Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου μετά απο ζημιά του παλιού


DIMITRIS K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας!!

Αν και είναι το πρώτο μου post, δεν θα έλεγα ότι είμαι νέος στο forum, αφού το παρακολουθώ εδώ και 2 χρόνια και έχω γραφτεί εδω και κανα χρόνο. Παρόλο που είναι το πρώτο μου post, θέλω να σας πω ένα τεράστιο ευχαριστώ για τη βοήθεια που μου προσφέρατε, ωστε να μπω στον μαγικό κόσμο της ερασιτεχνικής αστρονομίας!!

Τέρμα όμως το γλύψιμο :mrgreen: :mrgreen: και ας μπω στο ζουμί.

Ήμουν κάτοχος ενος Skywacher DOB 8" με πολλές ώρες παρατηρήσεων και στον ουρανό της Αθήνας, αλλά και στο χωριό του πατέρα μου στην ορεινή Μεσσηνία, όπου είναι στα 1000μ υψόμετρο με κατράμι ουρανό! Δυστυχώς όμως, μετά απο ατύχημα στο σπίτι (έφυγε λόγω διαστολών όλος ο σοβάς απ' το ταβάνι και παρέσυσε ένα έπιπλο απ' τον τοίχο και έπεσαν όλα πάνω στο DOB ), το τηλεσκόπιο έγινε κομμάτια. Έτσι η αγορά καινούριου είναι μονόδρομος. :(

Μιας τουλάχιστον και θα προβώ σε αγορά, σκέφτηκα ν' αναβαθμιστώ, αλλά προς το παρων είμαι σε 2 μοντέλα φαινομενικά διαφορετικά μεταξύ τους, αλλά κοντά στα λεφτά που διαθέτω, δηλαδή 1000-1200€.

Το πρώτο είναι το Skywatcher Dobsonian 10" (http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1721) με το Autotracking σύστημα και το άλλο είναι το NexStar 6 SE της Celestron. Προσωπικά κλείνω προς το πρώτο, λόγω κυρίως διαμέτρου, του Autotracking(βαρέθηκα να μετακινώ το σωλήνα κάθε 10")και της απόδοσης/τιμής, αλλά πάντα το δέλεαρ για μένα ήταν ένα καταδιοπτρικό. Αν και μάλλον ξέρω την απάντησή σας, παρόλαυτά θα ήθελα να την ακούσω, για να πάω για αγορά με τη συνείδησή μου ήσυχη!!! :lol:

Να αναφέρω ότι οι παρατηρήσεις μου είναι κυρίως ηλιακό σύστημα και μόνο στο χωριό(2 φορές το χρόνο δηλαδή) θα ασχοληθώ και με Deep Sky!!

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτείνω να αφήσεις το autotracking (το οποίο δεν είναι auto αλλά manual, δηλαδή θα πρέπει να ρυθμίζεις με το χέρι αν θες να αλλάξεις στόχο κάθε φορά, οπότε πάλι θα απασχολείς τα χέρια σου) και να πάρεις περισσότερες ίντσες. Εγώ θα σου πρότεινα ένα Skywatcher 12" collapsible στα 999 Ευρώ http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1539. Αφού έχεις εύκολη πρόσβαση σε σκοτεινό ουρανό το τηλεσκόπιο αυτό θα σε ικανοποιεί για πολύ καιρό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτείνω να αφήσεις το autotracking (το οποίο δεν είναι auto αλλά manual, δηλαδή θα πρέπει να ρυθμίζεις με το χέρι αν θες να αλλάξεις στόχο κάθε φορά, οπότε πάλι θα απασχολείς τα χέρια σου) και να πάρεις περισσότερες ίντσες. Εγώ θα σου πρότεινα ένα Skywatcher 12" collapsible στα 999 Ευρώ http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1539. Αφού έχεις εύκολη πρόσβαση σε σκοτεινό ουρανό το τηλεσκόπιο αυτό θα σε ικανοποιεί για πολύ καιρό.

 

Το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά το 10" με το ζόρι θα χωράει στο αυτοκίνητο, η βάση του δηλαδή. 12" με τίποτα. Επομένως το 10" είναι μονόδρομος για την ώρα!!

Επίσηε δεν με νοιάζει να του βάζω το άστρο και να στρέφεται αυτόματα, αλλά να το ακολουθεί, ωστε να μην χρειάζεται να "σπρώχνω" όλη την ώρα!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη έχω την εντύπωση πως το συγκεκριμένο 12'' πρέπει να χωράει άνετα στο αυτοκίνητο. Η βάση του δεν είναι πολύ μεγαλύτερη από το 8'' που έχεις.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος κάτοχος αυτού του τηλεσκοπίου. Προσωπικά έχω το 8'' και αυτό το 12'' είναι ο επόμενος στόχος μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη έχω την εντύπωση πως το συγκεκριμένο 12'' πρέπει να χωράει άνετα στο αυτοκίνητο. Η βάση του δεν είναι πολύ μεγαλύτερη από το 8'' που έχεις.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος κάτοχος αυτού του τηλεσκοπίου. Προσωπικά έχω το 8'' και αυτό το 12'' είναι ο επόμενος στόχος μου.

Θα περάσω έτσι κι αλλιώς σήμερα απ' το πλανητάριο να τα δω και να τα μετρήσω και θα επανέλθω!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη καλως ορισες στο Astrovox (σαν ενεργο μελος)

 

Πολυ κριμα για το τηλεσκοπιο...και ιδικα για τον τροπο που εγινε η ζημια, απ΄την αλλη ευτυχως που ηταν το τηλεσκοπιο και οχι κανενας ανθρωπος στην θεση του --οποτε λιγο το κακο.

 

 

 

Τωρα για νεο τηλεσκοπιο, υπαρχει και το 12" της Orionoptics (οριακα στις τιμες που λες)

το οποιο χωραει ανετα μεσα στο αμαξι (το ξερει και ο Ανδρεας--Astrovox-- απο πρωτο χερι)

επισης το συγκεκριμενο τηε εχει φοβερα οπτικα, ιδικα εαν παρεις την λ10

http://www.orionoptics.co.uk/DOBSONIAN/dobsonianod300sd.html

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ένα 6SE και θέλω να πάρω ΚΑΙ ένα 12 Dob Skywatcher. Εάν ενδιαφέρεσαι για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με το πρώτο και για ποιούς λόγους θέλω κάποτε και το δεύτερο επικοινώνησε με προσωπικό μήνυμα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη έχω την εντύπωση πως το συγκεκριμένο 12'' πρέπει να χωράει άνετα στο αυτοκίνητο. Η βάση του δεν είναι πολύ μεγαλύτερη από το 8'' που έχεις.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος κάτοχος αυτού του τηλεσκοπίου. Προσωπικά έχω το 8'' και αυτό το 12'' είναι ο επόμενος στόχος μου.

 

Αντώνη και Δημήτρη,

 

σαν κάτοχος του 12" SW Collapsible, σας λέω εγγυημένα πως η βάση του ΔΕΝ είναι πολύ εύκολη υπόθεση...είναι αρκετά μεγαλύτερη του 8" !!

Το κύριο πρόβλημα είναι ο όγκος που καταλαμβάνει. Έχει στο κυκλικό της τμήμα διάμετρο 63,5 cm και ύψος 73cm!

 

Είναι πρόκληση για τα περισσότερα πορτ μπαγκάζ καθώς οι διαστάσεις αυτές, είναι είτε την βάλεις ξαπλωτά είτε όρθια...δύσκολο να χωρέσουν. Εγώ έχω ένα Seat Ibiza παλιό (που σημαίνει ελάχιστος χώρος! :cry: ) και βάζω τον collapsed 12ιντσο σωλήνα στα πίσω καθίσματα και την βάση στο ριγμένο κάθισμα του συνοδηγού αναγκαστικά!! #-o #-o

 

Εξαρτάται και τι αμάξι έχεις...το είχε και ο Ηλίας (eliasg2004) παλιότερα το τηλεσκόπιο, μπορεί και εκείνος αν δει το thread να πει πως το βόλευε το θηριάκι...πάντως θυμάμαι από λεγόμενά του, ότι δυσκολευόταν και εκείνος κάπως...

 

Όμως... =P~

 

"Μπρος στα ΙΝΤΣΟκάλλη...τι είναι ο όγκος...;" :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

, αλλά και στο χωριό του πατέρα μου στην ορεινή Μεσσηνία, όπου είναι στα 1000μ υψόμετρο με κατράμι ουρανό!

Γεια σου Δημήτρη.Εδώ Φιλιατρά.Από πιο μέρος της Μεσσηνίας παρατηρείς?ΑΝ είσαι κοντά να κανονίσουμε τίποτε.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

, αλλά και στο χωριό του πατέρα μου στην ορεινή Μεσσηνία, όπου είναι στα 1000μ υψόμετρο με κατράμι ουρανό!

Γεια σου Δημήτρη.Εδώ Φιλιατρά.Από πιο μέρος της Μεσσηνίας παρατηρείς?ΑΝ είσαι κοντά να κανονίσουμε τίποτε.

 

Πέτρα λέγεται το χωριό, είναι μετά την Ανδρίτσαινα!!! Ησυχαστήριο!!! Για παρατηρήσεις είμαι μέσα, αν και με βλέπω τώρα για μετά το Πάσχα να πηγαίνω!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πω πω μακριά είσαι ρε γαμώτο.Αλλά από ουρανό είσαι πολύ τυχερός.Πρέπει να έχεις έναν απ τους καλύτερους στην Ελλάδα.Αν δεν σκέφτεσαι αστροφωτογράφιση μην κάνεις το λάθος κ πάρεις τίποτα λιγότερο από 12".Ειδικά το orion optics που σου πρότειναν είναι εκτός από άριστο τηλεσκόπιο είναι εξαιρετικά μεταφερόμενο.Σκέψου πως σε μάκρος είναι όσο το 8" που είχες.Η δε βάση μπορεί να είναι κ λίγο μικρότερη απ αυτή που είχες.Ασε που λύνεται με 6 βίδες στο λεπτό κ την παίρνεις μαζί σου σε κομμάτια.Κ επειδή σωλήνας κ βάση είναι από αλουμίνιο δεν είναι καθόλου βαρύ.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης