Jump to content

Αγορά Προσοφθάλμιου στα 20mm-24mm


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι για αγορά προσοφθάλμιου φακού στα 20mm με 24mm

 

Σκεφτομαι τον Pentax XW 20mm αλλα εχει πεδιο μονο 70°

το Ethos 21mm ο αποκλείω λογο τιμής και ογκου (αν και θα ήταν το καλύτερο για αυτο που ο θελω)

οι Nagler σε αυτα τα mm ειναι ολοι τερατα =; αληθεια ποιο ειναι καλυτερος, ενας Nagler 22mm Τ4 ή ενας NAGLER 20mm Τ5; υπαρχει τιποτα σε Τ6;;

 

Υπαρχει κατι αλλο (σε λογικες τιμες) που να αποδίδει εξίσου καλά μεναν Pentax XW ή εναν Nagler;

στο μέγεθος του πρώτου και στο πεδίο του δεύτερου;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρομαι για αγορά προσοφθάλμιου φακού στα 20mm με 24mm

 

Σκεφτομαι τον Pentax XW 20mm αλλα εχει πεδιο μονο 70°

το Ethos 21mm ο αποκλείω λογο τιμής και ογκου (αν και θα ήταν το καλύτερο για αυτο που ο θελω)

οι Nagler σε αυτα τα mm ειναι ολοι τερατα =; αληθεια ποιο ειναι καλυτερος, ενας Nagler 22mm Τ4 ή ενας NAGLER 20mm Τ5; υπαρχει τιποτα σε Τ6;;

 

Υπαρχει κατι αλλο (σε λογικες τιμες) που να αποδίδει εξίσου καλά μεναν Pentax XW ή εναν Nagler;

στο μέγεθος του πρώτου και στο πεδίο του δεύτερου;

 

Το ξέρεις πως δεν υπάρχει!

Υπάρχουν όμως κάποια παραπλήσια.

 

Αν η τιμή μόνο είναι εμπόδιο: Explore Scientific 100 20mm. Όλοι λένε πως είναι το ίδιο καλό με τους Ethos και οι πιο σκληροί πως είναι "σχεδόν" εξίσου καλό.

Αν και το βάρος είναι εμπόδιο: Explore Scientific 82 24mm. Αφαιρείς το παρέκταμα και αυτομάτως ελαφραίνει και μικραίνει, στο μέγεθος ενός Υπερίωνα.

Από το δεύτερο έχω το 14mm το οποίο χρησιμοποίησα λάθος στην αρχή, αλλά τώρα που έμαθα να βάζω το μάτι μου σωστά και να το χρησιμοποιώ μόνο σε σκοτεινά αντικείμενα, είναι πολύ καλό για τα δικά μου μάτια πάντα, παρακαλώ μην εξοργιστεί πάλι κανένας γιατί δεν έχω όρεξη σήμερα.

Λέω να πάρω και τα 2 μικρότερα της σειράς.

Αλλιώς ανεβαίνεις λίγο στον William Optics 28mm, κανένας δεν τολμά να πει κακό λόγο, "σχεδόν" Nagler και αυτό, αλλά βαρύ.

explore_scientific_82_degree_eyepieces.jpg.5013b4a6760b8a60e12e58ee3edfe363.jpg

770980912_ES10020.jpg.7ef4e0f105ffe1fc0b4b6401c44de41a.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη στα είπε ο Κώστας. Να συμπληρώσω μονάχα στο θέμα 22T4 vs 20T5:

Αν χρησιμοποιείς paracorr και σε ενδιαφέρει το μεγάλο eye relief, ο 22Τ4 προσφέρει ότι πιο κοντινό σε αυτό που λέμε "τέλειο" πεδίο και σχεδόν καθόλου pincushion. Χωρίς όμως paracorr θα δεις ...φίδια.

O 20Τ5 είναι πιο σφιχτός στο eye relief, μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς paracorr και συγχωρεί περισσότερο στο πεδίο στα άκρα, αλλά δίνει σαφώς πιο καμπυλωμένο πεδίο. Ο 20άρης ειναι επίσης ελαφρύτερος σε σχέση με τον 22άρη.

Προσωπικά χρησιμοποιώ τον 22άρη, τον οποίο κάποια στιγμή στο παρελθόν είχα πουλήσει, έκανα τον κύκλο μου και τελικά τον ...ξανα-αγόρασα... :mrgreen:

 

ΥΓ. Νάσαι καλά Κώστα, γέλασα πολύ με αυτό:

παρακαλώ μην εξοργιστεί πάλι κανένας γιατί δεν έχω όρεξη σήμερα
:D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε πεδίο μεγαλύτερο από 65°; Γιατί σ' αυτά τα πεδία υπάρχουν αξιόλογες οικονομικές επιλογές (π.χ. LVW, Hyperion...).

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε πεδίο μεγαλύτερο από 65°; Γιατί σ' αυτά τα πεδία υπάρχουν αξιόλογες οικονομικές επιλογές (π.χ. LVW, Hyperion...).

 

Ο Bi2l έχει σχεδόν όλους τους Hyperion. Μάλλον θέλει κάτι παραπάνω.

Πάντως όλα τα UWA σε εκείνα τα μήκη είναι τεράστια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κυριοι σας ευχαριστω για τις πληροφοριες :D

 

Στεφανe εχω τον Hyperion 21mm και θελω να τον αλλάξω και να παρω κατι καλυτερο :P

(οταν ελεγα λογικη τιμη εννοουσα κατι λιγοτερο απο τα 700€-800€ που εχει το Ethos)

 

 

 

Μαλλον θα παω για τον NaglerT4 22mm που προτείνει και ο Ηλιας! (υπάρχει τιποτε αλλο ισάξιο ή καλυτερο;; )

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, θα σε βόλευε ένας 24αρη Papoptic; Είναι εξαιρετικό προσοφθάλμιο. Στο τηλεσκόπιο μου (το ίδιο με το δικό σου) αποδίδει εξαιρετικά. Δεν έχει καθόλου κόμη και το πεδίο του είναι πολύ καλό. Εκτός και αν θέλεις μικρότερη εστιακή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, εγώ εδώ και λίγο καιρό έχω τον nagler 20t5 και μόνο καλές εντυπώσεις έχω να πω. Είναι και αρκετά μικρός και ελαφρύς σχετικά. Αν πάρεις τον 22t4, μάλλον θα θες και paracorr.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, μπορείς να περιμένεις και λίγο να "εκδόσει" ηλεκτρονικά ο Στέφανος το πολυπόθητο συγκριτικό που μας μαγειρεύει εδώ και καιρό.. [-o<

Μιλάει ακριβώς για αυτό το θέμα, επιλογή προσοφθαλμίου σε αυτές τις εστιακές. Θα σε βοηθήσει αφάνταστα. :wink:

 

Βέβαια αν θες πάνω από 70 μοίρες φαινόμενο πεδίο...θα πας κατευθείαν για Nagler μάλλον! :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι που να αποδιδει εξισου καλα με ΧW και Nagler?Panoptic 24mm

Vixen LVW 22mm.

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά.Τα έχω γράψει τόσες πολλές φορές γι αυτό το προσοφθάλμιο που δικαίως κάποιοι θα το έχουν παρεξηγήσει.Ελπίζω να καταλαβαίνεται πως δεν έχω κανένα όφελος.Το μόνο που θέλω είναι να βοηθήσω κ τίποτε άλλο.Ούτε να το παίξω έξυπνος κ έμπειρος ούτε τίποτα.Μόνο να βοηθήσω.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Vixen LVW 22mm.

 

Και εγώ τον Vixen έχω και δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ. Προσωπικά δεν καταλαβαίνω αυτή την "μανία" με τις μοίρες και δεν ξέρω κατά πόσο στην πράξη "χρειάζονται" πάνω από 65° πεδίο. Ίσως κάποιος πιο έμπειρος θα μπορούσε να προσφέρει τα φώτα του περί του θέματος αυτού. :-k

ametop3a.jpg
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικα κατέληξα στον NaglerT5 20mm αφου ειναι μικρότερος και πιο ελαφρύς απο το "αδελφακι του" NaglerT4 22mm και δεν χρειάζεται και paracorr.

Επίσης κατέληξα σε αυτον γιατι δεν θελω κατι που να μοιαζει με εναν καλο φακο...αλλα θελω να ειναι καλός φακός, μιας και αυτες τις μεγεθύνσεις "Χ65, Χ70" τις χρησιμοποιώ συχνά ώστε να κάνω αστροάλματα και να βρω τον στόχο μου, όποτε θέλω έναν πολύ καλό φακό με μεγάλο πεδίο, νομιζω οτι η διαφορα με τον Hyperion 21mm θα ειναι τεραστια!

Αντε καθαρους ουρανους να εχουμε!! (δεν ευθύνομαι εγώ για την σημερινή μπορα :-note )

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης