Jump to content

ISS 28 και 30 Απριλίου


George Makris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντυπωσιακές διελεύσεις του Διεθνούς Διαστημικού σταθμού σήμερα 28 και μεθαύριο 30 Απριλίου.

Για την Αθήνα:

 

28/4

Rises above horizon 21:40:12 -0° 228° (SW ) 2,156

Reaches 10° altitude 21:42:11 10° 228° (SW ) 1,321

Maximum altitude 21:45:10 86° 116° (ESE) 359

Enters shadow 21:46:15 35° 52° (NE ) 598

 

30/4

Rises above horizon 20:55:30 0° 230° (SW ) 2,153

Reaches 10° altitude 20:57:29 10° 231° (SW ) 1,318

Maximum altitude 21:00:24 85° 294° (WNW) 359

Drops below 10° altitude 21:03:24 10° 50° (NE ) 1,330

Sets 21:05:25 0° 50° (NE ) 2,174

 

οι τελευταίοι αριθμοί είναι η απόστασή του

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα είναι ορατός και από άλλες περιοχές ή μόνο από Αθήνα???

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα είναι ορατός από όλη την Ελλάδα

αλλά οι ώρες που έβαλα θα είναι ελαφρά διαφορετικές σε άλλα σημεία

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ένα πιο βολικό εργαλείο είναι το Satellite Tracker του Sky&Telescope:

 

http://www.skyandtelescope.com/ (κάτω-κάτω στη σελίδα έχει μια κατηγορία "Interactive Observing Tools" και επιλέγεται το Satellite Tracker. Καλό είναι να γνωρίζεται το GPS στίγμα του σημείου παρατήρησης και την ζώνη ώρας (+2 για Ελλάδα). Δεν νομίζω ότι είναι τρελά ακριβές, αλλά τουλάχιστον το "οπτικοποιεί".

 

Θέλει java για να τρέξει.

 

Υ.Γ. Αν δεν ξέρετε ή δεν θυμάστε το GPS στίγμα, βρείτε τη θέση στο google maps, κάντε δεξί κλικ στο σημείο (όσο μεγαλύτερη μεγέθυνση τόσο καλύτερα) πατήστε "What's here?" και θα σας πάει σε μια σελίδα πάλι google maps όπου στην γραμμή αναζήτησης θα έχει το GPS στίγμα. Το παίρνετε copy/paste και το βάζετε στη σελίδα http://boulter.com/gps και πατάτε convert. Εκεί θα σας το μετατρέψει στους 3 διαδεδομένους τρόπους απεικόνισης (μοίρες με δεκαδικά, με λεπτά και δευτερόλεπτα και με λεπτά με δεκαδικά ψηφία).

Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καταπληκτικο το πέρασμα! υπερλαμπρο!! κάποια μέρα που θα μου πάει θα το φωτογραφίσω!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΛΑΜΠΡΟΣ!!! Σαν να περνούσε η Αφροδίτη από πάνω μας :cheesy:

 

Ειδικά στο ζενίθ έβγαζε μάτι! Και να σκεφτείτε ότι οι περισσότεροι που θα τον είδαν θα τον πέρασαν για αεροσκάφος... #-o

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν πολύ όμορφoς και από τη Θεσσαλονίκη!!! :D

Πείτε με τρελό..... αλλά προσπάθησα να τον δω μέσα από το dob 8" που έχω....

Είχα βάλλει τον Baader hyperion zoom στη θέση 8mm. Όταν κοίταξα μέσα από το προσοφθάλμιο έτρεχε σαν τρελός...!!! Νομίζω πως σε 1 δευτερόλεπτο περίπου.... τον έχανες! Με μερικές γρήγορες προσπάθειες... και ένα manually tracking... :lol: κατάφερα να τον κρατήσω για 2-3 δευτερόλεπτα... μπόρεσα να δω μόνο τις ηλιακές πλάκες και το σώμα του... Μία φωτογραφία μου.... με τρεμάμενα χέρια....! :mrgreen: και ένα γρήγορο σκιτσάκι αυτού που είδα μέσα από το προσοφθάλμιο.... :-k

 

1806910466_iss28-04-2010.jpg.c35924e9110b174971eb2fffa9abef5c.jpg

Το σκιτσάκι μου...

 

IMG_7895.thumb.JPG.a22764b1dd720f2578bde57208426ac2.JPG

iss trail 28-04-2010 photo

Με εκτίμηση tsan
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκείνο που είναι εντυπωσιακό είναι ότι έχουμε συνδυάσει την παρουσία τόσο λαμπρών ιχνών στον νυχτερινό ουρανό με τα αεροπλάνα και συνεπώς περιμένουμε ασυναίσθητα να ακούσουμε τον ήχο από τους κινητήρες τους. Και όσο δεν ακούμε τίποτα, τόσο συνειδητοποιούμε τι είναι αυτό που βλέπουμε, και ότι σίγουρα δεν είναι κάτι "γήινο"! Αυτό νομίζω κάνει τις διελεύσεις του ISS εντυπωσιακές.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη ευχαριστώ που με ενημέρωσες την τελευταία στιγμή γιατί θα το έχανα!

Πολύ εντυπωσιακή διάβαση, η λαμπρότητα του έφτασε ξεκάθαρα το -5ο μέγεθος (όπως φαίνεται η Αφροδίτη σε μέγιστη λαμπρότητα και σκοτεινό ουρανό)!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταπληκτικό πέρασμα για την Αθήνα!

Ήμουν στο τελεφερίκ στη Πάρνηθα και ήταν απίστευτο!

Δεν συγκρίνεται βέβαια με τα περάσματα από τον Πάρνωνα :shock:

 

 

υγ. Ηλία γιατί δεν κοιτάς "Αστροημερολόγιο"? :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια εντυπωσιακή διάβαση σίγουρα !!!

Πολύ λαμπρό όντως μέγεθος -3.4.

Ξεκίνησε σχεδόν από τον Σείριο, έως την ουρά της Μεγάλης άρκτου και παρακάτω έσβησε.

Στις 30 θα διασχίσει όλο τον ουρανό.

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

](*,)

 

 

Εγώ έβγαζα μεροκάματο. Σκάω από ζήλια (το έχω ξαναδεί αλλά μάλλον τώρα θα είναι καλύτερο). Ευτυχώς που υπάρχει και το μεθαύριο. =P~

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O πρώτος μου :lol: πολύ όμορφος =D>

 

τον ειδα με κυαλια.

 

ελπιζω να τον δω στις 30 με τηλεσκοπιο εστω και για 1 δευτερολεπτο.

Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες. Albert Einstein
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ρωτησω λιγο σαν ασχετη που ειμαι :oops: οταν λεμε οτι ανατελλει 20 και 55 , απο ποιο σημειο του οριζοντα?

και η διαδρομη που διαγραφει ειναι πανω στην ελειπτικη η ασχετο?

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ρωτησω λιγο σαν ασχετη που ειμαι :oops: οταν λεμε οτι ανατελλει 20 και 55 , απο ποιο σημειο του οριζοντα? και η διαδρομη που διαγραφει ειναι πανω στην ελειπτικη η ασχετο?

 

Ανατέλει από νοτιοδυτικά, εκεί που είναι ο Σείριος.

Σήμερα διαγράφει όλο τον ουρανό, άλλες φορές "σβήνει" νωρίτερα επιδή μπαίνει στην σκιά της γης.

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ρωτησω λιγο σαν ασχετη που ειμαι :oops: οταν λεμε οτι ανατελλει 20 και 55 , απο ποιο σημειο του οριζοντα? και η διαδρομη που διαγραφει ειναι πανω στην ελειπτικη η ασχετο?

 

Ανατέλει από νοτιοδυτικά, εκεί που είναι ο Σείριος.

Σήμερα διαγράφει όλο τον ουρανό, άλλες φορές "σβήνει" νωρίτερα επιδή μπαίνει στην σκιά της γης.

 

Ανατέλλει από Νοτιοδυτικά! Όμορφη παραδοξολογία. Όπως λέμε προσγειώθηκε στην σελήνη. Ένα ωραίο παράδειγμα του "Πάντων χρημάτων μέτρον άνθρωπος".

Η νόηση και γλώσσα μας δεν προλαβαίνει να προσαρμοστεί στην ιλιγγιώδη τεχνική ανάπτυξη. Αλλά τι να λέγαμε, «νοτιοδυτικώνει» φαίνεται ακόμη πιο παράδοξο και εντελώς παράλογο. Ίσως εμφανίζεται ή ανυψώνεται;

 

ΥΓ. Γιώργο, το σχόλιο δεν αφορά εσένα, πήγα και εγώ να γράψω την ίδια ακριβώς απάντηση και εσύ με πρόλαβες. Όταν το είδα γραμμένο αναλογίστηκα πόσο φυσικά και παράξενα ακούγεται συνάμα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανατέλλει από Νοτιοδυτικά! Όμορφη παραδοξολογία. Όπως λέμε προσγειώθηκε στην σελήνη. Ένα ωραίο παράδειγμα του "Πάντων χρημάτων μέτρον άνθρωπος".

Η νόηση και γλώσσα μας δεν προλαβαίνει να προσαρμοστεί στην ιλιγγιώδη τεχνική ανάπτυξη. Αλλά τι να λέγαμε, «νοτιοδυτικώνει» φαίνεται ακόμη πιο παράδοξο και εντελώς παράλογο. Ίσως εμφανίζεται ή ανυψώνεται;

 

Δεν είναι το μοναδικό παράδοξο.

Πλήθος λέξεων αλλάζει σημασία και ΔΕΝ κοιτάμε την ετυμολογία τους ή την αρχική τους προέλευση, αλλά την τελική, πχ επανδρώνω λέμε ακόμα και όταν χρησιμοποιούνται γυναίκες.

Ή όπως λες "προσγειώθηκε στην σελήνη" εδώ σημαίνει ΠΡΟΣΕΔΑΦΙΣΗ κυριολεκτικά.

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

LOCAL DATE/TIME Fri Apr 30/08:58 PM

DURATION 4

MAX ELEV 86

APPROACH 16 above SW

DEPARTURE 16 above NE

 

Όπως βλέπετε, η αγγλική γλώσσα είναι πλουσιότερη και σωστότερη (πλάκα κάνω :P) και το αναφέρει ως προσέγγιση. Αν σας μπερδεύει ο όρος, δείτε αυτό το link http://science.nasa.gov/temp/stationloc.html που δείχνει live τη θέση του ISS.

 

Υ.Γ. Οι παραπάνω τιμές είναι για Αθήνα. Έχει ένα μπιχλο-σύννεφο (επίσημη ορολογία :P) που ελπίζω να φύγει εγκαίρως γιατί έχει πει σε 800 άτομα να το δουν!

Disclaimer: Είμαι Celestronάς τί να κάνω;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης