Jump to content

Εξόρμηση στη Δίρφυ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την παρασκευή βουτάω την Μάυρη την σκύλα και έρχομαι κατ'πανω..

Χρήστο τα "κατοικίδια" έχουμε πει πως απαγορεύονται στο χώρο παρατήρησης!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

(Τουλάχιστον φρόντισε να την έχεις δεμένη!! :mrgreen: :mrgreen: )

καινουργιος στο φορουμ, καλο μηνα, ηθελα να ανεβω και εγω στις 3 σεπ διφρυ, αλλα δεν εχω παρομοια εμπειρια. με ποιον μπορω να επικοινωνησω για να μην χαθω.

Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας!! Πέρα απο την καλή διάθεση κι αγάπη για τον ουρανό δεν χρειάζεται

τίποτα παραπάνω για να βρεθείς στην παρέα μας!Η διαδρομή είναι πολύ εύκολη αρκεί να ακολουθήσεις τον παρακάτω χάρτη..

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=el&msa=0&msid=106483929346010404083.00048d21e181df3f867be&t=h&z=12

Αν όμως δυσκολευτείς κάπου μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου στο 6947827612.

Παιδιά, ίσως έρθω και εγώ!

Δυστυχώς όμως εαν έρθω, θα έρθω αλλη μια φορά χωρίς τηλεσκόπιο, διότι πάνω που ήμουν έτοιμος για το CPC800 (ας είναι καλά ο Αργύρης) μου έκλεψαν τη μηχανη και έπαθα τρελή ήττα. Οπότε, πήγα χρονικά λίγο πίσω. Αλλά, δεν θα ξεφύγει το CPC....

Θα έχουμε εμείς τηλεσκόπια φίλε μου.. ίσα-ίσα που έτσι θα σχηματίσεις πιο σωστή εικόνα και θα κάνεις πιο πετυχημένη αγορά!

Το να βρεθείς σε αρκετές εξορμήσεις πριν την αγορά κάποιου τηλεσκοπίου, βοηθάει στο να καταλάβεις τι σου ταιριάζει καλύτερα!

 

 

Όσοι έρθετε πάντως να πάρετε μαζί σας οπωσδήποτε ζεστά ρούχα διότι η θερμοκρασία στην περιοχή ήδη βρίσκεται σε χαμηλά επίπεδα.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 367
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα ανέβω και εγώ. Ελπίζω ο καιρός να μην μας τα χαλάσει.

Poets say science takes away from the beauty of the stars - mere globs of gas atoms.

I too can see the stars on a desert night, and feel them. But do I see less or more?

 

Richard P. Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ανέβω και εγώ. Ελπίζω ο καιρός να μην μας τα χαλάσει.

Ωραίος ο Κώστας!!Αν θέλεις πάρε μαζί σου και την DSLR να πειραματιστούμε λιγάκι!! 8)

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως μέχρι στιγμής όλα δείχνουν πως η αποψινή βραδιά θα είναι πολύ καλή..

ο ουρανός έχει απίστευτη διαύγεια και υπάρχουν μόνο ελάχιστα συννεφάκια!! :D

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Αν οι καιρικές συνθήκες το επιτρέψουν, έχουμε προγραμματίσει εξόρμηση στη Δίρφυ. Αυτή τη φορά δεν θα παρατηρήσουμε

απο το καθιερωμένο σημείο που βρίσκεται λίγο πριν το ορειβατικό καταφύγιο του Ε.Ο.Σ. Χαλκίδας, αλλά απο το.. "αστρογήπεδο"

της Λούτσας το οποίο ειναι ευκολότερα προσβάσιμο, αλλά και λόγω χαμηλότερου υψομέτρου θα γλιτώσουμε κρύο,

αέρα κλπ.Σας παραθέτω και το σχετικό χάρτη, ώστε να διευκολύνω την πρόσβαση σας στο σημείο.

http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&hl=el&msa=0&msid=106483929346010404083.000495a1d9985b2b836c5&t=h&z=12

Ευπρόσδεκτοι άπαντες απο οπουδήποτε κι αν έρχονται! :D

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Λούτσα γίνεται αστρονομικό χωριό σιγά σιγά χεχε :cheesy:

 

Ελπίζω να προλάβω τις δουλειές μου το Σάββατο & να σε δω εκεί.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά το "αστρογήπεδο" χωράει πολλούς ακόμη.. το μόνο που μένει είναι να μην μας τα χαλάσει ο καιρός.. :-k

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να έρθω αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα προλάβω να είμαι εκεί πριν νυχτώσει.

Πάντως θα προσπαθήσω να έρθω, μπορεί όμως να καθυστερήσω λίγο και να έχει ήδη σκοτεινιάσει όταν φτάσω.

 

Αν ο καιρός δεν είναι καλός μάλλον δεν θα ανέβω.

Poets say science takes away from the beauty of the stars - mere globs of gas atoms.

I too can see the stars on a desert night, and feel them. But do I see less or more?

 

Richard P. Feynman

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω να έρθω αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα προλάβω να είμαι εκεί πριν νυχτώσει.

Πάντως θα προσπαθήσω να έρθω, μπορεί όμως να καθυστερήσω λίγο και να έχει ήδη σκοτεινιάσει όταν φτάσω.

 

Αν ο καιρός δεν είναι καλός μάλλον δεν θα ανέβω.

Κώστα μην σε προβληματίζει το γεγονός οτι ίσως αργήσεις.. απλά φρόντισε αν έρθεις πιο αργά να μην έχεις τα μεγάλα φώτα αναμμένα κι όλα θα είναι οκ!

Τώρα, αν ο καιρός μας τα χαλάσει (κάτι που δυστυχώς είναι πιθανό..), κι εμείς δεν νομίζω να στήσουμε.. θα μείνουμε στο σημείο για 1-2 ώρες το πολύ και

μετά θα πάμε για κανένα τσιπουράκι όλοι μαζί ή όσοι το επιθυμούν.. οπότε πιστεύω πως αξίζει να έρθεις για την παρέα και μόνο! :D

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Παρασκευή δείχνουν καλύτερες οι μετεωρολογικές προβλέψεις. Εγώ θα πάω και την Παρασκευή όσοι πιστοί...
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρόλο που στην περιοχή αυτή τη στιγμή έχει συννεφιά, η εξόρμηση θα πραγματοποιηθεί και μόνο σε περίπτωση βροχής θα ακυρωθεί.

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χα! Σαν εμένα που μου την βάρεσε και παρατηρούσα χθες τον Ωρίωνα πίσω από ένα λεπτό στρώμα νεφώσεων.

Πως ήταν; Νεφελώδης.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χα! Σαν εμένα που μου την βάρεσε και παρατηρούσα χθες τον Ωρίωνα πίσω από ένα λεπτό στρώμα νεφώσεων.

Πως ήταν; Νεφελώδης.

Κι αυτά στο πρόγραμμα είναι Κώστα!!Στην 3η Πανελλήνια στην Ανάβρα για παράδειγμα, τη δεύτερη βραδιά της εξόρμησης

παρατηρούσαμε μέσα από.. "τρύπες" που βρίσκαμε στον ουρανό.. από το να στήσεις και να μην δεις τίποτα, ειδικά αν πρόκειται

για Πανελλήνια εξόρμηση, κάτι είναι κι αυτό!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχίζουν να διαλύονται τα σύννεφα... λέτε να μας κάνει τη χάρη τελικά; :-k

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαλλου Δημητρη οι εξορμησης αυτες, εχουν και αλλο χαρακτηρα, να συζητησουμε, να αλαξουμε αποψεις για διαφορα θεματα να γνωρισουμε καινουρια ατομα κτλ. Τωρα αν εχει και συννεφια μεσα στο προγραμμα ειναι και αυτο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι ακριβώς είναι Χρήστο! Εγώ πάντως ήδη έχω αρχίσει να ετοιμάζω τον εξοπλισμό μου σιγά-σιγά..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς ο καιρός δεν μας έκανε τη χάρη.. περιμέναμε έως τις 21:00 περίπου (πίνοντας τσιπουράκια :) ) κι έπειτα το διαλύσαμε..

Δεν πειράζει όμως.. κι αυτά μες το πρόγραμμα είναι! Την επόμενη φορά!!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρολο αυτα Δημητρη ειχαμε και την ευκαιρια να παρατηρησουμε ενα σπανιο νεφελωμα αγνωστο σε πολλους ερασιτεχνες αστρονομους.... Πεστο ρε Δημητρη πως λεγεται :twisted: :twisted: :evil:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρολο αυτα δημητρη ειχαμε και την ευκαιρια να παρατηρησουμε ενα σπανιο νεφελωμα αγνωστο σε πολλους ερασιτεχνες αστρονομους.... Πεστο ρε δημητρη πως λεγεται :twisted: :twisted: :evil:

Ναι ρε Χρήστο!!!Πως μου διέφυγε;; Λοιπόν παιδιά τελικά είδαμε κάτι.. πρόκειται για το "σκοτεινό νεφέλωμα της Δίρφυς"

στον "αστερισμό της Εύβοιας"!! Αν δεν το έχετε παρατηρήσει χάνετε.. φαινόταν με γυμνό μάτι!! Μιλάμε για πολύ Darkness!! :lol: :lol:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης