Jump to content

αγορά τηλεσκοπίου απο 250 € μέχρι 350 €


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας , και καλός σας βρήκα !!

 

Όπως καταλάβατε είμαι νέος στο σίτε και στο χώρο .....

 

Πάντα με γοήτευε να κοιτάζω των ουρανό με τις ώρες , και αποφάσισα αν και το είχα χρόνια στο μυαλό , να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο !!

 

Λοιπόν εγώ μένω ανατολικά του Ρεθύμνου , έξω από την πόλη και μακριά από φώτα κατοικιών ... αυτό σίγουρα θα σας βοηθήσει !!

 

 

Λοιπόν τα χρήματα που διαθέτω είναι από 250 € μέχρι 350 € το πολύ , πολύ 400 € ...

 

Θα ήθελα να βλέπω τους γαλαξίες(αν είναι εφικτό) , τα νεφελώματα , τους πλανήτες , τους πλανήτες μας κλτπ..

 

περιμένω με αγωνία της γνώμες σας και τις υποδείξεις σας !!

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες κοπέλι!

 

Για αυτά που ζητάς, για τα λεφτά σου και για τον ουρανό που λες ότι έχεις...

 

με κλειστά τα μάτια αυτό!!!

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

 

:cheesy: :cheesy:

 

Τάσος

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχα καλώς σας βρήκα!!

 

Με ένα Κατοπτρικό τηλεσκόπιο , αυτό μου μου εστειλες (και σε ευχαριστώ για το κόπο σου ) είναι για "παρατήρηση " μέχρι σελήνης η μπορείς να δεις και περισσότερα ? ας πούμε οτι δαπανήσω 600 θα υπάρχει διαφορά στο τι θα βλέπω ??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ένα Κατοπτρικό τηλεσκόπιο , αυτό μου μου εστειλες (και σε ευχαριστώ για το κόπο σου ) είναι για "παρατήρηση " μέχρι σελήνης η μπορείς να δεις και περισσότερα ? ας πούμε οτι δαπανήσω 600 θα υπάρχει διαφορά στο τι θα βλέπω ??

 

Καλώς ήλθες και από μένα :D

 

Το Dobsonian 8'' μπορεί να σου τα δείξει όλα, σμήνη, νεφελώματα, γαλαξίες. Βασικά είναι το τέλειο τηλεσκόπιο για την περίπτωση σου. Αν μπορείς να πάρεις και μεγαλύτερο (10'', 12'') αξίζει, εφόσον ο όγκος δεν σε προβληματίζει. Με περισσότερες ίντσες θα βλέπεις φωτεινότερα τα αντικείμενα. Η διαφορά θα φανεί στο βαθύ ουρανό, δηλαδή σε σμήνη, νεφελώματα, γαλαξίες.

Είσαι τυχερός που μένεις σε σκοτεινό ουρανό και έτσι προτείνεται να πάρεις όσες περισσότερες ίντσες σηκώνει η τσέπη και η μέση σου :cheesy:

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο ότι βλέπω δεν είναι μαζί με τρίποδο η κάνω λάθος ?!! το 2ρο που μου έδειξε ο φίλος Βοώτης από ότι είδα είναι 500+ και αν είναι χωρίς 3ποδο κτλπ θα μ βγει πολύ παραπάνω ..

 

Στο 1ο χρειάζεται να αγοράσω τπτ καλούδια για καλύτερη παρατήρηση ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο ότι βλέπω δεν είναι μαζί με τρίποδο η κάνω λάθος ?!! το 2ρο που μου έδειξε ο φίλος Βοώτης από ότι είδα είναι 500+ και αν είναι χωρίς 3ποδο κτλπ θα μ βγει πολύ παραπάνω ..

 

Στο 1ο χρειάζεται να αγοράσω τπτ καλούδια για καλύτερη παρατήρηση ?

 

Τα Dobsonian δεν στηρίζονται σε τρίποδα αλλά, μιά ξύλινη βάση (Dobson) στηρίζει τον σωλήνα. Όπως τα βλέπεις εδώ http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=list&cat_id=11 είναι έτοιμα για παρατήρηση.

Μόνο που μπορεί αργότερα να χρειαστείς κάποια αξεσουάρ (πχ προσοφθάλμια, φίλτρα, ερευνητές) αλλά αυτά είναι κοινά για όλα τα τηλεσκόπια.

 

To καλύτερο είναι να ψάξεις παρόμοια παρόμοια θέματα στο forum για να ενημερωθείς και βέβαια να πάρεις το Nightwatch (http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598) και θα σου λυθούν πολλές απορίες.

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσύ είσαι δικός μας, Κρητικός. Στείλε μου αν θέλεις κάποιο e-mail κτλ ώστε να σου πούμε την επόμενη φορά που θα πάμε για παρατήρηση αν θέλεις να έρθεις να δεις από κοντά "τί παίζει". :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ok στο έστειλα.. παιδιά σίγουρα σας κούρασα με την ασχετοσύνη μου..σας ευχαριστω !!μεσ στην βδομάδα θα κάνω την παραγγελία , και θα σας στείλω εντυπώσεις !! σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και και την διάθεση να με βοηθήσετε !!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και δεν υπάρχει κίνδυνος να σπάσει χωρίς 3ποδο ? επίσης δεν θα υπάρχει κίνδυνος κραδασμών κτλπ ?

 

Η στήριξη Dobson είναι πολύ πιο σταθερή από οποιοδήποτε τρίποδο, βασικά είναι η σταθερότερη βάση που υπάρχει (σε ανθρώπινη τιμή).

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτος απο τις ιντσες το DOBSONIAN 8 PYREΧ εχει κατοπτρο απο PYREX για καλυτερη θερμικη ισορροπια .
Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο αγαπητός Μάνος (planetman) που σε προσκαλεί να συναντηθείτε σε παρατήρηση στα μέρη σας εκεί, μαζί με τον Δημήτρη (Μανούσος) είναι η καλύτερη παρέα που μπορείς να βρεις για το θέμα αυτό!

Τα παιδιά είναι φοβερά, και θα μάθεις πολλά, σίγουρα και έγκυρα!

 

Ο Μάνος είναι ο πιο γρήγορος που έχω δει στην ανεύρεση deep space αντικειμένων...το είδα με τα μάτια μου και στο λέω :mrgreen: :mrgreen: !!

Παιδιά εύχομαι να τα πούμε και πάλι σύντομα..

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έλα να μαζεύεται η ομάδα. dennisgr σε περιμένουμε στην επόμενή μας εξόρμηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης