Jump to content

Concenter Mark II - ευθυγράμμιση δευτερεύοντος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

\:D/ \:D/ \:D/ \:D/ αν και παω γυρευωντας για κακοκαιρια ειναι δυνατον να ανεβασεις καμια φωτο του πως ειναι το συστημα, ετσι για το γαμωτο μιας και θα το παρω στον παρνωνα να εχω να λιγουρευομαι. :cheesy:

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάνο μην ανησυχείς, δεν παρεξηγώ κανέναν και σε καμία περίπτωση τόσο εύκολα, 8) ! :) Δεν κάνει τίποτα, χαρά μου να βοηθώ σε κάτι που θα επωφεληθούνε άνθρωποι που καταλαβαινόμαστε μεταξύ μας στην ίδια "τρέλα" :cheesy:

 

Κώστα θα ανεβάσω φώτο μέχρι αύριο πάνω στο τηλεσκόπιο και με μόνο το εργαλείο..έτσι να σας ανοίξω την όρεξη.. :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τασο και υπολοιποι καλοριζικα τα κονσεντερακια.

Χαιρομαι που εμεινες ευχαριστημενος Τασο,γιατι σε αντιθετη περιπτωση θα αισθανομουν ασχημα αφου επειτα απο δικη μου παροτρυνση αρχισε το θεμα.Εγω παντως επειτα απο σχεδον ενα μηνα χρησης,μπορω να πω πως ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Δινει οριστικα τελος στα "υποθετικα" κεντραρισματα του δευτερευωντος με φιλμοκαπακι που καθε φορα που χρησιμοποιειται ο χρηστης καταληγει σε διαφορετικη ρυθμιση.

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα το χρονικό όριο διεκπεραίωσης των ΕΛΤΑ είναι όντος περίπου μια εβδομάδα από τη στιγμή που έχει έρθει το δέμα. Το θέμα είναι όμως πως η τιμή των 47 Ε μεταφορικά μέσω courrier, είναι πολύ μεγάλη-ειδικά όταν πλησιάζει το κόστος του αντικειμένου. Γιαυτό και καλύτερα τα παραδοσιακά ΕΛΤΑ.

 

Όσο για το concenter? απλά η έξυπνη ιδέα φαίνεται από μακριά...

Καμιά παλιά μέθοδος κεντραρίσματος του δευτερεύωντας δεν είναι συμμετρική με τον εστιαστή. όλοι καταφεύγουν σε πατέντες με καρέ χαρτί από πίσω που είναι χρονοβόρες. Τώρα για το πρωτεύον...πιθανόν να το συνδυάσω με ένα φτηνό autocoliminator και τέλος.

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς τα δεχτήκατε παιδιά!

Δυστυχώς από χαζομάρα δική μου δεν σας πρόλαβα με την ομαδική παραγγελία και έτσι έδωσα προχθές μία νέα παραγγελία για ένα μόνο κομμάτι + 25 μεταφορικά... Τι να κάνουμε, οι χαζομάρες πληρώνονται :( Όπως το είπε ο Σπύρος: η έξυπνη ιδέα φαίνεται! Ευχαριστούμε vlahmapoutras που μοιράστηκες την ανακάλυψή σου μαζί μας!

Για το πρωτεύον δοκιμάστε το barlowed laser... Στον Πάρνωνα θα έχω μαζί μου και το tublug για όποιον θέλει να το δοκιμάσει :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να 'σαι καλα Ηλια.

Εκτος απο το tuBlug εχεις και τον Collimator του Howie?Αν ναι,παρηγγειλες απο Αμερικη ή βρηκες καταστημα στην Ευρωπη που να το προμηθευει?

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, είχα το laser της hotech, αλλά το αντικατέστησα με ένα μεταχειρισμένο φθηνο-laser της σειράς - ούτως ή άλλως το tublug δουλεύει το ίδιο καλά με οποιοδήποτε ευθυγραμμισμένο ή όχι laser. Για την ακρίβεια η μεταπώληση του hotech "χρηματοδότησε" την αγορά του concenter :mrgreen:

Όσο για το tublug, το βρήκα μέσω astromart από ΗΠΑ.

Ευχαριστούμε και πάλι!

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηλία, θα σου πρότεινα αν έχεις τη δυνατότητα να παγώσεις την παραγγελία.

Πιστεύω πως πολύ σύντομα θα ξαναγίνει ομαδική παραγγελία.

vlahmapoutras, ευχαριστούμε πολύ.

Καλώς τους δεχτήκατε παιδιά! :D

Χαίρομαι όμως ακόμα περισσότερο που άνθρωποι ξένοι μεταξύ τους, συνεργάστηκαν υποδειγματικά.

Περιμένουμε εντυπώσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο καλορίζικο και από μένα.Δεν έρχεσαι πιο νωρίς στον Πάρνωνα γιατί θέλω να ...νοικιάσω το concenter σου; :twisted: :twisted: Τόσα που έχω διαβάσει σ αυτό το ποστ ανυπομονώ να το δω επί το έργον! :)

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστούμε όλους για τις ευχές σας :mrgreen: και ιδιαίτερα θέλω να ευχαριστήσω με την σειρά μου, τον φίλο μας τον Δημήτρη (vlahmapoutras), που μας άνοιξε τα μάτια κυριολεκτικά σε κάτι πραγματικά πρωτοποριακό. =D>

 

Ηλία κρίμα που δεν σε συμπεριλάβαμε, αν το ήξερα θα σε έβαζα σίγουρα μέσα... #-o :oops:

 

Κατερίνα ήταν κάτι που το χάρηκα πραγματικά, όλα τα παιδιά ανταποκρίθηκαν άμεσα και λύσαμε όποια εμπόδια παρουσιάστηκαν. Μου φαίνεται θα το οργανώνουμε συχνά έτσι και θα γλυτώνουμε χρήματα όλοι μαζί.

 

Λοιπόν, λίγες φωτογραφίες ανέβασα να πάρετε μια ιδέα από το 2ιντσο Concenter. Επιχείρησα στα πρόχειρα μια ευθυγράμμιση και ήρθα καρφί πανεύκολα! Στις οδηγίες αναφέρει πως η μικρή οπή από την οποία κοιτάμε στην διαδικασία είναι επίτηδες τόσο μικρή, ώστε το μάτι να μην μπορεί να βρεθεί σε λάθος θέση (όπως π.χ. μπορεί να γίνει με το φιλμοκαπάκι, λέμε τώρα). Η μικρή οπή είναι ακριβώς πάνω στον οπτικό άξονα του κέντρου των ομόκεντρων κύκλων. Οι κύκλοι βοηθάνε με φανταστική ευκολία...

 

Η κατασκευή του 2ιντσου μου φάνηκε καλή, μεταλλικό και ελαφρύ με μια 2η ειδική οπή στα πλάγια όπου μπορεί να κάτσει το κεφαλάκι του LED φακού που δίνουν δώρο μαζί και να φωτίσει τους ομόκεντρους κύκλους στο σκοτάδι. Το μόνο αρνητικό εδώ είναι ότι μας έδωσε μαζί φακό με πανίσχυρο ΛΕΥΚΟ led, οπότε καταλαβαίνετε ότι θα πρέπει να κάνετε την ιστορία πριν προσαρμοστείτε στο σκότος ή να βάλετε κόκκινο δικό σας. Κάθεται άψογα στον εστιαστή χωρίς τζόγο, (βέβαια εγώ έχω το Clicklock 2") αλλά νομίζω πως δε θα υπάρξει πουθενά πρόβλημα, το φινίρισμα είναι ωραίο.

 

Το σίγουρο είναι ότι στον Πάρνωνα θα πέσει πολλή δοκιμή με το εργαλείο αυτό από πολύ κόσμο με νευτώνεια.. :P

 

DSC02632.thumb.JPG.bc119934f946dab2c694d8e253f01386.JPG

Θέση που φωτίζει το LED

 

DSC02631.thumb.JPG.534d662f0a61c9446fe71e8a07ca0470.JPG

Μέσα από τον σωλήνα του εστιαστή..εφαρμόζει σούπερ!

 

DSC02628.thumb.JPG.eae09e7f62973830c4339e18a914c6c0.JPG

Πρέπει να ακουμπήσουν τα βλέφαρά σου στην οπή, αλλά φαίνεται μια χαρά!!

DSC02630.thumb.JPG.0212c6e83508b68f43015a1d3558011e.JPG

DSC02629.thumb.JPG.6ee31cbdb5a9a71c649cb25ec1f2bdbc.JPG

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξέρω Τάσο κι ευχαριστώ! :) Απλά ήταν δική μου αργοπορία...

Τουλάχιστον θα βρεθούμε Πάρνωνα και θα τα πούμε επιτέλους και από κοντά!

Ευχαριστούμε για την πρόγευση με τις φωτογραφίες!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να 'στε ολοι καλα.

Παντως οσο απιθανο κι αν ακουγεται εγω μπορει και να χαιρομαι περισσοτερο απο εσας απο την στιγμη που σας ικανοποιησε η αγορα του,αφου αν ζεις εκτος Ελλαδος και,εστω και σε πολυ μικρο ποσοστο,κανεις κατι που να ευχαριστει καποιον/ους στην πατριδα ειναι ενα ιδιαιτερο συναισθημα.Οποιος εχει ζησει πολυ καιρο στο εξωτερικο μαλλον καταλαβαινει τι εννοω.

Εγω με την σειρα μου να ευχαριστησω 2 Γερμανους στην εκθεση που με το που με ειδαν να κοιταω κατι laser collimators των 40 ευρω στο παραρτημα της Teleskope-Service μου ειπαν σε "απταιστα" Αγγλικα

 

-Νο,no,don't give money take this.Good collimation Concenter.

-What is concenter?

-You know chesshire?Long,crosshair tool?

-Yes,I have one.

-Concenter better.For not first,second mirror.How you say...huh.....?

-Collimation?

-Yeah.Collimation second very good.

-Where can I buy it?

-Corner left,end right.

 

Το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως γινεται να εχουν τοσο κακο marketing και promotion του προιοντος τους.Πριν την εκθεση δεν το ειχα δει να αναφερεται σε κανενα review ή forum εκτος απο ενα γερμανικο αστρονομικο φορουμ,οπου σαν μελη δημοσιευαν αραια και που μια διαφημιση που δεν καταλαβαινες τι ακριβως προσφερει.Ακομα και στην εκθεση το σταντ τους ηταν αναμεσα στα σταντ των ερασιτεχνων αστρονομων και οχι στον κεντρικο χωρο που ηταν ολες οι εταιριες.Ενα σταντ με σειρηνες κοκκινες που καταλαβαινες οτι το κυριο προιον τους ηταν βαλιτσακια για προσοφθαλμια.Τι να πω...!Περιεργο μου φανηκε.

Καλες ευθυγραμμισεις απο την Ολλανδια,οπου ακομα πανηγυριζετε απο χιλιαδες η χθεσινη επικη προκριση επι της Βραζιλιας.Στην κυριολεξια περπαταμε αναμεσα σε τονους πλαστικα ποτηρια μπυρας.

 

Φιλικα

 

Δημητρης

There is no knowledge that is not power...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάνο και Σπύρο έχετε πμ για συνάντηση και διανομή του εμπορεύματος! :mrgreen:

 

Σπύρο ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΑ γεμάτα Αστέρες και μπόλικο Σύμπαν, να τα εκατοστήσεις! =D> 8)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thx, Σπύρο. Αξίζει ίσως να το κοιτάξουμε.

Στο μεταξύ το concenter δείχνει πολύ πρακτικό πράγμα. Αν το κατάλαβα καλά, πραγματικά μέχρι και το πρωτεύον μπορεί να κανονίσει. Δεν ξέρω μόνο με πόση ακρίβεια.

Νά'σαι καλά, Δημήτρη που το ανέφερες (παράλειψή μου που δεν σ'ευχαρίστησα νωρίτερα #-o ), διότι δείχνει να απλοποιεί πολύ τη διαδικασία. Σ'ευχαριστούμε.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Κάνω update στο thread για να ενημερώσω με νέα συμπεράσματα από την χρήση του Concenter MK II, ύστερα από 1 χρόνο που το έχω στην κατοχή μου...

 

Λοιπόν, το εργαλείο είναι ΑΠΑΙΚΤΟ!!! Νομίζω ότι δεν υφίσταται ΤΙΠΟΤΑ καλύτερο αυτή τη στιγμή για την ευθυγράμμιση του 2οντος κατόπτρου από το Concenter ΜΚ II.

Το διαπίστωσα πολλές φορές μέχρι τώρα, σε κάθε παρατήρηση και την απαραίτητη ευθυγράμμιση που προηγείται κάθε φορά πριν από αυτήν και μετά το ξεφόρτωμα από το αυτοκίνητο, αλλά και σε πρόσφατη αφαίρεση του 2οντος από τη θέση του (για πλύσιμο) και μετά στην επανατοποθέτησή του. Δεν είναι και η πιο εύκολη υπόθεση να το ξαναβάλεις, κεντράρεις, ευθυγραμμίσεις...έχοντας όμως το Concenter...γίνεται εύκολη!! \:D/ :mrgreen:

 

Αυτοί οι ομόκεντροι κύκλοι μας λύνουν τα χέρια κυριολεκτικά. Για παράδειγμα, όταν έπλυνα το 2ον (το χρειαζόταν, το είχα αγγίξει ΚΑΙ φτύσει κατά λάθος, όταν μια φορά ξεχάστηκα και το φύσηξα με το στόμα!! #-o #-o ](*,) ](*,) ε, είχε και την μάκα του από σκόνη και υγρασία! ) και πήγα να το ξαναπροσαρμόσω στο holder του με την κεντρική βίδα, συνειδητοποίησα πόσο σημαντικό είναι να το έβαζα ΑΚΡΙΒΩΣ κάτω από τον εστιαστή και κατόπιν να του δώσω την σωστή κλίση!

Οι ομόκεντροι κύκλοι έκαναν το θαύμα τους, έκρυψα για αρχή το 1ον και την αντανάκλασή του με το πλαστικό καπάκι και μια κόλλα λευκή Α3 και έχοντας μείνει μόνο με ότι βλέπω από το 2ον, επιδίωξα να ταυτίσω έναν από τους ομόκεντρους κύκλους με την εξωτερική περιφέρεια του 2οντος, μεταβάλλοντας την εστίαση, πήγαινε το εργαλείο μέσα έξω! Έτσι ορίζουμε κάποιον από τους ομόκεντρους κύκλους σαν αυτόν που θα πρέπει να ταυτιστεί με την εξωτερική περιφέρεια του 2οντος.

Οι ομόκεντροι κύκλοι ξεκινούν από την περιφέρεια του οπτικού μας πεδίου και φτάνουν προς το κέντρο. Κάνοντας ομόκεντρη και την θέση του 2οντος, βρέθηκε ακριβώς κάτω από τον εστιαστή μου και συμφωνούσε απόλυτα με τους κύκλους γύρω του!! Να αναφέρουμε ότι το 2ον πρέπει να φαίνεται ως τέλειος κύκλος κατά την διαδικασία αυτή.

Να πω εδώ ότι η κεντρική βίδα συγκράτησης είναι σημαντικό να είναι σφιγμένη, όχι όμως εντελώς ΚΑΡΓΑ!!

 

Επόμενο βήμα η ευθυγράμμιση της κλίσης (tilt) του 2οντος. Αφήνω πάλι την αντανάκλαση από το 1ον να "λάμψει" :P και επιδιώκω να την κάνω ομόκεντρη με τους υπάρχοντες κύκλους! Μόλις λοιπόν τα κλιπς συγκράτησης του 1οντος φανούν όλα και είναι ομόκεντρα με το εργαλείο και το 2ον με την στρογγυλή του αντανάκλαση βρεθεί στον κεντρικό κύκλο του εργαλείου ΚΑΙ ΕΦΑΠΤΕΤΑΙ..είστε έτοιμοι!!!!!

 

 

Εδώ να επισημάνω τα εξής:

 

1. Καλό είναι να έχετε χειροκίνητα Bob's Knobs στο 2ον, με τις αλλενόβιδες και τα εργαλεία...θα σας σπάσουν τα νεύρα και δεν θα μπορείτε να κοιτάτε και ταυτόχρονα μέσα από το εργαλείο όλη την διάρκεια της διαδικασίας... Η άνεση της χειροκίνητης ρύθμισης ΔΕΝ συγκρίνεται και δεν ρισκάρετε να πέσει το allen κλειδί μέσα στο 1ον!!! :shock: 8-[ #-o

http://www.bobsknobs.com/Newt/page66/SkyWatcher.html

 

2. ΠΟΛΥ σημαντικό, η κεντρική βίδα συγκράτησης ΔΕΝ πρέπει να είναι τόσο σφιγμένη που να εμποδίζει τις ρυθμιστικές κινήσεις από τις 3 βίδες για την κλίση (tilt) του 2οντος. Αν προσπαθείτε ώρα και δεν αλλάζει η κλίση εύκολα ή κάποιος άξονας της ρύθμισης φαίνεται σαν να ΜΗΝ ρυθμίζεται, δεν κουνιέται κλπ. κοιτάξτε την κεντρική βίδα!! Φέρνει κόντρα με ένα κοντό ελατήριο (τουλάχιστον στα SW) και πρέπει να έχει μπόσικο χώρο για να επιτρέπει στις 3 βίδες να κινηθούν!!!!!

 

Γίνεται να ευθυγραμμίσετε ακριβέστατα ΚΑΙ ΤΟ 1ον!!! Απλώς φέρνετε τον λουκουμά να είναι στο κέντρο των ομόκεντρων κύκλων, και να ταυτίζεται ακριβώς με την κεντρική οπή του εργαλείου. ΟΜΩΣ πρέπει να πηγαίνετε μπρος πίσω στις βίδες του 1οντος και δεν είναι πολύ πρακτικό. Είναι πάντως η ίδια θεωρία εδώ με το φιλμοκαπάκι...παρότι γίνεται, θα προτιμήσω το αχτύπητο Barlowed Laser collimation για το 1ον, το οποίο είναι εξίσου ιδιοφυές και απλούστατο!!

 

Αυτά είχα να σας πω, μπορεί κάποιοι να αποθαρρύνθηκαν από την χρήση του Concenter, όμως αν το κατανοήσετε και το μελετήσετε. θα διαπιστώσετε και μόνοι σας πως αποτελεί το καλύτερο CHESHIRE εργαλείο που θα μπορούσατε να έχετε EVER!!! \:D/ =P~ :mrgreen:

 

Φοβερό βοήθημα για κατόχους Νευτωνείων... 8)

 

DSC02631.thumb.JPG.52226d92f16b1a31a03a95eafcc8a90d.JPG

Μέσα από τον εστιαστή!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο μπράβο, πολύ ωραίο το update και κατατοπιστικό με αρκετές λεπτομέρειες και επεξηγήσεις! Δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου όλο το θέμα. Χαίρομαι που είναι τόσο καλή λύση για τον δευτερεύοντα.

 

Κάτι ο Concenter ΜΚ II, κάτι το Baader clicklock, κάτι το Barlowed Laser collimator του Ηλία, κάτι όλα τα υπόλοιπα, από Σεπτέμβρη αρχίζουν τα έξοδα. :D

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε ο συνδυασμός του concenter για το Δευτερεύον με ένα barlowed laser collimation για το Πρωτεύον είναι αχτύπητος και ακριβέστατος! :cheesy: =P~

 

Έχοντας ένα οποιοδήποτε laser και αυτό το ΚΟΡΥΦΑΙΟ εργαλείο που λέγεται tublug από τον guru της ευθυγράμμισης Howie Glatter...κάνεις απίστευτης ακρίβειας ευθυγράμμιση για το πρωτεύον..να'ναι καλά ο Nils Olof Carlin με την ιδιοφυή του νόηση... :D \:D/

 

http://www.collimator.com/tublug.htm

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα της ευθυγράμμισης το είχα κι εγώ και χρησιμοποιούσα ένα laser. επειδή όμως είμαι μινιμαλιστής και δεν μου αρέσουν τα πολλά τσιμπράγαλα ήθελα να μάθω να κάνω star test. Μετά από υπονομή και επιμονή κατάφερα να καταλάβω πολύ καλά τη διαδικασία και μετά ήταν θέμα λίγων λεπτών η ευθυγράμμιση. Στην Πανελλήνια το 16άρι του Βασίλη (f/4) το ευθυγραμμίσαμε σε δευτερόλεπτα δευτερεύον και πρωτεύον. Χωρίς laser, chesire, tublug κτλ. Καλό είναι να έχεις ένα τέτοιο εργαλείο αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να εξοικοιωθείς με το star test. Μετά δεν θα χρειάζεσαι ΚΑΝΕΝΑ εργαλείο. Νομίζω ότι το star test είναι η καλύτερη μέθοδος παρά με οποιοδήποτε εργαλείο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη,

 

σαφώς και το star test αποτελεί το τελικό βήμα στις παραπάνω διαδικασίες, ίσως έσφαλα που δεν το ανέφερα στο παραπάνω update. Όλα αυτά τα φοβερά ακριβή αποτελέσματα που γράφω ότι πήρα, τα διαπίστωσα με ένα τελικό star test. Σίγουρα αποτελεί το κερασάκι στην τούρτα και επιβάλλεται να γίνεται για το άψογο αποτέλεσμα.

 

Δεν πιστεύω όμως σε καμία περίπτωση ότι δεν μας χρειάζονται καθόλου κάποια εργαλεία από τα παραπάνω, ειδικά για το concenter (που είναι ένα εξελιγμένο cheshire στην ουσία) θεωρώ πως είναι αναντικατάστατο εργαλείο και το διαπίστωσα ειδικότερα όταν αφαίρεσα εντελώς το 2ον για πλύσιμο και έπρεπε να το ξαναβάλω και ευθυγραμμίσω από την αρχή!! Εκείνη την ώρα το star test πως θα με βοηθήσει;;; Όταν είσαι δηλαδή σε τόσο αρχικό στάδιο που πρέπει να τοποθετήσεις το κάτοπτρο ΑΚΡΙΒΩΣ κάτω από τον εστιαστή!! Αν δεν είχα το concenter ή κάποιο cheshire γενικότερα, δεν θα ήταν τα αποτελέσματα τόσο ακριβή...

 

Να σου πω και το άλλο, θέλω και τις ανέσεις μου! :D Θέλω να έχω την ευχέρεια και ευκολία που μου δίνουν ποιοτικά εργαλεία όπως αυτό αλλά και ακριβά laser αξιώσεων (κλάσεως Howie Glatter, Kendrick) και να μην στηρίζομαι μόνο στο star test. Καλό πιστεύω είναι να επιβεβαιώνει η μια μέθοδος την άλλη, όχι να την αποκλείει...το βρίσκω αρκετά παρακινδυνευμένο δηλαδή να στηριχθώ ΜΟΝΟ στο star test και αυτό το έχω δοκιμάσει πια πάαρα πολλές φορές και στο πεδίο αλλά και στο σπίτι όπου υπάρχουν στιγμές που βαριέμαι, τραβάω μια στις βίδες στα κάτοπτρα, τις χαλάω ΕΝΤΕΛΩΣ και τις "στέλνω" στο γάμο του Καραγκιόζη :lol: :cheesy: και προσπαθώ να πετύχω τέλεια αποτελέσματα από το μηδέν. Έτσι κατέληξα σε αυτά τα συμπεράσματα. Ότι και να χρησιμοποιήσω όμως, ξαναλέω ότι το επιβεβαιώνω ξανά και με star test.

 

Επίσης, επειδή παρακολουθώ πολύ στο εξωτερικό τι λένε γενικά, ακόμη και οι πιο έμπειροι ερασιτέχνες, πολλοί με "τέρατα" 25" και πάνω...όλοι κατέχουν κάποιο laser σοβαρής κλάσεως όπως Howie Glatter, Kendrick, Catseye (ακριβά εργαλεία, έτσι; ) και πίνουν νερό στο όνομά τους...δεν μπορεί όλοι αυτοί να μην γνωρίζουν τις αρετές του star test...απλώς έχουν και τα υπόλοιπα εργαλεία να δρουν συμπληρωματικά. :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανάμεσα σε start test και collimation tools θα αναφέρω τη γνώμη ενός "ειδικού", του Nils Olof Carlin, εφευρέτη της μεθόδου του barlowed laser, η οποία με έχει πείσει και τη θεωρώ καλή συμβουλή.

 

Με ένα προσεκτικό star test μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι η μέθοδος collimation που ακολουθείς είναι ακριβής και πως το κάτοπτρο είναι με ακρίβεια σημαδεμένο στο οπτικό του κέντρο*. Αν το κάνεις αυτό μια φορά, ή μια στο τόσο, δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο να κάνεις πάντα star test καθώς τα καλά εργαλεία δίνουν το ίδιο καλό αποτέλεσμα και με πιο εύκολο και επαναλήψιμο τρόπο.

 

Ομοίως, στο "ευαγγέλιο" του collimation, το βιβλίο New Perspectives on Newtonian Collimation, προτείνεται το star test ως τρόπος επιβεβαίωσης του collimation και όχι για να γίνεται το collimation καθώς ιδιαίτερα σε μεγαλύτερα τηλεσκόπια ή σε μη ιδανικές ατμοσφαιρικές συνθήκες το αποτέλεσμά του δεν είναι πάντα σαφές.

 

Συνεπώς, η δική μου ψήφος είναι υπέρ των καλών collimation tools!

 

*Όχι σπάνια, ο κύκλος δεν έχει τοποθετηθεί σωστά από τον κατασκευαστή και πολύ πολύ σπάνια το οπτικό κέντρο δεν ταυτίζεται με το γεωμετρικό κέντρο

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση, προσπαθήστε να φανταστείτε και να την κατανοήσετε ώστε να απαντήσετε.

Όταν αφεστιάζω ένα άστρο για star test με τα διοπτρικά και κατοδιοπτρικά μου, λαμβάνω έναν δίσκο. Όσο και να μετακινήσω το βλέμμα παραμένει δίσκος πάντοτε.

Όταν αφεστιάζω ένα άστρο με τα νευτώνιά μου, λαμβάνω έναν δίσκο. Όσο μετακινώ το βλέμμα παρατηρώ να κόβεται ένα τμήμα του δίσκου, άλλοτε άλλο, πάντοτε στην αντίθετη πλευρά της κατεύθυνσης του βλέμματος. Μόνο όσο παρατηρώ εντελώς κάθετα στον φακό παραμένει δίσκος.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Είναι θέμα ευθγράμμισης;

Επίσης, όταν ο δίσκος είναι ελαφρώς ωοειδής αλλά αλλάζει διεύθυνση ο μακρός άξονας από την εσεστίαση στην εξεστίαση, το πρόβλημα οφείλεται σε πτωχή ευθυγράμμιση ή αστιγματισμό των οπτικών;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα, μια ερώτηση επιβεβαίωσης. Το star test θέλει να αφεστιάσεις ελαφριά, τόσο ώστε να δεις το μοτίβο της περίθλασης. Αν αφεστιάσεις τόσο ώστε πχ να βλέπεις τη σκιά του δευτερεύοντος είσαι πολύ μακριά για star test. Πόσο αφεστιάζεις;
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν αφεστιάζω ένα άστρο με τα νετώνιά μου, λαμβάνω έναν δίσκο. Όσο μετακινώ το βλέμμα παρατηρώ να κόβεται ένα τμήματου δίσκου, άλλοτε άλλο, πάντοτε στην αντίθετη πλευρά της κατεύθυνσης του βλέμματος. Μόνο όσο παρατηρώ εντελώς κάθετα στον φακό παραμένει δίσκος.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Είναι θέμα ευθγράμμισης;

Φυσιολογικό είναι. Βλέπεις έναν δίσκο με έναν μαύρο κύκλο στη μέση, σωστά; Αυτό το μαύρο είναι το δευτερεύον. Όταν μετακινείσαι, αλλάζει η προβαλλόμενη θέση του δευτερεύοντος λόγω παράλλαξης και γιαυτό φαίνεται σε άλλη θέση σε σχέση με τον δίσκο. Γιαυτό και το star test προυποθέτει πρώτα να φέρουμε τον δίσκο ακριβώς στο κέντρο του πεδίου μας και το μάτι μας ακριβώς πάνω στην οπτική ευθεία του σωλήνα.

 

Επίσης, όταν ο δίσκος είναι ελαφρώς οωειδής αλλά αλλάζει διεύθυνση ο μακρός άξονας από την εσεστίαση στην εξεστίαση, το πρόβλημσ οφείλεται σε πτωχή ευθυγράμμιση ή αστιγματισμό των οπτικών;
Νομίζω το δεύτερο.

 

Στην Πανελλήνια το 16άρι του Βασίλη (f/4) το ευθυγραμμίσαμε σε δευτερόλεπτα δευτερεύον και πρωτεύον
Δημήτρη, πώς κάνατε ευθυγράμμιση δευτερεύοντος με star test;

 

Κώστα, μια ερώτηση επιβεβαίωσης. Το star test θέλει να αφεστιάσεις ελαφριά, τόσο ώστε να δεις το μοτίβο της περίθλασης. Αν αφεστιάσεις τόσο ώστε πχ να βλέπεις τη σκιά του δευτερεύοντος είσαι πολύ μακριά για star test. Πόσο αφεστιάζεις;
Σύμφωνα με το Astronomy Hacks, το star test έχει 2 στάδια: Με μεσαία μεγέθυνση αφεστιάζουμε πολύ για να δούμε τη θέση του δευτερεύοντος πάνω στο δίσκο (λουκουμάς) και με μεγάλη μεγέθυνση όπου αφεστιάζουμε λίγο ώστε να διαπιστώσουμε τον βαθμό συμμετρίας των κύκλων περίθλασης. Και τα 2 στάδια αποσκοπούν στην ευθυγράμμιση πρωτεύοντος.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης