Jump to content

Concenter Mark II - ευθυγράμμιση δευτερεύοντος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, εγώ πάντως το αγόρασα από την Telescope-Service και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα

σε κανέναν από τους 3 εστιαστές που το έχω δοκιμάσει, δηλαδη της GSO, της Skywatcher και

έναν από την kineoptics. Μπορεί να ήταν ελαττωματικό το συγκεκριμένο κομμάτι. Ωστόσο

πρέπει να πώ ότι της Telescope-Service δεν διαθέτει την εγκοπή για των φωτισμό των κύκλων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η έλλειψη της εγκοπής είναι όμως σημαντικό μειονέκτημα αν θέλει κάποιος να κανει ευθυγράμμιση και στο πρωτεύον.

 

Θα πρέπει με καποια αυτοσχέδια πατέντα να τους φωτίσει... :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο φωτισμός μέσω της εγκοπής πως γίνεται? Προσαρμόζεις κάποιον φακό? Όσο για το πρωτεύων, ήδη έχω παραγγείλει το tublug με laser collimator αφού το είδα και το ζήλεψα :D
# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, αν το πάρεις από τον κατασκευαστή σου δίνει μαζί μικρό led ακέφαλο (χωρίς κάλυμα μπροστινό) φακό. Βάζεις την μύτη του led στην ειδική εγκοπή και φωτίζονται οι κύκλοι κυρίως στο κέντρο για να φανεί η κεντρική οπή του concenter. Μόλις την δεις ταυτίζεις το donut του πρωτεύοντος μαζί της. Έτσι γίνεται.

 

Θα το ΚΑΤΑευχαριστηθείς το tuBlug μαζί με το laser του Howie...κορυφαίας ποιότητας και επιδόσεων επιλογή!! =D> :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 έτη αργότερα...

Καλημέρα και χρόνια πολλά

είμαι νέος στο χώρο και μετά από αρκετή έρευνα στο forum έχω παραγγείλει τα εξής:

1) SkyWatcher Dobsonian 8"

2) BAADER HYPERION UNIVERSAL ZOOM MARK IV, 8-24MM EYEPIECE (1¼" / 2") + τον αντίστοιχο barlow

 

Αναζητώντας τώρα το κατάλληλο εργαλείο collimation, κλίνω προς το Concenter SE.

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) μια και οι καταχωρήσεις στο παρόν thread είναι αρκετά παλιές, έχει κανείς παραγγείλει από τη γερμανία το εξάρτημα και αν ναι εξακολουθεί να έχει τις μεγάλες χρεώσεις αποστολής που αναφέρουν οι φίλοι;

2) διάβασα πως το 2'' ήταν κατά 10 ευρώ ακριβότερο, αλλά στο site της εταιρίας έχουν πλέον ίδια τιμή. Προφανώς να προτιμήσω το 2''?

3) με συγχωρείτε για τις βασικές απορίες. Όποια εναλλακτική πρόταση έχετε ευχαρίστως να την ακούσω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το concenter δεν μπορώ να σου απαντήσω, αλλά επειδή κι εγώ είμαι αρχάριος, σε σχέση με το chessire και το collimation cap με βοήθησε πολύ περισσότερο το baader laser collimator. Ήταν πολύ πιο εύκολο και γρήγορο να ευθυγραμμισω και το δευτερεύον και το πρωτεύον. Όταν είσαι αρχάριος τη θέλεις αυτή την ευκολία και σιγουριά ότι το έκανες σωστά. Μετά το επαλήθευα και με το chessire. Πλέον χρησιμοποιώ μόνο το laser, αλλά αυτή είναι η δική μου προτίμηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το concenter δεν μπορώ να σου απαντήσω, αλλά επειδή κι εγώ είμαι αρχάριος, σε σχέση με το chessire και το collimation cap με βοήθησε πολύ περισσότερο το baader laser collimator. Ήταν πολύ πιο εύκολο και γρήγορο να ευθυγραμμισω και το δευτερεύον και το πρωτεύον. Όταν είσαι αρχάριος τη θέλεις αυτή την ευκολία και σιγουριά ότι το έκανες σωστά. Μετά το επαλήθευα και με το chessire. Πλέον χρησιμοποιώ μόνο το laser, αλλά αυτή είναι η δική μου προτίμηση.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Το ζητούμενο είναι αν γίνεται να κάνω τη δουλειά αξιόπιστα με ένα εργαλείο και όχι να καταλήξω με 3 εργαλεία που στο τέλος κοστίζουν όσο το μισό τηλεσκόπιο.

Ακόμη κλίνω προς το concenter, αλλά θα περιμένω λίγο καθώς δεν έχω λάβει ακόμα το τηλεσκόπιο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και χρόνια πολλά

είμαι νέος στο χώρο και μετά από αρκετή έρευνα στο forum έχω παραγγείλει τα εξής:

1) SkyWatcher Dobsonian 8"

2) BAADER HYPERION UNIVERSAL ZOOM MARK IV, 8-24MM EYEPIECE (1¼" / 2") + τον αντίστοιχο barlow

 

Αναζητώντας τώρα το κατάλληλο εργαλείο collimation, κλίνω προς το Concenter SE.

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1) μια και οι καταχωρήσεις στο παρόν thread είναι αρκετά παλιές, έχει κανείς παραγγείλει από τη γερμανία το εξάρτημα και αν ναι εξακολουθεί να έχει τις μεγάλες χρεώσεις αποστολής που αναφέρουν οι φίλοι;

2) διάβασα πως το 2'' ήταν κατά 10 ευρώ ακριβότερο, αλλά στο site της εταιρίας έχουν πλέον ίδια τιμή. Προφανώς να προτιμήσω το 2''?

3) με συγχωρείτε για τις βασικές απορίες. Όποια εναλλακτική πρόταση έχετε ευχαρίστως να την ακούσω

 

Καλησπέρα φίλε μου και χρόνια πολλά. Εγώ για την ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου έχω ένα απλό λειζερακι των 20 ευρώ από το eBay. Αξιόπιστο και την δουλειά του την έκανε μια χαρά. Το χρησιμοποίησα στο 8αρι Dob που είχα για 7-8 χρόνια,τώρα στο 12αρι και συνεχίζει μια χαρά. Δεν χρειάζεται να δαπανήσεις αρκετά χρήματα. Η μέθοδος με το λέιζερ μπορεί τυχόν να σου φαίνεται κάπως περίπλοκη αλλά είναι πολύ απλή και αξιόπιστη και όταν με το καλό το μάθεις θα το κάνεις σε ελάχιστα λεπτά. Καλό και για τυχόν παρουσιάσεις αν το θέλεις :lol: . Εύχομαι να ευχαριστηθείς το 8αρι στο έπακρον. Θα το αγαπήσεις.

 

Καλή συνέχεια,

Γιώργος

IMG_20200420_224509.thumb.jpg.f8eccadad4f60b61a241efdf514fd5de.jpg

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα cheshire για το δευτερεύον (που ούτως ή άλλως δεν θα το ρυθμίζεις κάθε φορά) και ένα φθηνο-laser μαζί με το barlow που πιθανόν ήδη έχεις για το πρωτεύον είναι η πιο φθηνή, η πιο εύκολη-αποδοτική και η πιο αξιόπιστη λύση. Ρίξε μια ματιά στο google ή και στο φόρουμ για "barlowed laser collimation".

Όλα αυτά στο ebay ή γενικότερα στο internet κοστίζουν το πολύ γύρω στα 40 ευρώ.

Καλή συνέχεια στο χόμπυ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης