Jump to content

Νέος - καλώς σας βρήκα. Το πρώτο; τηλεσκόπιο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην Αθήνα Νίκο... θα απογοητευτείς για το τι φαίνεται...άστα να πάνε! ](*,) ](*,)

 

Κοίτα, η καλύτερή σου στιγμή θα είναι όταν θα βρεθείς για 1η φορά σε πραγματικά σκοτεινό ουρανό και θα έχεις τις ελάχιστες ίντσες (που για μένα είναι αυστηρά οι 8"!!) που θα σε καταστήσουν ικανό να κοιτάξεις αντικείμενα τα οποία θα συνοδεύονται από το επιφώνημα....OYYAAOY!!! :mrgreen: :D

 

Αυτό θα το πετύχεις ΜΟΝΟ με τις ελάχιστες ίντσες όπως σου είπα και θα το διαπιστώσεις και μόνος σου όταν έρθεις κάποια στιγμή σε παρατήρηση. Σημείο αναφοράς είναι το βουνό και ο σκοτεινός ουρανός, ΟΧΙ το μπαλκόνι, ειδικά για εμάς στην Αθήνα..δεν λέω θα δεις και πλανήτες και ορισμένα πολύ φωτεινά dso αλλά δεν έχει καμία σχέση η εμπειρία με την εξοχή...κοίτα λοιπόν να έρθεις και όταν πάθεις την 1η "ζημιά" δεν νομίζω να πέσεις κάτω από τις 8 ίντσες με τίποτα...εγώ ξεκίνησα με 12" :mrgreen: και...ΔΕΝ το μετάνιωσα ποτέ, ούτε κουβαλήματα σκέφτηκα ούτε τίποτα. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι βέβαια, οκ, η Οπτική όμως και οι νόμοι της μιλάνε για όσο το δυνατό περισσότερο φως, να μπορέσεις να το μαζέψεις και να το δεις...οπότε μόνο με τις ελάχιστες ίντσες...άλλωστε θα δεις ότι αν εμβαθύνεις στο χόμπυ...αποκλείεται να μείνεις με 1 τηλεσκόπιο! [-X :cheesy: Εγώ πάω πια για το 3ο...θα είναι ηλιακό αυτό όμως! :mrgreen:

 

Μάζεψε λεφτά μέχρι τότε και έλα και σε παρατήρηση πάση θυσία!...θα καταλάβεις αμέσως τι παίζεται με τους εξοπλισμούς... :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τάσο η ίντσες σίγουρα εξαρτώνται και από τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις και την χρήση του τηλεσκοπίου μετέπιπτα...η ισημερινή βάση του 8' σε σχέση με του 6' έχουν διπλάσια τιμή...αν δεν κάνω λάθος η eq5 έχει 700 που είναι για το 6'..
JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το "ουάου" το κάνω κάθε φορά που πηγαίνω στο χωριό μου

(Αρκαδία σε υψόμετρο 650m, δυστυχώς δεν πάω πια τόσο συχνά)

και κοιτάζω μόνο με τα μάτια. Έχει απίστευτο ουρανό (χωρίς τα χάλια της Αθήνας).

Το οικονομικό (σε περίοδο ΔΝΤ) είναι δυστυχώς σοβαρός παράγοντας για την ώρα.

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο η ίντσες σίγουρα εξαρτώνται και από τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις και την χρήση του τηλεσκοπίου μετέπιπτα...η ισημερινή βάση του 8' σε σχέση με του 6' έχουν διπλάσια τιμή...αν δεν κάνω λάθος η eq5 έχει 700 που είναι για το 6'..

 

Γιατί; Θέλει να πάρει ισημερινή βάση; Δεν το δηλώνει πουθενά. Μίλησε και για χαμηλό ποσό χρημάτων.. :-note Αν αργότερα θέλει αστροφώτο και τα σχετικά...θα πάρει και εντελώς άλλο τηλεσκόπιο και ισημερινή με τα αντίστοιχα πολλά χρήματα...όσοι είχαν dob και το έβαλαν σε ισημερινή για αστροφώτο, μετά το άλλαξαν με διοπτρικό αποχρωματικό ή maksutov. Ο Νίκος τώρα δε μιλάει για αστροφώτο όμως... :-note

 

Τέλος πάντων Νίκο...σου δήλωσα ήδη τι θα έκανα εγώ στη θέση σου. :|

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και όλοι οι φίλοι προσέφεραν τις απόψεις τους πάνω στο θέμα, θα προσθέσω και τη δική μου, με την ελάχιστη εμπειρία που διαθέτω. Πιστεύω ότι πριν από την αγορά πρέπει να σκεφθείς τα ακόλουθα : 1. Τη χρήση του οργάνου (Παρατήρηση - φωτογράφιση ή και τα δύο), 2. Το ποσό που σκοπεύεις να διαθέσεις, 3. Να βρεθείς σε κάποια παρατήρηση με άλλους ερασιτέχνες προκειμένου να δεις από κοντά τις δυνατότητες των τηλεσκοπίων που σε ενδιαφέρουν, αλλά ταυτόχρονα να διαπιστώσεις και τι ακριβώς μπορείς να δεις στον Ουρανό ανάλογα με τη συγκυρία, 4. Μελέτη αναφορικά με τα χαρακτηριστικά των τηλεσκοπίων που σε ενδιαφέρουν, πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, αξεσουάρ, 5. Περιορισμούς βάρους - όγκου του οργάνου, 6. Το θέμα της φωτορύπανσης, 7. Να εξετάσεις την αγορά καινούργιου ή μεταχειρισμένου οργάνου (ανάλογα με το budget). Ήδη έχεις κάνει ένα πολύ σημαντικό και απαραίτητο βήμα, ζήτησες απόψεις από άλλους ερασιτέχνες και χρήστες Τηλεσκοπίων οπότε περιορίζεις αισθητά το ενδεχόμενο λάθους αγοράς. Πάνω από όλα μην βιάζεσαι !!!

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Να σας πω και εγώ με την σειρά μου την δικιά μου γνώμη από την εμπειρία μου. Ξεκίνησα στην αστρονομία με ένα αχρωματικό διοπτρικό Celestron 80/900 eq. Όλα καλά, ενθουσιάστηκα, μου έδωσε καταπληκτικές εικόνες μιας και το πρώτο φως του το έδωσα σε σκοτεινό ουρανό, αλλά μετά από κάποιο διάστημα κατάλαβα ότι ήθελα κάτι παραπάνω. (πυρετός της διαμέτρου :D ) Ξέρω ότι πολλοί από εδώ θα πουν ότι βαρέθηκαν να ακούνε τα ίδια και τα ίδια, με το να προτείνουμε στους νεοεισερχόμενους ως ελάχιστη διάμετρο της 8", όμως είναι η αλήθεια, συμφωνώ με τον Τάσο. Δεν κάνουμε διαφήμιση σε κανένα κατάστημα, απλά θέλουμε με το που θα κοιτάξετε μέσα από το προσοφθάλμιο να κάνετε ΟΥΑΟΥ!!! και να μην εγκαταλείψετε την αστρονομία. Θυμάμαι τα λόγια του φίλου μας του roryt όταν του είπα ότι κόλλησα με τις εικόνες που μου έχει δώσει το 80αρι (αν εχεις κολλήσει με το 80ρι, το 8" θα σε αφήσει άναυδο) πόσο δίκιο είχε!!!!!! Κατά την γνώμη μου, κανένα τηλεσκόπιο δεν είναι άχρηστο! Το φθηνό διοπτρικό μου θα με συντροφεύει πάντα στις διακοπές μου (φορητότατο) , αλλά η 8" μου έδιναν και μου δίνουν ακόμα καταπληκτικές βραδιές.

 

Η επιλογή είναι δική σου.

 

Φιλικά, Γιάννης

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο καλημέρα,

 

Είναι σίγουρο πως κάθε μέρα θα ακούς και μία νέα πρόταση για την επιλογή τηλεσκόπιου. Χωρίς να θέλω να διαφωνήσω με κανένα από τους προηγούμενους φίλους, οι οποίοι καταθέτουν τη προσωπική τους εμπειρία, εγώ θα σου προτείνω αρχικά, εάν είναι δυνατόν να εγγραφείς σε κάποιον σύλλογο ερασιτεχνικής αστρονομίας. Εκεί εκτός από φίλους με τους οποίους θα μπορείς να συζητήσεις τους προβληματισμούς σου, θα έχεις την δυνατότητα σε κάποιες από τις εξορμήσεις που πραγματοποιούνται συχνά να δεις μέσα από διάφορα όργανα παρατηρήσης και να σχηματίσεις τη δική σου γνώμη.

Εάν δεν μπορείς να γίνεις μέλος κάποιου συλλόγου, και θέλεις οπωσδήποτε να αγοράσεις ένα τηλεσκόπιο, θα σου πρότεινα και εγώ ένα Νευτώνειο τηλεσκόπιο 8'' με μία στιβαρή στήριξη. Ένα τέτοιο τηλεσκόπιο θα σου δώσει σίγουρα τη δυνατότητα να το χρησιμοποιείς για πολλά χρόνια κάνοντας πολλές και καλές παρατηρήσεις. Η μάρκα, η στήριξη (DOB ή Ισημερινή), το GOTO κ.λ.π. είναι σχετικά με τα χρήματα που θα διαθέσεις.

Σε κάθε περίπτωση είναι προτιμότερο να κάνεις υπομονή και να συγκεντρώσεις περισσότερα χρήματα, γιατί ένα καλύτερο τηλεσκόπιο θα σου δώσει και ποιο καλή εικόνα του ουρανού.

 

Πιστεύω να σε βοήθησα λίγο.

 

Φιλικά Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι σίγουρο πως κάθε μέρα θα ακούς και μία νέα πρόταση για την επιλογή τηλεσκόπιου.

 

Ακριβώς! Και επειδή Νίκο σήμερα είναι μια καινούρια ημέρα, έχω μια εναλλακτική πρόταση στον αντίποδα των προτάσεων που συνηθίζω. Γιατί λοιπόν να συμβιβαστείς με οτιδήποτε όταν μπορείς να αποκτήσεις αυτό;:

42z30z6hp.jpg

 

Όχι, δεν εννοώ εκείνο στο φόντο, είναι απλώς ένα Grab n' Go 30''. Αυτό το 42'' στο προσκήνιο θα σε αφήσει άναυδο:

42zerhard9pk.jpg

Ίσως χρειαστεί να το αγοράσεις εκείνο το 8'' ούτως ή άλλως, ώστε να το χρησιμοποιήσεις για ερευνητή (όσο μεγαλύτερο το τηλεσκόπιο, τόσο υψηλότερες οι μεγεθύνσεις και μικρότερο το πεδίο).

 

:D

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα μάλιστα! Τώρα μιλάμε για τηλεσκόπια!

Νομίζω πως τα ροδάκια που έχει στο πλάι για το κουβάλημα θα είναι πρόβλημα γιατί δεν θα χωράνε στο πορτ-μπαγκάζ μου,

επειδή κάπου θα πρέπει να βολεύω και την "καρέκλα του παρατηρητή" (τη σκάλα) :-)

 

Πάντως ειλικρινά, επειδή δεν πρόκειται να ασχοληθώ με αστροφωτογράφηση κλπ

(εξάλλου οι υπόλοιποι εξ' υμών που ασχολούνται πιο βαθιά και πιο σοβαρά κάνουν

απίστευτη δουλειά και βλέπω πάντα ερχόμενος τις φωτογραφίες που ανεβάζουν εδώ)

για τον λόγο αυτό είχα ξεκινήσει την κουβέντα για ένα μικρό διοπτρικό π.χ 80/900 ή 90/1000

που θα καλύπτει τις μικρές ανάγκες μου, σε στήριξη ΑΖ (για τους ίδιους λόγους) που είναι αν δεν

κάνω λάθος και φθηνότερη σε σχέση με την EQ. Το "μακρύτερο" που έχω απαίτηση να δω είναι

ο Κρόνος (όχι όπως τον βλέπει το Hubble, ούτε σαν κουκίδα), αν καλύπτομαι από 80mm ή 90mm

είμαι ΟΚ (μέχρι να "αρρωστήσω" κι εγώ όπως οι υπόλοιποι που ξεκίνησαν με τις ίδιες απορίες

και απαιτήσεις με εμένα). Φαντάζομαι πως αν βλέπω έως εκεί, θα μπορώ να δω και χιλιάδες άλλα

συμπαντικά "καλούδια" που θα μου πάρει αρκετά χρόνια μέχρι να αποφασίσω να ανέβω σε ίντσες,

αλλά επειδή και η φορητότητα μετράει (τουλάχιστον όχι τόσο πολύ τώρα, αλλά στο μέλλον

κατά πάσα πιθανότητα θα είναι ευκολότερο να αρπάζω μία τσάντα από το να κουβαλάω 2 βαλίτσες)

 

Εάν κάποιος έχει εμπειρία από τέτοιου είδους τηλεσκόπια, παρακαλώ ας με διαφωτίσει,

έχω βρει τα παρακάτω:

α) Celestron Astromaster 90 AZ (CE21063), €234 (Πλανητάριο)

β) Sky watcher 90/900 AZ3 (SK909AZ3), €229 (Πλανητάριο)

γ) Celestron Powerseker 80/900 EQ, €147 (Ακτις) - πολύ φθηνό και ισημερινή. Παιχνίδι;

[είδα την παρουσίασή του στην ιστοσελίδα τους και το παρουσιάζει πολύ καλό (για αυτό που είναι)]

δ) συμπληρώστε εσείς όποιο άλλο πιστεύετε.

 

Συγκλίνω στο (α) λόγω ονόματος περισσότερο, αλλά και το (γ) φαίνεται πολύ αξιόλογο

(κρίνοντας την παρουσίασή του) - ανάλογα πάντα με το άνοιγμά του.

 

Ξέρω ότι με πιάνει το "συγγραφικό" μου και γράφω πολλά...Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μ' αρέσει το χιούμορ :P του φίλου kkokkolis με τις 42". Όλοι παθαίνουν κάτι με τη διάμετρο!!!! :^o Παρ' όλα αυτά λάβε υπόψη σου τη περιοχή απ΄ όπου σκοπεύεις να κάνεις τις παρατηρήσεις σου. Πιθανόν σε ένα μικρό μέρος μακριά από φωτορύπανση ένα μικρό διοπτρικό θα σου δώσει μια ικανοποιητική εικόνα, κυρίως σε φωτεινούς στόχους, οι οποίοι δυστυχώς :( εξαντλούνται πραγματικά γρήγορα. Αυτό που όμως είναι σίγουρο οι αμυδροί στόχοι χρειάζονται μεγαλύτερη διάμετρο από αυτή των 3'' - 3,5'' ενός διοπτρικού που αναφέρεις.

 

Εάν τα χρήματα δεν αποτελούν πρόβλημα [-X τότε αγόρασε ένα διοπτρικό σαν αυτά που περιγράφεις, και σύντομα θα διαπιστώσεις την ανάγκη για ένα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο. :idea: Εάν όμως τα χρήματα είναι πρόβλημα τότε ένα 8" DOB Skywatcher σαν το παρακάτω είναι μία καλή και οικονομική :cheesy: αγορά:

 

http://www.planitario.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

 

"Η Καλύτερη Αγορά;

....Ομολογουμένως, από αυτό το 8-ιντσο Dobsonian Sky-Watcher της Synta λείπουν οι υπολογιστές και τα μαραφέτια που διαθέτουν τα πολυδιαφημιζόμενα τηλεσκόπια, αλλά ως χαμηλού κόστους όργανο για σοβαρή παρατήρηση είναι ασυναγώνιστο. Ως τηλεσκόπιο για αρχάριους είναι ίσως η καλύτερη αγορά που μπορεί κάποιος να κάνει...The Backyard Astronomer's Guide"

 

Φιλικά Δημήτρης =;

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... λείπει και η ισημερινή. Ναι, ναι γίνεται και με ισημερινή στήριξη παρατήρηση και πολύ άνετη. Τάδε λέγω εγώ.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... λείπει και η ισημερινή. Ναι, ναι γίνεται και με ισημερινή στήριξη παρατήρηση και πολύ άνετη. Τάδε λέγω εγώ.

Το θέμα με την ισημερινή είναι απλά ότι το σετ (τηλεσκόπιο + στήριξη) είναι ακριβότερο, όχι χειρότερο.

Από όσο έχω δει/διαβάσει, η ισημερινή είναι το 1ο βήμα για την αστροφωτογράφηση ή την συνεχή παρακολούθηση

(ειδικά όσες δέχονται μοτέρ) αφού και το τηλεσκόπιό μας κινείται σε σχέση με το υπό παρατήρηση σώμα

(εννοώ κινούνται κατά την κίνηση της Γης, όχι λόγω μοτέρ).

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης ένα άλλο πολύ καλό Dob ειναι και αυτό:

 

http://www.aktistar.com/GSO_09/gsd680.htm

 

Θα συμφωνήσω με τον alepohori πως η παρατήρηση με ισημερινή στήριξη έχει μια ιδιαίτερη γοητεία!!

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε νικο οταν δεις τον κρονο η οτι αλλο θες στον γαλαξια μας και αρχισεις να το κυνηγας γιατι δεν θα εχεις ισημερινη θα καταλαβεις ποσο πολυ χρειαζεται ...ετσι ελεγα και εγω και τελικα ειναι κουραστικο με την dobsonian βαση μου να κυνηγαω τον δια για να καταφερω να συνηθισει το μαατι μου και να τον δω καθαρα!!!απο τα τηλεσκοπια που αναφερεις καταλαβαινω οτι εισαι διατεθειμενως να δώσεις μεχρι 250-300 ευρω. ξανασκεψου το νευτονιο με βαση δοβ 6΄η 8' ιντσες ειναι η καλητερη επιλογη για αρχη... :cheesy: :cheesy:
JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε νικο οταν δεις τον κρονο η οτι αλλο θες στον γαλαξια μας και αρχισεις να το κυνηγας γιατι δεν θα εχεις ισημερινη θα καταλαβεις ποσο πολυ χρειαζεται ...ετσι ελεγα και εγω και τελικα ειναι κουραστικο με την dobsonian βαση μου να κυνηγαω τον δια για να καταφερω να συνηθισει το μαατι μου και να τον δω καθαρα!!!απο τα τηλεσκοπια που αναφερεις καταλαβαινω οτι εισαι διατεθειμενως να δώσεις μεχρι 250-300 ευρω. ξανασκεψου το νευτονιο με βαση δοβ 6΄η 8' ιντσες ειναι η καλητερη επιλογη για αρχη... :cheesy: :cheesy:

 

Δίκιο έχεις, απλά για την ώρα μάλλον είναι too much ειδικά για αρχάριο-hobbista

αφού η βάση για το 8" ή το 6" έχει μάλλον περισσότερο από το ίδιο το τηλεσκόπιο.

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν δεν εχει tracking το τηλεσκοπιο... κλαφτα χαραλαμπε....

 

Kωστα στην δευτερη φωτο του 42ιντσου.. ο δευτερευον μοιαζει με σκουπιδοτενεκε... :lol:

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν δεν εχει tracking το τηλεσκοπιο... κλαφτα χαραλαμπε....

 

Kωστα στην δευτερη φωτο του 42ιντσου.. ο δευτερευον μοιαζει με σκουπιδοτενεκε... :lol:

 

Αυτό ακριβώς είναι, αετομάτης Σωτήρη (να παρατηρείς διπλούς αστέρες).

Κοίταξε και εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=152377#152377

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τις προτροπές σας.

 

Το πρώτο μου τηλεσκόπιο είναι πραγματικότητα (αν και ακόμα δεν

το έχω παραλάβει, θα έρθει τις επόμενες ημέρες) =D>

Πρόκειται για το Sky watcher dob 8" (http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657)

το οποίο θα πάρω από έναν συνταξιδιώτη του AtroVox.

Αν και μου θυμίζει σωλήνα της ΕΥΔΑΠ, μάλλον πρέπει να αποβάλλω το σύνδρομο

του τι ακριβώς είναι ένα τηλεσκόπιο (και εγώ όταν ακούω τηλεσκόπιο

φαντάζομαι κάτι σαν το διοπρτικό, αλλά φυσικά η πραγματικότητα είναι διαφορετική).

Όσο για το βάρος, αν και λίγο αργά για να ξεκινήσω, είναι καιρός για λίγο γυμναστήριο :-)

Ελπίζω (και εύχομαι) να μην με πιάσει η "αρρώστεια" των ιντσών γρήγορα

(αφού προσανατολιζόμουν αρχικά σε 90mm και καταλήγω στα 200mm)

και να μου χαρίσει αρκετά χρόνια ευχάριστων παρατηρήσεων.

 

Περισσότερες πληροφορίες και εντυπώσεις (για αυτούς που είναι στο βήμα που ήμουν

κι εγώ πριν αποφασίσω την αγορά) τις επόμενες ημέρες.

 

Ευχαριστώ και πάλι: kkokkolis, blackholesun, rofos, HOMO, alepohori, Δημήτρης Τσακαλής,

DimitrisV, ioannisb, Mich, kookoo_gr, giorgosgr, vtsamis, crusader, Τάσος Βράτολης

για τις συμβουλές και προτροπές τους.

 

Λέτε σε λίγο καιρό να φωνάζω κι εγώ Dob, dob , dob, dob, dob :-)

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλοριζικο δεν θα την μετανιωσεις την αγορα που εκανες και κυριως οταν το πας σε σκοτεινο ουρανο θα μεινεις με ανοικτο το στομα οταν δεις τον πρωτο γαλαξιαγιατι μεσα απο αθηνα ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα. μια συμβουλη, μπορει με τον υπαρχον ερευνητη να δυσκολευτεις για τον εντοπισμο τον ατικειμενων θα προτεινα την αγορα ενος ερευντητη telrad ή rigel

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και πάλι: kkokkolis, blackholesun, rofos, HOMO, alepohori, Δημήτρης Τσακαλής,

DimitrisV, ioannisb, Mich, kookoo_gr, giorgosgr, vtsamis, crusader, Τάσος Βράτολης

για τις συμβουλές και προτροπές τους.

 

 

εμενα γιατι με εβαλες δευτερο στην λιστα σου ? αφου τελευταιος μιλησα! :-k :mrgreen:

 

 

Kαλοριζικο, σωστες ιντσες, σωστο τηλεσκοπιο, αλλα μετα απο καποιο καιρο... ο δρομος για μια ισημερινη απλα ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και πάλι: kkokkolis, blackholesun, rofos, HOMO, alepohori, Δημήτρης Τσακαλής,

DimitrisV, ioannisb, Mich, kookoo_gr, giorgosgr, vtsamis, crusader, Τάσος Βράτολης

για τις συμβουλές και προτροπές τους.

 

εμενα γιατι με εβαλες δευτερο στην λιστα σου ? αφου τελευταιος μιλησα! :-k :mrgreen:

Kαλοριζικο, σωστες ιντσες, σωστο τηλεσκοπιο, αλλα μετα απο καποιο καιρο... ο δρομος για μια ισημερινη απλα ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ

 

Δεν μπήκαν με κάποια σειρά, εξάλλου το σύστημα όταν γράφεις μήνυμα στα δείχνει από το τέλος.

Τηρήθηκε και η ρήση: "...και οι έσχατοι έσονται πρώτοι" (ή δεύτεροι στην περίπτωση αυτή).

Στην πραγματικότητα μόνο τον kkokkolis έβαλα πρώτο ηθελημένα, αφού ασχολήθηκε με έναν

νέο σαν εμένα πολύ περισσότερο από όσο θα έπρεπε !!! [κρίνοντας τα υπόλοιπα μηνύματά του

σε όοοοολο το forum και τη δουλειά που φαίνεται πως έχει κάνει σε όλους τους τομείς, είναι

πολύ τιμητικό να ασχολείται με τον υποψήφιο ερασιτέχνη (και τιμά προτίστως εκείνον)].

 

Για την ώρα θα με ανεχτεί το μπαλκόνι μου και η ταράτσα, αλλά μάλλον μόλις μπει η άνοιξη

με βλέπω να κανονίζω εκδρομή για το χωριό μου που έχει "άπλετο σκοτάδι"

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο, φαίνεται ότι έκανες καλή επιλογή, αφού κατά περίεργο τρόπο υπάρχει απόλυτη ομοφωνία για την αγορά του 1ου τηλεσκοπίου. Όπου και να διαβάσεις, προτείνουν το dob 8 (ή 6).

Και εγώ είμαι στην ίδια φάση που ήσουν εσύ πριν το παραγγείλεις και επίσης προσανατολίζομαι στο dob 8. Το μόνο που με προβληματίζει είναι το μέγεθος/βάρος του, αλλά από ότι είδα για να αγοράσει κανείς κάτι ανάλογης ποιότητας, αλλά μικρότερο και ελαφφρύτερο πρέπει να δώσει πολλαπλάσια χρήματα.

 

Καλορίζικο, περιμένουμε εντυπώσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο πιστεύω πως έκανες την καλύτερη επιλογή =D>. Φυσικά η ισημερινή στήριξη είναι ένα από τα MUST, άλλα όλα είναι σχετικά με τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις. Καλή αρχή φίλε, καλές παρατηρήσεις και περιμένουμε τις εντυπώσεις από τις πρώτες σου παρατηρήσεις \:D/

 

Φιλικά Δημήτρης

“The Truth Is Out There”

 

"Stardust" Observatory - Chalkidiki

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης