Jump to content

νέα παγκόσμια καταγραφή φωτορρυπανσης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

How Dark Are Your Skies?

 

http://www.skyandtelescope.com/community/skyblog/observingblog/106042858.html

 

οδηγίες

Great World Wide Star Count

http://www.windows2universe.org/citizen_science/starcount/GWWSC2010_ActivityGuide.pdf

 

29 Οκτωβρίου - 12 Νοεμβρίου 2010

για τους βόρειους άστρα στον αστερισμό του Κύκνου

για τους νότιους άστρα στον αστερισμό του Τοξότη

 

λάβετε μέρος

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμπειρικα απαντω πως εκει που μενω στον Πειραια ειμαι στο mag4 αλλα θα κανω την καταγραφη την παρασκευη η το Σαβατοκυριακο και θα σας ενημερωσω αναλογα...

Προταση γιατι δεν κανουμε κατι αναλογο στην Ελληνικη επικρατια μιας και ειμαστε (τα μελη του φορουμ) σκορπισμενοι παντου ? Ετσι θα εχουμε στοιχεια καταγεγραμμενα και αμμεσα προσπελασιμα εδω στο astrovox και επισης πιθανους προορισμους για αστροτουρισμο για εμας που μενουμε σε μεγαλες πολεις με πολυ φωτορυπανση αλλα γιατι οχι και για αλλους φιλους που παρολο που ζουν κατω απο καλυτερους ουρανους θελουν να επισκεφθουν καποια αλλη περιοχη της χωρας και θελουν να εχουν και αστροπαρατηρηση στο προγραμμα των διακοπων τους . [-o<

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω οτι ΔΕΝ υπήρχε σωστή ενημέρωση ή σωστή προώθηση από τους συγκεκριμένους φορείς...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάγοι δεν νομιζω οτι υπάρχουν,

αλλα θεωρω οτι θα επρεπε να δώσουν παραπάνω χρόνο για την καταμέτρηση αλλά και να να δημοσιεύσουν νωρίτερα την πρόθεση τους για καταγραφή της φωτορυπανσης, το μάθαμε την ημερα της έναρξης και θέλουν να κάνουμε καταγραφή μεσα σε διάστημα 2 εβδομαδων σε περίοδο βροχων και συννεφιάς.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρα πολύ καλή η προσπάθεια που γίνεται για την καταμέτρηση της φωτορύπανσης.=D> Είχα συμμετάσχει πέρυσι και ελπίζω να μπορέσω και φέτος.:D

 

 

Εμπειρικα απαντω πως εκει που μενω στον Πειραια ειμαι στο mag4 αλλα θα κανω την καταγραφη την παρασκευη η το Σαβατοκυριακο και θα σας ενημερωσω αναλογα...

Προταση γιατι δεν κανουμε κατι αναλογο στην Ελληνικη επικρατια μιας και ειμαστε (τα μελη του φορουμ) σκορπισμενοι παντου ? Ετσι θα εχουμε στοιχεια καταγεγραμμενα και αμμεσα προσπελασιμα εδω στο astrovox και επισης πιθανους προορισμους για αστροτουρισμο για εμας που μενουμε σε μεγαλες πολεις με πολυ φωτορυπανση αλλα γιατι οχι και για αλλους φιλους που παρολο που ζουν κατω απο καλυτερους ουρανους θελουν να επισκεφθουν καποια αλλη περιοχη της χωρας και θελουν να εχουν και αστροπαρατηρηση στο προγραμμα των διακοπων τους . [-o<

 

 

Αν θυμάμαι καλά είχε γίνει μια προσπάθεια για την μέτρηση του seeing σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Αν και αρκετά φιλόδοξο πρόγραμμα υπήρξε ελάχιστη συμμετοχή. :-k

 

Τα αποτελέσματα του προγράμματος βρίσκονται στο παρακάτω λινκ:

 

http://astroforum.gr/forum/viewtopic.php?p=33153#33153

 

 

 

:D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις έβαλα κι εγώ την καταχώρησή μου. Χτες έτυχε να κάνει καλό καιρό και πρόλαβα και έκανα μέτρηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις μπήκε άλλη μια μέτρηση αυτή τη φορά από το Ηράκλειο. Ο καιρός αυτές τις μέρες μας ευνοεί.

 

Για να δω κίνηση...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έκανα μια παρατήρηση και Παρασκευή 5 Νοεμβ από Καλαμάτα που είχα κατέβει για εκλογές,

την καταχώρησα στην σελίδα τους, ορατά τα mag 4 κι εκεί.

Καλύτερη ορατότητα έχω δει μόνο σε βουνά με ωραίο σκοτάδι κ διαύγεια.

Η καλύτερη περίπτωση που θυμάμαι ήταν σε κορυφή στα Βαρδούσια μετά από βροχή δυνατή, όταν καθάρισε ο ουρανός το θέαμα ήταν ανεπανάλπτο !!!!!

Αμφιβάλλω, άρα ίσως υπάρχω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης