Jump to content

Νέος - καλώς σας βρήκα. Το πρώτο; τηλεσκόπιο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό μεσημέρι σε όλους και καλώς σας βρήκα.

Χιλιοειπωμένα πράγματα για το ποιο μπορεί να είναι το πρώτο τηλεσκόπιο.

Διάβασα σχεδόν όλα τα μηνύματα για το θέμα, θα ήθελα τα φώτα σας και τη γνώμη σας

στην επιλογή του πρώτου μου ερασιτεχνικού τηλεσκοπίου.

Για να σας διευκολύνω, σας παραθέτω τις προδιαγραφές που κατέληξα μετά από

αρκετό διάβασμα των υπαρχόντων μηνυμάτων και ψάξιμο στο διαδίκτυο, αλλά

και από πολλούς άλλους παράγοντες (χρόνος, χρήμα)

 

α) Όχι αστροφωτογράφηση (δεν υπάρχει ούτε χρόνος, ούτε χρήμα)

β) Όχι ρομποτικό (αν έχω καταλάβει καλά αυτά δεν μπορείς να τα μετακινήσεις χειροκίνητα;)

είναι φυσικά και πολύ πιο ακριβά από τα μη-ρομποτικά για την ίδια διάμετρο.

γ) Διοπτρικό και κάτω από 4 ίντσες (λόγω κόστους) αχρωματικό.

δ) Παρατήρηση των "βασικών" πλανητών (που μπορεί να δει), σελήνης και προαιρετικά

των λοιπών "κοντινών" νεφελωμάτων κλπ

 

Με τη λογική ότι 60mm ή 70mm είναι η βάση για τον ερασιτέχνη αστρονόμο

(αν και θεωρώ τον εαυτό μου χομπίστα και πολύ-πολύ λιγότερο ερ.αστρ.)

προσανατολίζομαι σε ένα 80mm για να το κρατήσω χρόνια (αν πιστέψω και τις διαφημίσεις

των προϊόντων, δεν θα προλάβω να δω όλα αυτά που μπορεί να "δει" το 80mm)

Το βήμα μηδέν το έχω ήδη κάνει (χάρτες/pc software, αστερισμοί, διόπτευση με

τα "παιχνιδάκια" 30/300 και 50/500 που έχω ήδη) αλλά φυσικά είμαι μακράν

από το σημείο να λέω πως γνωρίζω..

 

Θα σας παρακαλούσα για τη γνώμη σας και τα φώτα σας για τα ακόλουθα:

1) Άξίζει ένα 80mm (ή ακόμα και 70mm) για το σκοπό που το θέλω;

2) Τί στήριξη; Κάποια τυπικά μοντέλα; (π.χ το Celestron LCM80 αλλα χωρίς τον αυτόματο πιλότο)]

 

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, ως νέος προσπάθησα να τα περιλάβω όλα σε ένα με τον ενθουσιασμό του πρωτάρη.

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μεχρι ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις και απο που σκοπευεις να κανεις τις περισσοτερες παρατηρησεις (ταρατσα ή μπαλκονι) ;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η τιμή είναι μεν σημαντική, αλλά λίγο σχετική. Maximum € 200-250 νομίζω πως είναι

υπέρ αρκετά σε σχέση με τα μοντέλα που έχω δει στο Internet για διάσταση έως 90mm.

Βέβαια αν για +50 € έχει τραγική διαφορά (καλύτεροι φακοί, στήριξη, κατασκευή)

μπορεί και να δώσω € 300 αφού σκέφτομαι να το κρατήσω όσο αντέξει.

Για τη χρήση και το μέρος, το μπαλκόνι - φαντάζομαι - το 70% (θέα Δυτικά),

η ταράτσα φιλικού σπιτιού (360 μοίρες, ψηλά και με λίγα φώτα το 25%) και

η εξοχή το υπόλοιπο 5%.

Ευχαριστώ.

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα 80/400 ή 102/500 (f/5) πάνω σε φωτογραφικό ή υψαζιμουθιακό τρίποδα είναι πολύ ευέλικτο και διασκεδαστικό όργανο. Ό,τι καλύτερο για επίγεια παρατήρηση με διαγώνιο 45 μοιρών, θα σου δείξει όμως και όμορφα αστρικά πεδία, ανοικτά σμήνη, την σελήνη αλλά και τουλάχιστον 1 αντικείμενο από κάθε άλλη κατηγορία. Με έναν barlow θα δεις και πλανήτες (με ψευδόχρωμα φυσικά) και πολλά διπλά άστρα ή τα μεγάλα σφαιρωτά. Τα f/10 υπερτερούν στους πλανήτες αλλά χάνεις σε πεδίο και είναι περισσότερο αστρονομικά.

Αυτά τα τηλεσκόπια χρειάζονται λιγότερο από κάθε άλλο το Goto ή την παρακολούθηση. Θυσιάζοντας την μεγέθυνση (μέχρι 120x θα πας, στα 20-60x είναι πανέμορφες οι εικόνες) με το μεγάλο πεδίο (ως 4 μοίρες για το 80/400) είναι εύκολο να βρεις αντικείμενα (με Plossl 32mm ή SWA 24mm) και μένουν για πολύ στο οπτικό πεδίο. Η μεγαλύτερη διασκέδαση είναι ακριβώς να στοχεύεις μια από εδώ, μια από εκεί τάχιστα.

Δεν χρειάζονται ειδική συντήρηση ή ευθυγράμμιση. Για τα χρήματα που θα δώσεις δεν θα ανησυχείς αν στα άκρα του πεδίου τα άστρα είναι ελαφρώς θολά. Το κουβαλάς στις εκδρομές άνετα: Βάλτο ψηλά σε ένα βουνό και παρατήρησε την θάλασσα, μια χαράδρα, ό,τι έλκει την προσοχή σου.

Ακόμη και αν παρατήσεις την αστροπαρατήρηση, το f/5 αχρωματικό με 2-3 φακούς και έναν Barlow μάλλον θα το κρατήσεις.

Εναλλακτικά το SW130/650 minidob θα σου δείξει περισσότερα, θυσιάζοντας την επίγεια. Ή ένα Maksutov 90 f/13 αν οι πλανήτες σε ενδιαφέρουν περισσότερο. Και μετά όλο και ανεβαίνουμε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dobsonian 6", το απόλυτο all around για νέους στο χώρο.

Σχεδόν διπλάσιο σε άνοιγμα από το διοπτρικό 80mm και 4πλάσιο σε δυνατότητα συλλογής φωτός,

απλά δεν ξέρω αν λόγω άλλης κατασκευής (νευτώνιο) έχει καλύτερη ή χειρότερη απεικόνιση

(με τη λογική ότι τα διοπτρικά δίνουν -όπως διάβασα- την καλύτερη ποιότητα εικόνας σε σχέση με τις

άλλες τοπολογίες για το ίδιο άνοιγμα...για το ίδιο άνοιγμα....μεγάλη κουβέντα..

Τα 152mm σε διοπτρικό είναι εντελώς εκτός (1.000 € +++). Ένα (μικρό) πρόβλημα είναι και το

βάρος του Dob, αφού ναι μεν θα χρησιμοποιηθεί περισσότερο στο χώρο μου, αλλά είδα κάπου

20 kgs+ βάρος (π.χ Sky-Watcher 6" Dob) αλλλά η τιμή του είναι αρκετά ελκυστική

(€249 από Πλανητάριο). Φαντάζομαι ότι υπάρχουν και φθηνότερα, άλλων εταιρειών,

ή μήπως να μην μπλέξω γιατί τα οπτικά τους δεν θα είναι όπως του συγκεκριμένου;

Πολύ ελκυστικό και το SkyWatcher που πρότεινε ο kkokkolis, είδα το SW dob Truss 130mm

με τιμή πολύ ελκυστική (€199/Πλαν.) και σχετικά ελαφρύ (κάπου στα 6 kgs).

Τι ποιότητας είναι τα προσοφθάλμια που δίνουν μαζί; (LE 10mm WA και LE 25mm).

Τι γίνεται με τα κάτοπτρά των νετωνίων; Τα διοπτρικά δεν έχουν προβλήματα και δεν χρειάζονται

ρυθμίσεις κλπ κλπ κλπ αν και ανέκαθεν σεβόμουν απόλυτα τον Ser Isaac Newton...

Απλά επειδή είναι ανοικτό, το ψιλοφοβάμαι μην του κάνω καμία ζημιά ως πρωτάρης που είμαι.

Φίλε rofos με έβαλες σε σκέψεις.....Τα χαρακτηριστικά του και τα αξεσουάρ του είναι πολύ καλύτερα

από τα αντίστοιχα διοπτρικά στο ίδιο εύρος τιμών (φυσικά σε όποιο άρθρο και αν είχα διαβάσει,

ότι και να συζητούσαν οι συνδετημόνες, κατέληγαν πάντα σε αυτό που πρότεινες,

"Πάρε ένα dob χωρίς δεύτερη κουβέντα. Είναι ότι πρέπει για νέους σαν εσένα" με το ίδιο

άνοιγμα και άνω..

Από ποιότητα εικόνας αυτά τα δύο τι λένε; Αν έχετε εμπειρία, θα ήθελα τη γνώμη σας.

Η μόνη μου εμπειρία είναι από διοπτρικά οπότε δεν ξέρω να κρίνω.

Φαντάζομαι όμως πως για να τα βγάζουν ακόμα και μάλιστα και σε άνοιγμα 100+ που

γίνεται και αρκετά μακρύ, κάποιο τέτοιο λόγο θα έχουν.

 

Μία μου "ψύχωση" είναι να δω τον πλανήτη Κρόνο υποφερτά.

Μπορώ να τον πιάσω με το 80mm ή το 90mm το διοπτρικό - ξέρω είναι πολύ δύσκολο.

Φαντάζομαι πως με τα νευτώνια 4" και 6" θα είναι πιο εύκολο.

Υποφερτά σημαίνει όχι κουκίδα, τουλάχιστον να δω τους περιβόητους δακτυλίους ιδίοις όμασι

και όχι μέσα από φωτογραφίες / video. Ξέρω πως οι φωτογραφίες δεν έχουν καμία σχέση με

αυτό που θα δω από το τηλεσκόπιο, αλλά αρκετές λεπτομέρειες ξεχωρίζουν όπως έχω δει σε

κάποια ερασιτεχνικά video και σε φωτογραφίες εδώ.

Πάλι πλάτιασα....Αλλά νηπιαγωγείο χωρίς πολλές ερωτήσεις δεν γίνεται :-)

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον κρονο με ενα 80mm δεν προκειται να τον ευχαριστηθεις.. και αν ναι, τοτε μην πεσεις στην λουμπα να κοιταξεις απο 150mm και πανω , γιατι σε βλεπω παλι να αλλαζεις σκοπιο....

πηγαινε σε μια αστροπαρατηρηση και δες τις δραματικες διαφορες που προσφερουν οι ιντσες.. και μετα κατσε και σκεψου.

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κανόνας της διαμέτρου ισχύει. 150mm προσφέρουν σχεδόν 4πλάσια φωτεινότητα και αυξάνεται δραματικά η διακριτική ικανότητα. Φυσικά το ίδιο ισχύει και μεταξύ 150 και 300mm. Το όριο καθορίζεται από άλλους πρακτικούς παράγοντες, οικονομικούς, αποθηκευτικούς, μεταφορικούς.

Όμως, όπως ο γυμνός οφθαλμός προσφέρει άλλες δυνατότητες από ένα 80mm (ναι μεν 1x αλλά και τεράστιο πεδίο, the whole picture), έτσι και το 80mm έχει δυνατότητες που δεν διαθέτει ένα 150 ή 200mm. Αυτές οι δυνατότητες μας οδηγούν να τοποθετούμε διοπτρικούς ερευνητές 50, 60 ή 80mm πάνω σε ένα μεγάλο τηλεσκόπιο. Ένα C11 με piggyback ED80 προσφέρει ένα είδος ολοκλήρωσης. Τις Πλειάδες θα τις δεις με το 80ρι, τον Κρόνο με το μεγάλο.

Η καλύτερη ποιότητα εικόνας σε ισότιμες διαμέτρους αποτελεί ιδιότητα των διοπτρικών, ειδικά των αποχρωματικών, καθώς έχουν πάντοτε άψογη ευθυγράμμιση και απουσιάζει κεντρική παρεμπόδιση.

Εγώ πρώτα πήρα το 150 και ένα έτος μετά το 80, το οποίο μου έδειξε πράγματα που το 150 δεν μπορούσε, καθώς δεν χωρούσαν στο πεδίο του. Πωλούνται πανάκριβα mini διοπτρικά 60, 66, 70 ή 80mm ή Super ερευνητές 60 και 80mm τα οποία αγοράζονται από κατόχους μεγάλων τηλεσκοπίων ώστε να μην χάσουν αυτή την μακροσκοπική εικόνα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης εχε υποψη οτι τα dob τηλεσκοπια μπορουν να σπασουν σε δυο μερη τα οποια μεταφερονται ευκολα και εχουν λιγοτερο βαρος απο το συνολο τους. εναλλακτικα μπορεις να βαλεις ροδακια στην βαση του dob και να το μεταφερεις ευκολοτερα σε επιπεδες επιφανειες

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε το 6" dob f/8 και ξέχνα τα μικρά διοπτρικά ειδικά τα κοντά! Για πλανήτες είναι άχρηστα και δεν κάνουν για βασικό σου τηλεσκόπιο. Το skywatcher 102/500 έχει μεγάλο δευτερεύον φάσμα και δειχνει τους πλανήτες δίσκους με "ξεπλυμένο" χρώμα σε μπλε φόντο. Δεν είναι τηλεσκόπιο γενικής χρήσεως.

Με το f/8 έχεις επιπλέον τα πλεονεκτήματα της εύκολης ευθυγράμμισης των κατόπτρων και της καλής απόδοσης ακόμα και με φτηνούς προσοφθάλμιους 3 στοιχείων.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σαν πολύς λεπτομέρειες δεν ψάχνετε για πρώτο τηλεσκόπιο...θα καταλάβεις όλες αυτές της διαφορές από την αρχή.....sory αλλά εγώ με το δοβ 6' μια χαρά τα βλέπω...!!!πάρε ένα δοβ 6ρακι με μαματη τιμή και αν ανέβουν τα θέλω σου και όταν το ξαναβλέπουμε!...θα περάσει πολύς καιρός μέχρι τότε...
JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας =D>

Αγαπητέ rofos, το ψάχνω επειδή κατά πάσα πιθανότητα αυτό το πρώτο θα είναι και το μόνο

(αν και ποτέ μη λες ποτέ) και επειδή διάβασα σε πολλά άρθρα (και εδώ) για την καλύτερη εικόνα

των διοπτρικών έναντι των άλλων. Αγαπητέ giorgosgr, κυρίως προσανατολιζόμουν περισσότερο

σε κάποιο μακρύ (π.χ 80/900 Powerseeker AZ ή Astromaster 90/1000 AZ που είναι και προσιτά

από θέμα τιμής (αφού το ΔΝΤ έχει έρθει και σε εμένα), σε σχέση με τα ισημερινά αντίστοιχα αφού

δεν με ενδιαφέρει η αστροφωτογράφηση).

Το βάρος παίζει ένα ρόλο (όχι πολύ μεγάλο αφού σπάνια θα μεταφέρεται), περισσότερο ψυχολογικό

αφού σίγουρα θα το σκεφτώ διπλά να κουβαλήσω τα 20 κιλά του dob, από ότι ένα διοπτρικό.

Μάλλον θα ακολουθήσω και την προτροπή του αγαπητού blackholesun πριν βάλω το χέρι στην τσέπη.

Απλά βλέπω να πουλάνε 60mm και 80mm και μάλιστα με αυτόματο και φρου-φρου και φαντάζομαι ότι

"κάτι" θα βλέπουν για να τα βγάζουν και να τα πουλάνε.

Επειδή η χρήση που θέλω να του κάνω δεν είναι για τα "βαθιά" (πάλι βέβαια ποτέ μη λες ποτέ),

ως hobby και λιγότερο ως παρατηρητής με τη στενή έννοια. Όπως ορθά ανέφερε ο αγαπητός kkokkolis

άλλα βλέπεις με το ένα, άλλα με το άλλο (και φυσικά "βαθύτερα" με τη μεγαλύτερη διάμετρο).

Για μένα όπως είμαι τώρα και τη Σελήνη που βλέπω με το 50/500 παιχνιδάκι του γιου μου

με συναρπάζει - πόσο μάλλον με ένα 80mm ή 90mm κανονικό τηλεσκόπιο και όχι παιχνίδι.

Εάν γνωρίζετε αν καλύπτουν τις ανάγκες μου τα παρακάτω, παρακαλώ πείτε μου:

α) Celestron ASTROMASTER 90/1000 AZ (Πλανητάριο € 234,00)

β) Sky-Watcher 90/900 AZ3 (Πλανητάριο € 229,00)

γ) Celestron Powerseeker 80/900 σε ισημερινή (Ακτις € 147,00) - τι γίνεται εδώ; πολύ καλό για να είναι αληθινό;

δ) ? κάποιο άλλο της ίδιας λογικής

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο,

 

Έχεις δει τα δύο τηλεσκόπια δίπλα-δίπλα; (ένα dob 6" και ένα διοπτρικό 80 ή 90 mm)

Το πρώτο είναι κανονικό τηλεσκόπιο, το δεύτερο φέρνει πιο πολύ προς παιχνιδάκι. Γνώμη μου μου: λάβε υπόψη σου τη γνώμη του rofos, είστε περίπου στην ίδια φάση (νομίζω μόλις πρόσφατα απέκτησε τηλεσκόπιο).

- Rofos, πώς θα ένιωθες αν σου έλεγαν να ανταλλάξεις το 6ιντσό σου με ένα 90mm?

 

Φιλικά,

Βαγγέλης

 

post διορθώθηκε (δαίμων copy/paste): "το 6" ΕΙΝΑΙ κανονικό τηλεσκόπιο!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απαπαπα με τίποτα...και εγώ από άσχετος ξεκίνησα (βέβαια άσχετος είμαι ακόμα!!) και μου έχει ανοίξει τα μάτια..το τι μπορείς να δεις με το δοβ είναι άλλο πράγμα....δεν θα το μεταφέρεις συχνά άρα δοβ μένεις σε πόλη άρα δοβ σε ενδιαφέρει το καθαρό και μεγάλο αντικείμενο άρα δοβ!!! με τα άλλα αν δεν πάρεις goto θα παιδευτείς..λέω εγώ αν και δεν είμαι ο ποιο κατάλληλος για να τα λέω..από προσωπική πείρα και μόνο, φίλε δεν το αλλάζω με τίποτα, στην αρχή μάλιστα είχα στεναχωρηθεί που δεν βρήκα το 8΄ άλλα μόλις έμαθα την τιμή του για την ισημερινή βάση του ε τότε :-({|= :-({|= \:D/ νομίζω ότι έκανα την καλύτερη επιλογή...πάντως φίλε δεν είναι τυχαίο που όλοι κυνηγάμε τις ίντσες αιδώ μέσα!!!
JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο, καλώς ήρθες στο χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας.

Τα ερωτήματα σου βασανίζουν τον οποιοδήποτε ξεκινά να ασχολείται με το hobby και απασχολούσαν και εμάς, όταν ξεκινούσαμε.

 

Θα πρέπει να ξέρεις επίσης, ότι η συντριπτική πλειοψηφία των νέων που ξεκινά κατά ένα μεγάλο ποσοστό κάνουν λάθος πρώτη επιλογή, με αποτέλεσμα να το μετανιώσουν πολύ γρήγορα και να ξαναδώσουν χρήματα.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Γιώργο και τον Βαγγέλη. Πάρε ένα DOB 6, το οποίο είναι πραγματικό τηλεσκόπιο για παρατήρηση, το οποίο θα σου δώσει τη δυνατότητα (με την εύστοχη επιλογή προσοφθαλμίων) να μάθεις τον ουρανό, να ευχαριστηθείς πλανήτες, σελήνη και να απολαύσεις τα πρώτα σου deep sky objects.

 

DOB με τα μάτια κλειστά λοιπόν.

Τα φθηνά αχρωματικά τηλεσκόπια είναι τελείως άχρηστα!

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα φθηνά αχρωματικά τηλεσκόπια είναι τελείως άχρηστα!

 

Εγώ διαφωνώ. Αν ήταν τελείως άχρηστο δεν θα το χρησιμοποιούσα καθόλου το ST80. Ενώ συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Το πως το χρησιμοποιώ το αναλύω παραπάνω. Αν ήταν άχρηστο, το ίδιο άχρηστα θα ήταν και όλα τα κυάλια και όλες οι διόπτρες που δεν είναι ED. Καλό είναι να μην οδηγούμαστε σε αφορισμούς. Ο Γαλιλαίος και ο Messier τι τηλεσκόπια χρησιμοποιούσαν;

Κατά τ' άλλα, όσο μεγαλύτερο ένα τηλεσκόπιο τόσο το καλύτερο, φθάνει το μέγεθός του και το βάρος του να μην εμποδίζουν σοβαρά την μεταφορά, το στήσιμο και την χρήση. Το χρυσό παράθυρο είναι ανάμεσα στις 6'' και τις 10'', 150-250mm.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο,

 

ίσως για 1.000.000.000.000.000ή φορά θα σου πω και εγώ την λέξη μονόδρομο!

 

Νευτώνειο τηλεσκόπιο σε Dobsonian στήριξη και αν μπορείς 8", ακόμη καλύτερα! ΑΞίζει κάθε euro!!!

Dobsonian Dobsonian Dobsonian Dobsonian Dobsonian Dobsonian Dobsonian και άσε τα φθηνά αχρωματικά στην ησυχία τους...θα με θυμηθείς και εμένα και όλους όσους στο είπαν ήδη.

 

Το αποτέλεσμα που δίνει το dob, συγκριτικά με τα μικρά αχρωματικά είναι απείρως απίστευτα καλύτερο...

\:D/

 

Αν θες πάρε ένα μικρό αχρωματικό για 2ο...ΟΧΙ για κύριο τηλεσκόπιο!!!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο καλώς ήρθες

 

Προσπάθησε να βρεθείς σε μιά παρατήρηση να δεις από κοντά

αρκετά τηλεσκόπια και τότε θα αποφασίσεις πιο εύκολα

Φιλικά

Δημήτρης

 

CELESTRON Dob

 

www.medicalmarket.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς παρεξήγηση προς όλους:

 

Εκθειάζετε τις αρετές των "dobsonian" έναντι των κοντών αχρωματικών για να βοηθήσετε έναν νεοεισερχόμενο φίλο. Καλά κάνετε!

 

Αλλά ρε παιδιά, γιατί λέτε "dobsonian", αντί για "νευτώνειο"; H λέξη dobsonian χαρακτηρίζει είδος στήριξης ή σχέδιο οπτικών; Πρέπει να απομυθοποιηθούν κάποια πράγματα επιτέλους!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσπάθησε να βρεθείς σε μιά παρατήρηση να δεις από κοντά

αρκετά τηλεσκόπια και τότε θα αποφασίσεις πιο εύκολα

 

Αυτό είναι το καλύτερο. Μόνο που λόγω καιρού και κρύου, οι επόμενες παρατηρήσεις, ειδικά για αρχάριους προβλέπονται από προχωρημένη Άνοιξη και μετά. Αν μπορείς να περιμένεις μέχρι τότε, έχει καλώς...θα ωφεληθείς ακόμη πιο πολύ για να τα δεις σε δράση τα "εργαλεία". Αν όχι και θες να δεις και λίγο Ωρίωνα για παράδειγμα...πρέπει να πάρεις τώρα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς παρεξήγηση προς όλους:

 

Εκθειάζετε τις αρετές των "dobsonian" έναντι των κοντών αχρωματικών για να βοηθήσετε έναν νεοεισερχόμενο φίλο. Καλά κάνετε!

 

Αλλά ρε παιδιά, γιατί λέτε "dobsonian", αντί για "νευτώνειο"; H λέξη dobsonian χαρακτηρίζει είδος στήριξης ή σχέδιο οπτικών; Πρέπει να απομυθοποιηθούν κάποια πράγματα επιτέλους!

 

Για αυτό ακριβώς το έγραψα και εγώ Δημήτρη έτσι, αν δεις παραπάνω. Σίγουρα για Νευτώνειο μιλάμε...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή τα συζητούσαμε και προσφατα: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13400&postdays=0&postorder=asc&start=0, αντιγράφω από εκεί:

 

 

Δες αυτό: http://www.backyardastronomy.com/Backyard_Astronomy/The_Best_Beginner_Telescopes.html

Μπορείς να πάρεις και το βιβλίο: http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1765

Ή αυτό:

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598

Διάβασε όμως πρώτα το forum, όπως αυτό: http://www.astrovox.gr/telescopes.html

Αυτό μπορεί να φανεί χρήσιμο αργότερα: http://www.mediafire.com/file/c7muboykp76j5t6/Astrovox%20Astrolists%20Ultima%2020.rar

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή τα συζητούσαμε και προσφατα: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13400&postdays=0&postorder=asc&start=0, αντιγράφω από εκεί:

Δες αυτό: http://www.backyardastronomy.com/Backyard_Astronomy/The_Best_Beginner_Telescopes.html

Μπορείς να πάρεις και το βιβλίο: http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1765

Ή αυτό:

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598

Διάβασε όμως πρώτα το forum, όπως αυτό: http://www.astrovox.gr/telescopes.html

Αυτό μπορεί να φανεί χρήσιμο αργότερα: http://www.mediafire.com/file/c7muboykp76j5t6/Astrovox%20Astrolists%20Ultima%2020.rar

 

Εκτός από το τελευταίο τα είχα δει όλα (και πολλά-πολλά ακόμη από ξένα site) αλλά δεν είχα

καταφέρει να καταλήξω κάπου (το ένα έχει άψογη εικόνα, το άλλο διάμετρο, το άλλο φθηνό,

άλλο μεγάλο και ακριβό κλπ), γι' αυτό και άνοιξα το θέμα (αλλά πάλι αναποφάστιστος είμαι).

Για την ώρα έχω ξεκινήσει "όπισθεν" δηλαδή προγράμματα στον H/Y (Celestia, Stellarium, WinStars)

και βουρ στο μπαλκόνι να δω τι φαίνεται και τι όχι με τα μάτια. Το βιβλίο το έχω στα υπόψη να το

παραγγείλω τις επόμενες ημέρες (το έχω δει τουλάχιστον 1 Giga φορές να το λέτε όλοι σας -

σίγουρα ξέρετε καλύτερα). Μάλλον το καλύτερο είναι να κάνω υπομονή για την ώρα...

Αν η υπομονή είναι αρκετή, μπορεί να με "ανεχτείτε" σε κάποια αστροπαρατήρηση

όταν ανοίξει ο καιρός να δω και να αποφασίσω (βλέποντας από τηλεσκόπια που τα βλέπω

μόνο στον ύπνο μου). Μπορεί κάνοντας υπομονή, να μαζέψω και τα χρήματα για 150mm διοπτρικό :-)

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 με τον κκοοκκολις η κάπως έτσι!!! το nightwatch είναι ένα πολύ καλό βιβλίο για τα πρώτα βήματα...τα λέει απλά και κατανοητά!
JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη για το off-topic εδώ,

μόλις άνοιξα το Astrilists Ultima και ακόμα κλαίω !

Απίστευτη δουλειά =D>

Όσα μπράβο και να πω μου φαίνονται λίγα !

Προβλέπω να πονάνε τα μάτια μου και να αδειάζουν τα toner...

Συγχαρητήρια σε όσους έχουν συμβάλλει σε αυτό το αριστούργημα =D> =D> =D>

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης