Jump to content

4η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα τέλεια!! άψογη οργάνωση!! Άντε και τον Σεπτέμβριο λέω να κάνουμε την 5η πανελλήνια συνάντηση!! Τι λέτε?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συγχαρητήρια στη δοργάνωση, στον κόσμο που συμμετείχε, στον ουρανό που βοήθησε και στη φύση που μας αγκάλιασε.

 

Απίστευτη εμπειρία !!! χάρηκα που καταφέρα να πάω, να βρεθώ με τους φίλικότατους συνφορουμίτες, :) την απίστευτη παρέα με την οποία βρισκόμαστε αρκετές νύχτες το χρόνο. Δεν έχω λόγια να περιγράψω τη χαρά μου και να δηλώσω ότι η ευρύτερη κοινότητα των ερασιτεχνών αστρονόμων είναι μια ζεστή αγκαλιά.

Μετά από την απογοητευση της Παρασκευής που υπέστην ήττα μιας και δεν κατάφερα να φωτογραφήσω λόγω τεχνικών δυσκολιών, ήρθε η λύτωση στο 93 το Σάββατο.

Τέλος καλό όλα καλά.

Άντε και του χρόνου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστροαδέρφια, να πω κι εγώ με την σειρά μου οτι περάσαμε υπέροχα.

Τα συγχαρητήριά μου και πολλά πολλά μπράβο σε όλους οσους βοήθησαν στην οργάνωση της συνάντησης. =D> =D> =D> =D> =D>

Όλα ήταν άψογα οργανωμένα και η ατμόσφαιρα καταπληκτική.

Ο καιρός ήταν σύμμαχος μας και η διάθεση όλων στο ζενίθ... :wink:

Κι επειδή ο Τρεμούλης "έψαχνε" να ακούσει κάποιο παράπονο (που να το βρεις Νίκο μου, αφου δεν υπήρχε), έχω να πω οτι καλό το τοπικό γλυκό με το γεύμα, αλλα θα παραμείνω οπαδός του "γνωστου" χαλβά... \:D/ \:D/ \:D/

Σας ευχαριστούμε πολύ όλους και εύχομαι να ανταμώσουμε πολυ σύντομα ξανα!!!!

Παρακαλαμε να μην βρεξει για να μην πνιγουμε...

παρακαλαμε να βρεξει να εχουμε νερο να πιουμε...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια και από μένα.Ήταν όλα άψογα και εγώ είχα την ευκαιρία να συναντήσω

φίλους που είχα να δω καιρό καθώς και να συναντήσω καινούργια άτομα.

Επίσης μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσω άτομα της ηλικίας μου.Όπως και να'χει,όλο αυτό

το τριήμερο ήταν από τα καλύτερα που έχω περάσει!!!!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις γυρίσαμε κι εμείς οι ...αργοπορημένοι και αχόρταγοι καθώς το βουνό μας κάλεσε να μείνουμε και το βράδυ της Κυριακής :cheesy:

Παρεμπιπτόντως, τα ίδια (και χειρότερα!) "νάζια" έκανε ο καιρός και χθες το απόγευμα/βράδυ αλλά τελικά, όπως την Παρασκευή και το Σάββατο, με τη δύση του Ηλίου η αστρο-αυλαία άνοιξε!

 

Αυτή τη στιγμή δε βρίσκω τα λόγια ούτε για να περιγράψω το πόσο υπέροχο ήταν το τριήμερο ούτε και για να ευχαριστήσω τους διοργανωτές για την Α-Ψ-Ο-Γ-Η και αψεγάδιαστη διοργάνωση!

 

Θα γράψω αργότερα και θα ανέβουν και φωτό.

 

 

 

υγ πως το είπαμε; καλό πνεύμα του δάσους; :lol: :lol: :lol:

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την πρωτόγνωρη για τα Ελληνικά δεδομένα

 

ΑΨΟΓΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ και ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ =D> =D> =D> =D> =D> =D>

 

Ένα ακόμα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όσους δούλεψαν για να υπάρξει αυτή η υπέροχη συνεύρεση .

 

Φιλικά

 

Δημήτρης.

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά συγχαρητήρια και από εμένα για την οργάνωση. Οι ομιλίες, τα workshops, το παζάρι όλα άψογα.

Το τριήμερο τρομερό, μας έκανε και ο καιρός την χάρη, πολύ χαβαλέ, γνωριμίες με αστροβοξίτες,

ηλιακή παρατήρηση, παρατήρηση deepsky, φυσικά αστροφωτογράφιση...

 

Το μόνο μαύρο σημείο .... ένα πούλμαν που δεν ήρθε ποτέ (κύριε Φαρμακόπουλε)....

... ακούστηκε και η λύση του sinouk αλλά ούτε αυτό τελικά περπάτησε....

 

 

άντε παιδιά και του χρόνου =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως ΣΟΥΠΕΡ. Ως άπειρος σε τέτοιο ουρανό, μου έπεσε το σαγόνι. Απίστευτο μέρος. Σε κάνει να υπόσχεσε στον εαυτό σου ότι δεν θα ξαναφωτογραφίσεις σε ουρανό λιγότερο σκοτεινό από αυτόν......

 

Και μάλλον το πνεύμα του δάσους βοήθησε.... ο καιρός κάθε βράδυ καθάριζε και τα όργανα συνεργαζόντουσαν (έστω και με λίγο μπινελίκι) άψογα.

 

Η οργάνωση σούπερ αν και εγώ θα συμφωνούσα με την αισθητή απουσία του chinook.... Α ρε στρατηγέ Νίκο..... δεν το οργάνωσες καλά.....

 

Γνώρισα πολύ κόσμο που μιλάμε καιρό τώρα στο Βοξ και δεν ξέραμε ποιοι είναι. Περάσαμε σούπερ με την παρέα και βέβαια με την συμετοχή έκπληξη από Βέροια. Βουβουζέλα και ξερό ψωμί :mrgreen:

 

Παιδιά και του χρόνου.... για την πανελλήνια ε, όχι για τον Πάρνωνα.... Αυτός πρέπει να μπει στο πρόγραμμα νωρίτερα :cheesy:

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σταχυολογώ τα παράπονα που ακούστηκαν:

 

πολλή ουρανογραφία αλλά δε μας δείξατε Ωρίωνα!

η θερμοκρασία του δάσους δεν είχε ρυθμιστεί κατάλληλα

δεν είχατε wi-fi spot

δε βρήκα μπλουζάκι στο νούμερό μου

έπρεπε να είχατε υπογραμμίσει ότι στο βουνό το βράδυ έχει υγρασία και κρύο

το χρονικό διάστημα χρήσης green laser πρέπει να τηρείται αυστηρότερα

κάποιοι οδηγοί ενόχλησαν κάποιες στιγμές με τους προβολείς τους

δυο ακόμη τουαλέτες θα ήταν πολύ χρήσιμες

 

Ο Δημοσιογράφος Σαϊνης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο που να αρχισω...

Πρωτα απο ολα να ευχαριστησω τους φιλους μου στους συλλογους Διοσκουροι και Ωριωνα, που μου εδωσαν την δυνατοτητα να συμετεχω ενεργα στην μεγαλυτερη εξορμηση που εγινε ποτε στην Ελλαδα.Ο Παρνωνας αξιοποιηθηκε απο 400 αστρονομους,σαν ουρανος αλλα και σαν καταπληκτικη τοποθεσια.Ως εθελοντης ενιωσα κουραση μονο χτες το βραδυ και σημερα,μεχρι την ληξη της εξορμησης νομιζα οτι ζουσα ενα ονειρο.Ευχαριστω οσους πηραν μερος σε αυτη την τεραστια παρουσιαση της ερασιτεχνικης αστρονομιας στην Ελλαδα,καποιες στιγμες νομιζες οτι ειμασταν ολοι στο βουνο για κανενα μηνα,τοσο γρηγορα πετυχαμε την αρμονικη μας συνυπαρξη.

Η εποχη που η ερασιτεχνικη αστρονομια ηταν ενασχοληση λιγων <σοφων>στην Ελλαδα μαλλον ανηκει οριστηκα στο παρελθον.Χαρηκα για αλλη μια φορα που μοιραζουμε τις γνωσεις μας,που επαγγελματιες αστρονομοι ερχονται με χαρα σε εκδηλωσεις μας και που οι νεοι στον χωρο αμεσως αντιλαμβανονται το μεγαλειο του νυχτερινου ουρανου.Νεες φιλιες και παρεες δημιουργηθηκαν,ετσι ο χαρακτηρας της μοναχικης ενασχολησης δεν ειναι πια κανονας για την ερασιτεχνικη αστρονομια,μαλλον εξαιρεση.

Η δυναμικη της ερασιτεχνικης αστρονομιας στην Ελλαδα εχει ανεβει επιπεδο,αφου σε καιρο κρισης ειχαμε φιλους απο παντου,Αλεξανδρουπολη,Μυτιληνη,Κερκυρα,Κρητη,Νισσυρο και αλλα μακρινα και κοντινα μερη.

Αν θελετε το μυστικο αυτης της επιτυχιας,ειναι η συνεργασια.

2 συλλογοι συνεργαστηκαν χωρις να τους ενδιαφερει ποιος θα ειναι πρωταγωνιστης η τι θα κερδισουν απο αυτο,αλλα με κινητρο την αγαπη τους για την ερασιτεχνικη αστρονομια και τους φιλους της.Πισω απο αυτο που ζησατε υπαρχουν ανθρωποι που δουλεψαν πολυ σκληρα εδω και πολυ καιρο και το χαμογελο σας τους ανταμειψε με τον καλυτερο τροπο.Ηταν και ο καιρος μαζι μας.Μετα απο τοσα χρονια στον Παρνωνα,το αστρονομικο μας σπιτι,χαρηκαμε πολυ που πλεον θα μεινει αξεχαστος σε ολους. :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμπειρία αξέχαστη! Δεν έπρεπε να δω από 14ιντσο, έπαθα ζημιά! (Ευχαριστώ τον φίλο). Με το ταπεινό διαθλαστικό μας είδαμε τουλάχιστον 15 Messier! Τα workshops πολύ διαφωτιστικά αλλά στενοχωρήθηκα που γινόντουσαν δυο ταυτοχρόνως. Υπήρχε κι ένας κύριος με μουστάκι που μας έκανε να γελάσουμε πολύ (τουλάχιστον στην αρχή). Δεν υπάρχει περίπτωση να χάσω αστροσυνάντηση στο μέλλον. Τα παιδιά της οργάνωσης έδωσαν το καλύτερο εαυτό τους και το αποτέλεσμα ήταν άρτιο από όλες τις απόψεις. Πολλά συγχαρητήρια!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

This meeting went exceptionally well. As the event grows with time, I am certain that new things being added. These events just grow and evolve with time. Having such an event seemed like an out of reach dream back in 1970. But, look, here it is 2010, fourty years later, and events such as these are happening. That is just wonderful. Teamwork just makes everything so much easier. The individuals that put on the event should be congratulated for their time and effort.

 

A thought to possibly contemplate for the future. I, for one, would have enjoyed having a few portable toilets on the field. Using the woods can be dangerous, there could be bears lurking out there. If having portable toilets means paying a small fee, that is fine by me and well worth it in my estimate.

 

It was refreshing to meet many of the people that I have communicated with on Astrovox over the years and to see the equipment that they use in order to obtain the wonderful images and drawings that they have shared with us on the site.

 

Again my apologies, as I only know how to write in English. Perhaps there is software that can translate for me. Will have to look into that. I am looking forward to the next event. Where do I sign up for it?

 

Clear Skies,

 

Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και έχασα την ευκαιρία να ανέβω το Σάββατο στον Πάρνωνα (μιας και στα μέσα της διαδρομής χάλασε το αμάξι και γυρίσαμε στο Άστρος),

άκουσα τα καλύτερα από τα μέλη της υπόλοιπης παρέας (βλ. Αστρονομική Εταιρεία Κέρκυρας).

 

Έχοντας την προηγούμενη ανάλογη εμπειρία στην Δίρφη, η παρέα από την Κέρκυρα μου διηγήθηκε

πως αυτή η αστροεξόρμηση είχε πολλές περισσότερες συμμετοχές και το μέρος ήταν καταπληκτικό!!!

 

Παρά την απουσία μου να πω και εγώ ένα μεγάλο μπράβο =D> στους διοργανωτές και εύχομαι να συνεχιστούν αυτές οι αξιόλογες προσπάθειες και από άλλους συλλόγους

και κάθε φορά να μεγαλώνουμε σαν παρέα!!!

 

Περιμένουμε φωτό σας!!!!

ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το περιμέναμε τόσο καιρό και τελικά ήρθε και πέρασε σε μια στιγμή. Πίσω στα μέρη του τώρα ο καθένας, να αναπολούμε αυτόν τον απίθανο σκοτεινό ουρανό και τους θησαυρούς του που μας φανέρωσε.

Φτάνοντας, βρέθηκε αμέσως δίπλα μας το καλό Πνεύμα του δάσους του Πάρνωνα. Αμέσως βάλθηκε να βοηθήσει να στήσουμε τη σκηνή. Ήμουν και πρωτάρης στην κατασκήνωση και η βοήθεια ήταν ευπρόσδεκτη. Αλλά και πόσες άλλες σκηνές δεν βοήθησε να στηθούν!

Για όσους δεν πιστεύουν σην Αρχαία Θρησκεία, να πω ότι στο Χριστιανισμό θα μπορούσε να λέγεται Άγιος Τρεμούλης ο Σκηνίτης :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: (Νά'σαι καλά, φίλε Νίκο)

Το γεγονός ότι αναμένονταν πάνω από 300 άτομα γεννούσε σίγουρα ανησυχίες, αλλά τελικά υπήρχε άνεση χώρου και ο καθένας μπόρεσε να στήσει άνετα τον εξοπλισμό του (μιλάω τουλάχιστον για μένα και τους γύρω μου.)

Τα workshops ήταν πραγματικά διαφωτιστικότατα. Τα θέματα αφορούσαν άμεσα όλους μας.

Για την παρατήρηση τι να πούμε; Ήταν σκέτη απόλαυση. Είδα πράγματα πρωτόγνωρα για μένα!

Φάνηκε ότι δούλεψαν πολλοί άνθρωποι και ευσυνείδητα για τη δική μας απόλαυση.

Σας ευχαριστούμε παιδιά. Εις το επανιδείν.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειλικρινα πιστευω πως οτι και να πω θα ειναι λιγο..

Θερμα συγχαρητηρια στους διοργανωτες και παραλληλα ενα μεγαλο ευχαριστω!

Πραγματικα ηταν ολα αψογα και φροντισμενα μεχρι την παραμικρη λεπτομερεια!

Ηταν ενα απιστευτα ομορφο τριημερο που σιγουρα οι πολυ ωραιες του εικονες θα

μεινουν βαθεια χαραγμενες στη μνημη μου και θα με συνοδευουν για το υπολοιπο

της ζωης μου.. ειμαι βεβαιος πως μετα απο αρκετα χρονια οταν θα αφηγουμαι

στους νεοτερους τις ομορφοτερες στιγμες της ζωης μου, το τριημερο αυτο στον

Παρνωνα θα βρισκεται σε μια απο τις πρωτες θεσεις στη λιστα μου!

 

Ευχομαι και του χρονου να ειμαστε ολοι καλα

ωστε να ζησουμε ξανα τοσο ομορφες στιγμες! :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για άλλη μια φορά ο Πάρνωνας μας χάρισε απίστευτες στιγμές, αυτή τη φορά σε μια Πανελλήνια εξόρμηση!! Συγχαρητήρια στους Διοσκουρους και τον Ωρίωνα, αλλά και σε όλους όσους ταξίδεψαν μέχρι εκεί, αφού πιστεύω πως η μεγαλύτερη επιτυχία σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η προσέλευση του κόσμου και η γνωριμία με άλλους φίλους της αστρονομίας.

 

Ελπίζω να τα πούμε τον αύγουστο! :)

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν μια απόλυτα επιτυχημένη γιορτή της ερασιτεχνικής αστρονομίας. Πράγματι δύσκολα μπορεί κανείς να βρει λόγια να περιγράψει το πόσο όμορφα περάσαμε, έστω κι αν ήμουν εκεί μόνο για μια νύχτα. Επιτέλους βρέθηκα κάτω από τον αγαπημένο μας ουρανό, σε ένα μοναδικό μέρος, παρέα με φίλους από μακρινά μέρη. Ήταν μοναδική ευκαιρία να ανταλλάξουμε εμπειρίες, να μοιραστούμε τηλεσκόπια και να παρατηρήσουμε αντικείμενα πανέμορφα. Μαζί με τους φίλους Νίκο, Μάνο, Βασίλη, χωρίς υπερβολή είχαμε καταλάβει το καταπληκτικό 14άρι dob Orion Optics του Νίκου. Δε ξέρω πόσες ευχαριστίες αρκούν για την υπομονή και την προσφορά του Νίκου για την κατάληψη του τηλεσκοπίου του!! Δεν έμεινε ανενεργό ούτε λεπτό: Είχαμε επιλέξει ενδιαφέροντες στόχους και αρκετά δύσκολους, και πραγματικά δε κολλήσαμε σε κανέναν!

 

Φυσικά, δώσαμε την ευκαιρία σε πάρα πολλούς επισκέπτες να παρατηρήσουν "διάσημα" αντικείμενα του καταλόγου Messier, αλλά και λιγότερο συνηθισμένα, εξίσου ενδιαφέροντα και λίιιιιιιιιγο αμυδρότερα, όπως σκοτεινά νεφελώματα, αστρικά πλανητικά νεφελώματα, νεφελώματα ανακλάσεως, ανοιχτά και διάχυτα σμήνη, σφαιρωτά σμήνη, ένα αστέρι άνθρακα (S Κηφέα), διπλά άστρα, γαλαξίες σε υπέροχα αστρικά πεδία.

 

Όλοι όσοι βρεθήκαμε στον Πάρνωνα μπορούσαμε εύκολα να διαπιστώσουμε την αρτιότητα της οργάνωσης, το μεράκι και την αφοσίωση των διοργανωτών για να μη λείψει τίποτα. Αξίζουν λοιπόν πολλά συγχαρητήρια σε όλους αυτούς τους φίλους για τους κόπους που κατέβαλαν και τον πολύ χρόνο που αφιέρωσαν για να ανεβάσουν τόσο ψηλά τον πήχυ του θεσμού αυτού.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν εκπληκτικά παρεά με φίλους και γνωστούς και με την αγάπη που έχουμε με τον έναστρο ουρανο!

Η οργάνωση ήταν φοβερή και αψεγάδιαστη. Ενα μεγάλο μπράβο στους διοργανωτές.

 

Cu next time :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν η 1η φορά που πήγα σε μια τέτοια συνάντηση. Οι εντυπώσεις ήταν θετικότατες!!!! Από τον τρόπο που οι σύλλογοι οργάνωσαν τα πάντα μέχρι και το σημείο που στήθηκαν οι σκηνές. Πραγματικά πολύ όμορφος ουρανός ο οποίος μας έδωσε την ευκαιρία να δούμε πολλούς στόχους. Θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον Τάσο με το Dob του ο οποίος μας έκανε μια πλήρη ξενάγηση στον ουρανό του Πάρνωνα. Φοβερή εμπειρία θα την επαναλάβω σίγουρα :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολα πηγαν περιφημα ολα ηταν ΤΕΛΕΙΑ !!!!!

Δεν θα πω κατι διαφορετικο απο αυτα που ειπαν παραπανω τα παιδια απλα με την σειρα μου θα σας χαρισω 2 βιντεακια που εφτιαξα και ελπιζω να τα βλεπετε και να θυμαστε για παντα.

Αυτο που ζησαμε εκει πανω στα 1420 μετρα δεν εχει ξαναγινει και δυσκολα επαναλαμβανεται.

Οσοι δεν μπορεσαν να ειναι εκει καλα θα κανουν τον αυγουστο να ειναι :cheesy:

 

 

 

 

 

Υ.γ.Θα ανεβασω αυριο σε καλη αναλυση και τα 2 βιντεακια γι'αυτο μην γκρινιαζετε για την αναλυση :evil:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελεια τα βιντεακια κ.Αγγελε!! :D σιγουρα θα την θυμομαστε αυτη την εξορμηση!!

θα γινει και τον Αυγουστο? παλι στον Παρνωνα? :P

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε τέλεια τα βίντεο!!!! =D> =D>

Άντε και του χρόνου να τα ξαναπούμε!!!!! (εννοείτε αν θα'μαστε καλά):D

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης