Jump to content

Τι τηλεσκόπιο προτείνετε για ένα παιδί 8-12 ετών;


giorgosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό σκεφτόμουν τις προάλλες με αφορμή το ETX-70 το οποίο δώρισα στην ανηψιά μου και δεν ξέρει να το χρησιμοποιήσει.

Σκέφτηκα το θέμα αρκετά και κατέληξα πως το καλύτερο είναι ένα διοπτρικό αχρωματικό 80-90mm μακρύκανο πάντα με έναν ερευνητή κόκκινης κηλίδας.

Για τους παρακάτω λόγους:

Είναι πιο αντοχής στην κακή χρήση και δεν χρειάζεται ευθυγράμμιση.

Ο τρόπος που κοιτάζεις (απευθείας και όχι από το πλάι) είναι ευκολότερα κατανοητός από ένα παιδί.

Ως μακρύ θα δείχνει καλές εικόνες των πλανητών και γενικώς καλά είδωλα με απλούς προσοφθάλμιους που θα δίνονται μαζί με το τηλεσκόπιο ή που θα αποκτηθούν φτηνά.

Για να ακούσω και τις δικές σας γνώμες

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ και αυτά θεωρούνται το minimum στα εισαγωγικά τηλεσκόπια, αν και ένα νευτώνιο 130mm το ανταγωνίζεται επάξια νομίζω.

Το θέμα είναι με τι στήριξη;

Υψαζιμουθιακή ή Ισημερινή;

Απλή ή autotracking;

Νομίζω υψαζιμουθιακή με autotracking αν προσφέρεται για ένα διοπτρικό προσανατολισμένο στην πλανητική και ολίγον από επίγεια (βάζοντας την πρίζα) είναι μια χαρά.

1614_2P6BHLXU1I.jpg.8a8b331d6a86fc256ec4857499dc9cd6.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ προτείνω υψοαζιμουθιακή πάντα και χωρίς τίποτα ηλεκτρονικό. Οι φτηνές πλαστικές βάσεις στα χέρια ενός παιδιού δεν θα κρατήσουν πολύ. Αυτό που έχεις στη φωτό είναι ιδανικό. Αργότερα μπορεί να μπει σε ισημερινή βάση ο σωλήνας.

Θα μπορούσα να προτείνω και 60mm αλλά δεν υπάρχει κανένα στο εμπόριο πια με καλή στήριξη και εστιαστή όχι πλαστικό.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίες οι απαντήσεις σας αλλά διαφωνώ στο εξής:

Το παιδί που θέλει αν αρχίσει την αστρονομία ΔΕΝ μπορέι να ξεχωρίσει τους πλανήτες

ή τους βασικούς αστερισμούς.Άρα άν ένα παιδί ΔΕΝ μπορεί να ξεχωρίσει τους πλανήτες

τότε ποιος ο λόγος να στοχεύσει το τηλεσκόπιο του πάνω του??????

 

Πρωτείνω μάλιστα αν αρχίσει την αγορά ενός καλού βιβλίου(κατά προτίμηση το Nigthwatch)

ή να καταβάσει διάφορα προγράμματα πλανηταρίου(stellarium).

Στη συνέχεια μπορεί να αγοράσει ένα κυάλια κλασσικών διαστάσεων(10Χ50) και

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ έναν χάρτη ουρανού για να αναγνωρίσει έναν-δυο αστερισμούς.

Η αγορά τηλεσκοπίου είναι τελευταίο!!!!!

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ προτείνω υψοαζιμουθιακή πάντα και χωρίς τίποτα ηλεκτρονικό. Οι φτηνές πλαστικές βάσεις στα χέρια ενός παιδιού δεν θα κρατήσουν πολύ. Αυτό που έχεις στη φωτό είναι ιδανικό. Αργότερα μπορεί να μπει σε ισημερινή βάση ο σωλήνας.

Θα μπορούσα να προτείνω και 60mm αλλά δεν υπάρχει κανένα στο εμπόριο πια με καλή στήριξη και εστιαστή όχι πλαστικό.

 

Εννοούσα απλό μοτέρ αλλά έκανα λάθος καθώς δεν προσφέρει τίποτε σε υψαζιμουθιακές, κάνει μόνο για ισημερινές. Στις άλλες χρειάζονται δύο κινητήρες και encoder. Άρα άκυρο.

1561_PE4ZB7QKSG.jpg.5729619a02f0f87988082b22b0f65b20.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μανο δεν ξερω αν θα επρεπε να δώσουμε σε ενα παιδί καποιο τηλεσκόπιο το οποίο είναι εκτεθειμένα τα όργανα του, δεν λέω μπορεί να είναι προσεκτικό αλλά όλο και καποια στιγμη μπορεί να πέσει τίποτα μέσα είτε απο το ίδιο είτε απο καποιους φίλους του.

 

Νομίζω οτι το καλυτερο τηλε για ενα παιδί είναι ένα τηλε το οποίο να είναι Σκυλί και να μην φοβάσαι οτι μπορει να χαλάσει απο την πρώτη μέρα.

 

Τωρα αν το παιδί είναι ικανό να διαχειριστεί ένα Dob ας το πάρει... αλλα δεν είναι όλα τα παιδια ετσι.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ όταν ήμουν 12 χρονών, είχα μια διόπτρα επίγειας πάνω σε ένα φωτογραφικό τρίποδο και είχα πορωθεί. Κάθε βράδυ την έπαιρνα παραμάσχαλα μαζί με το τρίποδο και την έστηνα στην αυλή. Έπαιρνα και μια καρέκλα και αυτό ήταν, ήταν έτοιμο το setup μου. Μπορούσα και το κουβαλούσα άνετα χωρίς πρόβλημα μιας και τα κομμάτια του είναι ελαφριά. Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν ότι δεν είχα διαγώνιο και έπρεπε να γονατίζω κάτω για να μπορώ να δω.

 

Νομίζω ότι ένα απλό τηλεσκόπιο όπως αυτό http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=755 είναι ότι πρέπει για αυτή την ηλικία. Έχει την εμφάνιση ενός κλασσικού τηλεσκοπίου και πορώνει τα παιδιά. Αν του αρέσει η αστρονομία, αργότερα θα θέλει μεγαλύτερο, πίστεψέ με.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκέφτηκες το Firstscope της Celestron; Δεν χρειάζεται ευθυγράμμιση, καταπληκτική στήριξη και πολύ καλή απόδοση με λίγα χρήματα (70Ε). Υπάρχει και στις 5 ίντσες λίγο ακριβότερο(200Ε).
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειάζεται και μάλιστα ακριβή ευθυγράμμιση! Είναι κοντό κατοπτρικό (f/3.95!!!) ότι χειρότερο για έναν που δεν ξέρει χώρια που θέλει και καλούς πανάκριβους προσοφθάλμιους για να αποδώσει καλά!

Στην ανηψιά μου υποσχέθηκα (είναι 11 ετών) πως αν της αρέσει η αστρονομία θα της χαρίσω το πορτοκαλί μου C8 μόλις μεγαλώσει τόσο που να μπορεί να το σηκώσει :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Firstscope 5'' είναι πολύ συμπαθητικό τηλεσκόπιο και κρατά καλά την ευθυγράμμισή του. Και σε σχέση με τα διοπτρικά παρόμοιας αξίας είναι "αποχρωματικό", έρχεται με ενσωματωμένη σταθερότατη βάση παρόμοια με των Dob της SW σε φιλοσοφία, αλλά μονού βραχίονα (δέχεται και άλλα μικρά τηλεσκόπια με Vixen Dovetail) και έχει μεγαλύτερη διάμετρο από τα 70-80-90-102 που κυκλοφορούν. Το μικρό όμως των 3'', λόγω κεντρικής παρεμπόδισης δεν υπερτερεί (είναι σαν 2'', δηλαδή σαν ένας ερευνητής ή τυπικό κιάλι), χώρια που παραείναι "γρήγορο" όπως λέει ο Γιώργος.

Κύριο πρόβλημα στο 5'' το θέμα του φωτοχιτωνίου αλλά λύνεται με 8 ευρώ και ένα κοπίδι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν χρειάστηκε να διαλέξω ένα τηλεσκόπιο για δυό αδερφάκια αυτής της ηλικίας (8-10) κατέληξα κι εγώ αναγκαστικά σε αχρωματικό 80mm σε καλή αλταζιμουθιακή στήριξη + έναν απλό και κατανοητό οδηγό-χάρτη του ουρανού. Ότι απαιτεί ευθυγραμμίσεις, ρυθμίσεις, συντηρήσεις, δεν είναι για τόσο μικρή ηλικία.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το dob 8" από το πλανητάριο θεσσαλονίκης πιστεύω πως θα κάνει την δουλειά του.

πάντως όπως ορθά είπατε η ουρανογραφία καθώς και μερικές επισκέψεις σε astroparti είναι απαραίτητες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

Χαιρετω.

Θα ηθελα να παω ενα τηλεσκοπιακι,σε ενα κοριτσακι 6 ετων περιπου,που εχει εκδηλωσει απο πολυ μικρη,μια εφεση στην Αστρονομια,και εχει κοιταξει και διαφορες εικονες ουρανου απο διαφορα βιβλια,σχετικα,αλλα της εχω παρει επισης,ενα ειδος παιχνιδιου απο την Αγγλια,που εχει τον Ηλιο και τους Πλανητες,που γυριζουν γυρω απ αυτον,με μοτερ,σε καποια αναλογια μεγεθους και αποστασεως.

Της εχω ηδη δωσει ενα μικρο τηλεσκοπιο-κυαλι,που ειχα αγορασει απο τους Ποντιους,τοτε που ειχαν ελθει,με μεγεθυνση μεταβλητη,μεχρι 20 φορες,αλλα δυσκολευεται να το χρησιμοπποησει λογω ελλειψης στηριξης και μικρου ανοιγματος.

Βρηκα τωρα,ενα τηλεσκοπιακι,με στηριξη,και γωνια στο προσοφθαλμιο,με μεγεθυνση 250,σε ενα μεγαλο μαγαζι παιχνιδιων,στην οδο Ιουλιανου και Γ' Σεπτεμβριου,στην ασυλληπτη τιμη,των...50 Ευρω.

Αξιζει τον κοπο να το παρω,ή θα ειναι εντελως πεταμενα τα λεφτα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρηκα τωρα,ενα τηλεσκοπιακι,με στηριξη,και γωνια στο προσοφθαλμιο,με μεγεθυνση 250,σε ενα μεγαλο μαγαζι παιχνιδιων,στην οδο Ιουλιανου και Γ' Σεπτεμβριου,στην ασυλληπτη τιμη,των...50 Ευρω.

Αξιζει τον κοπο να το παρω,ή θα ειναι εντελως πεταμενα τα λεφτα;

 

Συ είπας.

Αγόρασα κάποτε ένα τέτοιο. Αν ήταν αδύνατο να το χειριστώ εγώ στα 40 μου δεν μπορώ να φανταστώ ένα παιδάκι να το χειρίζεται. Η βάση για κλάματα, η μεγέθυνση ψευδής (όχι πάνω από 30x!!!), η διάμετρος ψευδής (είναι ''σταματημένο'' στα 30mm για να μην φαίνονται τα χάλια του μονού, πλαστικού, αστιγματικού φακού). Πλαστικά ανακριβείας και εύκαμπτα, ασύμβατος εστιαστής ιαπωνικής ίντσας.

Μόνο την σελήνη μπορείς να βρεις και αυτό χάρη στην ανάκλαση που κάνει στον φακό Huygens. Όσο μεγαλώνει η ανάκλαση καταλαβαίνεις πως πλησιάζεις.

Το 70/700 Bresser του Lidl είναι πράγματι καλύτερο από όλες τις απόψεις. Πωλείται 89 ευρώ κάθε Χριστούγεννα, αλλά μεταχειρισμένο 50 ευρώ περίπου.

Αλλιώς το φθηνότερο διοπτρικό του Πλανηταρίου http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1970, χωρίς να είναι ιδανικό (ειδικά ο διαγώνιος 45 μοιρών), πάλι καλύτερο είναι. Έχει ευρύ πεδίο τουλάχιστον και εστιαστή 1.25''.

Τα πραγματικά εισαγωγικά έχουν 200 ευρώ περίπου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας, προσωπικα, θα προτεινα ενα ζευγαρι κυαλια οικονομικο, ακομα και 10χ50 πανω σε ενα τριποδακι, χαρτες και μερικες εκδρομες κατω απο σκοτεινους ουρανους.

Κατω απο εναν καλο ουρανο, δεν χρειαζεται τιποτα βασικα για να ξεκινησει ενα παιδι να μαθαινει τα βασικα με τη βοηθεια ενος αστροφιλου η και με ενα χαρτη ή βιβλιο. Φτανουν τα ματια μας για να μαθουμε να προσανατολιζομαστε στον ουρανο και για να αναγνωριζουμε δεκαδες αστερια και πολους αστερισμους που θα φανουν χρησιμοι και σε ενα star hopping με ενα τηλεσκοπιο αργοτερα.

 

Τα κυαλια επισης προσφερουν ενα οπτικο πεδιο αρκετα μεγαλο, το οποιο , τουλαχιστον κατα την προσωπικη μου αποψη και απο προσωπικη εμπειρια οταν ειμουν παιδακι, ειναι πολυ χρησιμο σε εναν αρχαριο.Ναι μεν βλεπουμε ποιο πολλα αντικειμενα βαθεως ουρανου αλλα δεν εχουμε τοσο μικρο πεδιο που να μας κανει να "χανομαστε''.

 

Κλεινοντας , τα κυαλια τα θεωρω και ως ενα αντικειμενο το οποιο ανετα μας συντροφευει και αργοτερα μαζι με ενα τηλεσκοπιο.

 

 

Clear Skies :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δια της ατοπου....

Αποκλειονται τα Ντομπ ανεξαρτητου διαμετρηματος .Αντε πες σε ενα παιδακι να σηκωσει το κεφαλι του να εντοπισει στοχο, και μετα να "κοιταξει αλλου" για να το δει μεσα απο τον εστιαστη.Ο εντοπισμος δε του στοχου ειναι δυσκολος μεσα απο τον ερευνητη ακομα και για ενηλικα, και αν τον χασεις αντε να τον ξαναβρεις...

Αποκλειονται πασης φυσης αυτοματισμοι μοτερ κλπ κλπ για ευνοητους λογους.

Αποκλειω και την ισημερινη βαση λογω πολυπλοκοτητας...

Τι μενει???

Βαση alt-az, με ενα μικρο διαθλαστικο, συνοδεια ενος απλου χαρτη ή επιπεδοσφαιρου....

Ευκολως κατανοητη λειτουργια,ευκολη εφαρμογη,προσιτο συστημα και για τα αλλα φιλαρακια του που θα εμφανιστουν για να δουν το ενδιαφερον σοβαρο πλεον παιχνιδι, ολες οι αρχες λειτουργιας "του χεριου του" , δυσκολα χαλαει, ευκολη χρηση και τη μερα σαν παιχνιδι παρατηρησης, ωραιο διακοσμητικο στο δωματιο \:D/

Ριφρακτορακι σε αλτ-αζ Γιωργο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aφου σε ευχαριστησω,θα ρωτησω,σε περιπτωση που παρω αυτο το Bresser,χρειαζεται κανα φιλτρο μειωσεως της φωτεινοτητος,σε περιπτωση που η μικρη κοιταξει καμια Πανσεληνο;

Και μπορει να βιδωθει σ' αυτο το τηλεσκοπιο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χρειάζεται φίλτρο σε ένα 70mm. Το φεγγάρι δεν είναι φωτεινότερο από ημερήσια αντικείμενα, απλώς αιφνιδιάζει το φως του όταν τα μάτια έχουν συνηθίσει το σκοτάδι. Αν χρειαστεί φίλτρο πάντως μπαίνει στον προσοφθάλμιο φακό.

Εναλλακτικά μπορείς να φορέσεις απλώς γυαλιά ηλίου! (δεν κάνω πλάκα).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφου σε ευχαριστησω και παλι,βρηκα ενα 80άρι της ιδιας σειρας,στα 240 δολλαρια.

Σε περιπτωση που μου το φερει καποιος φιλος,και γλυτωσω το Τελωνειο,αξιζει περισσοτερο αυτο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

165 ευρώ και φασαρία, δεν γνωρίζω πόσο αξίζει τον κόπο. Ας δούμε εναλλακτικές

1. Bresser Skylux 70/700 τα Χριστούγεννα από Lidl, 89 ευρώ

2. Bresser Skylux 70/700 ή παρόμοιο (έως 80-90mm) βάζοντας αγγελία στο Astrovox

3. Skywatcher 60/700 99 ευρώ http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=782

4. Skywatcher 70/700 AZ2 134 ευρώ http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=755

5. Omegon 70/700 AZ2 (το ίδιο με το 4 και το Bresser) 89 ευρώ http://www.astroshop.eu/omegon-telescope-ac-70-700-az-2/p,20643

Μεταξύ 100-200 ευρώ υπάρχουν διάφορες επιλογές: http://www.astroshop.eu/telescopes/10/pr,100-200/a,Teleskope.Montierung.Montierungstyp=Azimuthal/a,Teleskope.Optik.Bauart=Achromat/a,Teleskope.Optik.Oeffnung=70-90

Το 70/500 AZ3 (το τελευταίο) έχει καλή βάση και μεγαλύτερο πεδίο από τα 70/700. http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-ac-70-500-mercury-az-3/p,3073

Πρόκειται για το: http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=526 με αυτήν την βάση: http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1457, σύνολο 204 ευρώ από Ελλάδα.

Αν εγώ ήμουν το παιδάκι θα ήθελα ως minimum την ίδια βάση AZ3 με μικρομετρικές ρυθμίσεις και επάνω ένα βραχύ 80/400ST: http://www.aktistar.com/ (Orion) ή http://www.astroshop.eu/telescopes/10/a,Teleskope.Montierung.Montierungstyp=no+mount/a,Teleskope.Optik.Bauart=Achromat/a,Teleskope.Optik.Oeffnung=70-90 (τα πρώτα 2).

Αλλά και ένα Celestron Travelscope 70 για να ''του βγάλω τα μάτια'' δεν θα με χαλούσε. http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1970 Αυτό είναι τηλεσκόπιο- παιχνίδι, αλλά με αξιοπρεπή οπτικά και εστιαστή 1.25 που δέχεται αυθεντικά αξεσουάρ (βασικά έναν φθηνό και καλό διαγώνιο 90 μοιρών)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα πηρα αυτο με τα 99 Ευρω που εβαλες,συν ενα ηλιακο φιλτρο,απο το παραρτημα του Πλανηταριου στην Αθηνα.Καλα, η μικρη χοροπηδουσε.

Ειμαστε ατυχοι ομως,γιατι τη νυχτα της εκλειψεως,ειχε πολλα συννεφα,και δε μπορεσαμε να τη δουμε.

Την αλλη φορα,αν ειμαστε καλά.

Ευχαριστω ετσι κι αλλοιως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...τωρα που βρηκαμε τον παπα,να θαψουμε καμια 10αριά...(λαικη παροιμια).

Δηλαδη,τωρα που πηγα στο μαγαζι,για να αγορασω το τηλεσκοπιο που δώρισα,και ειδα ολα εκεινα τα ωραια πραματα,μπορω να πω οτι μου τρεχουνε τα σαλια,και αρχισε η αντιστροφη μετρηση,για να παρω κι εγω ενα.

Μονον που εγω,δεν ειμαι πια παιδι,(που τετοια τυχη),και μπορω να παρω και κατι καλυτερο,αλλα με τις εξης προυποθεσεις.

Να μην ειναι μεγαλο και βαρυ,(max 8-9Κg),γιατι δε μπορω να σηκωνω βαρη λογω των ποδιων μου,αλλα και δεν εχω και πολυ χωρο να το βαζω σπιτι,μιας και εχω βαλει ο,τι μπορει να φανταστει κανεις.

Για τιμη,κατ αρχας,δεν βαζω οριο,και βλεπουμε.

Το αν θα ειναι διοπτρικο ή κατοπτρικο,δεν εχω αποψη και αμα θελετε,μπορειτε να μου πειτε ποιο συμφερει.

Τωρα για στηριξεις που βλεπω οτι γραφετε,και παρ ολον του οτι καποτε ειχα διαβασει και καποια βιβλια Αστρονομιας,για το Σχολειο,δεν καταλαβαινω ποια ειναι η ισημερινη, και σε τι χρησιμευει,η μια και η αλλη,και ποια πρεπει να προτιμησει καποιος.(Η ιημερινη χρειαζεται για να παρακολουθει καποιος τις κινησεις των αστρων ακωλυτα,ενω η ΑΖ,μονον για απλη παρατηρηση καποιου ουρανιου σωματος);

Δεν νομιζω οτι θα ηθελα να αγορασω κατι πολυ καλο,απο φοβο μηπως το βαρεθω γρηγορα,και ειναι κριμα να πεταξω ενα σωρο λεφτα.

Κοιτωντας τον καταλογο του Πλανηταριου,ειδα τα εξης που μου κανανε κλικ.

 

90900ΑΖ3 Sky Watcher

Nextar 102 SLT Celestron

Nextar 130SLT Celestron

Nextar 127 SLT Celestron

Nextar 4 SE Celestron

Ti λετε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης