Jump to content

AVATAR! 3D - Μην τη χάσετε για κανένα λόγο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις σήμερα δημοσιεύτηκε στις ειδήσεις οτι ξεπερασε κατα πολύ την παραγωγή του Τιτανικού, τωρα αν ειναι κόλπο τον media για να πουλησουν ,εγω δεν το πιστεύω. Παντος ακομα να το δω.. καποια στιγμη σιγουρα ομως δεν προκειται να μην το αναζητήσω.

Τα γραφικά που είδα ειναι πολύ εξελιγμένα και πολύ αληθοφανές, πραγμα που μου δίνει πολυ ενθουσιασμό να το δω, συνήθως ταινίες παλιές οι φτηνές ποιοτικά με οχι καλα φτιαχμένα εφφέ, που δεν εχουν το παραμικρό στοιχειο αληθοφάνειας δεν με συγκινούν καθόλου. Το συγκεκριμένο ομως με συγκίνησε μονο απο μια σκηνή που ειδα. (κοντινο πλανο των εξωγήινων)

Οπως επίσης δεν ειναι τυχαιο που σε ολη την μουσικη σκηνοθεσια συμετέχει και ο ταλαντουχος Jack Trevor, τον οποιον τον εχουμε ακούσει μονο σε ακριβές παραγωγές πολυ γνωστών έργων.

Οπως Τιτανικος, Ματριξ, Κλεοπατρα κτλ κτλ.

 

Γνώμη δική μου οταν παμε να δουμε ενα τετοιο έργο δεν παμε μόνο για το σενάριο του, αλλα πάμε για όλο το πακετο, μπορει να υστερει κάπου στο σεναριο οπως λετε , αλλα να ειναι κορυφαιο αλλου..

για παραδειγμα μια ομορφη εικονα οσο χιλιες λέξεις , ενα ομορφο ακουσμα με συνδιασμο ενα ωραιο γραφικο καλυπτει πολλα πιστευω..

Εξάλου τα 3d γραφικα του ειναι τα πιο εξελιγμένα , απλα και μονο απο περιέργια αξιζει να τα δεις..

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ τα έχω τα γυαλιά, αλλά δε γίνεται τίποτα. :( Δε φαίνεται κάτι διαφορετικό απ' ότι με γυμνό μάτι. :(

Περίεργο. Μήπως κάνεις κάποιο λάθος?

Τα γυαλιά που πρέπει να έχεις δεν είναι αυτά που σου δίνουν στον κινηματογράφο για να δεις τρισδιάστατη την ταινία, αλλά τα κλασσικά χάρτινα γυαλιά, που ο ένας φακός είναι κόκκινος και ο άλλος μπλε. Και τα χρησιμοποιείς για να δεις τις φωτογραφίες από τα links του youtube που παράθεσα στο προηγούμενο μήνυμά μου, δηλαδή αυτά εδώ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Y1B7Uloqo00&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=tQZWDD9f5WA&feature=related

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρε παιδιά ακούω λέτε για το ότι δεν πιστεύετε για το ότι ξεπέρασε των τιτανικό....

 

Είναι πολύ απλό...

 

Μπείτε στο IMDB την πιο αξιοπιστη βάση δεδομένων στο κόσμο για ταινίες...

 

μπείτε στο All time box office world wide και δείτε αν το ξεπέρασε ή όχι....

 

χθες που το είδα το ξεπέρασε κατα 40 εκκατομύρια.. είναι κάπου στο 1.840.000.000 δολάρια...

 

τώρα δεν πρέπει να ξεχνάμε και την παράμετρο ότι στο τιτανικό το εισιτήριο είχε 6 ευρώ... ενώ στο AVATAR 12ευρώ...

 

 

αλλα και πάλι θεωρώ ότι η ταινία θα ξεπεράσει τον τιτανικό κατα πολύ....

 

Υπάρχει και μία αλλη παράμετρος..... όταν είχε βγει ο τιτανικός, για να τον δείς έπρεπε να πας σινεμά.... δεν μπορούσες να τον δείς αντιγραμένο....

 

Σκεφτείται πόσα χρήματα έχει χάσει το AVATAR και από αυτό.....

 

οπότε είναι λίγο οξύμωρη η σύγκριση οταν μιλάμε για ανόμοια πράγματα....

 

 

φιλικά

κυριάκος

dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω δεί καμία απο τις δύο ταινίες, για εσάς που τις έχετε δεί, τι σας λέει αυτό;

 

http://failblog.wordpress.com/files/2010/01/epic-fail-avatar-plot-fail.jpg

I''ve got amazing powers of observation
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντιγράφω το σχόλιο κάποιου σε κριτική του Avatar σε ιστοσελίδα: "Ο κινηματογράφος είναι μορφή τέχνης και αν ως τέχνη κρίνεται απο τα συναισθήματα τα οποία προσέφερε, τότε θέτει σοβαρότατη υποψηφιότητα για καλύτερη ταινία. Κάποιοι απο εμάς έχουν ξαναδει παρόμοια σενάρια, αλλά όποιος είδε το Avatar και δεν ένιωσε τίποτα, πραγματικά ίσως πρέπει να αναρωτηθεί εάν η κοινωνία που ζούμε τον έχει φτάσει στο σημείο της ολοκληρωτικής άρνησης συναισθημάτων."

 

=D> =D>

 

Μπραβο για τα υπεροχα μηνυματα που περναει με εναν εξαιρετικα τελειο τροπο..Μπραβο για τα τελεια σκηνικα και συναισθηματα που σε κανουν να θες να μπεις μεσα στην οθονη και να μεινεις εκει για παντα. Μπραβο που ενω βρισκεσαι στην αιθουσα για τρεις ολοκληρες ωρες στο τελος θα ηθελες να εχει αλλες τρεις..και ποσα αλλα μπραβο ξεχναω τωρα..πρωτη φορα πηγα σε μεταμεσονυχτια προβολη κατακοπος και οταν βγηκα δεν ενιωθα κουραση..ουτε ημουν κοιμισμενος..αντιθετα εκανα τρελες σκεψεις (!) να παω να κανω γυμναστικη ή να παρω το αυτοκινητο μου και να παω ενα ταξιδι..ναι ναι 03.30 το πρωι ολα αυτα.. Μου αρεσε η δεκτικοτητα του κοσμου απο μικρους και μεγαλους..ακουσα στα πεταχτα καθως εφευγα"τανιαρα ε..","αριστουργημα..","ειχε κατι το ιδαιτερο..","μακαρι να βαλουν μυαλο καποιοι..".Μου αρεσε γιατι εβλεπα προβληματισμο στα προσωπα..Μου αρεσε οταν στην αρχη ηταν ετοιμοι οι περισοτεροι να ριξουν το δηλητιριο τους..να γιουχαρουν και να κοροϊδεψουν την αμερικανια.. και στο τελος δεν ηξεραν τι να κοροϊδεψουν ακριβως και πως να αντιδρασουν..και επεσε και ενα δειλο συντομο χειροκροτημα απο καποιους.Γενικα δειλιαζουμε σημερα στο ομορφο πολυ..ειναι κατι σαν εγωισμος..η καρδια μας εχει γινει σκληρη..Αυτο θα μας φαει στο τελος..και ο νοων νοητο..Λεω να παω να την δω και τεταρτη φορα.Δωστε λιγο χρονο και στις μελωδιες που κρυβει το soundtrack στο 5ο, 6ο και 7ο κομματι ειδικα.Χαιρετω σας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αλέξανδρε καταλαβαίνω τον ενθουσιασμο σου για την ταινία κι εγω καπως ετσι ημουν οταν την πρωτοειδα και πηγα και 2η φορα για πιο προσεχτική ματια!! Η αλήθεια ειναι οτι τοην πλήρη αναλυση της ταινίας και ολων των μνυματων που μεταφέρει μπορουμε να τα δουμε αναλυτικά μόνο με την κυκλοφορια του σε Dvd ή μάλλον σε Blu0ray ακομα καλυτερα για οσους γνωρίζουν!!! Πραματικά τα μηνύματα ειναι που σε συγκλονίζουν στην ταινία σε τετοιο βαθμό που παίρνεις το μερος των Navi και γίνεσαι εχθρος - "προδότης" της ανθρωποτητας!!! Κι ομως με τα αισχη που βλέπει κανείς να γίνονται για το βωμό του χρήματος δεν νιώθεις τυψεις...που να βλεπαμε πραγματικα τι συμβάινει στη καθημερινότητα...ισως ο κοσμος αντιδρούσε διαφορετικά....αλλα δεν συνηθίζουμε να βλεπουμε και πολλα ντοκιμαντερ...δυστυχως.... Οσον αφορά το soundtrack της ταινίας πιστεψε με το εχω αγοράσει και εχω φάει ΤΟ κολλημα!!! Ειναι καταπληκτικό και φαίρνει πινελιές απο το soundtrack του Titanic με περισσοτερους κελτικους ηχους απο την χορωδια,αν και ειναι ο ιδιος συνθετης!!! Θα μιλάμε παντως πολλα χρονια μετα γι'άυτη την ταινία καθώς μετα τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιών ειναι η πρώτη πολυ δυνατή ταινία που περασε απο την μεγάλη οθονη....οσο για την τεχνολογια ενα εχω να σας πω που διαβασα σε ενα περιοδικο...χρησιμοποιηθηκαν για τα εφε της ταινίας 4.352 υπολογιστες με 34.816 πυρήνες και μνήμη RAM 104ΤΒ.... για να αντιληφθει κανείς την ισχυ αυτών των αριθμών...ενας συγχρονος υπολογιστης Intel I7 με μνημη RAM 4GB θα επρεπε να εργαζεται 14.300 χρονια!!!!!! :shock: :shock: ](*,) ](*,) :-({|= :mrgreen: :cheesy: για να ολοκληρωσει το εργο των ψηφιακων FX της ταινίας!!!!!

 

Ειπε κανεις τιποτα??.... Ουτε αστρονομικο φαινομενο να ηταν!!! Ο Haley πιο γρηγορα μας επισκέπτεται!!!!

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Τι έγινε βρε παιδιά ? Πόσα OSCAR πήρε η ταινιάρα ?

Η καλύτερη ταινία όλων των εποχών ?

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως των Καλύτερων Μηνυμάτων ?

Γιατί απο οτι άκουσα περνάει τρομερά και επίκαιρα μηνύματα

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι έγινε βρε παιδιά ? Πόσα OSCAR πήρε η ταινιάρα ?

Η καλύτερη ταινία όλων των εποχών ?

Τρια Oscar πηρε φιλε μου... αν κανεις μια αναζητηση στο google θα βρεις πολλες αναφορες

στο θεμα, μεταξυ αλλων και αυτο -> http://www.mediasoup.gr/node/10566

 

Μήπως των Καλύτερων Μηνυμάτων ?

Γιατί απο οτι άκουσα περνάει τρομερά και επίκαιρα μηνύματα

Το πραγματικο Oscar στην ταινια το εδωσε ο κοσμος με την προσελευση του στους κινηματογραφους,

( http://www.mediasoup.gr/node/9089 )

κι οχι οι αστερες του Hollywood που ψηφισαν ως καλυτερη ταινια (για μια ακομη φορα!)

μια καθαρη αμερικανια, κατα τα άλλα ομως μια εξαιρετικη ταινια... (μιλαω για το "The Hurt Locker").

 

Το τι αρεσει στον καθενα πιστευω πως ειναι καθαρα υποκειμενικο κυριως οταν μιλαμε για

κινηματογραφο, μουσικη κτλ. γι'αυτο νομιζω πως καλο ειναι να μην κρινουμε με ειρωνικο τροπο

τα γουστα των αλλων.. τουλαχιστον οταν απευθυνομαστε σε ανθρωπους που δεν γνωριζουμε και

πολυ περισσοτερο οταν λεμε την αποψη μας δημοσια σε ενα forum..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ τα έχω τα γυαλιά, αλλά δε γίνεται τίποτα. :( Δε φαίνεται κάτι διαφορετικό απ' ότι με γυμνό μάτι. :(

Περίεργο. Μήπως κάνεις κάποιο λάθος?

Τα γυαλιά που πρέπει να έχεις δεν είναι αυτά που σου δίνουν στον κινηματογράφο για να δεις τρισδιάστατη την ταινία, αλλά τα κλασσικά χάρτινα γυαλιά, που ο ένας φακός είναι κόκκινος και ο άλλος μπλε. Και τα χρησιμοποιείς για να δεις τις φωτογραφίες από τα links του youtube που παράθεσα στο προηγούμενο μήνυμά μου, δηλαδή αυτά εδώ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Y1B7Uloqo00&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=tQZWDD9f5WA&feature=related

 

Και με τα γυαλιά του κινηματογράφου τι μπορούμε να δούμε;

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Και με τα γυαλιά του κινηματογράφου τι μπορούμε να δούμε;

 

Εννοεις αυτα που αφηνουν συγκεκριμενα πολωμενο φως? Μαλλον τιποτα. Προς το παρον.

Τα αλλα(διχρωμα) μπορεις να τα χρησιμοποιησεις, οπως ειπανε, για 3D βιντεακια του Youtube.

Περικλης

 

ΔS>0: A change we can believe in.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητε φιλε ChristopherPapa,

Διαβασα εστω και με καθυστερηση το κατα τ'αλλα ειρωνικό σου σχόλιο σχετικά με την Απονομη των βραβείων Οσκαρ. Και λέω ειρωνικα γιατι κριτικη του τύπου: "ακουσα οτι περναει επικαιρα μηνυματα" "βραβείο καλυτερων μηνυματων" και "ταινιαρα" νομίζω πως εχει σκοπο να προκαλεσει μοναχα εντυπώσεις μειωνοντας ειρωνικα και υποτιμητικα μ'αυτο τον τροπο την αποψη οσων εχουν αναφερει κατι σχετικο για την εν λογω ταινια. Το τι βλεπει ο καθενας ειναι υποκειμενικο και σιγουρα ο οποιοσδηποτε εχει δικαιωμα να εκφρασει την αποψη του ομως με ενα τροπο που τουλαχιστον θα επιτρεψει μια σοβαρη συζητηση. Δηλαδή εσυ περιμενεις την Ακαδημια ποιους και τι θα βραβευσει για να κρινεις αν μια ταινια ειναι καλη ή αν περιεχει καποιο βαθυτερο νοήμα? Η μηπως δεν συγκινηθηκες οταν ειδες τις ΜΕΓΑμπουλντοζες να καταστρεφουν τα δαση, ή τις θυσίες που ειμαστε ικανοι για το βωμο του χρήματος.... Δεν νομίζω να χρειαζεται καμια Ακαδημια να μου πει κατι τετοιο....φαινεται!!!εκτος αν εσυ δεν παρατηρεις τις ταινίες απ'αυτη τη πλευρα του νομίσματος και επικεντρώνεσαι σε αλλα σημεια....Τοτε οκ!! Παω πασσο!!! Μπορεις ελευθερα να εκφραζεις την αποψη σου αλλα ειναι περιττο να μειωνεις την αποψη των υπολοιπων μελών που εχουν εκφρασει οτι η ταινια μετεφερε καποια μηνυματα...Δεν θέλω να πω οτι η αλλη ταινια δεν ηταν καλη αλλα μην λεμε οτι το Avatar δεν ειχε να προσφερει...οταν αποτελεσε ενα μεγαλο τεχνολογικο Μπαμ στον κινηματογραφο και παραλληλα προσπαθησε να χτυπήσει το καμπανακι του κινδυνου.... Ξερω πολυ καλα τι παιζεται με την Ακαδημια καθε χρόνο οσο αφορα με τις υποψηφιοτητες και ειναι γνωστα τα συμφεροντα...Αυτα τα λιγα Αστροφιλε και ας ελπισουμε του χρονου να δουμε μια ταινια χωρις μηνυματα στις υποψηφιοτητες ισως αυτη εχει μεγαλυτερη τύχη και να κερδισει το βραβειο "Των καλυτερων μηνυματων" ....η Ακαδημια...Εγω παντως με τη βοηθεια της Ακαδημιας ή οχι το συμπερασμα ομως απο το Avatar το εβγαλα και ειναι οτι καθε μερα καταστρεφουμε ο,τι πολυτιμοτερο εχουμε στη ζωη μας.....τον πλανητη ΓΗ..........

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@tomygolf

Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες , δυστυχώς όμως δε συγκινήθηκα καθόλου με τις ΜΕΓΑμπουλντόζες .

Πειράζει ?

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑστροΦιλε Christopher,

 

Εμενα προσωπικα δεν με πειραζει καθόλου, δικαιωμα σου ειναι αλλωστε το τι θα σε συγκινησει ή όχι, παρολα αυτά απαντας με τον τροπο αυτο όμως τη θεση σου γυρω απο την ταινια οσο αφορα την καταστροφη του περιβαλλοντος και δεν στεκομαι στη ταινια για να διευκρινισω αλλα στη πραγματικοτητα που συμβαινει στο κοσμο μας τωρα...Η ταινια απλα προσπαθησε να δειξει αυτα που συμβαινουν εδω και χρονια στα δαση και οχι μονο....Αν εβλεπες ζωντανα ή εστω σε ενα ντοκιμαντερ κατι αναλογο δεν θα σε ενοχλουσε? Και παλι δεν τρεχει τιποτα και sorry για το αποτομο του μηνυματος αλλα φιλε μου φανηκε καπως ειρωνικο...

 

Με εκτιμηση

 

Θωμας

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης