Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας και παλι παιδια

 

χθες εκανα την πρωτη μου παρατηρηση.

αφου προσπαθησα να κανω collimation στο 10" και αφου τα συνεφα μου εβγαλαν την ψυχη μεχρη να φυγουν , βγηκα στο μπαλκονι.

και ...............

δεν ειχα ιδεα που να (πρωτο)κοιταξω.

κοιταω γυρω γυρω και λεω ΔΙΑΣ.τον εβλεπα καθε βραδυ απο το μπαλκονι, και σκεφτομουν πως ειναι απο "κοντα".

τον βρισκω ,τον κοιταω αλλα ψhλοαπογοητευτηκα.δεν ηταν αυτο που περιμενα.ισως επειδη η ατμοσφαιρα δεν ηταν καλη, ισως γιατι εγω κατι εκανα λαθος ισως ισως.εβλεπα δηλαδη ενα πολυ φωτεινο δισκο, με τους δορυφορους του και κανα δυο πολυ αχνες σκουρες γραμμες, και ολο το συστημα τρεμοπαιζε πολυ.λεω παμε για αλλα.

 

εχοντας το pocket sky atlas, σκεφτομαι οτι εχω πολλα να δω, αλλα ακριβως επειδη ο χαρτης εχει τοσα πολλα δεν ηξερα που να κοιταξω,

και τελικα πηρα τους χαρτες του nigtwatch.

ξεκιναω με ανδρομεδα.δεν τη βρηκα, παω αλλου.

λυρα, και βεγα. μετα ε και μετα ζ μετα δ μετα γ και μετα M57 το οποιο ειδα πεντακαθαρα και εκει εμεινα,........ χαζεψα!!!

το μεγενθυνα και πολυ αλλα μπορω να πω οτι στις πολυ χαμηλες μεγεθυνσεις μου αρεσε περισσοτερο.

μετα Albireo μετα κρεμαστρα, μετα Dumbbell που τελικα δεν βρηκα μετα

Deneb και κατευθυνση για νεφελωμα της βορειας αμερικης που ουτε αυτο το βρηκα και μετα ξανα προσπαθεια για ανδρομεδα.

Almach...Mirach....μ...ν... και να την η ανδρομεδα, και εκει ξανα χαζεψα, την ειχα δει με μια δυοπτρα αλλα τωρα ηταν πολυ καλυτερη, μονο μια πολυ φωτεινη θολουρα σε ελλειπτικο σχημα ειδα δηλαδη αλλα για αρχη μου εφτανε. δεν ξερω αν επρεπε να δω κατι καλυτερο αυτο θα μου το πειτε εσεις.

μετα ξανα Mirach ...Almach προσπαθεια για M34 που δεν ξερω αν το ειδα(???) Algol κ περσεα Mirfak γ ηκαι μετα προσπαθειες να δω τα σμηνη αναμεσα σε περσεα και κασσιοπη, αλλα να πω την αληθεια εκει ειχε τοσα πολλα αστρα που δεν ξερω ποια ηταν τα σμηνη και ποια οχι.

μετα ξανα Διας που καπως καλυτερος ηταν αλλα σαφως κατωτερος τως προσδοκιων μου και μετα μεσα γιατι ειχα ξεπαγιασει.ωρα 22:30

 

αποτι μαλον θα σκεπτεστε οι περισσοτεροι, τελειως ανοργανοτη η παρατηρηση, αλλα που θα παει σιγα σιγα θα μαθω και εγω.

 

 

δυο παραγματακια θα ηθελα απο εσας.

πρωτον να μου πειτε πως βλεπετε εσεις το Δια και σε τι μεγεθυνσεις,?

γιατι δεν μπορεσα να βρω το νεγελωμα τη βορειας αμερικης?

γιατι δεν μπορουσα να ξεχωρισω ποια αστερια ανοικαν στο σμηνος και ποια οχι.

αν ετσι βλεπετε εσεις την ανδρομεδα?ή κατι καλυτερο επρεπε να δω?

 

και κατι αλλο

μπορειτε να μου πειτε μερικους στοχους που ειναι καλοι και σχετικα ευκολοι για εναν αρχαριο?ενα tour ας πουμε.

 

να πω οτι εχω ενα 10"dob και παρατηρω μεσα απο πολη , αλλα γενικα ο ουρανος δεν ειναι και τοσο χαλια.ετσι νομιζω δηλαδη.βλεπω αρκετους αστερισμους με γυμνο ματι.αααααααα

και δεν βλεπω βορρα

 

ελπιζω να μην κουρασα

bye

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φίλε mcstar καλή συνέχεια στις παρατηρήσεις σου

 

Νομίζω ότι το νεφ. Βόρειας Αμέρικής από Αθήνα ούτε στα καλύτερα σου όνειρα,

δέν ξέρω αν φαίνεται και σε σκοτεινό ουρανό

 

Όσον αφρά στα σμήνη μήπως είχες μεγάλη μεγέθυνση και κατά συνέπεια μικρό πεδίο; Ποιά σμήνη έψαχνες;

Π.Χ Το διπλό του περσέα το απολαμβάνεις με προσοφθάλμιο 30 - 32 mm και πάνω

 

Ανδρόμέδα όντως μιά θολούρα από την πόλη και μάλλον δε θα καταφέρεις να δεις και τους 2 συνοδους

 

Το θετικό είναι ότι δεν απογοητεύτηκες με τόσο χάλια ουρανό

Καλή συνέχεια .........στα σκοτεινά όμως :lol:

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου εύχομαι και εγώ καλή συνέχεια!!

Θα δεις ότι θα σου πάρει πολύ χρόνο να καταλήξεις στον τρόπο οργάνωσης της παρατήρησης που σου ταιριάζει και σε βολεύει. Κάθε φορά θα διαπιστώνεις ότι σου λείπει κάτι που θα σε διευκόλυνε, που θα βελτίωνε πολύ την άνεσή σου, την εργονομία σου. Αυτό το κάτι θα το καλύψεις στην επόμενη εξόρμησή σου, αλλά μετά θα δεις ότι λείπει κάτι άλλο ή ότι στην σύνταξη του προγράμματος, έπρεπε να γράψεις και εκείνον τον γαλαξία που είναι δίπλα στο αντικείμενο που είχες ήδη.

 

Για να μιλήσω από την δική μου εμπειρία, κάθε τι πράγμα που υπάρχει πάνω στο τραπέζι, έχει την χρήσιμότητά του και την θέση του πάνω σε αυτό:

 

α)Ένας από τους 2 πρώτους τόμους της Uranometria. Όχι άλλο ογκώδες βιβλίο.

 

β)Κάτω από τον χάρτη, για να μην το παίρνει ο αέρας, έχω φύλλο με το πρόγραμμα.

 

γ) Το στυλό δεν χρειάζεται μόνο για να γράφω στο φύλλο αυτό του προγράμματος τις παρατηρήσεις μου. Παίζει και τον ρόλο του σελιδοδείκτη ανάμεσα στις σελίδες του υπό εξέταση χάρτη. Ο λόγος; Να μη χάνω την σελίδα και την ξαναψάχνω μέσα στη νύχτα, όταν ανατρέχω στον βοηθητικό χάρτη του οπισθόφυλλου.

 

δ) Τα προσοφθάλμια που χρησιμοποιώ και εναλλάσσω κατά την παρατήρηση, τα τοποθετώ σε ένα μικρό τσαντάκι τύπου "νεσεσέρ", το οποίο έχω γεμίσει με φακελάκια "silica gel". Δηλαδή, με το που τα βγάζω από την βαλίτσα τους, δεν τα ξαναβάζω σε αυτή, παρά μόνο όταν φύγω. Το τσαντάκι αυτό είναι πολύ βολικό, καθώς κλείνει από πάνω με "καπάκι" και προσφέρει και μια στοιχειώδη προστασία από την υγρασία.

 

ε) Για να μην γυρνάνε τα φύλλα του χάρτη όταν φυσάει, έχω πάντα το τσαντάκι αυτό πάνω στη γωνία του χάρτη.

 

ζ)Τα μπισκότα σοκολάτας και τον καφέ, τα έχω σε μια γωνία του τραπεζιού και ποτέ ανάμεσα στα χαρτιά.

 

Έτσι, έχω καλυψει έναν σημαντικό παράγοντα για μια άνετη παρατήρηση, την εργονομία. Κάποιος άλλος, μπορεί να έχει άλλο τρόπο στησίματος του εξοπλισμού του. Σημασία έχει να απολαμβάνουμε την παρατήρηση, όντας οργανωμένοι, αυστηροί με την ευταξία του τραπεζιού μας και να μην ψάχνουμε σπασμωδικά αντικείμενα από τον έναν αστερισμό στον άλλο, διότι έτσι αποκλείεται να βγάλουμε την βραδιά.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση.οπως ειπες μου λειπανε καποια πραγματα και καποια αλλα τα ειχα σε λαθος θεση κτλ.

αλλα αυτα νομιζω οτι γρηγορα βρησκουν το σωστο τροπο στησηματος τους.

 

μηπως θα μπορουσες να μου λυσεις και καμια απο τις αλλες αποριες που ανεφερα?

 

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γεια σας και παλι παιδια

 

δυο παραγματακια θα ηθελα απο εσας.

πρωτον να μου πειτε πως βλεπετε εσεις το Δια και σε τι μεγεθυνσεις,?

γιατι δεν μπορεσα να βρω το νεγελωμα τη βορειας αμερικης?

γιατι δεν μπορουσα να ξεχωρισω ποια αστερια ανοικαν στο σμηνος και ποια οχι.

αν ετσι βλεπετε εσεις την ανδρομεδα?ή κατι καλυτερο επρεπε να δω?

 

και κατι αλλο

μπορειτε να μου πειτε μερικους στοχους που ειναι καλοι και σχετικα ευκολοι για εναν αρχαριο?ενα tour ας πουμε.

bye

 

Να ευχηθώ κι εγώ απο πλευράς μου καλή συνέχεια στις παρατηρήσεις σου φίλε mcstar και θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματά σου.

 

Το Δία τον παρατηρώ με τη μεγαλύτερη μεγέθυνση που επιτρέπει η βραδυά κι αφού πρώτα έχω κάνει το καλύτερο δυνατόν collimation στο τηλεσκόπιο. Έχω ένα νευτώνειο 10" f4 και ξέρω πόσο σημαντικό ρόλο παίζει η σωστή ευθυγράμιση των οπτικών. Από πόλη (Σπάρτη) έχω καταφέρει κι έχω δεί και σκιές δορυφόρων και την Ερυθρά κηλίδα. Από μεγαθύνσεις έχω φθάσει και πάνω απο 350Χ αλλά ανάλογα με τη βραδυά. Άλλες φορές κι απο σκοτεινό ουρανό είναι αρκετές και οι 150Χ. Στόν Πάρνωνα το φώς που "κατεβάζει" το 10" είναι τόσο πολύ που στραβώνει!!!

 

Το νεφέλωμα της Βόρειας Αμερικής δεν νομίζω ότι θα το δείς απο πόλη. Είναι τεράστιο σε έκταση και θα χρειαστείς την χαμηλότερη μεγέθυνση που μπορείς και φίλτρα (UHC, O-III, H-b?) αλλά το σημαντικότερο είναι ο σκοτεινός ουρανός και το μεγάλο πεδίο στο προσοφθάλμιο.

 

Για το ανοικτά σμήνη είναι γενικά εύκολοι στόχοι και θα έπρεπε να τα βλέπεις εύκολα. Τώρα ποιά αστέρια ανήκουν σε αυτά... Τα ανοικτά σμήνη δεν είναι σαν τα σφαιρωτά, είναι πολύ πιο απλωμένα αλλά και πάλι ξεχωρίζουν.

 

Την Ανδρομέδα κάπως έτσι την βλέπω κι εγώ απο πόλη. Δοκίμασε να τη δείς και με κυάλια άν έχεις.

 

Ωραίοι στόχοι για ένα νέο στο χώρα είναι τα αντικείμενα Messier. Ένα ωραίο βιβλίο είναι το Messier Objects του Stephen O'Meara. Μπορείς να το παραγγείλειες απο το site του Sky and Telescope.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

 

Τάκης

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο θέμα πλοήγηση με dob η καλύτερη λύση είναι το μεγάλο επιπεδοσφαίριο του πλανηταρίου. Αυτό πήρα και εγώ και μου έλυσε τα χέρια

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1232

Είναι στα Ελληνικά είναι πολύ μεγάλο και αδιάβροχο από υγρασία. Σε συνεργασία με οποιδήποτε χάρτη στην αρχή μαζί κάνουν τη δουλειά παιχνιδι.

 

Επίσης σου προτείνω να βρεις έναν αδιάβροχο φακό και να τον ντύσεις μπροστά με κόκκινο σελοφάν από βιβλιοπωλεία. Για όλα αντικείμενα του ουρανού είναι αναντικατάστατος ειδικά για τα αμυδρά.

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλώς θα ήθελα να πω ότι οι φακοί LED είναι πολύ προτιμότεροι από τους λευκούς φακούς παράκτωσης, αφενός λόγω μεγαλύτερης αυτονομίας της μπαταρίας, αφετέρου διότι το φως που παράγουν είναι 100% κόκκινο, ενώ αυτό των πυρακτώσεως μέσω φίλτρου, μπορεί να έχει εντελώς διαφορετική απόχρωση.

 

Σου προτείνω επίσης το Night Sky Observer's Guide (2 τόμοι, http://www.willbell.com/HANDBOOK/INDEX.HTM ), αλλά υστερούν στους χάρτες. Αν όμως συνδιαστούν με ξεχωριστό χάρτη, θα τα απολαύσεις. Περιέχουν τα πιο ενδιαφέροντα αντικείμενα, αστρικά ή μη, κάθε αστερισμού, περιγραφές όπως αυτά φαίνονται από τηλεσκόπια διαφόρων διαμέτρων, βαθμούς δυσκολίας, χάρτες ευρέσεως...

 

Το σημαντικότερο: Ο σκοτεινός ουρανός. Τουλάχιστον 1 ώρα ταξίδι κάθε φορά. Όταν βρεθείς σε σκοτεινό ουρανό (5,5-6,0 mag), η γνώμη μου είναι ότι θα χρειαστείς πολύ καλό χάρτη. Καλύτερα είναι να έχεις χάρτη με λιγότερα αντικείμενα, αλλά με περισσότερα αστέρια, παρά το ανάποδο. Πάντως σου προτείνω να χρησιμοποιείς έναν πραγματικό χάρτη και όχι αυτούς του Nightwatch. Μπορεί να βοηθούν στην αρχή, αλλά πιστεύω ότι δεν βοηθούν καθόλου στην εξέλιξη. Ο Pocket Sky Atlas είναι ιδανικός για αρχή. Αργότερα μπορείς να προχωρήσεις σε κάποιον λεπτομερέστερο, όπως θα ορίζουν οι ανάγκες σου.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα παιδιά παραπάνω σε καθοδήγησαν άψογα. Όσο αφορά τα αντικείμενα που είδες, αυτές τις μέρες έχει κακό καιρό και μάλλον αυτό ήταν η αιτία του κακού ειδώλου στο Δία. Η Β. Αμερική εκτός του ότι θέλει σκοτεινό ουρανό θέλει όσο γίνεται μεγαλύτερο πεδίο (χαμηλή μεγέθυνση) και κάποιο φίλτρο UHC/OIII για να δεις το κομμάτι του "Μεξικού" μόνο με το τηλεσκόπιο που έχεις. Το M34 είναι αρκετά αραιό απ'ότι βλέπω εδώ: http://messier.obspm.fr/m/m034.html, οπότε μάλλον το είδες αλλά δεν το αντελήφθην.

 

Αν δεν είσαι σίγουρος με το αντικείμενο που βλέπεις, κάνε ένα σκιτσάκι για το πώς περίπου φαίνεται και σύγκρινέ το με φωτογραφίες από το internet :wink:. Γενικά καλό είναι να κρατάς προσωπικό αρχείο με τα αντικείμενα που παρατηρείς κάθε φορά.

 

Καλή συνέχεια...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε mcstar την καλησπέρα μου.

Κατ' αρχάς όπως σου ανέφεραν και οι προλαλήσαντες (όλοι εμπειρότατοι παρατηρητές) δεν πρέπει με κανέναν τρόπο να απογοητεύεσαι επειδή έτυχε η πρώτη παρατήρησή σου να έγινε ίσως με όχι και τις ιδανικώτερες συνθήκες.

Πρίν δύο ακριβώς χρόνια κάπως έτσι ξεκίνησα και εγώ με τους ίδιους ακριβώς στόχους, την ίδια απογοήτευση, τα ίδια ερωτηματικά και με διαφορετικό τηλεσκόπιο και αρκετά μικρότερο (ένα διοπτρικό 152/f5).

Εχεις ένα εξαιρετικό όργανο και με την ανάλογη επιμονή και υπομονή θα δεις πράγματα που δεν φαντάζεσαι και που αν τα συνδιάσεις με το ανάλογο διάβασμα, την φαντασία σου και με φωτογραφίες που μπορείς να βρείς και εδώ μέσα αλλά και γενικώτερα στο διαδίκτυο, θα νοιώσεις ιδιαίτερα χαρούμενος για αυτές σου τις εξερευνήσεις.

Βέβαια όπως το λέμε συνέχεια, μην περιμένεις να δεις χρώμα μέσα από το τηλεσκόπιο. Δεν πρόκειται να δεις ούτε από το μεγελύτερο που υπάρχει στον κόσμο. Το χρώμα το συλλαμβάνει μόνο το υπερευαίσθητο φίλμ η ccd και το απολαμβάνουμε στις φωτογραφίες. Μόνο στους πλανήτες μπορεί να δεις κάποια αχνά χρωματα όχι ευδιάκριτα και μόνο με πολύ καλό seeing.

Χρώμα επίσης έχουν τα άστρα το οποίο φαίνεται και ιδιαίτερα όταν είναι διπλά όπως ο albireo είναι απόλαυση.

Βασικά πρέπει να ξεκινήσεις με την εκμάθηση των αστερισμών και πώς αυτοί είναι στημένοι στον ουρανό, τα βασικά τους αστέρια δηλαδή, μετα με βάση τα αστέρια αυτά θα βρείς τους στόχους σου οι οποίοι για αρχή ας είναι τα αντικείμενα messier.

Ο χάρτης που έχεις είναι πολύ καλός για αρχή, ίσως και το επιπεδόσφαιρο που σου προτείνει ό zantespear να σου φανεί αρκετά χρήσιμο.

Τα άλλα βιβλία-χάρτες που σου προτείνουν τα παιδιά είναι πολύ καλά- τα καλίτερα του είδους τους- αλλά άστα για αργότερα να εξεικοιωθείς λίγο με το αντικείμενο.

Μεγενθύνσεις όχι πάνω από 300-350το ανώτερο σε πλανητικές παρατηρήσεις και αυτές με τέλειο seeing. Μην ακούς τι λένε αυτοί που πουλάνε τηλεσκόπια (για το διπλάσιο της διαμέτρου). Σε αμυδρούς γαλαξίες θα χρειαστείς έναν καλό προσοφθάλμιο 7mm nagler κατα προτίμηση.

Τώρα την Ανδρομέδα έτσι την βλέπουμε όλοι, σαν οβάλ νεφέλωμα, κάποιοι πιό αετομάτηδες με μεγαλύτερα τηλεσκόπια διακρίνουν και κάποια σφαιρωτά σμήνη της αλλά εγώ δεν έχω δει ποτέ. Τα νεφελώματα τύπου βόρειας Αμερικής είναι πολύ μεγάλα σε έκταση και πολύ-πολύ αμυδρά και άν δεις κάτι θα το δείς μέσα από φίλτρα όπως σου έιπαν οι άλλοι και σε πολύ σκοτενό ουρανό.

Το Dunbell είναι μεγάλο και θα το βρείς εύκολα αλλά μην ψάχνεις νεφελώματα με το φεγγάρι κατακέφαλα. Δεν θα τα δεις και θα απογοητευτείς, ούτε καν γαλαξίες μεγάλους δεν θα μπορείς να δεις με το φεγγάρι, μόνο κάποια σμήνη και γιατί όχι τη Σελήνη.

Οπλίσου με υπομονή και διάβασε όσο μπορείς να μάθεις περισσότερα για το τί είναι αυτά που παρατηρείς. Θα το απολαύσεις στο έπακρο.

Πες μας και το όνομά σου αν θέλεις δεν θα το μαρτυρήσουμε...:wink:

Καλές παρατηρήσεις :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

να ρωτησω και κατι αλλο παιδια

 

οταν παρατηρω και εχω αρκετη ωρα το ενα ματι κλειστο αρχιζει να με ενοχλει σιγα σιγα.και αν το αντεικειμενο ειναι σε περιεργη θεση γινεται ποπυ ενοχλητικο σε σημειο που δεν μπορω κρατηση το ματι μου κλειστο παρα μονο για καποια δευτορολεπτα!

δωκιμασα να το κλεισω με το χερι αλλα δεν ειναι παντα πρακτικο, αν πχ. παρατηρεις πλανητη με dob, που πρεπει να ελεγχεις και την κινηση του τηλ ταυτοχρονα.

 

υπαρχει καποιος τροπος να λυθει αυτο?

εσεις τι κανετε?

και μη μου πειτε για bino.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις δει έργο με πειρατές? :P

Ε οι μονόφθαλμοι κάπως με τον τρόπο τους έκλειναν την τρύπα του βγαλμένου ματιού... :mrgreen:

Χωρίς πλάκα τώρα ένα κομάτι χαρτονάκι με ένα λάστιχο κάνει θαυμάσια δουλειά. Επίσης αν έχεις τίποτα παλιά γιαλιά βγάζεις τον ένα φακό, μαυρίζεις τον άλλο και πάλι γίνεται η δουλειά :D

Από πατέντες άλλο τίποτα του Ελληνα το μυαλό \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχω παρει ενα τετοιο, οχι το ιδιο αλλα καπως ετσι ειναι

 

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=443

 

αλλα δεν κανει δουλεια γιατι δεν καλυπτει 100% το ματι και μπαινει λιγο φως και τα χαλαει ολα.

 

οσο για πατεντες το σκεφτηκα και εγω αλλα ρωταω μηπως υπαρχει κατι δοκιμασμενο, που δουλευει σιγουρα για να μην παιδευομαι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης