Jump to content

Βοήθεια με την κατασκευή παραβολικού καθρέφτη


argyrhs-argyrhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας διότι έχω ένα πρόβλημα. καθώς έβλεπα στο youtube πως φτιάχνουν παραβολικούς καθρέφτες κατέληξα να φτιάξω μια μηχανή grinding. τελικά τα κατάφερα την έφτιαξα και είναι αυτή στην εικόνα 1. προμηθεύτηκα χαλαζία, έφτιαξα αυτό που είναι πάνω από το γυαλί και το τροχίζει το οποιο είναι από μικρά πλακάκια εικόνα 2 και 3. ξεκινάω ρίχνω το χαλαζία το βρέχω και ξεκινάει να τριβή εικονα 4, ωραία μέχρι εδώ.μετά από 2 ώρες λέω να κάνω έναν έλεγχο βάζο ένα μεταλλικό χάρακα να δω αν το έχει τρόχισι καθόλου και διαπιστώνω δεν έχει κάνει τίποτα προσπαθώ να περάσω ένα χαρτί στο κέντρο κάτω από χάρακα και τίποτα τι φταίει τι κάνω λάθος.? ](*,) ο καθρέφτης είνα 10" τη αυτό που το τροχίζει είναι 5" 2 κιλά περίπου και από πάνω πρόσθετο αλλα 2 κιλά επιπλέον.

 

1.thumb.JPG.21c7a30dbc367dbfdd31cb5544fd759f.JPG

εικόνα 1

 

2.thumb.JPG.f96fc7b480f861d44e2ba0346e988d71.JPG

εικόνα 2

 

3.thumb.JPG.3818b94d580c62bad8d10da55a21e4af.JPG

εικόνα 3

 

4.thumb.JPG.1fff0781c0cd46d0661292b8e4f3cce8.JPG

εικόνα 4

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν ειμαι και ο πιο καταλληλος να σου απαντησω αλλα α) μηπως πρεπει παραλληλα με το τριψιμο να πιεζεις και την κεφαλη του τριψιματος ωστε να κανει την κοιλοτητα και β) με τα πλακακια μπορεις να τριψεις χαλαζια; νομιζα οτι ηθελε ειδικη πετρα (δεν το λεω επικριτικα απλα μου εκανε εντυπωση)

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μας, είσαι πρωτοπόρος. Ποιός μπορεί να σου απαντήσει; Ποιόν ρώτησε ο Κολόμβος κατά πού πέφτει η Αιτή;

Χαρά στο κουράγιο σου.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτοπτρο από χαλαζία πας να τρίψεις; 8-[

Λογικό να μην καταφέρεις τίποτα!

Αν ήταν από γυαλί θα το είχες σκάψει σε λιγότερο από μια ώρα με το χέρι φυσικά...

Εγώ το γυάλινο 6" με το χέρι κάθε στάδιο κράτησε μια ώρα (από μισή ώρα έμοιαζε οκ αλλά το συνέχισα για άλλη μισή ώρα για να είμαι σίγουρος).

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντος ενα θεμα που ειδα στο astrovox πριν μισο περιπου μηνα με θεμα ''γυαλι πυρεξ'' καποιος ονοματι Μανουσος ειπε οτι το κατοπτρο θελει σκαψιμο και λειανση με καρβιδια που ειναι κοκοι αμμου και φαινοταν να εχει εμπειρια απο αυτα τα πραγματα
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου. υπάρχουν 2 τροπή ο ένας είναι να μένει σταθερό επάνω στο γυαλί και να περιστρέφεται και αυτό και ο άλλος είναι να κινείται. όσο για το πλακάκι δεν είναι οποιοδήποτε και δεν αυτό που χρησιμοποίησα είναι ψηφίδα, μπορείς επίσης να χρησιμοποίηση γυαλί αντί για ψηφίδα. αυτά τα είδα στο youtube. εδώ είναι τα link -->

-->

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτοπτρο από χαλαζία πας να τρίψεις; 8-[

Λογικό να μην καταφέρεις τίποτα!

Αν ήταν από γυαλί θα το είχες σκάψει σε λιγότερο από μια ώρα με το χέρι φυσικά...

Εγώ το γυάλινο 6" με το χέρι κάθε στάδιο κράτησε μια ώρα (από μισή ώρα έμοιαζε οκ αλλά το συνέχισα για άλλη μισή ώρα για να είμαι σίγουρος).

το κάτροπτρο δεν είναι από χαλαζία, από γυαλί. χαλαζιακή άμμο χρησιμοποιώ για να το τρίψω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως ομως τα καρβιδια ειναι πιο καταλληλα γι'αυτην την δουλεια? επειδη αν αυτα περιεχουν σκετη αμμο και εισχωρει υποτιθεται πιο βαθεια γιατι ειναι πιο ψιλη δεν ξερω
Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο χαλαζίας χαράσσει κάθε γυαλί.

Το θειούχο καρβίδιο στην κλίμακα Μος είναι ωστόσο πάνω από τον χαλαζία, σχεδόν ίσο με το κορούνδιο. Είναι από τα σκληρότερα υλικά μετά το διαμάντι.

Κανονικά και με τα δύο κάνεις δουλειά. Ίσως είναι θέμα επαρκούς πίεσης.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το κάτροπτρο δεν είναι από χαλαζία, από γυαλί. χαλαζιακή άμμο χρησιμοποιώ για να το τρίψω.

 

Όλες οι άμμοι από χαλαζία είναι. Πάρε ένα κιτ με τη σωστή σειρά καρβιδίων και την κατάλληλη ελατόπισσα καθώς και οξείδιο δημητρίου.

Το μηχάνημα δεν χρειάζεται για 10" κάτοπτρο. Πιο εύκολο και προβλέψιμο είναι με το χέρι.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλες οι άμμοι από χαλαζία είναι. Πάρε ένα κιτ με τη σωστή σειρά καρβιδίων και την κατάλληλη ελατόπισσα καθώς και οξείδιο δημητρίου.

Το μηχάνημα δεν χρειάζεται για 10" κάτοπτρο. Πιο εύκολο και προβλέψιμο είναι με το χέρι.

που μπορώ να βρω τη σωστή σειρά καρβιδίων? πουλάνε ελλάδα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και ΔΕΝ πουλάνε στην Ελλάδα μην ρωτάς τα αυτονόητα, θα το παραγγείλεις από το εξωτερικό.

Καρβίδια+ελατόπισσα+οξείδιο δημητρίου.

Και μην πάρεις από το εμπόριο καρβίδια για να τρίψεις το κάτοπτρο σου. Πρέπει να είναι για οπτικές εργασίες. Ένας κόκκος από χοντρύτερο να έχει μολύνει το λεπτότερο νούμερο η δουλειά σου πάει στράφι.

 

http://www.willbell.com/ATMSupplies/ATM_Supplies.htm

 

Υπάρχουν και πολλά άλλα και στην Ευρώπη. Κάνε μια έρευνα στο google. Εγώ είχα πάρει από την Beacon Hill Telescopes στην Αγγλία αλλά απ' όσο ξέρω έχουν κλείσει πια...

 

ΥΓ ταπεινή μου γνώμη... ξέχνα και το μηχάνημα τρίψε το με το χέρι το κάτοπτρό σου. Το μηχάνημα αν δεν είναι σωστά κατασκευασμένο μπορεί να σου γεμίσει το κάτοπτρο ζώνες. Η ανακρίβεια του χεριού είναι πλεονέκτημα στην προκειμένη περίπτωση και ούτε το μέθεθος που θέλεις είναι τόσο μεγάλο που να χρειάζεται μηχάνημα. Φτιάξε το κάτοπτρο αντί να ψάχνεις να λύσεις τα προβλήματα του μηχανήματος...

(Πιθανότατα θα σου πάει παραπάνω από ότι να το πάρεις έτοιμο αλλα αυτό είναι άλλο θέμα...)

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έτοιμο set απο Got gri για 10αρι:

http://gotgrit.com/product_info.php/cPath/5/products_id/30?osCsid=6883bf1c43cfc8df4c252c29b6ab3323

Αν επιτρέπεται το γυαλί από που το πήρες και πόσο σου κόστισε?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το γυαλί δεν το πλήρωσα ήταν γνωστός ενός φίλου μου και μου το έδωσε τσάμπα δεν είναι pyrex, απλό γυαλί είναι με πάχος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Argyrhs,

 

Looking at the tool that you have, you have got to many tiles on it. Below is a copy of the tool that I made for a 6-inch mirror. You can see that the tiles on the tool have worn down a bit when you compare it to the tile next to the tool. The tiles are attached with pitch and can be taken off of the tool in the event that one wants to reuse the tool for another mirror.

When grinding the mirror, I used a friends mirror grinder that slowly rotated the mirror blank while "pushed" the tool in a "W" pattern while also rotating the tool concurrently.

My mirror needs to be finished and when a ruler is laid across the mirror, it does display a Sagitta.

 

Like George said, going through Willmann-Bell should take care of any additional needs that you may have for your project.

 

-Fred

258837921_6-inchTool.jpg.81ecc8ddc9f1b58d64ff07582b899009.jpg

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και ΔΕΝ πουλάνε στην Ελλάδα μην ρωτάς τα αυτονόητα,

 

Αυτά τα οποία εντόπισα στο google δεν είναι καλής ποιότητας; :?

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.waiteresearch.com/ οτι αποριεσ εχεισ σε αυτη την ιστοσελιδα με πολλλα ωιδεο στο you tube kai des sta pm sou.

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΓΝΩΣΗ

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΕΙ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά τα οποία εντόπισα στο google δεν είναι καλής ποιότητας;

 

Αυτά δεν είναι καν σε σκόνη και ως εκ τούτου άσχετα με την κατασκευή τηλεσκοπίου. Ακόμα και να βρούμε σε σκόνη σε καταστήματα δεν ρισκάρουμε αγοράζουμε κιτ που είναι για τηλεσκόπια.

Μόνο ένας χοτρός κόκκος να βρεθεί όπως προείπα μέσα στο λεπτότερο νούμερο θα οδηγήσει σε καταστροφή.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παντος ενα θεμα που ειδα στο astrovox πριν μισο περιπου μηνα με θεμα ''γυαλι πυρεξ'' καποιος ονοματι Μανουσος ειπε οτι το κατοπτρο θελει σκαψιμο και λειανση με καρβιδια που ειναι κοκοι αμμου και φαινοταν να εχει εμπειρια απο αυτα τα πραγματα
Η εμπειρία μου είναι ανύπαρκτη. Από θεωρία ότι γνωρίζω και από βίντεο που έχω δει κι εγώ. Είχα ψαχτεί παλαιότερα αρκετά και έχω διαβάσει κάποια πράγματα αλλά δεν έχω αχοληθεί καθόλου πρακτικά. Πάντως αφού βλέπω και το έχεις πάρει ζεστά το θέμα θα πρέπει να προμηθευτείς με κάποια εργαλεία. Το πρώτο που θέλεις είναι ένα σφαιρόμετρο (spherometer) που θα σου μετράει με ακρίβεια το τόξο που θέλεις. Όπως σου είπαν και οι φίλοι παραπάνω θα πρέπει να ξεκινήσεις με χοντρά καρβίδια στην αρχή και μετά σιγά σιγά να αλλάζεις σε πιο λεπτά. Η πρώτη φάση λέγεται hogging και είναι η πιο καθοριστική για να καμπυλώσεις το γυαλί. Σε αυτή τη φάση θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα καρβίδι πχ 80 νούμερο. Ψεκάζεις τα καρβίδια που έχεις ανακατέψει με νερό και μετά ξεκινάς τη μηχανή. Κάθε τόσο θα πρέπει να ψεκάζεις για να μη στεγνώνει το νερό. Από τον ήχο θα καταλαβαίνεις ότι θέλει ψέκασμα κάθε φορά. Κάνοντας το για μισή ώρα αυτό στματάς τη μηχανή ξεπλένεις πολύ καλά το κάτοπτρο και μετράς με το σφαιρόμετρο. Μετά αν χρειαστεί επαναλαμβάνεις, αλλιώς περνάς στην επόμενη φάση. Σε κάθε φάση όταν αλλάζεις καρβίδια θα πρέπει να καθαρίζεις σχολαστικά το κάτοπτρο και το εργαλείο που τρίβει γιατί ακόμη και 1 κοκκος να ξεμίνει θα σου δημιουργεί πρόβλημα. Δυστυχώς δεν μπορεί να γραφτεί αναλυτικά ολόκληρη η διαδικασία μέσα σε ένα post. Θα πρέπει να διαβάσεις περισσότερο και να ασχοληθείς σε 1η φάση με το χέρι και όχι με τη μηχανή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σφαιρόμετρο ΔΕΝ χρειάζεται και πιθανότατα ένα ακριβείας κοστίζει παραπάνω από το κάτοπτρο που θέλεις να φτιάξεις. Χρειάζεται στην κατασκευή φακών.

Εγώ έσκαψα το κάτοπτρο με αυτό που χτυπάνε μπριζόλες (το έχω αναφέρει και πριν). Είναι βαρύ με χερούλι και εν ολίγοις ΙΔΑΝΙΚΟ! Σου μένει και για τις μπριζόλες μετά. Δεν είναι ανάγκη το "tool" να είναι ίδιας διαμέτρου με το κάτοπτρο. Στα μεγάλα κάτοπτρα μάλιστα ποτέ δεν είναι για ευνόητους λόγους. Για να μετρήσεις την εστιακή απόσταση χονδρικά το βρέχεις και σχηματίζεις το ηλιακό είδωλο κάπου. Μετράς την εστιακή απόσταση και φροντίζεις να είναι 10% περίπου πάνω από το στόχο σου γιατι και με τα λεπτότερα καρβίδια θα μειωθεί κι άλλο.

Αρχικά θέλει δύναμη όσο λεπταίνουν τα νούμερα και λιγότερη. Με το λεπτότερο που είναι σαν ζάχαρη άχνη ίσα το βάρος του γυαλιού αρκεί. Ως εκεί έφτασα το έτοιμο για γυάλισμα κάτοπτρο μετά έπαθε ζημιά από παιχνίδι της ανηψούλας μου και έγινε βάρος για χαρτιά στο γραφειο μου :cheesy:

Πάντος η επιφάνεια του είναι πλέον βελούδινη στην αφή και η παραμικρή υγρασία ακόμα και της ανάσας την κάνει διάφανη... Ήθελα 6" f/8 και έγινε f/7.5 περίπου. Έχω ένα γυάλινο δίσκο 20cm διαμέτρου σε ένα ντουλάπι και ποτέ δεν αποφασίζω να το τρίψω σε καθρέφτη. Ίσως κάποια μέρα είδωμεν...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχάριστο με βοηθήσατε πολύ όλοι σας με της πληροφορίες που μου δώσατε, θέλω πολύ να φτιάξω ένα τηλεσκόπιο και περσσότερο για την εμπειρία και ότι το κατασκευάζεις ο ίδιος από το μηδέν. τελικά θα πάρω ένα kits από καρβίδια και ειδική πισα για το pitch lap και θα κάνω όλοι την διαδικασία με το χερι, το μηχάνημα θα πάει αποθήκη η για κατασκευή πηλινα βαζα :cheesy: .θέλω να σας ρωτήσω κατι άλλο έχω δει άτομα που φτιάχνουν σύσκεψη για Aluminizing παραβολικου κατροπτου, τι πιθανότητες υπαρχουν να φτιάξεις κάποιος μια τέτοια συσκευή στην ελλάδα? #-o και πάλι ευχάριστο πολύ για την βοήθεια και της πληροφοριες. σε λίγο καιρό τελειώνω τεχνικός εγκαταστάσεων φωτοβολταϊκών συστημάτων και ανεμογεννήτριες, οποιος θέλει πληροφορίες για να εγκαταστησει μονος του η έχει απορίες ευχαρίστως να τον βοηθήσω :D .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σφαιρόμετρο ΔΕΝ χρειάζεται και πιθανότατα ένα ακριβείας κοστίζει παραπάνω από το κάτοπτρο που θέλεις να φτιάξεις.
Γιώργο είναι αρκετά φτηνό (http://store.schoolorders.com/navigation/detail.asp?MySessionID=320-277926230&id=LC220) και πιστεύω πιο ακριβές από το να μετράς στο περίπου με τον Ήλιο.

 

Όσο αφορά την επαλουμίνωση, μπορείς να το κάνεις αναμιγνύοντας κάποια συστατικά αλλά δεν θα έχεις επίστρωση SiO που σημαίνει ότι το αλουμίνιο θα αλλοιώνεται πολύ σύντομα και θα πρέπει κάθε τόσο να κάνεις επαλουμίνωση. Για να κάνεις επίστρωση μετά θέλεις θάλαμο κενού με ηλεκτρόδια εκκένωσης τα οποία θα εξατμίζουν το SiO πάνω στο κάτοπτρο. Είναι ολόκληρο μηχάνημα που απαιτεί ολόκληρο εργαστήριο και πολλές χιλιάδες Ευρώ.

 

Εγώ ένας από τους λόγους που δεν ξεκίνησα καν ήταν (και)αυτός.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης