Jump to content

Πρωτη καταγραφη Ραδιοαστρονομιας απο το Nunki


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντωνη ,

απο οτι ξερω σιγουρα παιζει ρολο ο θορυβος απο ραδιοτηλεποικινωνιες αλλα για απλες καταγραφες του Ηλιου ειδικα που ειναι πολυ ισχυρες νομιζω μπορεις .Αν θυμαμαι καλα σε κουβεντα με τον κυριο Μουσσα μου ειπε οτι δεν θα εχω ιδιαιτερο προβλημα στο νησι ...

Θα δουμε στην πορεια :-k :-k :-k

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Σιγά μη χρειάζεται άδεια για DX.

Δεν χρειάζεται τον πομπό για αυτό.

Οπότε Ραδιοφωνιά κανόνισε να μην ΘΥΜΩΣΩ. :cheesy: :-({|=

 

Κοίτα να δεις ρε παιδί μου που εκεί στον Ο.Γ.Α μάθανε και τα DX.... =D> =D>

Αγαπητέ Μπάμπη στην εποχή σας είχατε ασυρμάτους η εκπέμπατε με σήματα καπνών...

:lol: :lol: :lol:

Έχετε κάποιο διακριτικό κύριε μου?Αν όχι δεν συνομιλώ άλλο μαζί σας... :mrgreen: :mrgreen:

 

........................................................

 

Δεν έχω διακριτικό, απλά είμουν μέλος της ΕΕΡ από τα 17-25 με τότε πρόεδρο τον Γεράδρο, τον προηγούμενο δεν τον θυμάμαι.

Δεν κάθησα ποτέ να μάθω Μορς αλλά από κώδικα Q κάτι ψιλοθυμάμαι, οπότε να θεωρήσω ότι δεν θα μου ξαναμιλήσεις. :D :cheesy:

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην απογοητεύεσαι, κάθε αρχή και δύσκολη.

Νομίζεις πως το Arecibo λειτούργησε με την πρώτη; [-X

 

Η καταγραφή λίγο με μπέρδεψε, αφού στον άξονα Υ έχεις μέση θερμοκρασία

κεραίας σε βαθμούς Kelvin X 1000 (μάλλον το Χ 1000 δεν χρειάζεται), αλλά

και τιμές έως 500 Κ (και παραπάνω, αγνοώντας το Χ 1000) δηλαδή περίπου 230 oC

για χρόνο από 21:00 περίπου έως το πρωί, πράγμα λίγο εξωπραγματικό για

θερμοκρασία περιβάλλοντος 3 oC (κάπου εκεί φαντάζομαι πως θα ήταν) μέσα στη νύχτα

(ειδικά και όταν λαμβάνεις και δεν εκπέμπεις)

Γιατί αλήθεια μετράς τη θερμοκρασία της κεραίας;

 

Πάντως σου εύχομαι να τα καταφέρεις και να ξεπεράσεις τα προβλήματα

(μην ξεχάσεις να έχεις "καβάντζα" κάποια TB αποθηκευτικού χώρου για όλες τις

καταγραφές που πρόκειται να κάνεις).

Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, με ευχαρίστησή μου.

 

Νικο αυτα που γραφει στον αξονα Υ μην τους δινεις και πολυ σημασια .Αυτα ηταν default απο το προγραμμα.Σιγουρα δεν ειναι αυτα που πρεπει .Αυτο που με ενδιεφερει ηταν να δουμε την καταγραφη ολο το 24ωρο αλλα ενα προβλημα με το Pc που κρασαρει συνεχεια δεν τα καταφερα.Η δοκιμη θα ξαναγινει και με την βοηθεια του φιλου καθως και τη δικη σας (που ηταν αρκετοι) πιστευω θα γινει κατι στο μελλον.

Νίκος Πασχάλης

Αστεροσκοπείο Nunki-Σκιαθος

www.nunki.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε Νίκο ...

 

Εξαιρετική η προσπάθειά σου και σίγουρα ανοίγει νέους δρόμους για τους Έλληνες ερασιτέχνες αστρονόμους. Αυτό είναι κάτι που ξεφεύγει από την παραδοσιακή αστροφωτογραφία και εμβαθύνει αρκετά στην ίδια την επιστήμη της αστρονομίας ...

 

Νομίζω πως θα είναι χρήσιμο εάν μπορούσαμε να στήσουμε μερικούς σταθμούς σε όλη την Ελλάδα (5 ή 6 για παράδειγμα) κεντραρισμένους σε διαφορετικές συχνότητες ο κάθε ένας και να κάνουμε παρατηρήσεις των Ηλιακών Εκλάμψεων οι οποίες συνδυαστικά με τις εικόνες των ερασιτεχνών αστρονόμων του Ήλιου αλλά και τα δεδομένα από τα διαστημικά παρατηρητήρια αλλά και την "Άρτεμη" (το Ελληνικό Ηλιακό ραδιοτηλεσκόπιο : http://web.cc.uoa.gr/~artemis/ ) να μας δώσουν μερικές ωραίες συνεργασίες και πιθανές δημοσιεύσεις στο μέλλον ...

 

Είναι πραγματικά ενδιαφέρων και μάλιστα τώρα που είμαστε στην έναρξη του νέου Ηλιακού Κύκλου.

 

Εύχομαι καλές καταγραφές

Ι.Δ.Στρίκης

www.hellas-astro.gr

www.elobs.weebly.com

www.photogreece.weebly.com

 

ΥΓ: Θα ήθελα κάποια στιγμή να δω όλη την διαδικασία και να με βοηθήσεις και εσύ σε κάποιες απορίες που έχω σχετικά με τον εξοπλισμό ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Δεν έχω διακριτικό, απλά είμουν μέλος της ΕΕΡ από τα 17-25 με τότε πρόεδρο τον Γεράδρο, τον προηγούμενο δεν τον θυμάμαι.

Δεν κάθησα ποτέ να μάθω Μορς αλλά από κώδικα Q κάτι ψιλοθυμάμαι, οπότε να θεωρήσω ότι δεν θα μου ξαναμιλήσεις. :D :cheesy:

 

Δεν τίθεται τέτοιο θέμα αξιαγάπητε και δοξασμένε (Ο.Γ.Α) Χαράλαμπε.Φυσικά και θα σου μιλήσω και φυσικά και θα σου κάνω και ιδιαίτερα στα σήματα mors.73 de SW1JGE :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Νίκο 1000 μπράβο για την προσπάθεια σου.Σίγουρα χρειάζεται χρόνος, εμπειρία και γνώσεις στο αντικείμενο για ένα αξιόλογο αποτέλεσμα που είμαι σίγουρος ότι σιγά-σιγά θα το εχεις.

 

=D> =D>

 

Κύριοι της A.V.A.T να ένα ωραίο θέμα(Ραδιοαστρονομία) που θα μπορούσαμε να κουβεντιάσουμε και να βάλουμε στα σκαριά στην επόμενη συνάντηση μας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά μπράβο και από εμένα. Και μόνο που ξεκίνησες κάτι τέτοιο αρκεί, το μόνο που θέλει είναι υπομονή και επίμονη καλή συνέχεια να έχεις , μπράβο και πάλι.
Φιλικα Χρηστοs.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και λίγο καθυστερημένα να σου ευχηθώ κι εγώ καλή επιτυχία και καλή υπομονή. Είσαι ο πρώτος που επιχειρεί κάτι τέτοιο στην Ελλάδα και θα πρέπει να είσαι υπερήφανος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Αν και λίγο καθυστερημένα να σου ευχηθώ κι εγώ καλή επιτυχία και καλή υπομονή. Είσαι ο πρώτος που επιχειρεί κάτι τέτοιο στην Ελλάδα και θα πρέπει να είσαι υπερήφανος."

 

Φιλε Μανουσο συγνωμη αλλα πρεπει να το αναφερω(καλοπροερετα παντα) οτι ουτε ο Νικος,ουτε και εγω

(αν το καταφερω με το καλο..)θα ειμαστε οι πρωτοι.Ερασιτεχνικα ραδιοτηλεσκοποια εχουν φτιαχτει απο Ελληνες στο παρελθον και με επιτυχια κυριως απο ραδιοερασιτεχνες.Μαλιστα ειχαν και επιτυχημενες

μετρησεις στον ηλιο,στον Δια,ακομα και στα δυνατα pulsars.Για αυτον τον λογο λεμε να κανουμε και την προσπαθεια,αλλα θα ειναι παρα πολυ δυσκολο.Με τον φιλο Νικο θα μιλησουμε :) και γιατι οχι αργοτερα να φτιαχτει και μια ενοτητα "ραδιοαστρονομια" θα ηταν πολυ καλη ιδεα.. :lol: =D>

 

Με σεβασμο.

Δημητρης.

73 SV1EIH

Δεληγεωργόπουλος Δημήτριος

www.edsro.eu

sw1eih@yahoo.gr

GSO 6\" RC-CCD67 FR

ATIK 16 HR

ASI 120 mc ccd

NIKON D-7000

CANON EOS 500D(mod)

HEQ5 SKYSCAN PRO GOTO

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι αδειουχοι με callsign SW... γνωριζουν τον κωδικα μορς?? μπαααα......... :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Το λεω γιατι αν γνωριζουν επρεπε να λεγονται SV.... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

 

Που κολλάει φιλε μου το σχόλιο σου στο συγκεκριμένο ποστ?Δεν μας λες και εμάς που δεν καταλάβαμε :?: :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης