Jump to content

Εκρήξεις Supernova και Nova!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω βρεχει :(

 

Η εκτιμηση ειναι οπτικη ;

 

Παντως καπου εκει ειναι τωρα το μεγεθος .Δε ξερω ακριβως ποσο ειναι σημερα , αλλα σε αυτα τα νουμερα κυμαινεται .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 280
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλημέρα .

 

Μόλις είδα ενα ωραίο paper για τον SN2011dh

 

http://es.arxiv.org/PS_cache/arxiv/pdf/1106/1106.3551v1.pdf

=D> =D> Πολύ καλό όντως!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το παρατήρησα με το 9,25 από την αυλή μου. Τα μόνα που διέκρινα με πλάγια όραση ήταν το SN2011dh και ένα αστέρι πάνω δεξιά!
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το παρατήρησα με το 9,25 από την αυλή μου. Τα μόνα που διέκρινα με πλάγια όραση ήταν το SN2011dh και ένα αστέρι πάνω δεξιά!

 

αν κατάλαβα καλά τo αστέρι πανω δεξια, πρεπει να είναι το ακριβώς διπλα, με μέγεθος 13,6

το supernova ήταν πιο λαμπερό απο αυτο η οχι?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το παρατήρησα με το 9,25 από την αυλή μου. Τα μόνα που διέκρινα με πλάγια όραση ήταν το SN2011dh και ένα αστέρι πάνω δεξιά!

 

αν κατάλαβα καλά τo αστέρι πανω δεξια, πρεπει να είναι το ακριβώς διπλα, με μέγεθος 13,6

το supernova ήταν πιο λαμπερό απο αυτο η οχι?

 

Δεξιά πάνω και λίγο πίσω απο τον μεγάλο πυρήνα του Μ51 υπήρχε ένα αστέρι, και ακριβώς στην θέση που δείχνουν οι φωτογραφίες το supernova, λίγο κάτω δηλαδή από τον πυρήνα αλλά κοντά σε αυτόν, υπήρχε κάτι με ίδια φωτεινότητα με το πάνω δεξιά αστέρι. Δηλαδή το μόνο πράγμα που είδα ήταν οι δύο πυρήνες του M51, ένα αστέρι πάνω και ένα κάτω απ τον μεγάλο δεξιό πυρήνα. Φαντάζομαι οτι το κάτω ήταν το supernova, αλλά αν πιστεύει κάποιος πιο έμπειρος οτι δεν φαίνεται με το 9,25 ας το πει για να μην χαίρομαι άδικα!

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το περίεργο είναι οτι το είδες με πλάγια όραση με το 9.25 :wink: (εχεις φωτορύπανση υποθέτω)

εγω με το 8αρι το έβλεπα κανονικά.

λεω σήμερα να ξαναβγώ για μια εκτίμηση πάντως.. :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους.

 

Το νέο αυτό Supernova είναι μία πολύ καλή ευκαιρία για να συντονιστούμε όλοι μαζί και να κάνουμε μερικές παρατηρήσεις. Εγώ προσωπικά έχω κάνει 3 παρατηρήσεις με την CCD και μετά από αρκετές μέρες απουσίας, λέω να το ξανακάνω και σήμερα. Εάν μπορείτε και θέλετε, θα έλεγα να κάνετε όσοι μπορείτε, εκτιμήσεις λαμπρότητας και να μου τις στείλετε ώστε να τις περάσω όλες σε ένα ενιαίο διάγραμμα με τις παρατηρήσεις όλων των Ελλήνων και να προσπαθήσουμε να κάνουμε κάτι ποιο σωστό.

 

Η διαδικασία δεν είναι δύσκολη και την ξέρετε φαντάζομαι όλοι σας.

Για όποιον δεν την ξέρει εδώ υπάρχει ένας καλός οδηγός παρατήρησης μεταβλητών αστέρων : http://hellas-astro.gr/intro/variable_anavra.pdf

 

Ένα πρώτο διάγραμμα με τις δικές μου παρατηρήσεις και του κ. Αγιομαμίτη μπορείτε να δείτε εδώ: http://elobs.weebly.com/m51-sn-2011dh.html

 

Νομίζω πως είναι μία καλή ευκαιρία να συγκρίνουμε τις οπτικές με τις CCD παρατηρήσεις και να δούμε πιθανές ομοιότητες και διαφορές.

 

Όποιος θέλει, ας μου στείλει τις παρατηρήσεις του στο jdstrikis@hotmail.com με το ακόλουθο format:

 

Date / Time (U.T.) / Julian Date / SN2011dh estimation / Comparisons / Telescope / Observer / Notes

 

 

 

Εύχομαι καθαρούς ουρανούς

Ι.Δ.Στρίκης

www.hellas-astro.gr

www.elobs.weebly.com

www.photogreece.weebly.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το περίεργο είναι οτι το είδες με πλάγια όραση με το 9.25 :wink: (εχεις φωτορύπανση υποθέτω)

εγω με το 8αρι το έβλεπα κανονικά.

λεω σήμερα να ξαναβγώ για μια εκτίμηση πάντως.. :cheesy:

Δυστυχώς είχα πέσει θύμα της γειτόνησας που είχε φωταγωγίσει όλη τη βεράντα της...Το είδα μεταξύ κανονικά και πλάγια όραση. Είμαι σίγουρος οτι το έβλεπα.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά από τόσο καιρό που έκανα το ποστ δεν έγραψα τίποτε άλλο. Περίμενα πότε θα ξαναπηγαίναμε για παρατήρηση. Η εκτίμηση που κάναμε για το Supernova ήταν το Σάββατο το βράδυ από Σκίνακα. Το υπολογίσαμε οπτικά με βάση 3 αστέρια οδηγούς. Και οι 2 το υπολογίσαμε χωρίς να αναφέρουμε το νούμερο και βρήκαμε ότι ήταν περίπου στα 13 mag. Μάλλον έχει αρχίσει να πέφτει σε λαμπρότητα. Πάντως είναι ωραίο να βλέπεις τα προηγούμενα ποστ και να βλέπεις τη διαφορά με προηγούμενες εκτιμήσεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους.

 

Μόλις ανανέωσα ένα διάγραμμα με τις παρατηρήσεις από τους Έλληνες Παρατηρητές του Supernova στον M51.

 

Μέχρι στιγμής έχουμε 6 παρατηρήσεις CCD και 2 οπτικές εκτιμήσεις. Οι παρατηρητές που έχουν στείλει παρατηρήσεις μέχρι τώρα είναι οι εξής:

 

CCD Observers:

Στρίκης Ιάκωβος

Αγιομαμίτης Αντώνης

Στουραϊτης Δημήτριος

 

Visual Observers:

Τσικάλας Μανόλης

Μανούσος Δημήτρης

 

Από το παρακάτω διάγραμμα μία προσωπική εκτίμηση είναι ότι το μέγιστο της φωτεινότητας του ήταν περίπου στις 15-19 Ιουνίου 2011 και έφτασε περίπου το 12,1 με 12,2 mag.

 

Καθαρούς Ουρανούς

Ι.Δ.Στρίκης

 

ΥΓ: Τώρα που έχει αρχίσει η πτώση του πάλι, είναι εξίσου σημαντικές οι παρατηρήσεις με πριν.

M51_SN_Curve_Greece.jpg.ac25354ae09610ee34dafb2c46e7a947.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως είναι ωραίο να βλέπεις τα προηγούμενα ποστ και να βλέπεις τη διαφορά με προηγούμενες εκτιμήσεις.

 

 

Ναιιιιιι :D

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις τελείωσα την σημερινή εκτίμηση στα 13.8mag

βέβαια λόγω υγρασίας (κλασικό) αυτό ήταν περίπου και το οριακό μέγεθος που μπορούσα να δω.. :?

 

Μια απορία, αργότερα (αφού έστειλα mail αναφοράς στον JDStrikis) είδα οτι το wikisky (http://server5.wikisky.org/starview?object_type=1&object_id=1283356360) έχει το αστέρι αναφοράς που χρησιμοποίησα με μεγεθος 13,8mag

ενώ ο χάρτης της aavso (τον δίνει ο Μανούσος στη σελίδα 2) το έχει 13,6mag

το αστέρι είναι το USNOA2 1350-08287944 και το βρήκα να έχει ακριβώς ίδιο μέγεθος με το supernova.

οπότε παίζει να είαι και 13,6mag... :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά συγχαρητήρια σε όλους για τις παρατηρήσεις, οπτικές και CCD.

=D> =D> =D>

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις τελείωσα την σημερινή εκτίμηση στα 13.8mag

βέβαια λόγω υγρασίας (κλασικό) αυτό ήταν περίπου και το οριακό μέγεθος που μπορούσα να δω.. :?

 

Μια απορία, αργότερα (αφού έστειλα mail αναφοράς στον JDStrikis) είδα οτι το wikisky (http://server5.wikisky.org/starview?object_type=1&object_id=1283356360) έχει το αστέρι αναφοράς που χρησιμοποίησα με μεγεθος 13,8mag

ενώ ο χάρτης της aavso (τον δίνει ο Μανούσος στη σελίδα 2) το έχει 13,6mag

το αστέρι είναι το USNOA2 1350-08287944 και το βρήκα να έχει ακριβώς ίδιο μέγεθος με το supernova.

οπότε παίζει να είαι και 13,6mag... :?

Παναγιώτη εγω προχθες το έβγαλα περίπου στα 13mag, ενω χθες το SN ήταν λίγο πιο λαμπερό απο τον διπλανό του Αστέρα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

είδα οτι το wikisky έχει το αστέρι αναφοράς που χρησιμοποίησα με μεγεθος 13,8mag

ενώ ο χάρτης της aavso (τον δίνει ο Μανούσος στη σελίδα 2) το έχει 13,6mag

το αστέρι είναι το USNOA2 1350-08287944 και το βρήκα να έχει ακριβώς ίδιο μέγεθος με το supernova.

οπότε παίζει να είαι και 13,6mag... :?

 

 

Εμένα οπτικά μου ήταν σαν τον 3UCAC-275-121884 (144) στην φωτο του Δημήτρη όπου είναι περίπου 14,5mag

 

~13,8mag είναι ο 3UCAC- 275-121870 (136) στην φωτο.

 

[-(

 

Όπως το καταλαβαίνω 136 είναι κάποιος κωδικός . Το αστέρι είναι με το νούμερο 136 με μέγεθος 13.8 .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως το καταλαβαίνω 136 είναι κάποιος κωδικός . Το αστέρι είναι με το νούμερο 136 με μέγεθος 13.8 .
Παιδιά το 136 είναι το φαινόμενο μέγεθος, απλώς έχουν παραλείψει την υποδιαστολή. Δηλαδή το 136 είναι 13,6. Είναι γενικότερα μια σύμβαση που ακολουθείται με τα αστέρια σύγκρισης.

 

ΥΓ. Βασίλη κι εμείς γύρω στα 13 mag το είχαμε υπολογίσει το Σάββατο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ένα μήνα τώρα σχεδόν το θέμα έμεινε πίσω...

 

Μετα απο 20-25 μέρες έκανα και πάλι παρατήρηση το SN2011dh όπου στην τελευταία ασέληνο που είχαμε και πιο συγκεκριμένα στις παρατηρησεις που είχα κάνει απο 25 Ιουνίου έως 5 Ιουλίου τον είχα υπολογίσει περίπου στα 13,5mag και έπεφτε αφού στις 5 Ιουλίου πρέπει να είχε φτάσει 13,8 με 14mag.

 

Στην χθεσινοβραδινή παρατήρηση με μεγάλη έκπληξη παρατήρησα ότι ο SN2011dh λάμπει ακόμα!! :P Πραγματικά δεν περίμενα να είναι ορατός κι όμως ήταν! Βέβαια νομίζω ότι κάτω απο 16ιντες δύσκολα θα φανεί αφού ήταν πολύ αμυδρός αλλά η παρατήρηση έγινε με αρκετή υγρασία οπότε ίσως θα μπορούσε και μέσα απο 12αρι να φανεί (βέβαια τώρα που κοιτάζω τους χάρτες μπορει να είναι και 15±mag)

Ακόμα να προσθέσω ότι το νέφος στο οποίο βρίσκεται ο SN2011dh μέσα στο Μ51 έλαμπε αρκετά τώρα δεν θυμάμαι αν ήταν έτσι και προ SN2011dh εποχή... [-(

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμα να προσθέσω ότι το νέφος στο οποίο βρίσκεται ο SN2011dh μέσα στο Μ51 έλαμπε αρκετά τώρα δεν θυμάμαι αν ήταν έτσι και προ SN2011dh εποχή... [-(

 

Εγώ δεν είχα προσέξει κάτι τέτοιο .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλέξανδρε μπορεί να ήταν έτσι φωτεινή η περιοχή και πριν το SN, μια νέα αστροφωτο θα μας διαφωτίσει.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης