Jump to content

AVATAR! 3D - Μην τη χάσετε για κανένα λόγο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

tommygolf, στο σενάριο έβαλα με γενναιοδωρία ... 0 γιατί δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω αρνητικό πρόσημο σε αριθμό :mrgreen:

Ας αφήσει καλύτερα το γράψιμο ο Κάμερον για κανέναν άλλον, γιατί όσο καλές και να ήταν οι προθέσεις του να αναμίξει στοιχεία από άλλες ταινίες που του άρεσαν, δεν έδενε με τίποτα το στρουμφογλυκό του. :mrgreen:

Για κάποιον που δεν έχει δει τις ταινίες ή τις ιστορίες που έχει μπερδέψει ο Κάμερον στο Άβαταρ, πιθανόν να φαντάζει πρωτότυπο και εντυπωσιακό το σενάριο.

Η ταινία υποτίθεται πως ήταν περιπέτειας, αλλά σασπένς δεν είχε. Πλοκή και διάλογοι, απλοί που απευθύνονται σε παιδικό κοινό (κάτω των 12).

Αλλά ούτε και στις παιδικές μπορώ να την κατατάξω, γιατί δεν είχε ίχνος χιούμορ όπως έχουν οι περισσότερες παιδικές.

Αυτά τα ολίγα σε γενικές γραμμές. Περιμένουμε όλοι να πάει ο Τάσος να την δει (άντε βρε Τάσο τόσες μέρες το λιβανίζεις :P ), για να μπορέσω να επιχειρηματολογήσω εμπεριστατωμένα για το γενναιόδωρο... μηδέν που έδωσα!

Δεν θέλω να αφήσω και ανικανοποίητο τον κ. Σοφολόγη μας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tommygolf, στο σενάριο έβαλα με γενναιοδωρία ... 0 γιατί δεν ήθελα να χρησιμοποιήσω αρνητικό πρόσημο σε αριθμό :mrgreen:

 

Ex nihilo nihil fit [-X

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατερινα οταν ενα σεναριο το οποιο εν τέλει δίνει μηνυματα για την καταστροφή του περιβαλλοντος και για το τι θυσιαζεται στο βωμό του χρήματος αν το βαθμολογούμε με 0 ή και ακόμη με αρνητικό προσιμο όπως λες... τοτε ειμαστε ολοι μας αξιοι της μοιρας μας για την καταντια του πλανήτη μας.Την ταινία την ειδα χθες γα 2η φορά και την ειδα απο αλλη αποψη αυτή τη φορά δινοντας προσοχη σε διαλόγους και σεναριο. Οταν η ταινια θέλει να σου περάσει το μηνυμα οτι στο τελος η φυση ΠΑΝΤΑ εκδικειται τοτε τι περισσοτερο μπορεις να περιμενεις απο μια ταινία για να σου χτυπήσει το καμπανακι και να μας ανοιξει τα ματια!! :shock: Μη μου πεις οτι δεν μαζευτηκες όταν ειδες τους ανθρωπους να καταστέφουν το δέντρο με όλο τους το μίσος αδιαφορώντας ακομη και για μια σφαγή αμάχων...στην ουσια δίχνει που ειναι ικανος να φτάσει ο ανθρωπος για τα χρήματα...όλα αυτά για να ξεφύγει απο ενα ντοκυμαντερ(και υπάρχουν πολλά τετοια αν γνωρίζεις) καταφερε να τα αποτυπώσει σε μια ταινια που είχε απ΄ολα...φαντασια,ρομαντζο,μηνυματα,εφε,προβληματισμος απο καποιους ανθρώπους που μ'αυτο τον τροπο παρομοιάζει ότι μεσα στο χαός ΥΠΑΡΧΕΙ ελπιδα...δηλαδή τι άλλο να δεις απο μια ταινια που υποτίθεται ειναι περιπετεια φαντασιας και στη πορεια σε εκπλήσει ευχαριστα και σε βάζει να σκεφτέις πως σπρώχνουμε τον πλανητη μας στην καταστροφή...??!! :-k Οσο για τον Cameron εχω δει όλες τις ταινιες του και μαλιστα το σεναριο το δημιουργησε απο διαφορα βιβλια που διαβαζε οταν ήταν πιο μικρος...και οι ταινίες του ολες ηταν αξιες...την ιδια αποψη ειχα σχηματισει και για τον Τιτανικο τα Alien και το Terminator... Απο την άλλη το Avatar,θυμίζει σε πολλα τα εθιμα και την νοοτροπία των Ινδιανων...ακόμη και τον τροπο που προσπαθούν στην ταινία να δειξουν πως θα τους καταστρεψουν θυμίζει την...σφαγή που υπέστησαν....Ενώ θυμίζει και πολυ τον "Τελευταίο των Μοϊκανων" σε καποια σημεια.... Μεταφέρει πολλά Ιμπεριαλιστικά μηνυματα η ταινία και μαλιστα σε μια χρονική περιοδο που ελαβε χώρα το συνεδριο στην Κοπενχαγη...

 

Με εκτίμηση

 

Θωμάς

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήγα πριν μια εβδομάδα και την είδα σε 3d. Πρόκειται για μια ταινία φαντασίας με οπτικά εφέ τελευταίας γενιάς. Μου έκανε εντύπωση οι χαρακτήρες Avatar ότι είχαν μια φυσιογνωμία στα πρόσωπα που έμοιαζε με τους ηθοποιούς. Δεν πρόκειται για σουπερ ντουπερ σενάριο αλλά στην τελική δεν πας να δεις σενάριο και πλοκή αλλά το όλο θέαμα που προσφέρει. Εγώ άνετα θα την έβλεπα ξανά σε 3d χωρίς να βαρεθώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν, Κατερίνα και λοιποί φίλοι,

 

ύστερα από πολλαπλές αναβολές και μπόλικο "λιβάνισμα" :cheesy: :cheesy: μόλις επέστρεψα από την 3D προβολή του Avatar..όταν ξεκινούσε σκέφτηκα "Ελλάδα, καλώς ήρθες στον 21ο αιώνα!". Αυτό το λέω γιατί είχα ξαναδεί τέτοιο απίστευτο 3D στην Florida των Ηνωμένων Πολιτειών ακριβώς 2 χρόνια πριν και μάλιστα τέτοια εποχή. Ήταν μια ταινία IMAX 3D για το Space Shuttle με αντίστοιχα γυαλιά, μέσα στο Kennedy Space Center της NASA. Εκεί είχα πάθει το μεγάλο πρώτο σοκ αλλά το μεγαλύτερο ήταν στο Orlando Universal Resort όπου είδα την απόλυτη διαδραστική (interactive) εμπειρία με τον Shrek 4D!!! :shock: :shock:

 

Θα σας πω εν ολίγοις ότι εκεί, όλη η αίθουσα συμμετείχε στην προβολή και κυριολεκτώ!! Δεν φορούσες απλώς γυαλιά ειδικά! Έτρεχε ο Shrek και τρανταζόντουσαν τα καθίσματα στο ρυθμό των βημάτων του..έπεφτε σε λακκούβα με νερά..σε κατάβρεχε το σινεμά από τους πλαϊνούς τοίχους!! :shock: :shock:, περνούσε μέσα ο Shrek από πυκνή ζούγκλα..σε χάϊδευε το κάθισμά σου με κάτι σαν νήματα που σε έκανε να νιώθεις ότι και εσύ περνάς μέσα από φύλλα!!!! Αυτά και άλλα έρχονται σε εμάς εδώ...απλώς το συγκλονιστικό Avatar 3D είναι το πρώτο βήμα!

 

Λοιπόν ΜΑΓΕΥΤΗΚΑ! Απίστευτα χρώματα!! ΧΡΩΜΑΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ήταν ότι πιο απολαυστικό είδε το μάτι μου σε αυτή τη ταινία..Κατερίνα διαφωνώ κάθετα με το θέμα σενάριο...είχε και μάλιστα στο μετέφερε με πολύ έντεχνο τρόπο...η απληστία, αδηφαγία, λαιμαργία του πρωτόγονου είδους μας και η αδυναμία του να συνυπάρξει αρμονικά με οτιδήποτε διαφορετικό από αυτό. Εδώ βλέπεις πόσο αποτυχημένοι είμαστε σαν όντα και πόσο πολύ δρόμο έχουμε να διανύσουμε ακόμη για να αποδεχτούμε κάτι άλλο, εκτός από εμάς. Μονόδρομος το κέρδος και η εκμετάλλευση κάθε φυσικού πόρου, είτε εδώ είτε σε άλλους κόσμους, όπως η φανταστική Πανδώρα.

Τώρα το κομμάτι των εφέ...Στέφανε δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου, κάθησα και τέρμα πίσω γαλαρία και κέντρο..ήταν συγκλονιστική εμπειρία!

 

Ένα έχω να σας πω ακόμη...χρωστάτε στον εαυτό σας μια τέτοια εμπειρία και μην λάβετε ΚΑΘΟΛΟΥ υπόψη σας (βλέπε post Στέφανου) το πανηλίθιο δυστυχώς trailer της ταινίας...το επαναλαμβάνω και εγώ γιατί είναι απόλυτη ανάγκη να το..αγνοήσετε παντελώς!!!!!!!!!!!!!!!!! =P~ =P~

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι πως όταν τα μέσα ήταν πενιχρά η έμφαση δίνοταν στην καθ' εαυτό ιστορία και την απόδοσή της, ενώ σήμερα το αντίθετο. Ο βουβός κινηματογράφος οδήγησε στην στο έπακρο αξιοποίηση της μιμόγλωσσας (Charly Chaplin, Baster Keaton, Harold Lloyd), η ασπρόμαυρη εικόνα στην αριστουργηματική χρήση του φωτός(Shergei Eizenstein, Murnau κλπ) & την ανάπτυξη των υπέροχων animation (Disney), Ο μονοφωνικός ήχος στην τέλεια ένωση ήχου & εικόνας και την μουσική σύνθεση (Φαντασία κλπ) και η τυπική ταινία πριν το Technocolor έμενε στην ιστορία μόνο χάριν του σεναρίου, της σκηνοθεσίας και της ερμηνείας (Πολίτης Καίην, Χίτσκοκ κλπ).

Αυτό δεν σημαίνει πως τα νέα τεχνικά μέσα είναι καταστροφικά για την καλή ιστορία: νέοι ''μάστορες'' θα ανακύψουν ώστε να παραχθούν αριστουργήματα που θα μας καθηλώσουν. Το Avatar από τον Κιούμπρικ θα ήταν διαφορετικό και τον μεγάλο σκηνοθέτη του αύριο δεν τον γνωρίζουμε ακόμη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά όντως μην την χασει κανείς σας!!!Την είδα την πρώτη μέρα πού βγήκε στουσ κινηματογράφους και καταενθουσιάστηκα.Είχε πολύ καλά γραφικά και είχε πολύ ωραία υπόθεση,πολύ ωραία μουσική,καλή σκηνοθεσία και γενικά δίνει πολλά και σωστά μηνύματα στον ακροατή.Όσο για το 3D δεν ενθουσιάστηκα και τόσο πολύ (στην συγκεκριμένη ταινία) γιατί είναι ήδη όλα ψηφιακά και δεν είναι τόσο αισθητό το αποτέλεσμα του real D,ενώ σε άλλη ταινία που είχα δει ήταν κυριολεκτικά λες και μπορούσες να πιάσεις τα αντικέιμενα στην οθόνη... Εμένα παντώς τα γυαλιά δεν μου προξένησαν ζαλάδα ούτε για μια στιγμή μεσα στις 3 ώρες που διαρκεί η ταινία,βέβαια αν κάποιος έχει υψηλό αστιγματισμό, απο 3 βαθμούς και πάνω μπορεί να κουραστεί,αλλά είτε τρισδιάτατη είτε όχι μην την χάσετε!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.... Ο μονοφωνικός ήχος στην τέλεια ένωση ήχου & εικόνας και την μουσική σύνθεση (Φαντασία κλπ)....

off topic αλλά έχω την εντύπωση πως το Φαντασία ήταν η πρώτη ταινία σε στέρεο .

MASTERED by desire impulsive By a mighty inward urging

I am ready now for singing Ready to begin the chanting

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά επειδή καίγομαι να πάω να την δω, αλά υπάρχει θέμα με τα γυαλιά μυωπίας . Εννοώ ότι δεν ξέρω αν θα είναι άνετη η θέαση με 2 ζευγάρια. Διάβασα μερικούς που έχουν και αυτοί γυαλιά και είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. 2 επιπλέον ερωτήσεις μόνο.

Μήπως με κοκάλινο σκελετό (γυαλιά μυωπιας) υπάρχει πρόβλημα???Ρωτάω μήπως κανείς φόραγε με κοκάλινο σκελετό και όχι λεπτά που έτσι και αλλιώς δεν θα είχε πρόβλημα.

Έχεις κανείς καμια φωτό με τα γυαλιά που δίνουν.

Ααα κάτι τελευταίο. Τα 3d γυαλιά είναι μιας χρήσης ή επαναχρησιμοποιούμενα???

 

Ευχαριστώ παιδιά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα γυαλιά στα δίνουν κατά την άφιξή σου στην αίθουσα, στην πόρτα δηλαδή, και τα επιστρέφεις μόλις φεύγεις. Δεν είναι μιας χρήσης, είναι μάλιστα αρκετά καλής ποιότητας και δεν έχουν καμία σχέση με τα δίχρωμα γυαλιά ζελατίνας (μπλε κόκκινο) που είναι της πλάκας. Το εφέ είναι φανταστικό!!!

 

Για τα θέματα των γυαλιών οράσεων τώρα, διάβασε και πιο πριν στο thread που ο Στέφανος λέει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ότι γυαλιά οράσεως και να έχεις.

 

ΜΗ ΤΗΝ ΧΑΣΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ 3D ΠΡΟΒΟΛΗ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ \:D/ \:D/ \:D/

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας παιδια ειδα και εγω την ταινια και ειναι πραγματικα τελεια!Ωστοσο σχετικα με τα 3D γυαλια μου φανηκε λιγο περιεργο μήπως τα τα δίνει η εταιρία και βγάζει βερεσέ λεφτά?? Ειμαι λιγο καχυποπτος αλλα εμεις οι έλληνες την κομπίνα στο τσεπάκι την έχουμε!Εσεις τι πιστευετε? :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα γυαλιά που σου δίνουν είναι μεγάλα και πολύ ελαφρά (εξ ολοκλήρου πλαστικά). Στέκονται άνετα πάνω από τα γυαλιά οράσεως και «τα ξεχνάς». Μετά την ταινία η επιστροφή τους είναι προαιρετική γιατί η αξία τους είναι μηδαμινή. Αν θέλεις τα ρίχνεις στο δοχείο συγκέντρωσης τους που έχει κάποιος υπάλληλος. Εγώ ρώτησα και μου είπε πώς μπορώ να τα κρατήσω αν θέλω - και φυσικά τα κράτησα. Τη δεύτερη φορά θα τους τα χαρίσω.

_________________

Ε, δεν ξανάγινε! Είδατε τη βαθμολογία του Δανίκα για το Άβαταρ στο Αθηνόραμα; Ο συνήθως γκρινιάρης και δύσπιστος με τις «αμερικανιές» κριτικός, έχει δώσει τη μέγιστη δυνατή βαθμολογία στην ταινία! Ενώ άλλοι συνήθως επιεικείς και φιλικοί με το Hollywood και τις εμπορικές ταινίες κριτικοί έχουν δώσει μικρότερες βαθμολογίες! Σημεία των καιρών...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι λες ρε Στέφανε;; με κούφανες τώρα με το θέμα της επιστροφής των γυαλιών! :shock: :shock:

 

Εγώ το είδα στο Multiplex Odeon Starcity στη Λεωφόρο Συγγρού και οι υπάλληλοι περιμέναν "τσαμπουκαλεμένοι" να ξαναπάρουν πίσω τα γυαλιά!!! Μάλιστα μαζί με το εισιτήριο, το οποίο κόστισε 11 Ευρώ (9 η ταινία και 2 τα γυαλιά!) έδιναν και χαρτί "ενοικίασης/μίσθωσης" των γυαλιών για την διάρκεια της ταινίας.

 

Έβγαζαν μάλιστα και ανακοίνωση στο τέλος της προβολής ότι "παρακαλούμε παραδώστε τα γυαλιά στην έξοδό σας!" :shock: :shock:

Κοίτα να δεις...μήπως να έρχομαι να βλέπω τέτοιες ταινίες στο Βόλο την επόμενη φορά;; :mrgreen:

Θα πηγαίναμε και παρέα!

 

Δηλαδή θα ήθελα και εγώ ένα αναμνηστικό ζευγάρι... :cry:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαίνεται πως κάθε αλυσίδα ή αίθουσα έχει διαφορετική πολιτική. Εγώ δεν θυμάμαι καν να πλήρωσα 2 ευρώ για τα γυαλιά και βέβαια δεν υπήρχε κανένα σχετικό χαρτί ενοικίασης. Και οι υπάλληλοι που τα συγκέντρωναν μετά την ταινία ήταν διακριτικές και ευγενικές. Ίσως η τεράστια προσέλευση του κοινού να υπερβαίνει τις προβλεπόμενες προμήθειες των αιθουσών σε γυαλιά (παρότι επιστρέφονται και τα περισσότερα ξαναχρησιμοποιούνται) κι έτσι πλέον τα θέλουν οπωσδήποτε πίσω. Εκτός κι αν η υπάλληλος «με έκοψε» ότι είμαι optics freak και μου τα χάρισε! :lol:

Στις επόμενες μέρες θα ξαναδώ την ταινία και θα τσεκάρω αν άλλαξε κάτι.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλοι εδώ στο Village Center στο Cosmos στη Θεσσαλονίκη δεν εχουν βγάλει ουτε ανακοινωση ουτε πιεζουν για επιστροφή. Αμα θες τα δίνεις πισω σε ενα κουτι, εγώ πάντως εχω κρατήσει 3 ζευγαρια!!! :cheesy: :cheesy: :mrgreen: :-note Οσο για την κριτικη ορισμένων που πρεπει σωνει και καλα η ταινία να ειναι η super duper κουλτουρα με ενα ακαταλαβηστικο θέμα για να την βαθμολογήσουν υψηλά δεν το καταλαβαίνω...μαλλον κομπλεξισμός ειναι....

Skywatcher 200mm Black Diamond

F1000mm

f/5

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ όταν είχα πάει να δω την ταινία στα VILLAGE CINEMAS THE MALL το εισιτήριο έκανε 12e ( 8e το εισιτήριο και 4e τα γυαλιά που τα κρατάς ή τα αφήνεις) παρόλα αυτά η ταινία ήταν φανταστική και πιο ωραία μετά 3D γυαλιά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.... Ο μονοφωνικός ήχος στην τέλεια ένωση ήχου & εικόνας και την μουσική σύνθεση (Φαντασία κλπ)....

off topic αλλά έχω την εντύπωση πως το Φαντασία ήταν η πρώτη ταινία σε στέρεο .

Έχεις δίκιο, ήταν η πρώτη στερεοφωνική ταινία με το σύστημα Fantasound. Πήγαινε πίσω σε Χιονάτη, Dumbo, Πινόκιο και ισχύουν τα ίδια.

Πολλοί (ιδίως ο Chaplin) προέβλεψαν πως ο ήχος θα σκοτώσει τον κινηματογράφο, ή πως το χρώμα καταστρέφει την μαγεία της ταινίας,ή πως οι έγχρωμες φωτογραφίες δεν θα γίνουν ποτέ τέχνη, ή πως οι ψηφιακές μηχανές δεν θα αποδώσουν ποτέ όσο οι φιλμάτες κλπ.

Η τέχνη είναι τέχνη.

Ακούστε το Vesti la giubba από τον Enrico Caruso σε μονοφωνικό βινύλιο (με πολλά χρατς χρατς) μέσα από AM ραδιόφωνο τραντσίστορ του 1980 (όπως άκουσα και κόλλησα με την κλασσική μουσική).

Ακούστε και Σούλα Μπούλα από High End Λαμπάτο σύστημα 16.000 Ευρώ.

Τι από τα δύο είναι τέχνη;

Σκεφτείτε τώρα τον Caruso να άδει E lucevan le stelle (για χατήρι του Astrovox) από το προαναφερθέν υπερσύστημα.

Θα χαθεί η τέχνη του ή θα αναδειχθεί;

(Την Σούλα Μπούλα προτείνω να μην κάνετε τον κόπο να την σκεφτείτε με τα συστήματα του 1919) :cheesy:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καταπληκτική η ταινία, μόλις επέστρεψα απ'τη νυχτερινή προβολή στα Village Παγκρατίου.

Αν εξαιρέσω κάποιες στιγμές "αμερικανιάς" στη ταινία, ήταν ΥΠΕΡΟΧΗ.

 

Αναμένω και το Sequel (θα γίνει τριλογία)...

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ταινία ειναι σταθμός ...δεν ξερω υπαρχει Κομπλεξισμος (απο τους "κουλτουριάρηδες") με αυτες τις ταινιες ...δεν ξερω τι περιμένουν να δουν οι σινεφιλ ...την πλοκή του αιώνα (η ουσία της της ταινιας αν καποιος εχει στοιχειώδη νοημοσυνη μπορει να καταλαβει οτι δεν ειναι ουτε το σεναριο ουτε η προτοτυπία του στην Αμερικη γυρίζεται ..τι θα εχει Κινεζικο τροπο ) ...ειναι μετρημένοι οι σκηνοθέτες της εποχής μας(αντε και τον Λουκας θα εβαζα δεν μου ερχεται καποιος αλλος στο μυαλο αυτη την στιγμή ) που θα εκαναν αυτην την ταινια ετσι όπως εγινε ..καποιος είπε οτι δανειστηκε ("εκλεψε") στοιχεια απο κομικ και προηγουμενες ταινιες ...και για πειτε μου υπαρχει παρθενογένεση πλέον το 2010 ...και στην ουσια τωρα εχει τοσο σημασια αν ειδαμε καποια στοιχεια απο αλλες ταινιες ...

 

έτσι συνοψίζοντας ....

 

η ταινια ειναι ευχαριστη .δεν ειναι κουραστικη λιγο το 3D την πρωτη μιση ώρα κουραζει ....ειναι η πιο αληθοφανης ταινια που εχει γυριστει με διαφορα απο την δευτερη ..νομίζεις οτι η πλοκη εξελισεται στην διπλανή αιθουσα και εσενα σε χωριζει απο τους πρωταγωνιστες μονο μια τζαμαρία (αυτός είναι ο σκοπός της ταινιας για τους καλόπιστους για τους κακόπιστους ειναι αλλο ενα Αμερικάνικο σκουπίδι )..εχει κάποια δυνατά μηνύματα που πρεπει να ευαισθητοποιήσουν όλους μας και κυρίως τα παιδιά ....

 

ενταξει τι αλλο πρεπει να δέι καποιος οχι για να παθει πλάκα αλλλα τουλαχιστον να μην είναι αρνητικά επικριτικός....ΕΛΕΟΣ ....εγω πάντως δεν λυπήθηκα τα 12 € ...αν και ήταν πολλά (στην Ελλαδα βρισκόμαστε λογικό ήταν ...)

 

Λόγω των καινοτομιών της θα την κατέταγα σε μια απο της καλύτερες ταινίες του αιώνα αυτην την στιγμή ...και ειναι μια MUST TO SEE για όλους ...οπως ήταν καποιες αλλες που εγραψαν ιστορια ...

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την ειδα κι εγω 3D και ειναι πολυ καλη ταινια...... μου αρεσε και το σεναριο και τα γραφικα.

Βλεπω τωρα που βγαινει και το παιχνιδι να γινετε πανικος....!!!

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το overhype παει συννεφο ακομη και στο αστροβοξ για την ταινια.Ηταν μια ταινια που αντε να την δεις 2-3 φορες ξανα στα επομενα χρονια και αυτο διοτι θα την βαλουν στην tv και δεν θα εχει κατι αλλο οποτε και αναγκαστικα θα την ξαναδεις.Το φαινομενο του χειμμαρου νομιζω χτυπησε και εδω σε αυτη την ταινια οπως και με την ταινιαρα το 2012 (θα βγει και νουμερο 2 το 2036 #-o )

Ηταν καλη αλλα οχι και τοσος ντορος ρε παιδι μου [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουρανία πώς κατάφερες να τη δείς από την τρίτη θέση μπροστά!? Ακόμη κι αν δεν ήταν 3D πάλι θα σε κούραζε.

Εγώ πάντως δεν αντιστάθηκα και ξαναείδα ευχαρίστως την ταινία (πάλι 3D εννοείται) και την απόλαυσα όπως την πρώτη φορά, προσέχοντας περισσότερο τώρα λεπτομέρειες σε σκηνές και σκηνικά. Έχει γίνει τρομερή δουλειά.

Το εισητήριο στα Village Βόλου είναι 10 ευρώ, τα γυαλιά δωρεάν, και η συλλογή τους στο τέλος κάπως χαλαρή.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης