Jump to content

4η Πανελλήνια Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι.

Αν κάποιος ξεκινήσει αύριο (Παρασκευή)μεσημερό-απόγευμα από Αθήνα προς Πάρνωνα, και έχει χώρο στο αμάξι, ας με πάρει ένα τηλέφωνο παρακαλώ, γιατί η δικιά μου παρέα έφυγε από Πέμπτη, ενώ εγώ λόγω δουλειάς μπορώ από Παρασκευή και μετά.

 

Είμαι ιδιαίτερα βολικός, και δεν έχω πολλά πράγματα!

 

6948837135., Γιώργος

 

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω θα ειμαι παρνωνα κατα τις 2000-2030 της παρασκευης για αστροφωτογραφηση κυριως ελπιζω να υπαρχει χωρος για το αμαξι μου

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οργανωτική επιτροπή και εθελοντές έχουν ετοιμάσει το χώρο από εχθές ,

ωστε να υποδεχτούν με το καλύτερο

δυνατό τρόπο τους φίλους της αστρονομίας στην 4η Πανελήνια Συγκεντρωση στον Πάρνωνα.

"Όσοι πιστοί προσέλθετε"

Σας περιμένουμε να γνωριστούμε και να περάσουμε ένα αξέχαστο αστροπαρτικό ΠΣΚ.

 

IMG_8535.JPG.9f447825443fb83f9e49e499cea847e3.JPG

Έτσι ...ναι έτσι.

 

IMG_8528.JPG.d4a9f7acaa5a1ac35d447bf4dc388ff5.JPG

Άποψη του χώρου...

 

IMG_8524.JPG.9e9dec142b4c1e0d97a70d44901d252a.JPG

Άποψη του χώρου....

 

IMG_8517.JPG.a44fd337650d2d107c2cff1b0910b2bc.JPG

Είσοδος στο χώρο παρατήρησης

 

IMG_8515.JPG.f4739a8909a24a35e6327ef4ab3dc754.JPG

Η μπουτίκ μας .....

 

IMG_8507.JPG.3d80b481b87615153270e160c317353a.JPG

Απογευματινός καφές

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δε θα φέρω τηλεσκόπιο, ελπίζω να έχω την ευκαιρία να δω τίποτα από τα τηλεσκόπια των άλλων :mrgreen:

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι συννεφιά είναι αυτή ρε παιδιά; Δεν χορεύετε ένα Χορό της Βροχής όλοι μαζί να ξεσπάσει σήμερα και να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο;

Raindance.thumb.jpg.7c5410a5d737d4bf54a19e47357ca25c.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς να μας δεχθείς! Πάρνωνα ερχόμαστε! :cheesy:

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχαμε συννεφάκια το βραδάκι αλλά όλες οι προβλέψεις δίνουν καλό καιρό αύριο και ελπίζουμε!

 

Σας περιμένουμε!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδα τις φωτογραφιες του Παναγιωτη και φτιαχτηκα για τα καλα!

Εχω ηδη φορτωσει τα παντα στο οχημα και με το που θα χαραξει κατηφοριζω για την πανεμορφη Πελοποννησο..

Καλη ανταμωση στις βουνοκορφες του Παρνωνα!!! :cheesy: :cheesy: :cheesy:

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

I should be leaving in the next 30 minutes or so.

 

Going up to the mountain to suck up a whole bunch of photons.

Should be a blast.

 

Oh-yeah!

 

 

-Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πρώτη ημέρα της εξόρμησης τελείωσε. Σχεδόν 300 συμμετέχοντες βρέθηκαν εδώ την πρώτη ημέρα, περιμένουμε και άλλους αύριο. Ο καιρός μας έκανε το χατίρι και μετά τις 10:30 σιγά σιγά άνοιξε εντελως και όλες οι προγραμματισμενες δραστηριότητες έγιναν κανονικά κάτω από τον έναστρο ουρανό του Πάρνωνα. Περισσότερα νέα σύντομα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας εύχομαι ολόψυχα "καθαρό ουρανό", σας ζηλεύω και ελπίζω κάποτε η συνάντηση να μην "χωράει" στον Πάρνωνα! Περιμένουμε με αγωνία τη δημοσίευση των εντυπώσεων σας!!! =D>
Θα γίνεις καλύτερος όταν δεις πόσο μικρός είσαι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας γράφω από Πάρνωνα. Η 4η Πανελλήνια Εξόρμηση τελείωσε. Περισσότεροι από 400 φίλοι της αστρονομίας βρέθηκαν στον Πάρνωνα για να συμμετάσχουν στην εξόρμηση. Ο καιρός, παρά τα σύννεφα κατά τη διάρκεια της ημέρας, άνοιξε τελείως και τα δύο βράδια και οι συμμετέχοντες μπόρεσαν να απολαύσουν τον πανέμορφο έναστρο ουρανό του Πάρνωνα. Το κλίμα ήταν πολύ καλό, είχαμε τη χαρά να γνωρίσουμε από κοντά φίλους της αστρονομίας από όλη την Ελλάδα, να συζητήσουμε, να συμμετάσχουμε στα πολύ ενδιαφέροντα workshop που οργανώθηκαν, να ακούσουμε δύο πολύ ενδιαφέρουσες ομιλίες, να θαυμάσουμε τους αστροφωτογράφους εν δράσει και να απολαύσουμε τις ομορφιές της περιοχής. Ευχόμαστε όλοι να πέρασαν καλά και να έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νιαμ..νιαμμ..Τι χορταστικό διημεράκι ήταν αυτό! Παρατήρηση είχε,κόσμο(πολύ)είχε,workshop είχε,πλάκες είχε,κρύο(κάμποσο) είχε,παζάρι,πορεία στο βουνό στα πανέμορφα μονοπάτια.Και τι δεν είχε.Θέλω να υπογραμμίσω ιδιαίτερα τις ομιλίες των πανεπιστημιακών καθηγητών κ.κ. Τσίγκανου και Νιάρχου σχετικά με τη ζωή και το θάνατο των αστεριών και την ιστορία της Αστρονομίας οι οποίες ήταν γλαφυρότατες και ιδιαίτερα διαφωτιστικές.Ένα μπράβο στα παιδιά που ανέλαβαν τα workshop και βάλθηκαν να μας κάνουν σοφότερους (Αλεποχώρι keep going)! :) Και το μεγάλο εύγε πάει στους δύο συλλόγους ΔιόςΚούροι και Ωρίων που αντεπεξήλθαν ΑΡΙΣΤΑ σε τόσο μεγάλο όγκο κόσμου και οργάνωσης.

Ευχαριστούμε και καλή αντάμωση! =D> =D>

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γυρίσαμε! Ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!

Ο καιρός μας έκανε το χατήρι και τα δύο βράδια! Τι να πρωτοπεί κανείς, για τα πράγματα που είδαμε από τα τηλεσκόπιά μας ή για τους φίλους παλιούς και νέους με τους οποίους είχαμε την ευκαιρία να βρεθούμε!

Ένα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στα παιδιά που κουράστηκαν και έκαναν πραγματικότητα αυτή την εκδήλωση και ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την ΑΨΟΓΗ οργάνωση!! Οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 400 και δεν είναι λίγο πράγμα να φροντίσεις όλο αυτόν τον κόσμο και να τους έχεις όλους ευχαριστημένους!

Καλή αντάμωση του χρόνου στην 5η Πανελλήνια Συνάντηση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hλιακή παρατήρηση =D> =D> =D>

ουρανογραφία =D> =D> =D>

workshops =D> =D> =D>

 

 

ουρανος :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες. Albert Einstein
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια στους διοργανωτες και σε ολουσ οσους βοηθησαν!!!!! =D> =D> =D> =D>

ολα ηταν τελειααα! ολοι ζησαμε ενα εποικοδομητικο και ευχαριστο τριημερο απολαμβανοντας τον εναστρο ουρανο και σιγουρα γυρισαμε με παραπανω γνωσεις μεσω τον workshops και των ομιλιων!! ανυπομονω για την επομενη αστροεξορμηση! :D 8)

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια στους διοργανωτες,ολα ηταν αψογα, οργανωση, παρουσιασεις-ομιλιες, και φυσικα ουρανος

Ηταν η πρωτη φορα που πηρα μερος και οι εντυπωσεις ειναι αριστες, περιμενω πλεον την επομενη συναντηση

Ενα μεγαλο ευχαριστω στους οργανωτες για την βοηθεια τους σε ολα τα θεματα,και για την αψογη οργανωση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επιτελους γυρισα και εγω σπιτι μου μετα απο δυο υπεροχες βραδυες στον παρνωνα. η οργανωση απιστευτη, ο κοσμος γεματος ενθουσιασμο και οι εμπειριες αξεχαστες. αντε και του χρονου παιδια να μαζευομαστε οπου και να γινει

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πρωτο μου ποστ και μενα σε αυτο το υπεροχο φορουμ :)

εξαιρετικη συνευρεση ....απιστευτα καθαρος ουρανος αν και αρχικα δεν φαινοταν πως θα ειχαμε τοσο καλες καιρικες συνθηκες.....ευχαριστη εκπληξη!!!! :D :D

 

 

συγχαρητηρια σε ολουυυυςςς τους διοργανωτες για την αριστη οργανωση....απιστευτο....ειλικρινα ξεπερασε και τις πιο βαθειες μου προσδοκιες.!!! η επιλογη της τοποθεσιας απλα μαγικη....η απολυτη ηρεμια.!!! το μονο μελανο ας πουμε σημειο ...το πολυ κρυο και η απιστευτη υγρασια που χαλαγε τις παρατηρησεις μας... αλλα ολα εξαιρετικα ...και τα γευματα και η εξυπηρετηση καταπληκτικη...και οποιαδηποτε βοηθεια στην ευθυγραμμιση ηταν αμεση....

απλα απιστευτα!!

περιμενουμε με αγωνια την επομενη αστροεξορμηση!!!!ειτε στον παρνωνα ειτε καπου αλλου....

επισης εντυπωσιακο το νουμερο των 401 συμμετοχων που αναφερθηκε καποια στιγμη τα βραδυ του σαββατου!!!

μπραβο και εις ανωτερα!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης