Jump to content

Το ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ Θεσ. καταγγέλλει προσπάθεια παραπλάνησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξαναβάζω λοιπόν:

 

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 3/12/2010

 

Το ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ Θεσσαλονίκης καταγγέλλει προσπάθεια παραπλάνησης των Ελλήνων ερασιτεχνών αστρονόμων

 

Το ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ Θεσσαλονίκης είναι σε θέση να γνωρίζει, γι’ αυτό και επωμίζεται το δυσάρεστο χρέος να καταγγείλει, ότι βρίσκεται σε εξέλιξη μια προσπάθεια αδιάντροπης εξαπάτησης των Ελλήνων ερασιτεχνών αστρονόμων από έναν ελληνικό ιστότοπο, και συγκεκριμένα από τον ιστότοπο AKTISTAR. Εκεί, λοιπόν, παρουσιάζεται η «Νέα (!) σειρά καταδιοπτρικών Schmidt-Cassegrain» της Sky-Watcher, «ΜΟΝΤΕΛΑ 2011» (!!!).

 

Ας μας επιτρέψουν οι αναγνώστες να τους πληροφορήσουμε, όσους δεν το έχουν ήδη υποψιαστεί, ότι οι εν λόγω οπτικοί σωλήνες όχι μόνο ΔΕΝ είναι μοντέλα 2011, αλλά, επιπλέον, η παραγωγή τους έχει πια διακοπεί. Προφανώς, πρόκειται για υπολείμματα (στοκ) γνωστής παρτίδας οπτικών σωλήνων που παρήγαγε προ ετών η SYNTA αποκλειστικά για λογαριασμό της CELESTRON (με το λογότυπο όμως της SkyWatcher) και προωθήθηκαν στην αμερικανική αγορά μέσω της ιστοσελίδας Sky-Watcher USA.

 

Η εταιρία μας έχει ενημερώσει την κατασκευάστρια εταιρία SYNTA για αυτήν την προσπάθεια παραπλάνησης και, προς επίρρωση των παραπάνω, παραθέτουμε απόσπασμα από την απάντηση του ιδίου του προέδρου της SYNTA, κ. Shen (30/11/2010):

 

“…The subject Skywatcher Schmidt-Cassegrain OTA was exclusive to

Celestron, USA, therefore, it is presumed to come from Celestron’s

previous inventory. The same SC OTA has been discontinued for some time, no more will be available on the market...”

 

(Μετάφραση :«Οι συγκεκριμένοι Skywatcher Schmidt-Cassegrain οπτικοί σωλήνες προοριζόταν αποκλειστικά για την Celestron, USA, αυτό συνεπάγεται ότι προέρχονται από προηγούμενο απόθεμα της Celestron. Οι ίδιοι Schmidt-Cassegrain οπτικοί σωλήνες έχουν καταργηθεί εδώ και αρκετό καιρό, δεν θα υπάρχουν πλέον διαθέσιμοι στην αγορά.»)

 

 

Την ώρα λοιπόν που η κατασκευάστρια εταιρία SYNTA, δια του προέδρου της, μας πληροφορεί ότι τα εν λόγω μοντέλα προορίζονταν μόνο για της ΗΠΑ και ότι η παραγωγή τους έχει εδώ και καιρό διακοπεί, η ΑΚΤΙΣ, χρησιμοποιώντας μάλιστα τα λογότυπα της Skywatcher , με υπερηφάνεια διαφημίζει:

 

“η εταιρία Skywatcher (Synta) έχοντας εξασφαλίσει το απαραίτητο know-how παρουσιάζει τώρα μια δική της σειρά Schmidt-Cassegrain σε ιδιαίτερα προσιτές τιμές”

 

Όπως μπορεί να διαπιστώσει ανατρέχοντας κανείς στην επίσημη ιστοσελίδα του κατασκευαστή: http://www.skywatcher.com, τα μοντέλα αυτά όχι μόνον δεν διαφημίζονται ως τα «νέα μοντέλα του 2011» από την ίδια τη Skywatcher αλλά ούτε καν αναφέρονται.

 

Πρόκειται ασφαλώς για άλλη μια συνειδητή προσπάθεια παραπλάνησης των ελλήνων ερασιτεχνών αστρονόμων. Η εταιρία Δημήτριος Τσάμπουρας & Σια Ο.Ε. -

«ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ Θεσσαλονίκης», ως επίσημος και αποκλειστικός διανομέας της SkyWatcher και της CELESTRON στην Ελλάδα και στην Κύπρο, επιφυλάσσεται για κάθε νόμιμο δικαίωμά της.

 

 

www.astronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε χαλεπούς καιρούς και απο την μύγα ξίγκι θέλουν βγάλουν κάποιοι.

Στην Ινδία μια χαρά τα διαφημίζουν πάντως.

http://www.skywatcher-india.com/schmidtcassegrain_range.htm

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ερώτημα είναι, πως ένας εξαπατημένος πελάτης που ενδεχομένως να έχει αγοράσει το εν λόγο προϊόν μπορεί να βρεί το δίκιο του;

 

Γιατί σε περίπτωση που ήξερε την αλήθεια για το προϊόν να μην το αγόραζε.

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θέμα είναι σοβαρό πάντως... :-k

 

έχω περιέργεια να δω τι απάντηση θα δώσει η ΑΚΤΙΣ σε όλο αυτό...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατα τη γνωμη μου δε νομιζω να ειναι και τοσο σοβαρο..

Οταν αποφασιζεις να αγορασεις κατι, το αγοραζεις με βαση τα χαρακτηριστικα του, συμφωνα με τις αναγκες σου... εγω προσωπικα δε θα εδινα βαση στο πως θα μου λανσαριζε καποιος το προιον του..

Με αυτη τη λογικη, τωρα, αυτες τις μερες, να καταγγειλουμε ολοι μας τα καταστηματα παιχνιδιων που παρουσιαζουν στην τηλεοραση και στα διαφημιστικα εντυπα κατι εντελως διαφορετικο απο αυτο πουλανε..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://Πρόκειται ασφαλώς για άλλη μια συνειδητή προσπάθεια παραπλάνησης των ελλήνων ερασιτεχνών αστρονόμων.

 

Πόσες φορές μας έχουν παραπλανήσει θεέ μου....και δεν το ξέρω.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://Πρόκειται ασφαλώς για άλλη μια συνειδητή προσπάθεια παραπλάνησης των ελλήνων ερασιτεχνών αστρονόμων.

 

Πόσες φορές μας έχουν παραπλανήσει θεέ μου....και δεν το ξέρω.

 

Πολλες.... μην πω παντα.... μονο να σκεφτεις ολους αυτους που αγοραζουν τηλεσκοπια για πρωτη φορα και κοιτανε τις πολυχρωμες φωτογραφιες που τους κοτσαρουν στα κουτια συσκευασιας.

''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φωνάζει ο κλέφτης για να φοβηθεί ο νοικοκύρης...δηλαδή? :-k

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμείς οι καταναλωτές είμαστε σίγουρα οι νοικοκύρηδες... το θέμα είναι να μη μας παραπλανούν με οποιοδήποτε τρόπο.

 

Η Αξιοπιστία στο εμπόριο είναι το Α και το Ω !

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

“άλλη μια συνειδητή προσπάθεια παραπλάνησης των ελλήνων ερασιτεχνών αστρονόμων”.

 

Ασφαλώς και δεν υπάρχει τέτοια πρόθεση από εμάς. Αν ο χαρακτηρισμός «μοντέλο 2011» δεν προέρχεται από το μάρκετινγκ της Synta αλλά χρησιμοποιείται μόνο από τον προμηθευτή μας στην Ευρώπη αυτό δεν μας προβληματίζει. Το σημαντικό είναι ότι έχουμε να κάνουμε με τηλεσκόπια Schmidt-Cassegrain που ανταποκρίνονται πλήρως στις προδιαγραφές τους και που έχουν ελκυστικές τιμές. Οι πρώτοι πελάτες μας που τα απέκτησαν είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένοι.

 

Η επιδίωξη τίτλων «αποκλειστικού αντιπροσώπου» από εμπόρους μικρών χωρών της Ευρωπαϊκής Ενωσης (με το να υπόσχονται σημαντικές επενδύσεις στη διαφήμιση) έχει σαν αποτέλεσμα υψηλότερες τιμές για τους καταναλωτές. Οι «παράλληλες» εισαγωγές ενθαρρύνονται από τη Ευρωπαϊκή Ένωση γιατί εξυπηρετούν τον καταναλωτή με το να προσφέρουν ανταγωνιστικές τιμές.

 

Όσο για την ποιότητα της υποστήριξης που προσφέρουμε στους πελάτες μας, νομίζω ότι είναι γνωστή σε ολόκληρη την ελληνική αστρονομική κοινότητα.

 

ΑΚΤΙS

www.aktistar.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε ξερω ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο αλλα δε μου αρεσει να γινονται τετοιες κοντρες σε ενα φορουμ που γενικα υπαρχει για να μας μαθαινει περι αστρονομιας και οχι για ανταγωνισμους καταστηματων.
''''Δεν υπάρχει τίποτα πιο σημαντικό στη ζωή απο το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο,απο το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα,κι ύστερα να παραμείνεις σε αυτό το σημείο.''''
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο την μια καλο ειναι να ενημερωνομαστε για τα προιοντα που αγοραζουμε απο την αλλη με λυπει αφανταστα το γεγονος του "επιθετικου" marketing που εγινε νομιμο τα τελευταια χρονια ....

Απο ηθος παντος παμε μια χαρα ....

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

περα απο την ηθικη και τους καλους τροπους υπαρχει κατι που λεγεται χρημα και αμφοτεροι χρησιμοποιουν θεμιτα αθεμιτα μεσα για να το αποκτησουν ,διοτι και οι δυο ειναι επιχειρησεις,μην το ξεχναμε...

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ πώς δεν πρέπει να υπάρχουν κόντρες.Πραγματικά δεν ήθελα να προκαλέσω καμία σύγχηση με το δημοσίευμα ούτε να θίξω οποιονδήποτε.Απλά το είδα σαν ανακοίνωση τύπου και μου φάνηκε κάπως σοβαρό. :-k

 

Είμαστε πάνω από όλα κατανωλωτές και πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις αγορές μας και ίδιως σε τέτοιου είδους προιόντα.

 

 

Αν έθιξα έστω και ένα άτομο για το δημοσίευμα ζητώ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ.

 

Δεν έχω κάτι με την εταιρεία που αναφέρεται και σίγουρα δεν εκφράζει και τις δικές μου απόψεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν υπάρχει έστω και κάποιος τρόπος, θα ζητούσα να αποσυρθεί το θέμα από τους admin και να κλειδωθεί.

 

 

Δεν θέλω με κανέναν τρόπο να θίχτει η αξιοπιστία κανένος.

 

 

Ζητώ και πάλι συγνώμη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί όλο αυτό?Συμβαίνει κάτι?Δεν βλέπω τον λόγω να διαγραφεί το θέμα.Ποιόν έθιξες?Το θέμα έχει αναρτηθεί στην επίσημη ιστοσελίδα του πλανητάριου.Ποιός ο λόγος να μην το συζητάμε εδώ.Την δική μας κοινότητα πήγαν να "εξαπατήσουν"(θα πέσω κάτω απο τα γέλια).

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 ... νομίζω πως δεν πρέπει να διαγραφεί το θέμα και θεωρώ πως ούτε ο τίτλος του έπρεπε να αλλάξει..

στόχος του θέματος είναι να μας κρατήσει ενήμερους ως καταναλωτές κι όχι να δημιουργήσει κόντρες..

τώρα αν κάποιος το βλέπει από διαφορετική οπτική γωνιά τι να πω.. δεκτή κάθε άποψη!

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν εθιξες κανεναν ,εφοσον το θεμα εχει δημοσιοποιηθει και αναρτηθει στην σελιδα ,εχεουμε καθε δικαιωμα να κρινουμε και να εκφραζουμε τις αποψεις μας,οποτε cool.

 

 

 

επισης καλο θα ηταν μεσα απο τον διαλογο αυτον να κατανοησουν οι εμποροι τηλεσκοποιων και συναφων ειδων οτι δεν αγοραζουμε ακριτα και οτι καθετι που πουλανε το κρινουμε και οτι δεν πρεπει να παιζουν παιχνιδια ανταγωνισμου στην πλατη μας.

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 ... νομίζω πως δεν πρέπει να διαγραφεί το θέμα και θεωρώ πως ούτε ο τίτλος του έπρεπε να αλλάξει..

στόχος του θέματος είναι να μας κρατήσει ενήμερους ως καταναλωτές κι όχι να δημιουργήσει κόντρες..

τώρα αν κάποιος το βλέπει από διαφορετική οπτική γωνιά τι να πω.. δεκτή κάθε άποψη!

 

:-k

 

Tο κατέβασα περισσότερο γιατί δεν θέλω να δημιουργηθεί κάποια κόντρα μεταξύ των καταστημάτων μέσα σε ένα φόρουμ που διαδίδει την αστρονομία..

 

:-k

 

 

Τώρα αν θέλετε να το ξαναβάλω θα το κάνω.. :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:-k

 

Tο κατέβασα περισσότερο γιατί δεν θέλω να δημιουργηθεί κάποια κόντρα μεταξύ των καταστημάτων μέσα σε ένα φόρουμ που διαδίδει την αστρονομία..

 

:-k

 

 

Τώρα αν θέλετε να το ξαναβάλω θα το κάνω.. :-k

Υπάρχουν οι διαχειριστές του Astrovox οι οποίοι θα κρίνουν αν πρέπει να κλειδωθεί ή να διαγραφεί το θέμα..

απλά εξέφρασα μια προσωπική άποψη.. κανένας μας δεν θα ήθελε να πληρώσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες!

Όπως είπα και πιο πάνω, προσωπικά θέλω να μαθαίνω τι συμβαίνει στα καταστήματα και στην αγορά γενικότερα..

Το αν θα έρθουν σε κόντρα τα δυο καταστήματα ελάχιστα με ενδιαφέρει.. είμαι καταναλωτής κι όχι μέτοχος

σε κάποιο από τα 2 καταστήματα!

Κι επαναλαμβάνω πως κατά την προσωπική μου άποψη το θέμα πρέπει να παραμείνει ανοιχτό..

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν οι διαχειριστές του Astrovox οι οποίοι θα κρίνουν αν πρέπει να κλειδωθεί ή να διαγραφεί το θέμα..

απλά εξέφρασα μια προσωπική άποψη.. κανένας μας δεν θα ήθελε να πληρώσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες!

Όπως είπα και πιο πάνω, προσωπικά θέλω να μαθαίνω τι συμβαίνει στα καταστήματα και στην αγορά γενικότερα..

Το αν θα έρθουν σε κόντρα τα δυο καταστήματα ελάχιστα με ενδιαφέρει.. είμαι καταναλωτής κι όχι μέτοχος

σε κάποιο από τα 2 καταστήματα!

Κι επαναλαμβάνω πως κατά την προσωπική μου άποψη το θέμα πρέπει να παραμείνει ανοιχτό..

 

 

Συμφωνώ πώς πρέπει ενημερωνόμαστε, ίδιως σε τέτοια θέματα..

 

Τώρα έστειλα π.μ. στον admin ώστε να ξεκαθαριστεί το θέμα.. :D

 

 

Συγνώμη για την όλη αναστάτωση..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμάς περιμένανε εδώ μέσα για να αρχίσουν να φαγώνονται.....χαχαχα ΘΑ πέσω κάτω απο τα γέλια.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποια "τσακάλια" σου είπανε να το κατεβάσεις το θέμα....να πάρουνε θέση τώρα.Γιατί απ`οτι κατάλαβα το έκαναν με προσωπικό μήνυμα και όχι δημοσίως.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης