Jump to content

Ερώτηση σχετικά με Paracor


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Τα περισσότερα τηλεσκοπία που αγοράζουμε σήμερα, έρχονται με ένα ή δύο προσοφθάλμια μέτριας έως κακής ποιότητας. Συγκεκριμένα το δικό μου μαμίσιο είναι ένα TS 32mm 2" το οποίο ναι μεν μου δίνει μεγάλο exit pupil αλλά ή κόμη του δεν είναι μόνο στα άκρα του πεδίου αλλά πιάνει σχεδόν όλο το πεδίο εκτός στο κέντρο.

 

Η ερώτηση είναι η εξής:

Μπορώ με έναν Paracor να διορθώσω την κόμη ώστε να έχω καλές εικόνες με το "κακό" προσοφθάλμιο;

Πώς μπορώ να εξαλείψω εντελώς την κόμη σε αυτή την περίπτωση;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι αυτό το προσοφθάλμιο που έχεις είναι απλής σχεδίασης και δεν δουλεύει καλά με γρήγορους εστιακούς λόγους. Νομίζω μάλιστα πως έχει μόνο τρία στοιχεία. Πιθανότατα επίσης αυτό που βλέπεις να είναι κόμη αναμεμιγμένη με αστιγματισμό στα άκρα.

Ο paracorr είναι επένδυση από μόνος του αν βρίσκεις την κόμη τόσο ενοχλητική ασχέτως του προσοφθαλμίου που χρησιμοποιείς. Προσωπικά ούτε στο 8" f/4.5 ούτε στο 12" f/5 την βρίσκω ενοχλητική και δεν προτίθεμαι να αγοράσω κάτι τέτοιο. Τα γούστα βέβεια του καθενός ποικίλουν...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η TS προσφέρει 2 φακούς 32mm

1. 32mm RK. Είναι ανεστραμμένος Kellner 3 στοιχείων σε δύο ομάδες, κατά το σχέδιο των Edmund Scientific RKE και παραπλήσιος των Konig, με πεδίο 55 μοιρών.

2. 32mm WA. Είναι παραλλαγή Erfle 6 στοιχείων σε 3 ομάδες, 67 μοιρών. Όλοι οι υπόλοιποι WA ακολουθούν το κλασσικό σχέδιο με 5 στοιχεία.

 

Ο WA πρέπει να είναι καλύτερα διορθωμένος από τον RK.

Αυτόν τον Baader MPCC τον έχει δοκιμάσει κανείς;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιθανότατα επίσης αυτό που βλέπεις να είναι κόμη αναμεμιγμένη με αστιγματισμό στα άκρα.

Όχι πιθανότατα, ακριβώς αυτό συμβαίνει! Θα σου μείνει ο αστιγματισμός και ότι άλλο εισάγει το προσοφθάλμιο. Τώρα κατά πόσον αξίζει o paracorr αυτό είναι προσωπική υπόθεση για τον καθένα - σίγουρα δεν είναι "must" για όλους..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βάζοντας άλλα προσοφθάλμια δεν έχω πρόβλημα (για την ακρίβεια δεν βλέπω καθόλου κόμη).

Οπότε αυτό που βλέπω δεν είναι κόμη αλλά είναι ο αστιγματισμός του προσοφθάλμιου τελικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη, εαν δεν εχεις γενικοτερα προβληματα παρα μονο με ενα φακο, θεωρω οτι ειναι καλυτερα να αγορασεις ενα νεο προσθαλμιο παρα να παρεις parracor...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης