Jump to content

Φακοί Κεφαλής LED


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημήτρη μου κάνει και τον έχω ήδη, ήταν ο πρώτος που πήρα πριν 3 χρόνια. Θέλω όμως να είναι κεφαλής, θέλω ελεύθερα χέρια.
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μήπως να περάσεις στα led κόκκινο μανό ;

Παράδειγμα στο 1ο led ένα πέρασμα στα άλλα 2 2-3 περάσματα .

Έτσι θα καταφέρεις διαφορετικές σκάλες.

 

 

Υ.γ. Τώρα που το σκέφτομαι μπορούσα να το κάνω έτσι απο το να κάθομαι να μπλέκω με κυκλώματα και αλλαγη led ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί με τέτοιο τρόπο. Θα πετύχει η απόχρωση λες ή θα ροζίζει;; #-o

Μήπως το rubilith σελοφάν κάνει καλύτερη δουλειά;

 

Δεν είναι εύλογο όμως το ερώτημά μου; ΠΩΣ κανένας δεν έχει φτιάξει φακό ειδικά για αυτό το χόμπυ, ΚΕΦΑΛΗΣ με διαβαθμίσεις κλπ... ;;;

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι εύλογο όμως το ερώτημά μου; ΠΩΣ κανένας δεν έχει φτιάξει φακό ειδικά για αυτό το χόμπυ, ΚΕΦΑΛΗΣ με διαβαθμίσεις κλπ... ;;;

 

Στο εμπόριο γενικά δεν πρόκειται να βρεις καθόλου κόκκινους φακούς κεφαλής διότι απλά δεν χρειάζονται εφόσον υπάρχουν οι λευκοί. Κόκκινοι φακοί παράγονται από αστρονομικές εταιρίες αλλά όχι κεφαλής. Λογικά δεν θα υπάρχει ζήτηση από ερασιτέχνες αστρονόμους για τέτοιου είδους φακούς ώστε να τους παράξουν οι εταιρίες.

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κόκκινο φίλτρο το δοκίμασα, είναι πολύ διάφανο. Αυτό με οδήγησε στην λύση: Ουδέτερο γκρι φίλτρο 13%.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μαρκαδόρο Ροζίζει σίγουρα :oops: . Με μανό δεν έχω δοκιμάσει αλλα θα το τσεκάρω.

 

Μη δοκιμάσεις το κατακόκκινο μανό. Το χρησιμοποιήσα και ναι μεν διατηρεί τη προσαρμογή στο σκοτάδι αλλά δεν μπορώ και να διαβάσω. ϊσως το τρίτο χέρι .. να φταίει. :)

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, πριν λίγο πήρα απάντηση σε ένα email που είχα στείλει το πρωί σήμερα στην TS για αυτόν τον φακό

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2524_Red-LED-Head-Lamp---hands-stay-free.html

 

Ρώτησα:

1. Does it only have RED leds or WHITE too?

2. Are the two brightness levels for the RED leds? THIS IS VERY IMPORTANT to know!! Please reassure me that I will be able to change the RED light level to a very dim position (suitable for reading star maps only) and a brighter one, (for setting up the telescope in the dark).

3. Does the flashing mode work for RED light too? (in case there is WHITE already)

4. How much will it cost to ship to Athens?

 

 

Μου απάντησαν τα εξής:

1- Only red LEDs

2- You can switch on 4 or 12 red LEDs

3- The flashing uses two red LEDs

4- Here is the problem: is costs 19 EUR shipping ( maybe I can reduce the price to 13 EUR for this item), you could add other equipment up to about 5 kg and still only pay 19 EUR for shipping

 

Μήπως τελικά είναι μια λύση ο συγκεκριμένος; Δεν ξέρω βέβαια πόσο λαμπρά είναι τα 4 από μόνα τους... :-k

Ελπίζω όχι πάλι όσο λαμπρό είναι το 1 κόκκινο του energizer... ](*,)

 

Ψάχνω και τον online κατάλογο της Petzl...θα ενημερώσω αν βρω κάτι...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο, το έχω αυτό. Το πήρα από ένα μαγαζί στα Μέγαρα. Με λευκά LEDs

Κινεζιά, με κακή ποιότητα κατασκευής, πολύ φωτεινό.

Το πουλάνε και Πακιστανοί στον δρόμο. Η TS απλώς θα άλλαξε τα LEDs. Δεν προτείνεται.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρίμα Κώστα, πίστευα ότι είναι η μόνη περίπτωση που ταιριάζει στο προφίλ που περιέγραφα πριν... :cry:

 

Θα ψάξω αυτή την εταιρεία Petzl αρκετά. Σκίζει από ποιότητα μάλλον και αναφέρθηκε και πιο πριν στο νήμα εδώ... [-o<

Το σίγουρο είναι ένα, ο energizer δεν κάνει για διατήρηση νυχτερινής όρασης όπως είναι...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ψάξω αυτή την εταιρεία Petzl αρκετά. Σκίζει από ποιότητα μάλλον και αναφέρθηκε και πιο πριν στο νήμα εδώ... [-o<

 

Αυτά λές; http://www.petzl.com/en/outdoor/headlamps/all-headlamps

Κύττα στο Activities & Tehniques. Μόνο αστρονομία δεν έχει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα έχει astronomy!

 

Όχι εκεί που λες όμως, πας Headlamps - Select a headlamp - Travel and others και έχει Astronomy με την Σελήνη σαν σήμα!

 

Προτείνει αυτόν...

TIKKA PLUS®²

 

http://www.petzl.com/en/outdoor/tikka-zipka-series/tikka-plus

 

Έχει 1 πανίσχυρο λευκό led μέχρι 35m φωτίζει λένε, και το κόκκινο φωτίζει συνεχόμενα ή strobo. Δεν μας λέει πόσο ισχυρό είναι όμως και φοβάμαι μην έχουμε τα ίδια με τον energizer... :-k #-o

Δεν έχει στάθμες έντασης για το κόκκινο...ρυθμίζεις και το σχήμα της δέσμης λέει και κάτι τέτοια ωραία. Ηλεκτρονικό διακόπτη με μνήμη κλπ.

 

Να τα βράσω όλα! Το κόκκινο με νοιάζει να μην με τυφλώνει!!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο εγώ έχω αυτό http://www.petzl.com/en/outdoor/signal-and-elite/elite και δεν το έχω μετανοιώσει καθόλου. Το κόκκινο φως δεν είναι δυνατό και είναι μικρό και χωράει και στο αστρογιλέκο σας (υπάρχει και περίπτωση να χαθεί στην τσέπη σας :cheesy: ) Γι αυτό που δείχνεις έχω αμφιβιλίες ότι η ένταση του κόκκινου φωτός θα είναι πολύ μεγάλη

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο δικός μου Energizer μόλις κοκκίνισε ολοκληρωτικά. Του έβαλα 8 φύλλα από το φίλτρο που αγόρασα. Μειώθηκε κάπως η ένταση, αλλά όχι αρκετά. Τώρα που βρήκα τον τρόπο θα αγοράσω και ένα φίλτρο με μεγάλη απορρόφηση, τουλάχιστον 80%, ας είναι και γκρι.

Έφτιαξα και ένα φως ανάγνωσης του Jumbo για το αναλόγιο (έγινε τέλειο με 2πλό φύλλο), έναν κινέζικο μόνιμα επάνω στο 12ρι και έναν παλαιό Mini Mag Lite (απλό φύλλο). Τον βλέπετε στην βαλίτσα μου, κάτω αριστερά.

Ο τελευταίος είναι ο καλύτερος. Ξέρετε γιατί; Δεν έχει LED αλλά λυχνία Krypton! Αυτή είναι η λύση, αποφυγή των LED. Πάμε για γλομπάκια πυρακτώσεως και μπαταρίες UCAR, να θυμηθούμε την παλαιά εποχή.

Kookoo, τον φακό της Skywatcher τον αναρτώ από τον λαιμό μου και τον τοποθετώ στην επάνω δεξιά τσέπη. Δεν χάνεται και δεν κουνιέται πέρα- δώθε.

Τώρα που πήρα φίλτρο θα βάλω και στα λάχανα.

DSC01251.thumb.JPG.66a46a1630dc1fcf6852f811d667223a.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα όμως χωρίς LED, οι μπαταρίες ξελιγώνονται πολύ γρηγορότερα! Η κατανάλωση είναι ασύγκριτα μεγαλύτερη από τις LED. Ένας από τους λόγους που τα led αποτελούν εξέλιξη. Από τότε που πήρα τον Energizer (05 Ιουλίου 2010), τον έχω λιώσει κυριολεκτικά (και σε δουλειές στο αυτοκίνητο και το σπίτι και συνέχεια!) και δεν έχω ακόμη αλλάξει μπαταρίες!!

 

Με τις άλλες λυχνίες δεν θα ήταν ποτέ έτσι...

 

Καμία εταιρεία δεν έχει σκεφτεί να βγάλει έναν αμιγώς αστρονομικό φακό κεφαλής με ΟΛΑ τα κομφόρ...δυστυχώς συνειδητοποιώ... :cry:

 

Θα βολευτούμε κάπως, τι να κάνουμε... :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά νομίζω πως ο Energizer μου έγινε πολύ καλός. Για την πόλη είναι μια χαρά, να δούμε και στο βουνό όταν δεήσουμε.

Έτσι μου έρχεται να βάλω φίλτρο και στο ενυδρείο. Πως τα πάνε τα χρυσόψαρα με το κόκκινο φως;

Ένα μαγνητικό φως στον σωλήνα του Dob θα ήταν χρήσιμο;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω να ήταν τόσο χρήσιμο τέτοιο φως. Μόνο σε πράγματα όπως το καρεκλάκι, τα πόδια από το τρίποδο και γενικά οτιδήποτε μπορεί να κάνουν κάποιον να πέσει πάνω τους στο σκοτάδι. Ειδικά το δικό μας τηλεσκόπιο φαίνεται εύκολα λόγω της λευκής βάσης.

 

Δες αυτά εδώ τα φοβερά Kick Me Not's! 8)

http://www.astrogizmos.com/Leds.htm

 

Αναβοσβήνουν και λειτουργούν όπως τα κόκκινα φώτα στις ψηλές κεραίες, για να τις αποφεύγουν τα αεροσκάφη... :mrgreen:

σε 3 λειτουργίες: fast flash, slow flash and steady on.

Έρχονται με μπαταρίες ΚΑΙ velcro strap αυτοκόλλητο! \:D/

 

Εδώ άλλες εφαρμογές παρόμοιες από παραπλήσια προϊόντα... :cheesy:

http://www.niteize.com/collections/led

 

Ένα μικρό off topic από τους φακούς κεφαλής...sorry... :oops:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Δες αυτά εδώ τα φοβερά Kick Me Not's! 8)

http://www.astrogizmos.com/Leds.htm

 

Αναβοσβήνουν και λειτουργούν όπως τα κόκκινα φώτα στις ψηλές κεραίες, για να τις αποφεύγουν τα αεροσκάφη... :mrgreen:

σε 3 λειτουργίες: fast flash, slow flash and steady on.

Έρχονται με μπαταρίες ΚΑΙ velcro strap αυτοκόλλητο! \:D/

Πολύ πρακτικό, ωραια :idea: .

 

Εχεις δικιο για το Energizer ειναι πολυ καλο το εχω και εγω εναμιση χρονο και ακομα δεν έχω αλλάζει μπαταριες \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχοντας τον Energizer που αναφέρεται στο συγκριτικό για αρκετές πια εξορμήσεις, όλες σε σκοτεινό ουρανό, μπορώ να φτάσω στα εξής συμπεράσματα από τη χρήση του:

.....

2. Σαν κόκκινος φακός όμως, αυτό το ένα και μοναδικό κόκκινο led που έχει είναι εκτυφλωτικά ΙΣΧΥΡΟ για χρήση με χάρτες και δυστυχώς αποτυγχάνει στο να διατηρήσει την νυχτερινή όραση σωστά. Δεν έχει υπάρξει ούτε ένας άνθρωπος που να τον πλησίασα με αυτόν αναμμένο ή να τον έστρεψα (γιατί ρυθμίζεται η κλίση του φακού) προς τα πάνω τους και να μην άκουσα τα εξής:

O:)

Τάσο αυτό το πρόβλημα με το έντονο κόκκινο φως το αντιμετώπισα κι εγώ σαν κάτοχος του ιδίου φακού και κατέληξα στην εξής λύση:

Κόλλησα ένα κομματάκι λευκό χαρτί μπροστά στα LED (και τα λευκά και το κόκκινο) και μετρίασα λίγο την ένταση σε αποδεκτά πλαίσια.

Πειραματιστείτε λίγο μ'αυτό και θα δείτε ότι δουλεύει. 8)

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχοντας τον Energizer που αναφέρεται στο συγκριτικό για αρκετές πια εξορμήσεις, όλες σε σκοτεινό ουρανό, μπορώ να φτάσω στα εξής συμπεράσματα από τη χρήση του:

 

1. Καταρχήν, μιλάμε για υβριδικό φακό (2 λευκά led, 1 κόκκινο) και στη λειτουργία του ως λευκός είναι καταπληκτικός, κανένα παράπονο εκεί.

2. Σαν κόκκινος φακός όμως, αυτό το ένα και μοναδικό κόκκινο led που έχει είναι εκτυφλωτικά ΙΣΧΥΡΟ για χρήση με χάρτες και δυστυχώς αποτυγχάνει στο να διατηρήσει την νυχτερινή όραση σωστά. Δεν έχει υπάρξει ούτε ένας άνθρωπος που να τον πλησίασα με αυτόν αναμμένο ή να τον έστρεψα (γιατί ρυθμίζεται η κλίση του φακού) προς τα πάνω τους και να μην άκουσα τα εξής:

 

"Πώπω! Σβήσε είσαι πολύ εκτυφλωτικός!"

"Ποιος είσαι εσύ με τόσο δυνατό κόκκινο;" Σβήσε, σβήσε!!"

"Μα πως διατηρείς όραση με τόσο έντονο κόκκινο;;" #-o

 

Είχαν όλοι δίκιο. Δική μου εμπειρία; Όποτε τον έριχνα πάνω σε οποιοδήποτε λευκό τυπωμένο χάρτη (Sky atlas 2000.0, Uranometria κλπ.) μετά έβλεπα αστράκια!! Γρήγορα σχετικά ξανασυνήθιζα...αλλά δεν είναι βιολί αυτό. Οπότε;;; Ξαναείχα πάνω μου ΔΕΥΤΕΡΟ φακό χειρός με ρυθμιζόμενη ένταση από ποτενσιόμετρο, όπως του Πλανηταρίου με το κορδόνι...δηλαδή ο Energizer ανάβει πια ΜΟΝΟ όταν στήνω/ξεστήνω εξοπλισμό στο σκοτάδι γιατί τελικά ΜΟΝΟ για αυτό είναι και μην γελιέστε παιδιά...ΔΕΝ διατηρεί σωστά την νυχτερινή όραση!!! ](*,)

Με άλλα λόγια ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΩ για άλλη μια φορά αυτό που αναφέρει ο φίλος Γιώργος Παπανδρέου (PapGeo) στην αρχή του συγκριτικού, για την ισχύ του φακού.

...

Ακριβώς, γιαυτό κι εγώ ανέβασα το συγκεκριμένο συγκριτικό, για να βοηθήσω όσους θέλουν να στήνουν και να ξεστήνουν τον εξοπλισμό με άνεση. Τότε δεν ενδιαφέρει η διατήρηση της προσαρμογής των ματιών στο σκοτάδι. Ο φακός όντως είναι εκτυφλωτικός όταν στρέφεται προς άλλους, παράλληλα με το έδαφος. Αλλά και τον κινέζικο - αστρονομικό της δοκιμής, αν τον λειτουργήσεις έτσι, κι αυτός τυφλώνει τους άλλους σε μεγάλη ένταση. Γιαυτό, όταν χρησιμοποιώ τον energizer, τον έχω στραμμένο προς τα κάτω για να μην ενοχλεί. Επιπλέον, σπάνια τον έχω χρησιμοποιήσει με τους χάρτες μου, κι αυτό έγινε πρόσφατα, που έχουν πέσει κάπως οι μπαταρίες του, κρατώντας τον όσο πιο ψηλά γίνεται από αυτούς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης μια πολύ καλή λύση είναι,αν έχετε τη δυνατότητα,να τυπώσετε τους χάρτες σας σε μαύρο φόντο (με τα αστέρια άσπρα).Είναι το ίδιο ευκρινείς στο σκοτάδι και δεν αντανακλούν τόσο πολύ φως ώστε να χαλούν την νυχτερινή όραση.

 

Εγώ έκανα inverted τους χάρτες του Pocket sky atlas (τους έχω σε PDF) και τα έδωσα έξω για τύπωμα,γιατί φυσικά,δε συμφέρει στον inkjet.

:)

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

Τώρα ειδα το θέμα, και απλά θα αναφερω την (πλέον) γνωστή πατέντα με το φίλτρο μπροστά απο το κόκκινο led, εγω χρησιμοποίησα ζελατίνα απο δίπλες (αυτές που έχουν τα ζαχαροπλαστεία.. :wink: ) επειδή το έκανα πριν 2-3χρόνια νομίζω οτι έβαλα 3-4 φυλαράκια μπροστά απο το κόκκινο led, και έχει έρθει σε μια πολύ βολική φωτεινότητα, ωστε για να διαβάσω τον χάρτη πρεπει να είναι στα 20-30cm μακριά, πιο μακριά απο αυτό απλά είναι πολύ αδύναμο.

Τα λευκά να πω την αλήθεια, με εχουν βολέψει πάρα πολύ στο ξεστήσιμο και φόρτωμα του εξοπλισμού (και ότι άλλο τύχει βέβαια) οπότε τα προτιμώ έτσι.

 

Αν και να πω το άγχος μου, όπως είπε και ο Τόλης, κάθε φορά που ανοιγοκλείνω το φωτάκι, φοβάμαι μην ανοίξω καταλάθος το λευκό led :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Τάσο, ανέσκαψα αυτόν τον φακό από το βάθος μιας εργαλειοθήκης όπου τον πέταξα όταν πήρα τον Energizer.

Kopflampe.JPG

 

Ο δικός μου είναι ολόιδιος αλλά έχει 3 κόκκινα LED (μάλλον τα είχα βάψει εγώ) και μια λυχνία πυρακτώσεως. Ανάβει κυκλικά, 1 LED, 3 LED, Λυχνία.

Του έβαλα κόκκινο φίλτρο και 3 παράταιρες μπαταρίες. Φαίνεται να δουλεύει καλά τώρα. Τον έβαλα στο αστροντούλαπο για ώρα ανάγκης και θα τον δοκιμάσω το βράδυ.

Το πρόβλημά του είναι πως έχει και μια οβελιαία λωρίδα την οποία βρίσκω ενοχλητική. Μη μου φαλάκρα τάρατε!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από που το πήρες Κώστα;;

 

Και γενικά που υπάρχουν φακοί για το κεφάλι ;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης