Jump to content

Concenter Mark II - ευθυγράμμιση δευτερεύοντος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Cheshire vs Concenter Mark II σημειώσατε διπλό 2

 

 

Αν και η σημερινή βραδιά είναι για παρατήρηση, είχαμε τόσο πολύ υγρασία εδω στο νησί όπου προτίμησα να γίνει βραδιά για Collimation!!

 

Λοιπον, δεν έχω πολλά να πω, πάρα μόνο ότι με το Concenter Mark II κάνει για πλάκα Collimation, πολύ γρήγορα και εύκολα, ίσως και υπόθεση μερικών λεπτών :mrgreen: =D> (μιλάω για Collimation του δευτερεύοντος μην μπερδευτεί κανείς) Και νομίζω ότι με το Cheshire δεν είχα καταφέρει τέτοια ευθυγράμμιση, αφου με τις δοκιμές που έκανα και μετα δυο το Concenter έδινε ελαφρώς καλύτερα αποτέλεσμα.

 

Επίσης δεν ξέρω πόσο από εσάς το παρατηρήσατε αλλά με το Concenter μπορείς να βρεις μικρές διάφορες στο ύψος του εστιαστή και να το διορθώσεις, με μικρο πατέντα φυσικά.

 

Αυτά προς το παρόν, τα υπόλοιπα αύριο...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρελαβα και εγω του Κωστα φαινεται πολυ καλο αλλα μου την σπαει που πρεπει να εχω το φακο στο χερι για να ριχνω φως στην τρυπα (θα μπορουσαν να το ειχαν κανει ενσωματωμενο..... :-k κωστα σκεφτεσαι αυτο που σκεφτομαι :-note )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε με φως ημέρας ή με το σωλήνα στραμμένο σε ένα δυνατό φως δωματίου ΔΕΝ χρειάζεσαι τον led φακό!
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τασο δεν λεω για την ημερα εκει το γνωριζω πολυ καλα το θεμα .Το βραδυ μας ενδιαφερει που ειναι δυσκολο το πραμα.Παντως με το φλατοκουτο σε συνεργασια με το λεντακι που δεχεται το chesire ειναι οτι πρεπει.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(θα μπορουσαν να το ειχαν κανει ενσωματωμενο..... κωστα σκεφτεσαι αυτο που σκεφτομαι )
Mastrovox :wink:

 

 

 

Παιδια εμένα ο φακός μου ήταν χαλασμένος... :-({|= ](*,) :(

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, κι εγώ για χαλασμένο το είχα το led αλλά απ'ότι φαίνεται πρέπει να αφαιρέσεις τις 4 μπαταρίες που είναι στο πλαστικό βαρελάκι και να βάλεις τις καινούριες.

Εγώ πάντως έκανα και την ευθυγράμμιση του πρωτεύοντος με το Concenter και εκεί το led είναι πράγματι χρήσιμο γιατί

βλέπεις και πιο μικρά κυκλάκια γύρω από τον λουκουμά του πρωτεύοντος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρελαβα και εγω του Κωστα φαινεται πολυ καλο αλλα μου την σπαει που πρεπει να εχω το φακο στο χερι για να ριχνω φως στην τρυπα (θα μπορουσαν να το ειχαν κανει ενσωματωμενο..... :-k κωστα σκεφτεσαι αυτο που σκεφτομαι :-note )

 

Να δω πως είναι πρώτα. Χρειάζεται και ο Stellarvue 23 ένα LED, καλή θα ήταν μια ενιαία λύση.

Στο πεδίο προτιμώ να μην χάνω χρόνο με το δευτερεύον πάντως. Το πρωτεύον με barlowed laser και ready- set- go. Πάω που πάω σπάνια, με τέτοια θα ασχολούμαι; Δεν πάμε δα και για φωτογραφία.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τασο δεν λεω για την ημερα εκει το γνωριζω πολυ καλα το θεμα .Το βραδυ μας ενδιαφερει που ειναι δυσκολο το πραμα.Παντως με το φλατοκουτο σε συνεργασια με το λεντακι που δεχεται το chesire ειναι οτι πρεπει.

 

Κατάλαβα. Γιατί όμως να κάτσεις να το κάνεις νύχτα όλο αυτό; Θα μου πεις αν φτάσεις αργά λόγω ανωτέρας βίας... Όχι πως θα ήταν άσχημο, νομίζω όμως πως ακόμη και να ενσωματώσετε κάπως το ledοφακό μέσα στο concenter, η ευθυγράμμιση θα απαιτεί να δείτε περισσότερα πράγματα εκτός των ομόκεντρων κύκλων...ο φακός δηλαδή δεν θα μπορέσει να φωτίσει όλα αυτά που χρειάζεται να δείτε.

 

Θα μου άρεσε πολύ να δω κάποια μαστροβοξιά - πατέντα, πάντως.. [-o< :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Χθες ασχολήθηκα ξανά με το Concenter διότι άλλαξα εσταστή, πάνω λοιπόν που πείραζα το Δευτερεύων θυμήθηκα τα σχόλια του Νίκου με το OO OD350 όπου το τηλεσκόπιο του έκανε καλύτερη ευθυγράμμιση αν μετακινούσε λίγο την αράχνη (δεν θυμάμαι που είναι το σχετικό Θέμα) οπότε παίζοντας το δοκίμασα κι εγω...

 

Να σας πω την αλήθεια νομίζω ότι οι ομόκεντροι κύκλοι του Concenter στο ΟΟ ήρθαν τέλεια και ακριβώς στο κέντρο με αυτόν τον τρόπο (αλλιώς δεν ερχόντουσαν με τίποτα τόσο τέλεια) τώρα το μόνο που μένει είναι να το δοκιμάσουμε σε πραγματικές συνθήκες σήμερα το βράδυ στο βουνό.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Επειδη ενδιαφερομαι για το Concenter-MKII. Το θελει κανεις αλλος για να κανουμε ομαδικη παραγγελια; Τα εξοδα αποστολης για Ελλαδα μου ειπε ο Γερμανος οτι ειναι 28€. Εκτος αν υπαρχει καποιος που δεν το θελει και μου το πουλαει :lol:

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες ασχολήθηκα ξανά με το Concenter διότι άλλαξα εσταστή, πάνω λοιπόν που πείραζα το Δευτερεύων θυμήθηκα τα σχόλια του Νίκου με το OO OD350 όπου το τηλεσκόπιο του έκανε καλύτερη ευθυγράμμιση αν μετακινούσε λίγο την αράχνη (δεν θυμάμαι που είναι το σχετικό Θέμα) οπότε παίζοντας το δοκίμασα κι εγω...

 

Να σας πω την αλήθεια νομίζω ότι οι ομόκεντροι κύκλοι του Concenter στο ΟΟ ήρθαν τέλεια και ακριβώς στο κέντρο με αυτόν τον τρόπο (αλλιώς δεν ερχόντουσαν με τίποτα τόσο τέλεια) τώρα το μόνο που μένει είναι να το δοκιμάσουμε σε πραγματικές συνθήκες σήμερα το βράδυ στο βουνό.

Μετα απο 2 μήνες και αρκετές παρατηρήσεις μπορω να πω ότι με αυτον τον τρόπο και με την βοήθεια του Concenter Μκ2 το f4 16αρι πετάει!!

 

 

Επειδη ενδιαφερομαι για το Concenter-MKII. Το θελει κανεις αλλος για να κανουμε ομαδικη παραγγελια; Τα εξοδα αποστολης για Ελλαδα μου ειπε ο Γερμανος οτι ειναι 28€. Εκτος αν υπαρχει καποιος που δεν το θελει και μου το πουλαει :lol:
Καλησπέρα, θα βοηθούσε η μαζική παραγγελία να συνεχιζόταν εδω: Ευθυγράμμισης κατόπτρων Concenter mkII - αγορά; ή σε καποιο νέο Θέμα ώστε να μείνει *καθαρό το συγκεκριμένο Θέμα για κριτική και συζήτηση του Concenter Μκ2.

Πάντως όποιος ΔΕΝ έχει Concenter mkII του προτείνω να αποκτήσει ένα! η ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος δεν συγκρίνεται!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη να επισημάνω για άλλη μια φορά, πως μια από τις σημαντικότερες χρήσεις του Concenter MKII, πέρα από την κλασσική και ακριβέστατη ευθυγράμμιση, είναι και όταν κάποιος αφαιρέσει εντελώς το δευτερεύον και θελήσει να το ξαναβάλει! Για πλύσιμο ή για αλλαγή αράχνης κλπ.

 

Εκεί ειδικά είναι σωτήριο να το έχεις, καθώς βοηθάει απίστευτα με το οριοθετημένο πεδίο του να κεντραριστεί ακριβώς κάτω από τον εστιαστή το δευτερεύον κάτοπτρο και φυσικά να δείχνει στρογγυλό και όχι οβάλ.

 

\:D/

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον τα φωτα σας. Πηρα τελικα το concenter mark II.

Πρωτη δοκιμη να δω αν το δευτερευον μου ειναι κεντραρισμενο και αν ειναι κυκλος. Εννω ειναι κεντραρισμενο δεν ειναι κυκλος με τιποτα! Για να μοιαζει με κυκλο και οχι οβαλ επρεπε να σπρωξω το δευτερευον προς τον εστιαστη αλλα και παλι οπως δειχνω στις φωτο δεν ειναι κυκλος. Πειραξα και την κεντρικη βιδα να παει και αλλο προς τα κατω αλλα με τιποτα δεν μου φαινεται για κυκλος. Φυσικα ετσι πως ειναι στις φωτο το πρωτευον ειναι αλλου για αλλου και δεν μπορει να κεντραριστει γιατι το tilt ειναι λαθος(μια βιδα κοντη και οι αλλες δυο βιδωμενες πολυ να σπρωχνουν το δευτερευον στον εστιαστη).

 

Δοκιμαζω αλλιως. Ρυθμιζω το δευτερευον να βλεπω σωστα τα κλιπ του πρωτευοντος. Κεντραρω τον λουκουμα του πρωτεύοντος μεσα στην οπη του concenter , πειραζω τις βιδες του και φερνω την αραχνη ακριβως μεσα στην οπη του concenter κεντραrισμενη με τον λουκουμα και αυτη. Καλυπτω με ενα χαρτι το πρωτευον και φυσικα το δευτερευον ειναι κεντραρισμενο αλλα οβαλ , καμια σχεση με κυκλο. Τι φταιει;

Καποιος οδηγος με τα σωστα βηματα; Αρχιζω να πιστευω οτι ειτε το δευτερευον μου δεν ειναι σωστα κατασκευασμενο, ειτε η αραχνη δεν ειναι σωστη ειτε ο εστιαστης μου ειναι στραβος...

 

Collimating_with_the_Newton_Concenter_Eyepiece.pdf

Οι οδηγιες που ακολουθησα.

20120516_008.thumb.jpg.1a50660480e97aa5da422426546db5b4.jpg

20120516_003.thumb.jpg.cc3ed24cde868b084bca0b020336cd73.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είδα να γράφεις αν περίστρεψες το κυλινδρικό holder του δευτερεύοντος, ενώ έχεις ξεσφίξει την κεντρική βίδα ελαφρά...αυτό αλλάζει (όταν το περιστρέφεις) το σχήμα της περιφέρειας του δευτερεύοντος και από οβάλ το κάνει κύκλο. Το έκανες αυτό;

 

Την ώρα που το περιστρέφεις, προσπάθησε να το κάνεις να εφάπτεται με έναν από τους κύκλους του concenter. Κάπου θα το πετύχεις σίγουρα. Προσοχή μην λύσεις πολύ την κεντρική βίδα και σου φύγει το κάτοπτρο! Ίσα να το αφήνει να περιστρέφεται. Ταυτόχρονα κοιτάς μέσα απ'το concenter για να το κάνεις να εφάπτεται.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το εκανα .Δεν ηταν μονο θεμα tilt. Πειραξα και την κεντρικη βιδα οπως εγραψα για να κατεβει πιο κατω το δευτερευον γιατι ηταν πιο ψηλα οπως μου εδειχνε το concenter. Τελικα η λυση ηρθε οταν δοκιμασα να κανω ολες τις ρυθμισεις με το σωληνα καθετα. Ατιμο πραγμα η βαρυτητα. Σε πλαγια θεση προφανως ηταν πιο δυσκολο να μεινει στο σημειο που το ηθελα καθως ρυθμιζα τις βιδες. Τελικα εφτασα σε αυτο το αποτελεσμα της εικονας. Ισως θελει λιγο δουλεια ακομη αλλα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που ηταν πριν το πειραξω σημερα.

20120516_012.thumb.jpg.c366847afe7b73bdf68e55ab40695f06.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι είσαι μια χαρά! Τις ρυθμίσεις όλες αυτές εγώ τις κάνω με την κλίση που έχει περισσότερο ο σωλήνας και κατά την παρατήρηση, γύρω στις 50-60 μοίρες. Αν σου βγήκε στις 90 όμως, γιατί όχι;
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, κάνω update γιατί στην καθημερινή μου γύρα στα sites εταιρειών και καταστημάτων, εντός και εκτός Ελλάδος, ανακάλυψα ότι μπορείτε οι ενδιαφερόμενοι να αγοράσετε το Concenter σε 2" και σε 1.25" και από την Teleskop Service (TS)!

 

Μάλιστα από ότι βλέπω το δίνει και 10 ευρώ φθηνότερα!

 

σε 2"

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5506_Speretec-Concenter-2z--2--colimation-eyepiece-for-newtonians.html

 

σε 1.25"

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5507_Speretec-Concenter-1z--1-25--colimation-eyepiece-for-newtonians.html

 

και η σελίδα του κατασκευαστή Sphretec

http://www.spheretec.de/10047_2.php

 

Όλα αφορούν την 2η έκδοση του εργαλείου (SE - Second Edition), που για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ακόμη καταλάβει την ουσιαστική διαφορά. Μήπως ενσωματώνει το LED μέσα πια;

Κάτι άλλο διαφορετικό δεν βλέπω.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε πρόσφατη εξόρμηση στην οποία είμασταν μαζί με τους 2 Πάνους (PanosSky, PanJi) διαπιστώσαμε πως μετά λύπης η νέα 2ιντση έκδοση του Concenter MKII SE (Second Edition) έχει ένα πολύ ενοχλητικό χούϊ! Αυτή είναι και πιο σοβαρή διαφορά με το παλιότερο και δυστυχώς...δυσάρεστη!

 

Το νέο το παρέλαβε μόλις ο Πάνος (PanosSky) και δυστυχώς, ΔΕΝ μπαίνει ολόκληρο στον εστιαστή! Τα συγκρίναμε δίπλα δίπλα με το δικό μου που είναι η παλιά έκδοση και δυστυχώς, φαίνεται πως η περιφέρεια τους είναι διαφορετική, το 2" βαρελάκι στο νέο είναι ελαφρά παχύτερο και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην κάθεται μέχρι τέλους στον εστιαστή!

 

Αποτέλεσμα; Αποκτάει κάποιο τζόγο από το πολύ σφήνωμα (περίεργο ακούγεται, το ξέρω αλλά ισχύει) και δεν είναι τόσο βράχος όσο η 1η έκδοση...στην προσπάθεια που κάναμε να μπει στα 3 τηλεσκόπια (εμένα και του Πάνου έχουν το γνωστό S57 2ιντσο clicklock, βιδωτά και τα δύο και του άλλου Πάνου (Panji) έχει τα εργοστασιακά ακόμη πάνω), μπαίνει ως ένα σημείο και μετά σφηνώνει και θέλει δυνατό σπρώξιμο που και πάλι, ΔΕΝ το καθιστά δυνατό να κάτσει όπως η 1η έκδοση!! ](*,)

 

Θα μας τρελάνει ο Γερμανός κατασκευαστής μου φαίνεται!

 

Πάνο όταν μπορέσεις βάλε και μια φώτο να δούνε όλοι τι εννοούμε εδώ...αυτό έχει ως αποτέλεσμα επίσης να δείχνει το κέντρο των ομόκεντρων κύκλων σαν μισό σκοτεινό ημισφαίριο και το υπόλοιπο διάφανο...δεν ξέρω να το εξηγήσω καλύτερα... :?

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως επεσε σε ελαττωματικο κομματι; Υπαρχει περιπτωση να εγινε εσκεμμενα παχυτερο για να μειωσει πιθανο τζογο σε αλλους εστιαστες(ακριβοτερους) που ισως ειχαν παραπονα οι χρηστες;

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως επεσε σε ελαττωματικο κομματι; Υπαρχει περιπτωση να εγινε εσκεμμενα παχυτερο για να μειωσει πιθανο τζογο σε αλλους εστιαστες(ακριβοτερους) που ισως ειχαν παραπονα οι χρηστες;

 

Απίθανο μου φαίνεται...ούτε εσκεμμένα πρέπει να έγινε γιατί η προηγούμενη 1η έκδοση εφάρμοζε τέλεια σε όποιον εστιαστή και να το δοκιμάζαμε. Μιλάμε για τους κοινούς εστιαστές και ήταν βράχος, οι πιο ακριβοί στους οποίους αναφέρεσαι είναι σίγουρο ότι ΚΑΙ εκεί θα εφάρμοζε άψογα, εφόσον το κατάφερνε και στους πιο απλούς, για την 1η έκδοση μιλώντας.

 

Ο Πάνος ετοιμάζει email που θα ζητάει εξηγήσεις και το οποίο θα πάει και στον κατασκευαστή ( http://www.spheretec.de/10047_2.php ) αλλά και στην TS ταυτόχρονα από τους οποίους το πήρε. Θα δούμε τι θα απαντήσουν...πολύ κρίμα πάντως για κάτι τόσο επιτυχημένο...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψύλλοι μπαινουν στα αυτια μου οτι η TS δεν εχει το αυθεντικο censenter αλλα εχει αγορασει καποια δικαιωματα παραγωγης και το φτιαχνει στην Κινα. Στο site αναφερει" The Concenter is being produced especially for TS" και το αναφερει ως TS consener και οχι με την επωνυμια του "καλου". Γι αυτο και ισως η διαφορα τιμης...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα κριθούν όλα από το τι απάντηση θα μας δώσουν στο email που θα σταλεί...είμαι πολύ περίεργος... :-k
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσπάθησα να διαβάσω τα ποστ στο θέμα αλλά κουδούνιασα. Θα μπορούσε κάποιος να γράψει ένα συνοπτικό οδηγό για το πως το χρησιμοποιεί κανείς αυτό το "σκατόπραγμα", δεν μπορώ να βγάλω άκρη!

 

Ευχαριστώ!

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Σκέφτομαι να αγοράσω το concenter αλλά βλέπω στον δικτυακό τόπο του κατασκευαστή ότι υπάρχει μόνο το Concenter SE, το οποίο αποτελεί την 4η γενιά του Concenter. Επειδή στο νήμα διάβασα ότι η 2η έκδοση έχει κάποιο πρόβλημα στον εστιαστή, μήπως αυτό το πρόβλημα υπάρχει και στην 4η έκδοση? Έχει κάποιος δοκιμάσει το συγκεκριμένο?
# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε santono δεν έχουμε δοκιμάσει το τελευταίο οι περισσότεροι, νομίζω όμως πως οι διαφορές βρίσκονται στο ότι έχει φτιαχτεί να δέχεται οποιονδήποτε φακό για το φωτισμό των κύκλων του (οι οποίοι πρέπει να φωτίζονται όταν ευθυγραμμίζουμε το πρωτεύον).

 

Αν είναι να το πάρεις, θα πρότεινα να το αγοράσεις αποκλειστικά από τον Γερμανό κατασκευαστή εδώ http://www.spheretec.de/10047_2.php

 

και όχι από την Teleskop Service. Το πρόβλημα που είχαμε όπου δεν έμπαινε στον εστιαστή, ήταν με κομμάτι αγορασμένο από την TS.

 

Χρήστο (csot), σου κάνουν οι επίσημες οδηγίες του κατασκευαστή; :cheesy:

http://spheretec.de/pdf/Collimating_with_the_Newton_Concenter_Eyepiece.pdf

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης