Jump to content

Εκπτώσεις στα προσοφθάλμια Explore Scientific


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κώστα πράγματι, ο 25mm αναμένεται να είναι...τρομακτικός σε μέγεθος! EyepieceZILLA !!

 

Υπάρχει φωτογραφία αλλά χωρίς κάποιο γνωστό φακό δίπλα για σύγκριση. Είναι και σε παράξενη γωνία. Φαίνεται βραχύτερος του ES100 20 και λεπτότερος του ES82 30, αλλά μπορεί να φταίει η προοπτική. Εξάλλου είναι πρωτότυπο και δεν ταυτίζεται κατ' ανάγκη με την τελική έκδοση. Μπορεί να είναι ακόμη και dummy.

 

737-00305.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 224
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρώτησα χθες την ES για τον 24άρη 68*

 

Greg,

We are expecting a shipment of these to come in about mid-October.

 

Ο Rod από την Opt μου είχε πει ότι θα με κρατάει ενήμερο:

 

Hello Greg,

 

 

 

This is Rod from Oceanside Photo & Telescope writing. I got word back from Explore Scientific on this and they told me that this should be back in by the end of this month or early October.

 

 

 

Just wanted to keep you in the loop.

 

 

 

If you have any questions, please let me know.

 

 

 

Sincerely,

 

Επίσης χθες είχα ξαναστείλει email στην Opt για να δω τι γίνεται:

 

 

Hello Greg,

 

Thank you for the email.

 

We do not currently have the ES-EPWP6824-00 in stock but we are expecting an ES shipment in the middle of September. We will need to fill all of our backorders first so if you would like to place an order for the eyepiece we will contact you when yours is ready to ship.

 

Please let me know if you have any questions.

 

Kindest regards,

 

Tanya

 

:-#

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην παραγγείλετε backordered item,γιατί υπάρχουν άτομα που περιμένουν 4 και 5 μήνες (πηγή CN).

Όπως φαίνεται και εγώ για τόσο θα πάω.

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ελπίζω ότι ο Rod θα επαληθευτεί και θα μου το στείλουν τέλη Σεπτ/αρχές Οκτ. [-o< [-o<

 

Και αυτό ίσως φανεί χρήσιμο για κάποιους που θέλουν να παραγγείλουν:

 

Still no official word on end of the sale. Per a just-completed phone call to ES, a new price list will be coming shortly. ES will honor the current sale prices until the new price list is sent out to dealers, but the sale in its present form will be coming to an end. A number of prices will be going up because inventory is very short on some models. Some items will go off sale, while other may stay on sale for a limited time. The sale probably will be extended, but for an unknown period and with a different product mix. Limited quantities of out-of-stock eyepieces will be arriving shortly, hopefully filling some of our backorders dating back for several months, but it will be some time before ES inventory will allow them to ship all products from stock, so that dealers can do the same.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φακοί της ES πρέπει να είναι ήδη all time best sellers. Προφανώς η παραγωγή δεν μπορεί να καλύψει την ζήτηση. Αυτό είναι κάτι που διορθώνεται αν η εταιρία είναι αρκετά ευέλικτη. Φθάνει να μην επιλέξει υποδεέστερο εργοστάσιο ή να παραλείψει το QC για χάρη της ταχύτητας. Τότε καήκαμε και, το κυριότερο, θα καεί η ES.

Είναι εντυπωσιακό το ότι οι σειρές που δεν μπορούν να καλύψουν τη ζήτηση είναι βασισμένες στα Meade UWA & SWA που αποσύρθηκαν λόγω πτωχών πωλήσεων. Και το ότι η William Optics δεν επέκτεινε την σειρά UWAN λόγω πτωχών πωλήσεων (σύμφωνα με δικά της λόγια). Άρα το marketing της ES είναι απολύτως επιτυχημένο και ίσως οι "εκπτώσεις" συνεχιστούν για άλλα 100 χρόνια!

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα ενω ειχα υπολογισει να αντικαταστησω τον 10αρι plossl ,που ειναι αθλιος , με εναν hyperion 8mm ή 10mm , αποφασισα να στραφω προς τον ES 8.8mm που ειναι και stock(και ο 11mm ηταν στις επιλογες μου αλλα ειναι backorderd), μετα απο τα θετικα σχολια ολων για αυτα τα προσοφθαλαμια.

Ο 8.8 αξιζει ; Δεν βρισκω κριτικες και review. Τι θα χασω και τι θα κερδισω σε σχεση με εναν hyperion; Προσεξα οτι εχει μικροτερο eye relief. Καποτε μου μετρησαν αστιγματισμο αλλα δεν φοραω γυαλια που να τον διορθωνει και γενικα δεν φοραω γυαλια οταν παρατηρω. Σε περιπτωση που πρεπει να φοραω γυαλια θα εχω προβλημα;

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πρώτη παρτίδα είχε ένα πρόβλημα με ανακλάσεις, το οποίο αντιμετωπίσθηκε εντέλει. Θεωρείται με το 11 το αμέσως καλύτερο μετά τα .7 και ανώτερο των 14 & 18.

Όσο για τον αστιγματισμό εξαρτάται από την περιοχή που το έχεις και την κόρη εξόδου. Αν η κόρη εξόδου είναι μεγάλη, είναι πιθανότερο να συμπεριλαμβάνει την αστιγματική περιοχή. Θα λάβεις κόρη 1,9 που είναι ιδανική για deep sky αλλά και κάπως μεγάλη. Τι κύλινδρο έχει η συνταγή σου σε κάθε μάτι;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι κύλινδρο έχει η συνταγή σου σε κάθε μάτι;
Δεν εχω ιδεα...Οταν εφτιαξα τα γυαλια μου δεν τα εκανα για στιγματισμο. Με ενοχλουσαν, εβλεπα καλυτερα στο κεντρο αλλα ενιωθα οτι εχανα περιφερειακη οραση και ετσι εκανα μονο για μυωπια (2 βαθμους). Η συνταγη εχει χαθει μετα απο 5 χρονια...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O Plossl 10mm που έχεις αποδίδει μεγαλύτερη κόρη εξόδου από τον 8.8. Αν δεν σε ενοχλεί εκείνος δεν θα έχεις πρόβλημα με τον καινούριο. Φυσικά αν ο ίδιος ο φακός χαρακτηρίζεται από αστιγματισμό τότε δεν θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις την πληροφορία που σου δίνει. Υποθέτω πως όταν λες πως είναι "χάλια" εννοείς πως είναι αστιγματικός. Στην περίπτωση αυτή καλύτερα να δανειστείς έναν αστιγματικό φακό 10-8mm (πχ Nagler) από κάποιον συνάδελφο, προκειμένου να κρίνεις.

Το ξεκάθαρο πλεονέκτημα των φακών με μεγάλη ανακουφιστική απόσταση (>17mm) όπως είναι οι Hyperions, Radian, Delos, Nagler T4, Vixen LVW, Pentax XW, Meade HD-60, Celestron X-Cel, TMB Planetaries κλπ, έγκειται στη δυνατότητα να τους χρησιμοποιείς με τα γυαλιά σου. Αυτό είναι προς όφελός σου μόνο εφόσον η συνταγή σου διορθώνει και τον αστιγματισμό, κάτι που αν κατάλαβα καλά δεν ισχύει στην περίπτωσή σου. Ωστόσο κάποιοι από τους φακούς αυτούς δέχονται τους φακούς Dioptrix της TV Που διορθώνουν τον αστιγματισμό, αρκεί να έχεις την συνταγή για να αγοράσεις τον κατάλληλο.

Να επισημάνω πως ακόμη και αν η αστιγματική περιοχή περνά από το κέντρο, όπως συνήθως συμβαίνει, όταν έχεις μικρή κόρη εξόδου τότε αυτή μπορεί να στέλνει την οπτική πληροφορία ΜΟΝΟ μέσα από την αστιγματική περιοχή. Αυτό δεν είναι πρόβλημα, καθώς τότε αρκεί να εστιάσεις στην διοπτρία της αστιγματικής σου περιοχής. Στο 1mm αυτό είναι σχεδόν σίγουρο πως μπορεί να γίνει, στα 2mm το ρισκάρεις αν δεν δοκιμάσεις με ένα δανεικό φακό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτησω και εγω κατι τωρα που ειμαι στην φαση της αγορας των πρωτων μου "σωστων" προσοφθαλμιων..Ποια σειρά να επιλέξω τελικά των hyperions ή των ES;Ή κάποιοι είναι καλύτεροι απο τους άλλους σε συγκεκριμένες εστιακές;Εχω δει μονο απο τους πρώτους και μπορω να πω οτι σε σχέση με αυτους που εχω η διαφορά ήταν απίστευτη..Αλλά και απο αυτά που διαβαζω εδω και οι ES έχουν πολύ καλές κριτικές. ](*,) ](*,)

My observatory code from NASA - MPC is L02.

Το site του NOAK Observatory: http://noakobservatory.gr/index.php 

https://iawn.net/about/members.shtml   

https://newton.spacedys.com/neodys2/index.php?pc=2.1.2&o=L02&ab=0

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=author%3A"Sioulas%2C Nick"&sort=date desc%2C bibcode desc&p_=0

https://orcid.org/0000-0002-2012-1227                                                                                                                                 

https://www.exoworldsspies.com/en/team/                                                                                                                            Νίκος Σιούλας Planetary Defence Team

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακυρο μαλλον..Το πηρα το θεμα απο την αρχη...Θα μεινω Ελλαδα..Hyperions..

My observatory code from NASA - MPC is L02.

Το site του NOAK Observatory: http://noakobservatory.gr/index.php 

https://iawn.net/about/members.shtml   

https://newton.spacedys.com/neodys2/index.php?pc=2.1.2&o=L02&ab=0

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=author%3A"Sioulas%2C Nick"&sort=date desc%2C bibcode desc&p_=0

https://orcid.org/0000-0002-2012-1227                                                                                                                                 

https://www.exoworldsspies.com/en/team/                                                                                                                            Νίκος Σιούλας Planetary Defence Team

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτησω και εγω κατι τωρα που ειμαι στην φαση της αγορας των πρωτων μου "σωστων" προσοφθαλμιων..Ποια σειρά να επιλέξω τελικά των hyperions ή των ES;Ή κάποιοι είναι καλύτεροι απο τους άλλους σε συγκεκριμένες εστιακές;Εχω δει μονο απο τους πρώτους και μπορω να πω οτι σε σχέση με αυτους που εχω η διαφορά ήταν απίστευτη..Αλλά και απο αυτά που διαβαζω εδω και οι ES έχουν πολύ καλές κριτικές. ](*,) ](*,)

Και με τους 2 θα λάβεις καλές εικόνες.Οι αμερικάνοι τείνουν προς ES.

Βέβαια καλά έκανες και έμεινες Ελλάδα διότι εγώ σε 2 εβδομάδες κλείνω τον 2ο μήνα αναμονής του 24άρη ES.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
διότι εγώ σε 2 εβδομάδες κλείνω τον 2ο μήνα αναμονής του 24άρη ES.

 

Τελικά τους έλαβες και πόση ήταν η αναμονή; Σκέφτομαι να αγοράσω 24mm, 11mm, 6.7mm.

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

διότι εγώ σε 2 εβδομάδες κλείνω τον 2ο μήνα αναμονής του 24άρη ES.

 

Τελικά τους έλαβες και πόση ήταν η αναμονή; Σκέφτομαι να αγοράσω 24mm, 11mm, 6.7mm.

Aκόμη περιμένω. :|

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα σε ολους. Για αγορες απο το συγκεκριμενο site, υπαρχει και εξτρα χρεωση για τελωνειο?

Τους φακους της explore scientific μπορω να τους βρω καπου αλλου?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το OPT εννοείς; Θεωρητικά είναι από Αμερική και περνάνε τελωνείο. Όμως τα μικρά πακέτα που στέλνονται με USPS σχεδόν πάντα την γλιτώνουν.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το OPT εννοείς; Θεωρητικά είναι από Αμερική και περνάνε τελωνείο. Όμως τα μικρά πακέτα που στέλνονται με USPS σχεδόν πάντα την γλιτώνουν.

 

Όχι πια, δυστυχώς.

Μπορείτε να τους βρείτε στον Νομικό και στο Astroshop.de αλλά σε διπλή + τιμή και όχι σταθερά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τα πακέτα που λαμβάνω εγώ, πάντως, συνεχίζει να ισχύει ακόμα και σήμερα.

 

Κώστα, εσένα σε "μάγκωσαν";

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε εμένα πάντως τον τελεαυταίο χρόνο που παρήγγειλα 2 φορές απο αμερική εξοπλισμό με κόστος πάνω απο 100 ευρώ και σε σχετικά μεγάλα κουτιά μου ήρθαν σε 3 εβδομάδες και χωρίς τελωνείο

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, σας το λέω γιατί το έμαθα ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ...είναι στην διάθεση του κάθε υπαλλήλου η όλη ιστορία, άλλα τα περνάνε χύμα και φεύγουν με απλουστευμένη διαδικασία και άλλα τα "τσιμπάνε" και βουρ στο τελωνείο.

 

Σαφώς και παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο και η δηλωμένη αξία, τα μικρά πακέτα (κάτω από περίπου 150 δολλάρια) σχεδόν πάντα την κάνουν με ελαφριά πηδηματάκια και τα αφήνουν. Από εκεί (μιλώντας κατά προσέγγιση πάντα!) και πάνω, μπορεί να μπουν τελωνείο και να σας κοπανήσουν...είναι ένα ρίσκο αλλά πάντα υπάρχει και η πιθανότητα να μην σας χρεώσουν. Όταν πήρα τον Panoptic 24mm από OPT ήταν το πακέτο $305.55 και όμως είχε περάσει έτσι. Άλλος μπορεί να μην έχει τέτοια τύχη όμως...:roll:

 

Τελευταία ενημέρωση επίσης, που είχα από το ταχυδρομείο πηγαίνοντας να παραλάβω δέμα από Νέα Υόρκη (ανεμιστήρες ειδικούς για server πελάτη), είναι πως καταργήθηκαν και τα μικρά τέλη εκτελωνισμού (3 ευρώ για Priority USPS και 6 ευρώ για Global Express USPS EMS). =D> :cheesy:

 

Όσον αφορά την εγχώρια αγορά από Ελλάδα για τους ES και τον Νομικό...πιστεύω πως για να τους πάρει κάποιος στις τιμές που τους δίνει...ή άσχετος ΕΝΤΕΛΩΣ είναι και δεν ψάχνεται, δεν ρωτάει, ή δεν έχει πρόσβαση στο Internet να δει πόσο πουλιούνται έξω ή...έχει λεφτά για πέταμα!!! [-( [-( [-(

 

Και μόνο που βλέπω τις τιμές των ES στο site του εκνευρίζομαι!!!!!!! :frown:

 

Δεν ισχύει η παγκόσμια πολιτική των τιμών όπως κάνει η Televue και μιμούνται και οι εγχώριοι αντιπρόσωποι, και για την Explore Scientific;;; Μάλλον όχι...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνωρίζω από συγγενή εκτελωνιστή πως έχουν εντολή να τα ψάχνουν όλα. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως εφαρμόζεται, αναλογιζόμενοι πως και τα τελωνεία πάσχουν από σχετική έλλειψη προσωπικού (για τα Ελληνικά δεδομένα, όχι τα υποτιθέμενα Γερμανικά, υπολογίζοντας μόνο εκείνους που πραγματικά εργάζονται). Ο Delos 6 μου πάντως είχε μία περιπέτεια όπως μου διηγήθηκε ο κομιστής. Και θυμάμαι πως κάποιος εδώ πλήρωσε για έναν ES100 14 (φίλε, στον αγοράζω αν θες, συγνώμη για την θεματολογική παρεκτροπή).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά αυτό το site το ξέρετε; http://www.explorescientific.de/produkte/zubehor/okulare.html?p=2

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ένα πακέτο των 170$ υπάρχει η περίπτωση να την γλυτώσω;

 

BTW

9 μέρες έμειναν και μπαίνω στον 3ο μήνα αναμονής.Άντε να δούμε τι θα γίνει...

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά την άποψή μου οι πιθανότητες είναι υπέρ σου!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ένα πακέτο των 170$ υπάρχει η περίπτωση να την γλυτώσω;

 

BTW

9 μέρες έμειναν και μπαίνω στον 3ο μήνα αναμονής.Άντε να δούμε τι θα γίνει...

Στην αξια του πακετου για τον 24" υπολογιζεις και τα εξοδα αποστολης; Το πακετο θα γραφει μονο την αξια αντικειμενου, μιλαμε για πακετο 120$. Πιστευω τη γλυτωνεις. Αλλα χωρις να γινω ο κακος, προχτες φιλος μου αγορασε ενα μοτερ απο αμερικη αξιας 40$ και πληρωσε τελωνειο...

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης