι ότι απόλαυσα πολύ περισσότερο τον m42 απο το διοπτρικό του απότι με το 8" κατοπτρικό μου,και ο alepohori μας άφησε να ζησουμε για πρώτη φορά την εμπειρία ενός nagler και pentax προσοφθάλμιου.Ζητώ συγνώμη που είμασταν λίγο ενοχλητικοί καθώς ήταν η πρώτη μας εξώρμηση, όπως τα φώτα του πορμαγκαζ ,μια φλασιά της olympus, μια άκυρη κόρνα τις οθόνες των κινητών μας που χρεισιμοποιούσαμε για φακό :oops: .Πρέπει να πώ είχαμε ότι πολά μετέωρα τα 3 πολύ φοτεινά, κάποιες στιγμές μέτρησα 3 το λεπτό..Μετά κατα τις 2 ο ουρανός γέμισε σύννεφα και φύγαμε αλλα στα μισα της διαδρομής Λούτσα-Χαλκίδα είδαμε ότι είχε καθαρίσει σχεδόν όλος :evil:
Άλεξ Λομπάνοβ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Λοιπόν, πολύ καλή θέση παρατήρησης το "αστρογήπεδο", με πολλά πλεονεκτήματα.

Όσοι ήρθατε νωρίς σας πρόλαβα, alepohori, giorgosgr, dimitris_m, χρήστος. Μετά συνέχισα για το ορειβατικό στη Δίρφυ, απ' όπου είδα κι εγώ πολλά μετέωρα με κοντές και γρήγορες τροχιές. Κάποια ήταν εντυπωσιακά και άφηναν φωτεινό ίχνος. Μετά τις 3 το πρωί ο ουρανός έγινε κρύσταλλο. Το Μ42 άπαιχτο. Είδα μερικά ακόμα highlights όπως το Μ1, Μ51, κ.α. και έκλεισα με ένα αντικείμενο που είχα 2 χρόνια να δω, το Omicron2 Eridani, το τριπλό σύστημα με το λευκό νάνο.

 

Βαγγέλης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίμα που δε καταφέραμε να δούμε πολλά. Πάλι καλά όμως που τουλάχιστον είδαμε κάποια γνωστά και δημοφιλή αντικείμενα.

 

Καταγγέλω τον giorgosgr για τα εξής:

 

1) Έχοντας δηλώσει επανειλλημένως την αντίθεσή του στα κοντά αχρωματικά, ήρθε με κοντό αχρωματικό.

2) Έχοντας δηλώσει επανειλλημένως την αντίθεσή του στους μεταβλητούς barlow, ήρθε με μεταβλητό barlow.

3) Έκανε χρήση προσοφθαλμίου zoom.

4) Έκανε χρήση barlow.

5) Έκανε ταυτόχρονη χρήση προσοφθαλμίου zoom και barlow.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίμα που δε καταφέραμε να δούμε πολλά. Πάλι καλά όμως που τουλάχιστον είδαμε κάποια γνωστά και δημοφιλή αντικείμενα.

 

Καταγγέλω τον giorgosgr για τα εξής:

 

1) Έχοντας δηλώσει επανειλλημένως την αντίθεσή του στα κοντά αχρωματικά, ήρθε με κοντό αχρωματικό.

2) Έχοντας δηλώσει επανειλλημένως την αντίθεσή του στους μεταβλητούς barlow, ήρθε με μεταβλητό barlow.

3) Έκανε χρήση προσοφθαλμίου zoom.

4) Έκανε χρήση barlow.

5) Έκανε ταυτόχρονη χρήση προσοφθαλμίου zoom και barlow.

 

Στην πυρααα...... :cheesy:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Αν οι καιρικές συνθήκες το επιτρέψουν, έχουμε προγραμματίσει εξόρμηση στη Δίρφυ για το Σάββατο 29/1/2011. Και αυτή τη φορά δεν θα παρατηρήσουμε

απο το καθιερωμένο σημείο που βρίσκεται λίγο πριν το ορειβατικό καταφύγιο του Ε.Ο.Σ. Χαλκίδας, αλλά απο το.. "αστρογήπεδο"

της Λούτσας το οποίο ειναι ευκολότερα προσβάσιμο, αλλά και λόγω χαμηλότερου υψομέτρου θα γλιτώσουμε κρύο,

αέρα κλπ.Σας παραθέτω και το σχετικό χάρτη, ώστε να διευκολύνω την πρόσβαση σας στο σημείο.

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=el&msa=0&msid=106483929346010404083.000495a1d9985b2b836c5&t=h&z=12

Ευπρόσδεκτοι άπαντες απο οπουδήποτε κι αν έρχονται! :D

Αν και οι μετεωρολογικές προβλέψεις δεν είναι καθόλου καλές, θα το επιχειρήσουμε κι ότι γίνει..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα γινει τελικα αυτη η εξορμηση το Σαββατο;

Θελω να ερθω κι εγω για να δω πως ειναι μια τετοια εμπειρια!

Ο θεός και η φύσις μηδέν μάτην ποιούσιν.

Περί Ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guys... πείτε μου αν ισχύει προς το παρών γιατί με ενδιαφέρει πάρα πολύ σαν πρώτη εμπειρία!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα γινει τελικα αυτη η εξορμηση το Σαββατο;

Θελω να ερθω κι εγω για να δω πως ειναι μια τετοια εμπειρια!

Guys... πείτε μου αν ισχύει προς το παρών γιατί με ενδιαφέρει πάρα πολύ σαν πρώτη εμπειρία!!

Αν τελικά φτιάξει ο καιρός (λιγάκι δύσκολο το βλέπω..) φυσικά και θα γίνει!Αν ακυρωθεί τελικά, θα σας έχω ενημερώσει εδώ

μέχρι το μεσημέρι του Σαββάτου το αργότερο.Τα προγνωστικά για την περιοχή πάντως δεν είναι καλά! :x

http://freemeteo.com/default.asp?pid=22&la=2&gid=263999&nDate=4

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα γινει τελικα αυτη η εξορμηση το Σαββατο;

Θελω να ερθω κι εγω για να δω πως ειναι μια τετοια εμπειρια!

Guys... πείτε μου αν ισχύει προς το παρών γιατί με ενδιαφέρει πάρα πολύ σαν πρώτη εμπειρία!!

Αν τελικά φτιάξει ο καιρός (λιγάκι δύσκολο το βλέπω..) φυσικά και θα γίνει!Αν ακυρωθεί τελικά, θα σας έχω ενημερώσει εδώ

μέχρι το μεσημέρι του Σαββάτου το αργότερο.Τα προγνωστικά για την περιοχή πάντως δεν είναι καλά! :x

http://freemeteo.com/default.asp?pid=22&la=2&gid=263999&nDate=4

 

Δημήτρη ευχαριστούμε για την απάντηση! Μακάρι να μας το επιτρέψει ο καιρός γιατί ανυπομονώ να συμμετάσχω σε μια τέτοια εξόρμηση... βλέπεις σαν αρχάριος βιάζομαι να δω έναν ουρανό που σίγουρα δεν θα δω σαν αρχάριος και βιάζομαι ακόμα περισσότερο να βρεθώ ανάμεσα σε ανθρώπους που καταλαβαίνουν και εκτιμούν το πάθος μου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαρηστουμε για την απαντηση

Θα ηταν ωραια αν βρισκομουνα και εγω σαν αρχαριος αναμεσα σε τοσους εμπειρους παρατηρητες =D> =D>

Ο θεός και η φύσις μηδέν μάτην ποιούσιν.

Περί Ουρανού

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη ευχαριστούμε για την απάντηση! Μακάρι να μας το επιτρέψει ο καιρός γιατί ανυπομονώ να συμμετάσχω σε μια τέτοια εξόρμηση... βλέπεις σαν αρχάριος βιάζομαι να δω έναν ουρανό που σίγουρα δεν θα δω σαν αρχάριος και βιάζομαι ακόμα περισσότερο να βρεθώ ανάμεσα σε ανθρώπους που καταλαβαίνουν και εκτιμούν το πάθος μου!
Σε ευχαρηστουμε για την απαντηση

Θα ηταν ωραια αν βρισκομουνα και εγω σαν αρχαριος αναμεσα σε τοσους εμπειρους παρατηρητες =D> =D>

Ανυπόμονα νιάτα!!! (το "νιατα" παει και για εμένα βέβαια.. :-note ). Μην μου αγχώνεστε μόνο!Και να μην μας αφήσει ο καιρός

αυτή τη φορά θα έχουμε πολλές ευκαιρίες ακόμη, κυρίως από τα μέσα Μαρτίου και μετά που όσο να'ναι αρχίζει κι ανοίγει

ο καιρός σιγά-σιγά.. έχουμε όμως πιθανότητες να παρατηρήσουμε και το Σαββάτο στις 5 Φλεβάρη το οποίο μάλιστα είναι

ακόμη πιο κοντά στη νέα Σελήνη.. υπομονή λοιπόν!! :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελα τωρα Δημήτρη μην ντρέπεσαι πέστο...Ανυπομονής να δείς μέσα απο το καινούριο Διοπτρικό που απόκτησες πρόσφατα..Αυτό είναι εεε!. :P :lol:

Θα προσπαθήσω να έρθω. χεχεχε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποιαδήποτε ημερομηνία και αν είναι θα χαρώ πολύ να σας ακολουθήσω!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελα τωρα Δημήτρη μην ντρέπεσαι πέστο...Ανυπομονής να δείς μέσα απο το καινούριο Διοπτρικό που απόκτησες πρόσφατα..Αυτό είναι εεε!. :P :lol:

Θα προσπαθήσω να έρθω. χεχεχε

Αυτό Χρήστο δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο! :^o :D

 

Πέρα από την πλάκα τώρα, κοντεύει να περάσει ο χειμώνας και μια παρατήρηση της προκοπής δεν έχουμε κάνει..

το θέμα είναι ότι ο καιρός χαλάει πολύ από σήμερα το βράδυ και την επομένη εβδομάδα προβλέπονται και χιόνια μάλιστα!

Αυτή τη στιγμή στην περιοχή η θερμοκρασία είναι στους -4*C, οπότε και καθαρός να είναι ο ουρανός, απλά δεν μπορείς

να σταθείς έξω με τόσο κρύο.. προσωπικά δεν μπορώ να συγκεντρωθώ ώστε να κάνω σωστή παρατήρηση..

Πολύ φοβάμαι πως κι αυτός ο χειμώνας θα περάσει έτσι.. κι έχουν τόσες ομορφιές να μας δείξουν οι χειμερινοί αστερισμοί!! :?

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εξόρμηση ενδέχεται να ακυρωθεί, λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που επικρατούν στην περιοχή.

Το αργότερο μέχρι αύριο το μεσημέρι θα γίνει σχετική ενημέρωση.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εξόρμηση ενδέχεται να ακυρωθεί, λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που επικρατούν στην περιοχή.

Το αργότερο μέχρι αύριο το μεσημέρι θα γίνει σχετική ενημέρωση.

 

Ναι από ότι φαίνεται δεν θα μας κάνει την τιμή ο καιρός!!! :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εξόρμηση ακυρώνεται λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που επικρατούν στην περιοχή.

Ελπίζω την επομένη φορά να είμαστε πιο τυχεροί!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εξόρμηση ακυρώνεται λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών που επικρατούν στην περιοχή.

Ελπίζω την επομένη φορά να είμαστε πιο τυχεροί!

 

Δημήτρη μου φαίνεται πως θα πάω να κατασκηνώσω για να περιμένω πότε θα ανοίξει μία χαραμάδα ουρανού να κοιτάξω!!! :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καιρός φαίνεται ότι θα είναι καλός αυτό το ΣΚ, αλλά με αρκετό κρύο.. ψήνεται κανείς για το Σάββατο στο αστρογήπεδο της Λούτσας;

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καιρός φαίνεται ότι θα είναι καλός αυτό το ΣΚ, αλλά με αρκετό κρύο.. ψήνεται κανείς για το Σάββατο στο αστρογήπεδο της Λούτσας;

 

Δημήτρη μόλις βρήκες ένα άτομο που θα έρθει!!! :D Όσο για το κρύο μας βλέπω να βάζουμε φωτιά για να ζεσταθούμε!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη μόλις βρήκες ένα άτομο που θα έρθει!!! :D Όσο για το κρύο μας βλέπω να βάζουμε φωτιά για να ζεσταθούμε!!!!
Πολύ ωραία Φίλιππε!!Με τη φωτιά όμως θα χαλάσουμε την προσαρμογή των ματιών μας! :wink:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλά θα φτιάξουμε την προσαρμογή της θερμοκρασίας μας!! :P Εξάλλου μην ξεχνάς πως η φλόγα είναι κόκκινη!!! :D χχαχαχαχχα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως όλα δείχνουν ο καιρός θα μας κάνει τη χάρη αύριο το βράδυ!

http://freemeteo.com/default.asp?pid=22&la=2&gid=263999&nDate=1

Αν όντως αποδειχτούν σωστά τα προγνωστικά θα παρατηρήσουμε σίγουρα!

... και... ξέρετε πόσο καθαρίζει η ατμόσφαιρα μετά απο κακοκαιρία! :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

άντε γιατί έχω το τηλεσκόπιο 1,5 μήνα και έχω δει 2 ώρες!!! Ούτε τον καινούριο ερευνητή και προσοφθάλμιο που πήρα δεν έχω δοκιμάσει!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

τελικά ισχύει το σημερινό? Και αν ναι... μπορείτε να μου στείλετε από google maps το σημείο παρατήρησης???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης