Jump to content

Concenter Mark II - ευθυγράμμιση δευτερεύοντος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δεύτερο (ωοειδής δίσκος) φαίνεται στην ελάχιστη αφεστίαση, την σωστή για star test.

Το πρώτο όταν αλλάζω φακό που δεν είναι ομοεστιακός και βλέπω έναν δίσκο- κουλούρι (με σκιά δευτερεύοντος) σε μεγάλο μέγεθος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με το Astronomy Hacks, το star test έχει 2 στάδια: Με μεσαία μεγέθυνση αφεστιάζουμε πολύ για να δούμε τη θέση του δευτερεύοντος πάνω στο δίσκο (λουκουμάς) και με μεγάλη μεγέθυνση όπου αφεστιάζουμε λίγο ώστε να διαπιστώσουμε τον βαθμό συμμετρίας των κύκλων περίθλασης. Και τα 2 στάδια αποσκοπούν στην ευθυγράμμιση πρωτεύοντος.

 

Ασυνεννοησία ορολογίας. Αυτό που γράφεις πάνω είναι η μέθοδος collimation που προτείνουν με τη βοήθεια άστρου. Το star test είναι πολύ συγκεκριμένο πράγμα και η σωστή θέση είναι η ελαφρά αφεστίαση. Στο βιβλίο το διευκρινίζουν ότι άλλο star test και άλλο το star collimation που προτείνουν.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, πώς κάνατε ευθυγράμμιση δευτερεύοντος με star test;
Δημήτρη απλά αφεστιάσαμε πολύ για να δούμε το λουκουμά την τρύπα να είναι στη μέση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν επειδή ξαναξεσκόνισα λίγο τα βιβλία μου με βάλατε στο τρυπάκι να ξαναψαχτώ με το θέμα της ευθυγράμμισης συνειδητοποίησα ότι θα πρέπει να έχω κάπoιο ακριβή τρόπο να ευθυγραμίζω το δευτερεύον. Μέχρι τώρα έκανα ιδιοκατασκευες με χαρτόνια τα οποία έκανα σε σχήμα κυλίνδρου και τα χρησιμοποιούσα σαν chesire tube αλλά η ακρίβειά τους ήταν χονδρική. Εν ολίγοις με βάλατε στον πειρασμό να χτυπήσω κι εγώ ένα Concenter μόνο και μόνο για το δευτερεύον γιατί δεν είμαι σίγουρος με τις μεθόδους που εφαρμόζω αν είναι οκ. Τα παραγγείλαμε ομαδικά 3 άτομα από Κρήτη και μας έκανε και έκπτωση.

 

Τάσσο μη μας βάλεις σε άλλα έξοδα πάλι please... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εεεεχμ..θα προσπαθήσω, ΟΚ.. :lol: :lol: :mrgreen: :mrgreen:

 

Ελπίζω να παραγγείλατε το 2ιντσο. 8) Καλώς να έρθουν!!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω τον 1,25!!! καλό θα ήταν να παίρνατε τον 2ιντσο!!! :mrgreen:

 

Με μια λέξη, για μένα είναι το απόλυτο εργαλείο ευθυγράμμισης του δευτερεύοντος!!!!

 

 

Τάσο, σε έχει βοηθήσει το led-ακι για collimation κατά την νύχτα;

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την ευκαιρία να σ' ευχαριστήσω, Τάσο για την επέμβαση στο 12άρι μου. Παρ' ότι πρέπει, όπως μου είπες, να κάνω τελικά την αλλαγή στον εστιαστή και να βάλω τον TS 2" αντάπτορα, ήδη έχω διαφορά στην ευκρίνεια της παρατήρησης με την ευθυγράμμιση που έκανες με τον concenter. Νά’ σαι καλά, φίλε.
...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη,

 

μέχρι στιγμής φροντίζω να τελειώνω την όλη ιστορία πριν χαθεί το φως της ημέρας στο πεδίο. Είναι πολύ πιο βολικό έτσι και φαίνονται όλα καταπληκτικά εύκολα. Κάποιες φορές που προσπάθησα να το κάνω σε μαύρο σκοτάδι, δεν μπορώ να πω πως ήταν και πολύ εύκολο, αλλά γενικά όλα τα cheshire εργαλεία όπως αυτό θέλουν κάποιο ελάχιστο φως. Με το led που δίνει ο κατασκευαστής, το οποίο είναι και ισχυρό λευκό, ανακάλυψα ότι βολεύει αν πας να ρυθμίσεις ΚΑΙ το πρωτεύον με το concenter. Εκεί χρησιμεύει γιατί φωτίζει όλους τους δακτυλίους καθώς ΚΑΙ τον κεντρικό, ο οποίος πρέπει να ταυτιστεί απόλυτα με τον αντίστοιχο κύκλο πάνω στο πρωτεύον. Εκεί χρειάζεται να το φωτίσεις σίγουρα. Επίσης, έχει και το θέμα ότι πρέπει να πηγαινοέρχεσαι ή να έχεις κάποιον να σου γυρίζει τις βίδες πίσω...δεν είναι και τόσο πρακτικό...αλλά γίνεται. Είναι η ίδια ιστορία όπως με το φιλμοκαπάκι σε αυτό το σημείο.

 

Όμως εγώ δεν το χρησιμοποιώ για αυτό, μόνο για το δευτερεύον. Ειδικά αν φτάσεις να πρέπει να αφαιρέσεις το δευτερεύον και να το ξαναβάλεις...είναι πολύτιμη η βοήθειά του!!

 

Για το πρωτεύον παίζω με την barlowed laser ευθυγράμμιση αποκλειστικά πια... :roll: [-( :cheesy:

 

Μάνο,

 

μην το συζητάς, από τέτοιες επεμβάσεις και ψαξίματα βγαίνουμε όλοι κερδισμένοι...χαίρομαι πάντα να βοηθάω έναν καλό φίλο και να βγάζουμε ωφέλιμα συμπεράσματα. :D 8)

 

Δημήτρη,

 

όταν με το καλό τα λάβετε στην Κρήτη, κάνε ένα update με εντυπώσεις εδώ. :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν παιδιά σήμερα έκανα δοκιμή το Concenter MKII. Ξεκίνησα με τις οδηγίες του Γερμανού ευθυγραμμίζοντας πρώτα το δευτερεύον με τον εστιαστή. Τοποθετώ το προσοφθάλμιο και κοιτάζω την πρώτη φορά μέσα από την τρυπούλα. Σε μπερδεύει λίγο στην αρχή γιατί βλέπεις 2 φορές τους ομόκεντρους κύκλους (αντανάκλαση του πρωτεύον). Επίσης δεν είχα πολύ φως. Οι οδηγίες το λένε καθαρά ότι γι'αυτό το βήμα πρέπει έχεις σύμμαχο το φως της ημέρας. Για να ευθυγραμμίσω το δευτερεύον χρειαζόμουν περισσότερο φως κι αυτό γιατί δεν μπορούσα να διακρίνω καθαρά τα όρια του. Το φως του φακού led αν και ισχυρό δεν έφτανε. Έτσι έστρεψα το σωλήνα προς τα έξω που είχε αντηλιά και κάλυψα το μάτι μου για να έχω μεγαλύτερη κόρη. Τώρα μπορούσα να διακρίνω καθαρά τα όρια του δευτερεύοντος. Παίρνοντας σαν αναφορά τον 5ο ομόκεντρο δαχτύλιο ρυθμίζω τον εστιαστή έτσι ώστε να εφάπτεται ο δαχτύλιος με την εξωτερική περιφέρεια του δευτερεύοντος. Στη μια πλευρά ήμουν εκτός. Το δευτερεύον ήταν ακόμη οβαλ. Στην αρχή έπρεπε να ρυθμίσω την κύρια βίδα που πάει μέσα έξω και μετά τις βίδες κλίσης. Μετά από 5 λεπτά και αφού έπρεπε να συνηθίσω αυτό που βλέπω τα κατάφερα. Το δευτερεύον είναι ακριβώς στρογγυλό και εφάπτεται με τον 5ο δαχτύλιο.

 

Πάμε στο επόμενο βήμα. Ευθυγράμμιση δευτερεύοντος με πρωτεύον. Εδώ χρειάστηκε να πειράξω ελαφρά τις 3 βίδες κλίσης μόνο. Κατά ένα περίεργο τρόπο η περιφέρεια του δευτερεύοντος εφάπτονταν ακόμη στον 5ο ομόκεντρο κύκλο (φυσιολογικά θα έπρεπε να χαλάσει λίγο). Ίσως επειδή ήταν πολύ μικρή η ρύθμιση αυτή. Κοιτώντας τώρα έβλεπα ολόκληρο το πρωτεύον μαζί μα τα κλιπ στήριξης. Είμαστε οκ.

 

Τρίτο και τελευταίο βήμα ήταν η ρύθμιση του πρωτεύοντος. Θα πρέπει η αντανάκλαση του δευτερεύοντος να είναι στη μέση. Πειράζοντας τις 3 βίδες ήταν εύκολο να το φέρω στο κέντρο. Εδώ θα πρέπει να αναφέρω ότι μου έκανε εντύπωση ότι η αντανακλάσεις των ομόκεντρων κύκλων εξαφανίστηκαν. Ταυτίζονται με τους κύκλους του προσοφθάλμιου και τώρα βλέπεις καθαρά τους κύκλους.

 

Τελική δοκιμή με star test. Εντυπωσιάστηκα. Έβλεπα ακριβώς ομόκεντρους κύκλους στο ελαφρά αφεστιασμένο αστέρι. Πάρα πολύ καλή ευθυγράμμιση. Είμαι πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Προσωπικά το πήρα για ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος αλλά κάνει και για ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος. Όπως λέει και ο Γερμανός, αν ακολουθήσεις τα βήματα μετά δεν χρειάζεται να κάνεις star test. Είσαι ευθυγραμμισμένος.

 

Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά που μου άνοιξαν τα μάτια. Πραγματικά τέτοια εργαλεία αξίζουν να τα έχουν όσοι έχουν νευτώνεια τηλεσκόπια και θέλουν να έχουν το τέλειο αποτέλεσμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη χαίρομαι ιδιαιτέρως που είχες καλά αποτελέσματα και βοηθήθηκες! =D> :D

 

Είναι ένα ωραίο και χρήσιμο εργαλείο που εκτός των άλλων είναι και ωραία κατασκευή και με ποιοτικό φινίρισμα που εφαρμόζει απόλυτα στον εστιαστή, σημαντικό πολύ.

 

Είναι αυτό που είπες, όποιος το παίρνει πρέπει να επιμείνει στην αρχή για να φτάσει να καταλάβει ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ είναι αυτό που βλέπει. Το πολύ και επαρκές φως, ειδικά της ημέρας βοηθάει απίστευτα!!

Μόλις το κατανοήσει νομίζω ότι απογειώνεται η όλη διαδικασία ευθυγράμμισης. Θυμάμαι πόση ώρα και εγώ καθόμουν και το κοιτούσα, το ξανακοιτούσα, μέχρι που όλα ως δια μαγείας εξηγήθηκαν μόνα τους στις πολλαπλές απόπειρες να χαλάσω την ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος και να την ξαναφτιάξω...ειδικά δε, όταν αφαίρεσα τελείως το 2ον για πλύσιμο και έπρεπε να το ξαναβάλω...ΕΚΕΙ ακριβώς ήταν που με ξελάσπωσε κυριολεκτικά το concenter...

 

Κατόπιν όλων αυτών..προτρέπω όλους τους Νευτώνειους φίλους που το έχουν, να πειραματιστούν, να πέσουν στα βαθιά..θα βγούνε κερδισμένοι αυτό είναι σίγουρο...

Όσοι δεν το έχουν, κάποια στιγμή αξίζει να επενδύσουν, δεν κοστίζει και πολλά.

 

Ευχαριστούμε και τον Δημήτρη (vlahmapoutras) στην χώρα της Τουλίπας που μας πρωτοάνοιξε τα μάτια σε αυτό το πρωτοποριακό cheshire εργαλειάκι. =D> =D> 8) 8)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά το όνομα του Θέματος δεν με τράβηξε τόσο καιρο να κάνω κλικ (ίσως γιτι όταν είχα μπει γραφατε για παραγγελίες) αν θα ήταν Concenter Mark II - ευθυγράμμιση δευτερεύοντος θα είχα κάνει περισσότερα κλικ... anyway μετα απο 1 χρόνο το είδα :roll: :lol:

 

 

...δηλαδη το συγκριτικό Chesshire vs Concenter Mark II γέρνει πολύ περισσότερο προς το δεύτερο ή μιλάμε για λεπτομέρειες;;

Οκ όποιος δεν έχει Chesshire ή Concenter είναι MUST να αγοράσει ένα Concenter Mark II,

αλλά... όποιος έχει Chesshire είναι χρήσιμο να πάρει και ένα Concenter-MII;;; (είναι πολύ μικρο το ποσό οπότε το αγοράζεις, τόσα και τόσα έχουμε αγοράσει, αλλά κουβεντα να κάνουμε)

 

 

 

 

Υγ

Αλήθεια δεν θα ήταν πιο χρήσιμο αν το Concenter-MII είχε στο κεντρο το κεντρικού κύκλου ένα σταυρόνημα (ίσως το ΜΙΙΙ να έχει)

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά το πήρα για ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος αλλά κάνει και για ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος. Όπως λέει και ο Γερμανός, αν ακολουθήσεις τα βήματα μετά δεν χρειάζεται να κάνεις star test.

 

Χάθηκε άλλος ένας μινιμαλιστής :wink:

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά το όνομα του Θέματος δεν με τράβηξε τόσο καιρο να κάνω κλικ (ίσως γιτι όταν είχα μπει γραφατε για παραγγελίες) αν θα ήταν Concenter Mark II - ευθυγράμμιση δευτερεύοντος θα είχα κάνει περισσότερα κλικ... anyway μετα απο 1 χρόνο το είδα :roll: :lol:

 

Μπίλλυ ένα δίκιο το έχεις, το άνοιξε ο Vlahmapoutras Δημήτρης από την Ολλανδία το θέμα, έχω γράψει τόσο μέσα σε αυτό, που πίστευα ότι το έχω ανοίξει εγώ! #-o #-o :lol: :lol: Έχει καιρό να μπει, θα του στείλω πμ, αν δεν το δει μόνος του να το διορθώσει.

 

 

...δηλαδη το συγκριτικό Chesshire vs Concenter Mark II γέρνει πολύ περισσότερο προς το δεύτερο ή μιλάμε για λεπτομέρειες;;

Οκ όποιος δεν έχει Chesshire ή Concenter είναι MUST να αγοράσει ένα Concenter Mark II,

αλλά... όποιος έχει Chesshire είναι χρήσιμο να πάρει και ένα Concenter-MII;;; (είναι πολύ μικρο το ποσό οπότε το αγοράζεις, τόσα και τόσα έχουμε αγοράσει, αλλά κουβεντα να κάνουμε)

 

Πιστεύω ότι το Concenter MKII είναι ανώτερο, από την άποψη ότι σου δίνει να κοιτάξεις γεωμετρικά σχήματα που ταιριάζουν πιο πολύ με την εικόνα που παίρνεις από τα κάτοπτρα, δηλαδή ομόκεντρους κύκλους σε ΟΛΟ το πεδίο. Αυτόματα χαρτογραφείται το οπτικό σου πεδίο και μπορείς να ταυτίσεις το φόντο με τους ομόκεντρους κύκλους ακριβέστερα από ένα απλό σταυρόνημα. Νιώθω δηλαδή πως "κλειδώνει" και οριοθετεί καλύτερα το οπτικό σου πεδίο με σαφείς συντεταγμένες...αν δεν έχεις δει ίσως είναι δύσκολο να το καταλάβεις, δεν ξέρω, προσπαθώ να σου περιγράψω την εικόνα. Φαντάσου ένα μιλιμετρέ χαρτί. Είναι πιο εύκολο να τραβήξεις μια διαγώνιο γραμμή καθώς όλος ο χώρος είναι οριοθετημένος και σε πάει το πλέγμα του στη σωστή πορεία.

 

Κάπως έτσι νιώθεις και με το concenter, πως δεν μπορείς να κάνεις λάθος και να θέλεις. Ελπίζω το παράδειγμά μου με το μιλιμετρέ να μην ήταν ατυχές. :oops: :-k

Νομίζω πως το concenter αποτελεί εξέλιξη της σχεδίασης του κλασικού cheshire.

 

 

Αλήθεια δεν θα ήταν πιο χρήσιμο αν το Concenter-MII είχε στο κεντρο το κεντρικού κύκλου ένα σταυρόνημα (ίσως το ΜΙΙΙ να έχει)

 

Δεν χρειάζεται, είναι τοσο μικρή η ΦΑΙΝΟΜΕΝΗ όψη του όταν κοιτάς μέσα, και έχει ίδιο σχεδόν μέγεθος με τον κύκλο του πρωτεύοντος...δηλαδή ταιριάζουν πολύ καλά...αν το δεις θα καταλάβεις αμέσως τι σου λέω.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Με ενδιαφερει πολυ να δοκιμασω/δω απο καποιον απο εσας το συγκεκριμενο chesire ετσι ωστε να το παραγγειλω.Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα και εγω το κλασικο chesire απο καπακι με την τρυπα στο κεντρο και διαβασα τα σχολια σας και μπορω να πω πως ΤΟ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ :cheesy: .

Οσο για το σκοταδι εγω βαζω το φλατοκουτο στο τηλεσκοπιο την νυχτα ετσι ωστε να εχω φως μεσα στον σωληνα (βλεπω να φτιαχνουν οι παρατηρητες φλατοκουτα :twisted: ).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε, το δικό μου δεν το παρέλαβα ακόμη. Συνεννοήσου με τον Μένιο να το πάρεις, να το δοκιμάσεις και μου το δίνεις εσύ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK! Το στέλνω στον Άγγελο.

 

Παρεμπιπτόντως, μια απορία μιας και είναι το πρώτο μου collimation :oops: :

 

Αφού ζάλισα το 2ον μου πηγαίνοντας το πέρα δώθε εδώ και 2 μέρες, τα κατάφερα και είναι ολοστρόγγυλο, εφάπτεται στον 3ο κύκλο, βλέπω το 1ον ολόκληρο με τα 3 κλιπ του και την αντανάκλαση του δευτερεύοντος στο κέντρο λίγο μέσα από τον πρώτο κύκλο. Ο λουκουμάς στο κέντρο του πρωτεύοντος φαίνεται να μην είναι κέντρο, θέλει λίγο πείραγμα.

 

-Αυτό σημαίνει πώς από από 2ον είμαι ΟΚ και πηγαίνω στο 1ον;

-Στο πίσω μέρος του πρωτεύοντος υπάρχουν 3 βίδες Philips και δίπλα τους 3 υποδοχές για Allen(?). Δοκίμασα τα Allen που ήρθαν με το τηλεσκόπιο (SW 8" f6) και δεν ταιριάζει κανένα. Παίζω με τις 3 μεγάλες;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

OK! Το στέλνω στον Άγγελο.

 

Παρεμπιπτόντως, μια απορία μιας και είναι το πρώτο μου collimation :oops: :

 

Αφού ζάλισα το 2ον μου πηγαίνοντας το πέρα δώθε εδώ και 2 μέρες, τα κατάφερα και είναι ολοστρόγγυλο, εφάπτεται στον 3ο κύκλο, βλέπω το 1ον ολόκληρο με τα 3 κλιπ του και την αντανάκλαση του δευτερεύοντος στο κέντρο λίγο μέσα από τον πρώτο κύκλο. Ο λουκουμάς στο κέντρο του πρωτεύοντος φαίνεται να μην είναι κέντρο, θέλει λίγο πείραγμα.

 

-Αυτό σημαίνει πώς από από 2ον είμαι ΟΚ και πηγαίνω στο 1ον;

-Στο πίσω μέρος του πρωτεύοντος υπάρχουν 3 βίδες Philips και δίπλα τους 3 υποδοχές για Allen(?). Δοκίμασα τα Allen που ήρθαν με το τηλεσκόπιο (SW 8" f6) και δεν ταιριάζει κανένα. Παίζω με τις 3 μεγάλες;

 

 

Αν θυμάμαι καλά (καθώς έβαλα Bob's Knobs στο 8ρι) πρέπει να χαλαρώσεις λίγο τις Philips που συγκρατούν το κάτοπτρο, να ευθυγραμμίσεις με τις Allen (χρησιμοποίησε Allen του εμπορίου, εγώ απλώς δοκίμασα 2-3 μέχρι να βρω ποιό κάνει, από ένα σετάκι) και μετά ξανασταθεροποιείς με τις Philips χωρίς να σφίξεις πολύ. Αλλιώς βάζεις Knobs και καθάρισες γιατί είναι βάσανο έτσι. Το 12ρι μου αλλά και το 5ρι μου (!!!) είχαν εξ' αρχής δακτυλόβιδες, δεν καταλαβαίνω γιατί στο 8ρι επιμένουν και μάλιστα με 2 διαφορετικές κεφαλές.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

-Αυτό σημαίνει πώς από από 2ον είμαι ΟΚ και πηγαίνω στο 1ον;

 

Ακριβώς. Ο λουκουμάς στο κέντρο του πρωτεύοντος θα έρθει στην σωστή θέση, η οποία είναι όταν ταυτιστεί απόλυτα με την κεντρική οπή των ομόκεντρων κύκλων, όταν πειράξεις τις βίδες του πρωτεύοντος.

 

Για τις βίδες σου απάντησε ο Κώστας, είναι μυστήριο και ταυτόχρονα ΜΑΡΤΥΡΙΟ που βάζουν διαφορετικές σε κάθε μοντέλο σωλήνα, αντί να βάλουν σε όλα δακτυλόβιδες και να τελειώνουμε. ](*,)

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ παιδιά, ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Αύριο-μεθαύριο δείχνει ότι θα έχει ξαστεριά, ελπίζω μέχρι αύριο το απόγευμα να είμαι κομπλέ [-o<

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια απορια και απο εμενα... Οταν κοιταω μεσα απο τον concenter οι ομοκεντροι κυκλοι δεν ειναι στο κεντρο του 2ον. Τι σημαινει αυτο; Οτι το 2ον δεν ειναι κεντραρισμενο;;;
Καθρεφτες ρεεεεε!! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αλλά θα μπορούσε να σημαίνει και ότι ο εστιαστής σου δεν κοιτάει προς το κέντρο αν και δεν είναι τόσο συχνή περίπτωση και οι περισσότεροι εστιαστές δεν ευθυγραμμίζονται.

 

Αρχικά τοποθέτησε το δευτερεύον στο κέντρο του σωλήνα κάνοντας τα τέσσερα τμήματα της αράχνης ισομήκη ως σημείο αφετηρίας και μετά προσπάθησε να πειράξεις το δευτερεύον ώστε να είναι τέλειος κύκλος και ομόκεντρο με αυτούς του concenter.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δεν έχω καταλάβει τίποτα. Δημήτρη πρέπει να έρθεις Χανια να μου δείξεις πως γίνεται.

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά δεν έχω καταλάβει τίποτα. Δημήτρη πρέπει να έρθεις Χανια να μου δείξεις πως γίνεται.

 

Χρήστο, στην 5η σελίδα είχα γράψει κάτι...ελπίζω να σε βοηθήσει...

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=168215#168215

 

:wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης