Jump to content

Μη αστρονομικός εξοπλισμός με αστρονομική χρήση


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ειναι καθισμα μουσικων καταστηματων. Εγω αγορασα για τη σχολη 30€ + 20€ εξοδα αποστολης απο γερμανια ενα απο το thomann.de

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
στις 3/5 το Lidl έχει αντιηλιακή μεμβράνη πιστεύω θα κάνει και για την κατασκευή μιας θήλης προστασίας για τα τηλεσκόπια μας

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως τα "στυλό επιδιόρψωσης για γρατσουνιες σε αυτοκίνητα"(βλ. telemarketing) κάνουν και για τους ΟΤΑ. Το έχει δοκιμάσει κανείς; (Όχι ότι θα το έπαιρνα ποτε, από περιέργια).
\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Αν σας έχει ξεμείνει μια παλιά βιντεοκασέτα, μπορείτε να αφαιρέσετε την πλαστική θυρίδα προστασίας της μαγνητοταινίας και με την προσθήκη ενός απλού στόχου από χαρτί να φτιάξετε έναν απλό ηλιακό ερευνητή ο οποίος λειτουργεί όπως εκείνος της Televue. Οι ακτίνες περνούν από την οπή του μεντεσέ και θα χρειαστεί να ευθυγραμμίσετε την πρώτη μόνο φορά κάνοντας ένα σημάδι επάνω στον στόχο. Μπορεί να τοποθετηθεί με σχετική ευκολία στην βάση του Telrad, αλλιώς με κορδόνια που είναι η νέα μόδα.

 

6913475334_eeef7744b7_z.jpg

 

5241012-sized_afocal%20and%20solar%20006.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σκέπτεστε να ευθυγραμμίσετε τον Laser ευθυγραμμιστή σας, το δυσκολότερο σημείο είναι να κατασκευάσετε σωστά την φάτνη ευθυγράμμισης μέσα στην οποία θα περιστραφεί προβάλλοντας την κουκκίδα στον τοίχο. Υπάρχει μια απλή μέθοδος: Τα τουβλάκια της Lego είναι κατασκευασμένα με ικανή ακρίβεια και η προκύπτουσα φάτνη θα είναι απολύτως συμμετρική.

yl1Xk.thumb.jpg.683350c0a2ba6fc6710921741d0464fb.jpg

YzD1P.thumb.jpg.6900302d1f2facb2a9c85110b041abc9.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
Το κουβάλημα έχει γίνει αφόρητο...

Τι ροδάκια να βάλω στο 8άρι;

Μεσα στο μυαλο μου εισαι. Σημερα κοιτουσα στο ikea κατι ροδες με ρουλεμαν, 6€ το ζευγος και σκεφτομουν την κατασκευη που εχει κανει ο kkokkolis για το 12".

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι άμα θυμάμαι καλά πρέπει να μπουν 3 ροδάκια και όχι 4.

Επίσης πρέπει να αντέχουν το βάρος αλλά και να μπορούμε να τα stop-άρουμε. :-k

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι άμα θυμάμαι καλά πρέπει να μπουν 3 ροδάκια και όχι 4.

Επίσης πρέπει να αντέχουν το βάρος αλλά και να μπορούμε να τα stop-άρουμε. :-k

O kkokkolis νομιζω εβαλε 5. Παντως αυτες που εβλεπα εχουν stop και πρεπει να ειχαν 6-7cm διαμετρο.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο 8" έχω 3 ροδάκια βιδωμένα απ' ευθείας επάνω στην βάση. Επειδή δεν μπορούν να αφαιρεθούν το να είναι 3 με βοηθά να το τοποθετώ σε ανώμαλο έδαφος.

Στο 12" έχω 5 ροδάκια επάνω σε μια πλατφόρμα. Την πλατφόρμα την αφήνω σπίτι. Χρησιμοποιείται μόνο για μετακινήσεις από και προς το μπαλκόνι και εντός του σπιτιού (εργασίες συντήρησης). Αν την έβγαζα στο πεδίο κάποιο ροδάκι θα ήταν στον αέρα και θα είχα τζόγο.

Προτείνω να αποφασίσετε πρώτα αν θα κάνετε πλατφόρμα (το προτείνω ως περισσότερο ευέλικτο καθώς θα χρησιμοποιηθεί και με άλλη βάση, πχ GOTO) ή θα βιδώσετε απ' ευθείας επάνω στη βάση. Κατόπιν προτείνω να πάρετε τις μεγαλύτερες ρόδες, καθώς περνάνε ευκολότερα πάνω από ανωμαλίες, όπως ο σιδηρόδρομος της μπαλκονόπορτας. Εγώ αναγκάζομαι να βάλω ένα ποδόμακτρο επάνω από το σιδηρόδρομο σαν ράμπα επειδή έχω μικρές ρόδες.

Φρένο αρκεί να έχουν οι 2 από τις 3, 4 ή 5 ρόδες.

t_dsc03234_134.jpg

t_dsc03235_174.jpg

 

Αν βάλετε τα μεγάλα ροδάκια (10cm) σε ένα 8" ή 10" 1200mm θα κερδίσετε και λίγο σε ύψος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ προσωπικά σκέφτομαι να τα βιδώσω πάνω στην βάση.

Τα ροδάκια πρέπει να έχουν κάποια περαιτέρω χαρακτηριστικά;Ή απλά να αντέχουν το βάρος και να έχουν στοπ; Επίσης θα πρέπει να αφαιρεθούν τα 3 μικρά ποδαράκια προτού βάλω τα ροδάκια ,ή να τα βιδώσω δίπλα από αυτά;

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ προσωπικά σκέφτομαι να τα βιδώσω πάνω στην βάση.

 

Για το 8ρι αυτή είναι η καλύτερη λύση.

 

Τα ροδάκια πρέπει να έχουν κάποια περαιτέρω χαρακτηριστικά;

 

Είναι τυποποιημένα. Μην πάρεις εκείνα τα πλαστικά που προορίζονται για καρέκλες γραφείου (είναι φτιαγμένα για παρκέ) αλλά εκείνα με τη μεταλλική ζάντα και την γκρι γόμα. Προτείνω να βάλεις τα μεγάλα για να κερδίσεις ύψος. Τα μικρά είναι 2" (5cm) και τα μεγάλα 4" (10cm) νομίζω.

 

15010020501_Productpicture_1.jpg

 

Ή απλά να αντέχουν το βάρος και να έχουν στοπ;

 

Θα αντέχουν. Δεν βρίσκω το προϊόν στην ιστοσελίδα, αλλά αν λέει πως αντέχει 10kgr και εσύ βάλεις 3, σηκώνουν συνολικά 30 κιλά. Νομίζω σηκώνουν πολύ παραπάνω.

 

Στοπ αρκεί να έχουν τα 2. Βολεύει να κάνεις 2 φορές μόνο την κίνηση αυτή. Αυτά περιστρέφονται και θα είναι χωμένα κάτω από την βάση συχνά. Τα μεγάλα είναι περισσότερο προσβάσιμα επίσης.

 

Επίσης θα πρέπει να αφαιρεθούν τα 3 μικρά ποδαράκια προτού βάλω τα ροδάκια ,ή να τα βιδώσω δίπλα από αυτά;

 

Καλύτερα να μην τα αφαιρέσεις, αλλά να τα βάλεις ανάμεσα (στη διχοτόμο, δηλαδή 60 μοίρες γωνιακή απόσταση). Μάλιστα βάλε τα όσο πιο έξω μπορείς στην περιφέρεια, ώστε να επιτύχεις μεγαλύτερη βάση στήριξης (μικρότερη πιθανότητα ανατροπής).

 

Με τον τρόπο αυτό αν ποτέ μετανιώσεις απλώς θα αφαιρέσεις τις ρόδες και τα ποδαράκια θα βρίσκονται στη θέση τους.

 

Όταν τα βάλεις θα κυλάει σαν παιχνίδι. Ότι πρέπει για εργασίες συντήρησης (ευθυγραμμίσεις, μετατροπές κλπ).

Αν στο πεδίο παρατήρησης υπάρχει τσιμέντο θα το κυλάς και εκεί (ειδικά με τις μεγάλες ρόδες).

Αν υπάρχει χώμα θα ενεργοποιήσεις τα φρένα και θα το τοποθετήσεις με τέτοιον τρόπο που να είναι επίπεδο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ τα πήρα από το Praktiker, υπάρχουν νομίζω και στα Leroy Merlin.

 

Στο ΙΚΕΑ ήμουν το Σάββατο επί 6 ώρες και δε θυμάμαι να είδα ροδάκια. Εκεί πουλάνε έτοιμες λύσεις, ενώ στα άλλα καταστήματα απευθύνονται σε όσους κάνουν μαστορέματα.

 

Θα τα βιδώσεις απ' ευθείας με ένα ηλεκτρικό κατσαβίδι και ξυλόβιδες (μυτερές) οπότε μην ξεχάσεις να πάρεις και τις ανάλογες βίδες. Πρόσεξε το μήκος τους για να μην βγούν από την άλλη μεριά της βάσης. Πάρε μαζί σου έναν χάρακα και μέτρησε το πάχος της βάσης πριν πας στο κατάστημα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Αν τα μανό και οι συσκευασίες από Πασχαλινά αυγά δεν σας ικανοποιούν, υπάρχει τρόπος να δώσετε επαγγελματική λύση στο πρόβλημα της προσαρμογής διαφόρων πηγών φωτισμού (φώτα παρατηρητηρίου, φακοί, οθόνη υπολογιστή, οθόνη κινητού, φώτα σαλονιού και αποθηκευτικού χώρου αυτοκινήτου).

Επαγγελματικά φίλτρα διαφόρων τύπων που βρήκα σήμερα σε ειδικό κατάστημα φωτιστικών εφέ. Προτείνω να το επισκεφθείτε ώστε να δοκιμάσετε τον φακό σας στο ειδικό χρωματολόγιο. Εγώ πάντως προτίμησα το Lee Colour Fire. 5 ευρώ το τετραγωνικό.

Το χρωματολόγιο διαθέτει καμπύλη απορρόφησης για κάθε φίλτρο. Υπάρχουν επίσης θερμοάντοχα φίλτρα για να καλύψετε λάμπες πυρακτώσεως και προβολείς. Τα φίλτρα είναι κατάλληλα και για φωτογράφους ή πλανητική παρατήρηση.

 

http://www.vassiliou-sa.gr/main/products?filters%5Btype_id%5D=7

 

Π. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΑΕΕ | Lighting for Effect

 

3ης Σεπτεμβρίου, 86 | 104 34 Αθήνα | Ελλάδα

Τηλ.: +30 210 82 22 344

Φαξ: +30 210 82 22 744

Email: info@vassiliou-sa.gr

 

 

lee_filters_swatch_book.jpg

 

Κατάλληλο και για το Smartphone. Έφτιαξα ένα φίλτρο οθόνης για το iPhone εύκολα και απλά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Ευτυχώς που υπάρχει και κανένας Δημήτρης που μας υπενθυμίζει ότι στη ζωή μας αλλά και στο Astrovox ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει και το χιούμορ.

Δημήτρη, πού θα πάει, πλησιάζει η άνοιξη και όλο και κάτι θα αρχίσουμε να προγραμματίζουμε για να εκτονωθούμε.

 

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα κρεμάσω μυζήθρα στη βάση με βλέπω να κοιμάμαι αγκαλιά με τον σκύλο έξω τυλιγμένος με dew heaters :D
" Και όμως κινείται! " Γαλιλαίος Γαλιλέι 15 Φεβρουαρίου 1564
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

rubber-wristband.png

 

Αυτά τα ελαστικά βραχιόλια αντικαθιστούν εύκολα το κομμένο ελαστικό του εστιαστή σας. Στο 12" Skywatcher το πλάτος ταιριάζει ακριβώς και αφού το έκοψα ώστε να εχει τη σωστή περιφέρεια, το επανένωσα με συρραπτικό.

Όχι θα κάτσω να σκάσω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και δεν σπάνε μόνο τα λάστιχα των εστιαστών αλλά και εκείνα τα πλατειά μπακάλικα με τα οποία σταθεροποιούμε το καπάκι ενός καταδιοπτρικού. Βλακωδώς επέμεινα στο ημίμετρο αυτό. 1-2 τσοχάκια επίπλων και τα καπάκια του 12", του C6, του WO 66ED (αυτό είναι μεταλλικό και κάνει σαματά όταν πέφτει) και των Nikon Monarch 7 8x30 ED δεν προβλέπεται να υποκύψουν στον αδυσώπητο νόμο της βαρύτητας ξανά.

 

145SCSFGB.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορισμένα δοσομετρικά έχουν διάμετρο 30 κόμμα κάτι mm. Ένα τέτοιο προστατεύει τον Ethos μου, λάφυρο από κάποιο παιδικό σιρόπι (Ceclor ή κάτι τέτοιο).

 

5ml-25mm-measuring-cup-500x500.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αυτό το set των 5 ευρώ δουλεύει. Προσωπικά χρησιμοποιώ το πανάκι για τα γιαλιά μου (αφήνει λίγο χνούδι) και μόνο Baader, Docter, OPT και Zeiss για τα οπτικά, όλα τα άλλα όμως είναι το ίδιο αποτελεαματικά με τα ακριβότερα προϊόντα των τηλεσκοπιοκαταστημάτων. Πλαίσιο.

 

1980483.JPG

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γάντια ποδηλάτη. Πάμφθηνα από το Jumbo. Έχω ένα ζευγάρι στο αυτοκίνητο, ένα στο ποδήλατο, ενα στο αστρογιλέκο και ένα στο βαλιτσάκι με τα κιάλια της Canon. Όταν πιάσουν τα κρύα θα με θυμηθείτε.

 

xlc%20gantia%20colu-500x500.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρωτάω για τα βραχιολάκια. Κάνουν για ερευνητή 50 mm; Κι αν ναι πως τα ζητάμε στο κατάστημα που τα πουλάνε;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης