Jump to content

Meade My Sky Plus Προσφορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Astroshop έχει προσφορά στο Meade My Sky Plus

http://www.astroshop.eu/personal-planetaria/meade-hand-planetarium-mysky-plus--english-version-/p,14874

Το έχει πάρει κανείς σας; Οι πληροφορίες στο δίκτυο είναι αντιφατικές. Λένε πως είναι εξαιρετικό... όταν δουλεύει. Πολλά φθάνουν στον καταναλωτή δυσλειτουργικά (λόγω κακής ποιότητας κατασκευής).

Το ξέρω πως είναι παιχνίδι. Αυτό θέλω, ένα παιχνίδι για τα Χριστούγεννα για τον υιό μου που είναι 14 (μεταξύ μας, φυσικά πρόκειται για δικαιολογία, εγώ θέλω να το χρησιμοποιώ όταν κοιμάται).

Παρακαλώ πείτε μου την εμπειρία σας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, είναι χωρίς GPS, το λέει κάπου ότι η έκδοση με το GPS έχει εξαντληθεί. Η τιμή αυτή είναι "σκότωμα" πάντως...αν και προσωπικά βρίσκω τη συσκευή περιττή..προτιμώ να ψάχνω και να ανακαλύπτω τα πάντα μόνος..
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, είναι χωρίς GPS, το λέει κάπου ότι η έκδοση με το GPS έχει εξαντληθεί. Η τιμή αυτή είναι "σκότωμα" πάντως...αν και προσωπικά βρίσκω τη συσκευή περιττή..προτιμώ να ψάχνω και να ανακαλύπτω τα πάντα μόνος..

 

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Ετσι ειναι πολυ καλυτερα!!! \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, είναι χωρίς GPS, το λέει κάπου ότι η έκδοση με το GPS έχει εξαντληθεί. Η τιμή αυτή είναι "σκότωμα" πάντως...αν και προσωπικά βρίσκω τη συσκευή περιττή..προτιμώ να ψάχνω και να ανακαλύπτω τα πάντα μόνος..

Το μόνος είναι σχετικό. Ο χάρτης είναι χάρτης, χάρτινος ή ηλεκτρονικός, σε βιβλίο ή οθόνη, στο μυαλό του GOTO ή στην οθονίτσα του PPC ή του MySky. Μόνος σημαίνει χωρίς χάρτη. Μόνος σημαίνει Οδυσσέας, Κολόμβος, Μαγγελάνος, Γαλιλαίος, Livingstone. Αν και αυτοί όλοι, αν υπήρχε χάρτης, θα τον έπαιρναν ευχαρίστως.

Βέβαια δεν φέρνω αντίρρηση, κατανοώ (και συνενοώ) την ψυχολογική διάσταση του βιώματος "είμαι μόνος κάτω από το φώς των αστέρων". Ακόμη και αν έχεις GOTO ή ηλεκτρονικό πλανητάριο όμως μπορείς να το κλείσεις απλά και να ταξιδέψεις μόνος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνος είναι σχετικό. Ο χάρτης είναι χάρτης, χάρτινος ή ηλεκτρονικός, σε βιβλίο ή οθόνη, στο μυαλό του GOTO ή στην οθονίτσα του PPC ή του MySky. Μόνος σημαίνει χωρίς χάρτη. Μόνος σημαίνει Οδυσσέας, Κολόμβος, Μαγγελάνος, Γαλιλαίος, Livingstone. Αν και αυτοί όλοι, αν υπήρχε χάρτης, θα τον έπαιρναν ευχαρίστως.

Βέβαια δεν φέρνω αντίρρηση, κατανοώ (και συνενοώ) την ψυχολογική διάσταση του βιώματος "είμαι μόνος κάτω από το φώς των αστέρων". Ακόμη και αν έχεις GOTO ή ηλεκτρονικό πλανητάριο όμως μπορείς να το κλείσεις απλά και να ταξιδέψεις μόνος.

 

Φίλε Κωνσταντίνε έχεις δίκιο, δεν διευκρίνησα τι εννοούσα μόνος. Αν και εσύ το πήγες πολύ μακριά με όλους αυτούς τους εξερευνητές! :cheesy:

 

Εννοώ σίγουρα με κάποιο κλασσικό χάρτη, από τον οποίο παίρνεις την πληροφορία σου, αλλά πρέπει να προσπαθήσεις μόνος σου με τον Telrad και τον ερευνητή σου να φτάσεις με το τηλεσκόπιο στο αντικείμενο. Εκεί είναι η χαρά της αναζήτησης και όχι να με πηγαίνει το MySky.. [-X Τώρα κάποιος που τα θέλει όλα χαλαρά, παίρνει MySky, GOTO και άλλο συναφή εξοπλισμό...ΔΕΝ θεωρείται το MySky καθαρόαιμος ηλεκτρονικός χάρτης, απλά δείχνεις κάπου τυχαία και σου λέει πληροφορίες για αυτό που έδειξες με φωνή, βίντεο, δηλαδή πολυμέσα, ή ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο, π.χ. Διπλό Σμήνος Περσέα και σε μεταφέρει προς αυτό με βελάκια κατεύθυνσης!!

 

Εκεί χάνεται η χαρά της αναζήτησης (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα, έτσι; ) και αυτό εννοούσα μόνος. Εχω μάλιστα όλα τα είδη χαρτών, στο Pocket PC μου, φορτωμένα τα περισσότερα προγράμματα και μερικούς από τους πιο διάσημους έντυπους π.χ. Pocket Sky Atlas κλπ. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση σε αυτά που σου δείχνουν οι χάρτες αυτοί με το MySky που απευθύνεται σε κόσμο που θα δει τα highlights του ουρανού και όχι τα πιο deep sky αντικείμενα, που πολλές φορές ξεπερνούν σε mag το +10..

 

Εκεί είναι η διαφορά..Ωστόσο νομίζω ότι είναι, παρόλα αυτά, ένα σημαντικό βοήθημα για κάποιον που ξεκινάει από το μηδέν...και η τιμή του είναι σούπερ τώρα!

:wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ ομολογώ ότι αγνοούσα την ύπαρξη τέτοιας συσκευής! Από το σχήμα πάντως, μου φαίνεται σαν infrared imager της fluke :cheesy:

 

Προσωπικά το βρίσκω παντελώς άχρηστο/γκατζετιά, αλλά αυτά είναι γούστα/απόψεις, και ο καθένας έχει το δικό του (σεβαστό). Θα προτιμούσα με τα ίδια λεφτά να έπαρνα έναν καλό χάρτη 8)

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κωνσταντίνε έχεις δίκιο, δεν διευκρίνησα τι εννοούσα μόνος. Αν και εσύ το πήγες πολύ μακριά με όλους αυτούς τους εξερευνητές! :cheesy:

 

Εννοώ σίγουρα με κάποιο κλασσικό χάρτη, από τον οποίο παίρνεις την πληροφορία σου, αλλά πρέπει να προσπαθήσεις μόνος σου με τον Telrad και τον ερευνητή σου να φτάσεις με το τηλεσκόπιο στο αντικείμενο. Εκεί είναι η χαρά της αναζήτησης και όχι να με πηγαίνει το MySky.. [-X Τώρα κάποιος που τα θέλει όλα χαλαρά, παίρνει MySky, GOTO και άλλο συναφή εξοπλισμό...ΔΕΝ θεωρείται το MySky καθαρόαιμος ηλεκτρονικός χάρτης, απλά δείχνεις κάπου τυχαία και σου λέει πληροφορίες για αυτό που έδειξες με φωνή, βίντεο, δηλαδή πολυμέσα, ή ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο, π.χ. Διπλό Σμήνος Περσέα και σε μεταφέρει προς αυτό με βελάκια κατεύθυνσης!!

 

Εκεί χάνεται η χαρά της αναζήτησης (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα, έτσι; ) και αυτό εννοούσα μόνος. Εχω μάλιστα όλα τα είδη χαρτών, στο Pocket PC μου, φορτωμένα τα περισσότερα προγράμματα και μερικούς από τους πιο διάσημους έντυπους π.χ. Pocket Sky Atlas κλπ. Δεν υπάρχει καμία σύγκριση σε αυτά που σου δείχνουν οι χάρτες αυτοί με το MySky που απευθύνεται σε κόσμο που θα δει τα highlights του ουρανού και όχι τα πιο deep sky αντικείμενα, που πολλές φορές ξεπερνούν σε mag το +10..

 

Εκεί είναι η διαφορά..Ωστόσο νομίζω ότι είναι, παρόλα αυτά, ένα σημαντικό βοήθημα για κάποιον που ξεκινάει από το μηδέν...και η τιμή του είναι σούπερ τώρα!

:wink:

 

Δεν διαφωνούμε. Έχω μια ιδέα! Πάρε ένα και δώστο σε κάποιον ειδήμονα του Mastrovox, να το μετατρέψει σε ElectroMagneticPulse Gun για τα φώτα. Από σχήμα... ούτε παραγγελία να το είχες....

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή η ιδέα σου :cheesy:, μόνο που δε νομίζω να ήταν ειδήμονας του Mastrovox όποιος θα μπορούσε να κάνει τόσο προχωρημένη μετατροπή!! :D

 

Μάλλον του NASA Jet Propulsion Laboratory ειδικός θα ήταν...που τέτοια τύχη όμως.. :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά το βρίσκω παντελώς άχρηστο/γκατζετιά, αλλά αυτά είναι γούστα/απόψεις, και ο καθένας έχει το δικό του (σεβαστό). Θα προτιμούσα με τα ίδια λεφτά να έπαρνα έναν καλό χάρτη 8)

Συμφωνώ μαζί σου. Για παιχνίδι όμως για κάποιο παιδί είναι καλούτσικο.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή η ιδέα σου , μόνο που δε νομίζω να ήταν ειδήμονας του Mastrovox όποιος θα μπορούσε να κάνει τόσο προχωρημένη μετατροπή!!

 

Μάλλον του NASA Jet Propulsion Laboratory ειδικός θα ήταν...που τέτοια τύχη όμως..

Νομίζεις Τάσο!! Ξέρω κάτι τζίνια εδώ στο astrovox.... \:D/ \:D/

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντος παρηγγειλα ενα \:D/ \:D/ \:D/

Επειδή είμαι on off με αυτό το θέμα και οι γιορτές πλησιάζουν, θα είχες την καλοσύνη, όταν το παραλάβεις και το δοκιμάσεις, να μας γράψεις δυο λόγια; Δεν ζητώ review, μια μικρή κρίση επι της χρηστικής εμπειρίας.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επι τη ευκαιρία, γιατί να είναι τόσο φτωχό αυτό το forum στα reviews, έχοντας τόσους ανθρώπους με ισχυρή τεχνική κατάρτιση και απίθανο φάσμα εκοπλισμού; Ξέρω την απάντηση, αλλά θα ευχόμουν να μην είναι έτσι. Εξ' άλλου, οι περισσότερες ανασκοπήσεις του cloudynights είναι πολύ κατώτερες από τις λίγες αυτές που κοσμούν το astrovox. Αν είχα τις τεχνικές γνώσεις θα έγραφα ευχαρίστως για τα Skymaster 15x70 πχ, τα εκτίμησα τόσο πολύ που θα πρότεινα σε όλους να πάρουν από ένα ζευγάρι. Δεν βρήκα ούτε ένα σοβαρό review γι' αυτά (μόνο χρηστικές εμπειρίες στο exelsis) και είναι κρίμα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα, οσον αφορα τις δοκιμες, δεν νομιζω πως απαιτουνται παντα τεχνικες γνωσεις για την συνταξη μιας χρησιμης (για αλλους) δοκιμης.

Απεναντιας, η αυθορμητη και αμεση καταγραφη των υποκειμενικων εντυπωσεων και αποψεων ειναι πολλες φορες πολυτιμοτερη απο "στεγνες" τεχνικες αναλυσεις (τις οποιες προσωπικα αποφευγω συστηματικα).

Οι εντυπωσεις των δοκιμων δημοσιευονται για να διευκολυνουν τους υποψηφιους αγοραστες ως προς την ορθη επιλογη τους.

Η καλη εντυπωση σου για τα κυαλια που αναφερεις, δεν χρειαζεται εξειδικευμενες γνωσεις για να αποτελει προτυπο δοκιμης...

Οι εντυπωσεις/ προσωπικες αποψεις για...

1.Κοστος

2. ευκολια χειρισμου (πχ βαρος/χειρηστηρια/ρυθμισεις)

3.ποιοτητα ειδωλου (ανεση και ξεκουραστη παρατηρηση)

4.δοκιμη σε ουρανο δεδομενης "σκοτεινοτητας"

5.συσκευασια/αξεσουαρ

6.φινιρισμα και προσοχη στην συναρμολογηση

7.αλλα "ασχετα" υποκειμενικα σχολια

8. μια-δυο φωτογραφιες

θα συνιστουσαν ενα πληρες και εξαιρετικο review.

Φυσικα, ο καθενας θα μπορει να εμπλουτισει τα σχολια σου, ή να εχει μια διαφορετικη αποψη

παραθετοντας τα (τεχνικα ισως) επιχειρηματα του.

Το τελικο αποτελεσμα θα ειναι ισως μια πληρης "ακτινογραφια" του υπο δοκιμη αντικειμενου.

8) 8) 8)

 

(θεωρω τα πιο χρησιμα σχολια, τις αποψεις που θα παρεθετες σε ενα φιλο σε ενα τραπεζακι σε καφε)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης