Jump to content

Ερώτηση για προσοφθάλμιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Αν και συνήθως απασχολώ την αστροφωτογραφική κοινότητα, έχω ένα ερώτημα για τους οπτικούς παρατηρητές..

 

Έχοντας πουλήσει εδώ και καιρό όλο τον οπτικό εξοπλισμό (προσοφθάλμια, διαγώνιο) θέλω έναν προσοφθάλμιο για παρατήρηση των πλανητών και του Φεγγαριού.

 

Παρείγγειλα το εξής 2ιντσο διαγώνιο:

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p85_2--Star-Diagonal---91----Compression-Ring---2--Barrel.html

 

Και τώρα σειρά έχει ο προσοφθάλμιος. Σε σχέση με ανακλαστικότητες και χρωματικές εκτροπές υπάρχουν πολύ καλύτερες ποιότητες, αλλά επειδή δεν ενδιαφέρομαι για deepsky οπτική παρατήρηση από Αθήνα, πιστεύω ότι η απώλεια σε ανακλαστικότητα από τον ανορθωτή ή το προσοφθάλμιο μικρή επίδραση θα έχουν στην εικόνα ενός πλανήτη ή του Φεγγαριού.

 

Έτσι θα ήθελα να ρωτήσω αν ο παρακάτω προσοφθάλμιος έχει καμμιά πολύ κακή φήμη προκειμένου να μην παραείναι χαμηλή η ποιότητα :

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1732

 

Για παράδειγμα, θα έχει ενοχλητική χρωματική εκτροπή; Ή θα είναι στα πλαίσια του αποδεκτού;

 

Όπως καταλαβαίνετε δεν ενδιαφέρομαι για την top ποιότητα αλλά για μια μέση λύση, προκειμένου να έχω την δυνατότητα να δω κανέναν κρατήρα ή να δείξω σε φίλους, χωρίς όμως να πάσχει υπερβολικά από χρώματικά σφάλματα. Νομίζω θα είναι μια χαρά, απλά θα ήθελα και την γνώμη των πιο έμπειρων στο θέμα.

 

Από την άλλη, μήπως αξίζει καλύτερα αυτός;

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1042

 

Διαβάζω ότι είναι ειδικευμένος για πλανήτες. Θα ήθελα την γνώμη σας για το αν διαφορά ποιότητας αξίζει την διαφορά τιμής.

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Ιφικράτη! Χρωματική εκτροπή γιατί; Εκτός αν εννοείς ίσως στα άκρα και πάλι αν υπάρχει θα είναι μόνο στη Σελήνη και αμελητέο. Κοντά σε αυτή την τάξη χρημάτων, αλλά λίγο ακριβότερα, υπάρχουν τα "πλανητικά" της TS με μεγάλο σχετικά eye relief και 58 μοίρες πεδίο:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3440_HR-Planetenokular---15mm---1-25----60----langer-Augenabstand.html

Έχω την εντύπωση ότι τα ίδια προσοφθάλμια ως skywatcher πρέπει να υπάρχουν και στο Πλανητάριο. Στην πραγματικότητα είναι κλώνοι των TMB/Burgess τα οποία κυκλοφορούν στο astromart με $35-$45. Τα "πλανητικά" προσοφθάλμια του TS είναι ιδανικά για ανθρώπους που δεν έχουν ξαναδεί από τηλεσκόπιο. Έχω δύο τέτοια TMB που χρησιμοποιώ για παιδιά, αρχάριους κλπ και ποτέ δεν με έχουν ..."προδόσει". Δίνουν εντυπωσιακό πεδίο και είναι εύκολα για όλους.

Φυσικά καλύτερο λόγο απόδοσης προς τιμή δίνουν οι ορθοσκοπικοί της Baader. Ο 18 και 12.5 μμ είναι εξαιρετικές επιλογές - σαφώς ανώτεροι στην απόδοση από TMB και σχεδόν από οτιδήποτε κυκλοφορεί - αλλά θα ανέβεις ακόμα περισσότερο στην τιμή ενώ το πεδίο που δίνουν είναι ακόμα πιο στενό από τον plossl που ανέφερες.

Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι μεγέθυνση επιδιώκεις; Με τους φακούς αυτούς πας για 110x-130x.

Ο ορθοσκοπικός είναι εξαιρετικός φακός. Δεν βλέπω καμμία εκτροπή. Μάλιστα ο 18mm έχει και εξαιρετικό eye relief, παρόμοιο με των Nagler T4 ή ενός Plossl 25mm. Αυτό το 10mm που λέει είναι λάθος, έχει περίπου 20mm. Επίσης οι επιστρώσεις του είναι από τις καλύτερες.

Τον NPL δεν τον έχω δει, αλλά είχα Plossl παρόμοιας τιμής. Αν υποθέσουμε πως επειδή είναι Vixen είναι και λίγο καλύτερος θα λάβεις σίγουρα καλές εικόνες στο κέντρο του πεδίου σε έναν πλανήτη. Το eye relief πρέπει να είναι σωστό όπως το λέει, 11mm, δηλαδή σχετικά περιορισμένο αλλά όχι απαγορευτικό. Ο Plossl των 15mm ήταν το όριό μου για Plossl, ενώ στους Ortho ο 6mm είναι ο οριακός.

Αν μάλιστα πρόκειται να δείχνεις σε άπειρους φίλους σου, σίγουρα υπερτερεί ο Ortho.

Μην διστάσεις να χρησιμοποιήσεις Barlow για να πας στα 220x. Δουλεύει άψογα και με Barlow και με Powermate. Με αυτούς πάει στα 6-8 στοιχεία, όσα έχει ένα τυπικό widefield.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΥΓ. Στην περίπτωση του TMB υπάρχουν κάποια ελαφρά ...θεματάκια με χρώμα στα άκρα στη Σελήνη και κάποιες φορές αντανακλάσεις αλλά τίποτα πραγματικά ενοχλητικό και σε κάθε περίπτωση προβλήματα που συνήθως πρέπει να ψάξεις για να εντοπίσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια που μιλούμε για πλανητικά, υπάρχουν και τα νέα WannabeaRadian από τις δύο μονομάχους:

Celestron X-Cel LX 25, 18, 12, 9, 7, 5 & 2.3mm

93420_xcellx23mmeyepi_mid.gif

Meade 5000 HD-60 25, 18, 12, 9, 6.5 & 4.5mm

e-me-hd_sq_1.jpg

Ενδέχεται να πρόκειται για τους ίδιους φακούς. Οι αναφορές είναι ενθουσιώδεις (πάντοτε δεν είναι; ) και η τιμή λιγότερο από την μισή ενός Radian.

Αν επιμένεις στην τιμή ενός Plossl (και ακόμη πιο κάτω) μπορείς να δοκιμάσεις τους Agena EWA 9 & 6mm, 66 μοιρών.

http://agenaastro.com/eyepieces/1-25-eyepieces.html?ca_ep_series_bucket=160%2C169

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες !!!

 

Κώστα, πηγαίνω όπως το λες για ~130x.

Κοίταξα όλες τις προτάσεις σας, διάβασα και μερικά reviews για τον Baader Ortho και λένε τα καλύτερα.

Θέλω να πάρω μόνο 1 προσοφθάλμιο και αποκλειστικά για πλανητική χρήση και φεγγάρι, δηλαδή δεν επιδιώκω πεδίο αλλά contrast και ποιότητα ειδώλου. Και επειδή θα πάρω μόνο ένα, λέω τελικά να περιμένω να μαζέψω το ποσό και να πάρω τον Baader Ortho 12.5mm. Είναι μια ευκαιρία να δω και πέρα από ploss, γιατί μέχρι τώρα είχα μόνο ploss (τους Meade 4000). Ελπίζω να αξίζει την διαφορά στην τιμή.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι !

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως καταλαβαίνετε δεν ενδιαφέρομαι για την top ποιότητα αλλά για μια μέση λύση, προκειμένου να έχω την δυνατότητα να δω κανέναν κρατήρα ή να δείξω σε φίλους, χωρίς όμως να πάσχει υπερβολικά από χρώματικά σφάλματα. Νομίζω θα είναι μια χαρά, απλά θα ήθελα και την γνώμη των πιο έμπειρων στο θέμα.

 

Αφού δεν θέλεις την κορυφαία ποιότητα αλλά casual οπτική παρατήρηση πάρε έναν Celestron zoom 8-24 και θα είσαι μια χαρά! Εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αν έλεγες ότι θέλεις την κορυφαία εικόνα τότε θα έκανα άλλες προτάσεις.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την περιγραφή που μας δίνεις θα σου πρότεινα κι εγώ με τη σειρά μου να πάρεις έναν Zoom 8-24. Οι ορθοσκοπικοί δεν λέω είναι τοπ για πλανητική αλλά είναι άβολοι ειδικά από μη έμπειρους παρατηρητές (δηλαδή από φίλους σου που ενδεχομένως). Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι ο Baader Click-Stop Zoom 8-24 είναι ένα εξαιρετικό προσοφθάλμιο για τη χρήση που το θέλεις. Εκτός και αν θέλεις μεγαλύτερες μεγεθύνσεις οπότε θα σου πρότεινα να πας σε ορθοσκοπικό Baader 6mm.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά αγόρασα τον Baader Ortho 12.5mm, πειθώμενος για την ικανότητά του στην πλανητική παρατήρηση, καθώς αυτή με ενδιαφέρει. Το eye relief του απ' ότι βλέπω είναι ικανοποιητικό για πλανητική..

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους !

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιφικράτη αν σου ανοίξει η όρεξη για κατι παραπάνω ο 9άρης BGO έχει επίσης σχετικά άνετο eye relief.

Καλορίζικος και καλές παρατηρήσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης