Jump to content

Τι σας αρεσει να παρατηρητε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μπορουσε αυτη η ερωτηση να γηνει και μεσω δημοψηφισματος!Αν αρεσει η ιδεα στους διαχειριστες του ASTROVOX,θα μπορουσε να ανταχθει στα δημοψηφισματα για να δουμε στατiστικα τι αρεσει στους αστροφιλους να παρατηρουν(πχ.Νεφελωματα,αστρικα σμηνη,διπλους,πλανητες,γαλαξιες...) :D

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν το πρώτο δημοψήφισμα του astrovox! Παλιά το 2003... Δεν είναι κακή ιδέα να δούμε τί αρέσει σήμερα στη σαφώς μεγαλύτερη κοινότητά μας!

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=353

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανέκαθεν με γοήτευε η θέα ενός αστρικού σμήνους. Φυσικά, όλα τα αντικείμενα βαθέως ουρανού είναι εντυπωσιακά, αλλά μία συστάδα άστρων χαμένη στις παρυφές του Σύμπαντος σε διάφορα σχήματα και χρώματα, είναι το κάτι άλλο. :D

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως θα προτιμούσα αν θα μπει ένα τέτοιο δημοψήφισμα τα Deepsky να είναι "σπασμένα" και να έχω περισσότερες επιλογές

 

1)Ήλιος

2)Εκλείψεις

3)Αποκρύψεις

4)Βροχές Διαττόντων

5)Πλανήτες

6)Σελήνη

7)Νεφελωματα

8 )Αστρικα σμηνη

9)Διπλους,πλανητες

10)Γαλαξιες

11)Όλα τα DeepSky

12)Μου αρέσει περισσότερο η Αστροφωτγραφιση όλων των παραπάνω

13)Όλα τα παραπάνω

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως θα προτιμούσα αν θα μπει ένα τέτοιο δημοψήφισμα τα Deepsky να είναι "σπασμένα" και να έχω περισσότερες επιλογές

 

1)Ήλιος

2)Εκλείψεις

3)Αποκρύψεις

4)Βροχές Διαττόντων

5)Πλανήτες

6)Σελήνη

7)Νεφελωματα

8 )Αστρικα σμηνη

9)Διπλους,πλανητες

10)Γαλαξιες

11)Όλα τα DeepSky

12)Μου αρέσει περισσότερο η Αστροφωτγραφιση όλων των παραπάνω

 

...

13) Τον εξοπλισμό μου

14) Τους ερασιτέχνες αστρονόμους

15) Τις γειτόνισσες

16) Τα πτηνά

17) Τα καράβια/αεροπλάνα

18 ) Όλα τα παραπάνω

 

Μια πρόταση κάνω.

:|

 

Τελευταία έχω γίνει δεινός παρατηρητής νεφώσεων. Αλλά καθόλου δεν μ' αρέσει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικότερα όλα τα Deep Sky και λιγότερο πλανήτες...για αυτά "που πετάω την σκούφια μου" όμως είναι:

 

1. Γαλαξιακά Σμήνη, και τριπλέτες γαλαξιών (ΣΛΟΥΡΠ!! =P~ Τώρα είμαστε και στην εποχή τους! :mrgreen: )

2. Σφαιρωτά Σμήνη με μεγέθυνση τόση... μέχρι να γίνουν "θρύψαλλα" :cheesy: Δεν θα βρεθώ κάποια στιγμή στο Νότιο ημισφαίριο;; [-o< Θα το "τσακίσω" το 47 Tucana!!! :twisted:

3. Μεμονωμένους γαλαξίες με ωραία και περίεργη δομή...

4. Τα ωραία και πλατειά νεφελώματα (χειμερινά και καλοκαιρινά)

 

Όταν κάποια μέρα αποκτήσω τις ονειρεμένες 22"...θα επεκτείνω και τις ορέξεις αντίστοιχα! [-o< :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και αρχησα με λαθος σκεπτικο οτι μπορω να δω γαλαξιες με το 4'' celestron που ειχα παλια...που πας βρε καραμητρο ειπα στον ευατο μου οταν καταλαβα οτι θελω ιντσες για να τους δω :mrgreen:

Πλεον με συναρπαζουν τα αστρικα σμηνη κυριος τα σφαιρωτα,μετα τα νεφελωματα και μετα τα υπολιπα...ποτε θα ερθει η στιγμη να σπασω το φραγμα των 8 ιντσων βρε παιδια?βαρεθικα πια...:cheesy:

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ό,τι μπορεί να θέσει νέα όρια στις δυνατότητες του ματιού και ενός 8ιντσου.

Stay tuned!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου αρέσει να παρατηρώ Σελήνη,Πλανήτες και κάποιες φορές deep sky.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορώ να ότι υπάρχει κάτι στον ουρανό που δεν μου αρέσει να το παρατηρώ.Τα πάντα λοιπόν. Αν είναι να διαλέξω θα πώ ότι με ενθουσιάζουν οι εκλείψεις, γαλαξίες, τα σφαιρωτά και ναι τα λατρεμένα μου αστέρια άνθρακα.

Περιμένω να μπει η άνοιξη για τα καλά για εκείνο το quasar στην Παρθένο.

 

 

...

 

14) Τους ερασιτέχνες αστρονόμους

...

 

Υπάρχει ψυχιατρική εκτίμηση; :-k 8) :D

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα όσα έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής προτιμώ

 

1) Την Σελήνη

2)Τους πλανήτες

3) Τα αστρικά σμήνη

4) Τα νεφελώματα

 

 

Έχω προσπαθήσει να παρατηρήσω γαλαξίες αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν τόσο θεαματικό λόγω του τηλεσκοπίου μου που είναι μόλις 5''.

 

Ελπίζω κάποια στιγμή, μόλις μαζέψω τα απαραίτητα χρήματα να πάρω ένα 8'' ή 10'' dob ώστε να εμβαθύνω σε deep sky στόχους :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα μου αρέσει η παρατήρηση γενικά και αόριστα :D

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα όσα έχω παρατηρήσει μέχρι στιγμής προτιμώ

 

1) Την Σελήνη

2)Τους πλανήτες

3) Τα αστρικά σμήνη

4) Τα νεφελώματα

 

 

Έχω προσπαθήσει να παρατηρήσω γαλαξίες αλλά το αποτέλεσμα δεν ήταν τόσο θεαματικό λόγω του τηλεσκοπίου μου που είναι μόλις 5''.

 

Ελπίζω κάποια στιγμή, μόλις μαζέψω τα απαραίτητα χρήματα να πάρω ένα 8'' ή 10'' dob ώστε να εμβαθύνω σε deep sky στόχους :D

 

bellatrix, Γαλαξίες έχω δεί από την μέτριας ευτυχώς, φωτορύπανσης περιοχή μου. Νεφελώματα, παρότι το παίδεψα ( εκτός από ελάχιστα), δεν τάχω καταφέρει. Ποια νεφελώματα παρατηρείς ; Να μαθαίνουμε κόλας. Αν στοχεύσεις τους πλέον φωτεινούς γαλαξίες νομίζω ότι θα τους δείς , χωρίς να δείς σπείρες αλλά πάντα εντυπωσιακοί.( π.χ. Μ31,Μ33,Μ32.Μ110,Μ81).

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλέξη, ισχύει ότι λες και συμφωνώ απόλυτα.

 

Μόνο για τον Μ33 έχω αντίρρηση ότι είναι εντυπωσιακός, για εμένα είναι ο πιο ηλίθιος και σπαστικός γαλαξίας, :mrgreen: λόγω πολύ χαμηλής και "απλωμένης" επιφανειακής λαμπρότητας και της λιγότερο εντυπωσιακής θέασης από όλους...αν του βάλεις όμως φίλτρο (σε 10" τουλάχιστον όμως!) Ultrablock (εφάμιλλο του UHC) ή ΟΙΙΙ (ακόμη καλύτερα!) μπορείς να δεις ορισμένα από τα δικά του νεφελώματα που είναι αρκετά εντυπωσιακά...είναι εντυπωσιακό το πως αναδεικνύονται μόλις μπει το φίλτρο!

 

Απαραίτητος ο σκοτεινός ουρανός για το παραπάνω εγχείρημα, έτσι;.....Σε καμία περίπτωση δεν παίζει να τα δούμε σε πιο φωτορυπασμένα μέρη...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο,όπως είπες ο Μ33 είναι "εκτεταμένος" γαλαξίας.

Ωστόσο,το UCH ή το OIII δεν βοηθάνε γιατί αν τα βάλεις,δεν θα δεις τίποτε περισσότερο.

Με λίγα λόγια,τα φίλτρα βαθέως ουρανού κάνουν μόνο για σμήνη ή νεφελώματα και

όχι για γαλαξίες.

Είναι έτσι και αλλιώς εντυπωσιακοί και χωρίς φίλτρο.

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι Μάκη εδώ. [-X

Ισχύει γενικά αυτό που λες και το γνωρίζω, στην συγκεκριμένη περίπτωση του γαλαξία αυτού όμως και επειδή τυχαίνει να το έχω επιχειρήσει ο ίδιος και με το δικό μου τηλεσκόπιο, πέρσι τον Αύγουστο στο Κρυονέρι....αν βάλεις OIII στον συγκεκριμένο γαλαξία (ή Ultrablock) ο οποίος έχει πολλά και μεγάλα νεφελώματα, αναδεικνύονται πολλά από αυτά λόγω της συγκεκριμένης γραμμής εκπομπής τους που φαίνεται ΜΟΝΟ με τον φίλτρο...ΣΑΦΩΣ και δεν κάνουν τα φίλτρα για τους γαλαξίες γενικά, στην περίπτωση αυτή του Μ33 όμως... τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά γιατί έχει να κάνει με νεφελώματα που αναδεικνύονται.

 

Δεν μίλησα για ανάδειξη σπειρών κλπ. Αυτές μόνο με ίντσες, όσο περισσότερες τόσο καλύτερα φαίνονται.

Επίσης λάθος είναι που λες ότι βλέπουμε σμήνη με φίλτρα...φυσικά και όχι...ούτε ανοικτά, ούτε σφαιρωτά.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν βάλεις OIII στον συγκεκριμένο γαλαξία (ή Ultrablock) ο οποίος έχει πολλά και μεγάλα νεφελώματα, αναδεικνύονται πολλά από αυτά λόγω της συγκεκριμένης γραμμής εκπομπής τους που φαίνεται ΜΟΝΟ με τον φίλτρο...ΣΑΦΩΣ και δεν κάνουν τα φίλτρα για τους γαλαξίες γενικά, στην περίπτωση αυτή του Μ33 όμως... τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά γιατί έχει να κάνει με νεφελώματα που αναδεικνύονται.

 

Τάσο,για να δείς νεφελώματα μέσα σε γαλαξία χρειάζεσαι μεγάλο τηλεσκόπιο.

Τα ερασιτεχνικά τηλεσκόπια δεν κάνουν γι'αυτήν της περίπτωση(ούτε το δικό μου φυσικά)

Καλές Παρατηρήσεις & Καθαρούς Ουρανούς!

 

Μάκης Λυκόπουλος

Μέλος Ελληνικής Αστρονομικής Ένωσης (ΕΑΕ)

Μέλος Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Βοιωτίας (ΣΕΑΒ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά Μάκη...όταν ξαναβρεθούμε σε εξόρμηση θα στο δείξω το συγκεκριμένο και θα μου πεις τότε... :-note
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απαραίτητος ο σκοτεινός ουρανός για το παραπάνω εγχείρημα, έτσι;.....Σε καμία περίπτωση δεν παίζει να τα δούμε σε πιο φωτορυπασμένα μέρη...

Κετεγράφησαν οι παρατηρήσεις σου Τασο.

Άντε παιδιά στην Πίνδο, να χορτάσουμε ΄και μείς με τις λιγότερες ίντσες.

 

Τεσεκκιουρλέρ Μπέη.

 

Κλείνει η παρένθεσις. Που λεέι και ο γιατρός. Κορακίστικα είναι γιατρέ.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

bellatrix, Γαλαξίες έχω δεί από την μέτριας ευτυχώς, φωτορύπανσης περιοχή μου. Νεφελώματα, παρότι το παίδεψα ( εκτός από ελάχιστα), δεν τάχω καταφέρει. Ποια νεφελώματα παρατηρείς ; Να μαθαίνουμε κόλας. Αν στοχεύσεις τους πλέον φωτεινούς γαλαξίες νομίζω ότι θα τους δείς , χωρίς να δείς σπείρες αλλά πάντα εντυπωσιακοί.( π.χ. Μ31,Μ33,Μ32.Μ110,Μ81).

 

Ευτυχώς στην περιοχή που κάνω παρατήρησεις δεν είναι τόσο επηρεασμένη από τα γύρω δημόσια φώτα, οπότε έχω σχετικά καλό ουρανό :D

 

Έχω παρατηρήσει από νεφελώματα μόνο το Μ42 (νεφέλωμα του Ωρίωνα), το Μ1 ( νεφέλωμα του Καρκίνου) και το Μ57 ( ring nebula)..Δεν ήταν κάτι θεαματικό με το τηλεσκόπιο μου..Το Μ42 φαινόταν σαν ένα μικρό συννεφάκι ενώ μόνο στο Μ1 μπορείς να διακρίνεις κάποιες όμορφες λεπτομέρειες...Το Μ57 ήταν πολύ μικρό και με το ζόρι το διέκρινα.. :-k Παιδεύτηκα πολύ για να τα καταφέρω..

 

Όσο αναφορά για γαλαξίες έχω παρατηρήσει μόνο τον γαλαξία της Ανδρομέδας (Μ31) και τον Μ81 (στην περιοχή της μεγάλης Άρκτου)..Οι περισσότεροι είναι πάνω από 8,5mag οπότε θα είναι δύσκολο να τους εντοπίσω..

 

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τι προτάσεις σου.. :D Ο Μ33 είναι μια καλή επιλογή για παρατήρηση, αν και δεν έτυχε πότε να τον βρω..

 

 

 

Όταν δεν έχεις ρομποτικό είναι λίγο δύσκολη η αναζήτηση γιατί πονάει ο αυχένας μετά... #-o :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να, βλέπεις που μαθαίνουμε. Το Μ1 μόνο στον Πάρνωνα το φχαριστήθηκα. Από την περιοχή μου καθόλου ώς αμυδρή θολούρα, παρά την +1 ίντσα.Δεν ίσχυε το ίδιο για τους γαλαξίες που σου ανέφερα.

Υ.Γ. Φαίνεται δεν μου πάμε τα νεφελώματα ή κυνηγώ τα πλέον δυσδιάκριτα. Πρότι ήταν από τα αγαπημένα μου "αντικείμενα" με την έννοια ότι ήθελα να τα παρατηρήσω. Αλλά η πραγματικότητα της περιοχής που παρατηρώ τα αποκλείει σε μεγάλο βαθμό.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης