Jump to content

καλησπερα κι απο εμενα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολη την παρεα!!! δε βρηκα καποια ενοτητα για να πω την καλησπερα μου και την λεω εδω, αν υπαρχει και δεν το ειδα συγνωμη.

ξεκινησα πριν λιγες μερες να διαβαζω το φορουμ και σκεφτηκα να γινω μελος εδω μιας και βλεπω πολυ ενδιαφερουσες συζητησεις.

εγω σαν αρχη και χωρις να ξερω πολλα ξεκινησα με την αγορα του βιβλιου Nightwatch

και το περιμενω απο μερα σε μερα.

διαβασα κι εδω πολλα θεματα και αρχισα να περνω μια ιδεα και καταλαβαινω καποια πραματα.

μερικα με μπερδεψαν αλλα σιγα σιγα θα τα ξεκαθαρισω.

καλος σας βρηκα λοιπον.... :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα! Καλώς ήρθες στην Αστρονομική μας κοινότητα! :D

Για οποιαδήποτε απορία μπορεις να ρωτήσεις, χαρά μας να βοηθάμε νέα μέλη :D

Το πιο παλιο εικονογραφημενο βιβλιο που εχουμε στην κατοχη μας ειναι ο νυχτερινος ουρανος...

E.W.Maunder

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημερα!!! παιδια σας ευχαριστω για την υποδοχη. :)

ισως σας φανει παραξενο αλλα δεν ειχα σκεφτει ποτε να ασχοληθω με την αστρονομια αλλα εγινε εντελος τυχαια...

πριν μερες εψαχνα για να παρω δωρο σε ενα φιλο αλλα ηθελα κατι διαφορετικο, κατι μη συνιθησμενο και μετα απο ψαξιμο στο ιντερνετ ειδα ενα τηλεσκοπιο =D> =D>

οχι κατι σαν αυτα που βλεπω εδω αλλα κατι πιο μικρο και πιο απλο αλλα σαν δωρο μου φανηκε πολυ ομορφο. μετα απο περιεργια κοιτουσα γενικα για τηλεσκοπια και για φωτογραφιες πλανητων και ετσι ξαφνικα ειναι αυτο που λεμε ερωτευτηκα...

ετσι αρχισα να ψαχνω και να διαβαζω πιο πολυ και βρηκα το φορουμ σας.

επιδη παντα πριν παρω κατι διαβαζω και μαθαινω, περιμενω να μου ερθει το πρωτο βιβλιο για να αρχησω την μελετη και συγχρονος διαβαζω κι εδω.

εκτος απο το βιβλιο που παραγγειλα το NICHTWACTH και το THE BACKYARD ASTRONOMER'S GUIDE που σκεφτομαι για μετα, εχετε να μου πειτε καποιο αλλο?

δεν θελω πολλα, 2-3 βιβλια να μαθω για αρχη τα βασικα, να κανω μια καλη εισαγωγη στην αστρονομια.

ευχαριστω!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή αρχή στην ερασιτεχνική αστρονομία, πιστεύω οτι θα σε κερδίσει σύντομα.

Είναι πολύ καλό, κατα τη γνώμη μου και μπράβο για το βιβλίο που πήρες, για είσοδο στην πρακτική αστρονομία.

Αν αισθανθείς όμως την ανάγκη να έχεις μια συνοπτική και ολοκληρωμένη εικόνα της σύχρονης αστρονομίας και τα επιτεύματά της, δηλαδή τη βάση, το θεωρητικό υποβαθρο (χωρίς μαθηματικά) της αστρονομίας, υπάρχουν κάποια καλά βιβλία για αυτό το σκοπό. Ένα που έρχετε κατά νου και που έχω δοκιμάσει είναι το "Αστρονομία για όλους" του αστρονόμου Δρ. Πέτρου Ροβίθη, απο τις εκδόσεις ωρόρα. Είναι έκδοση του '80και, αλλά παραμένει επίκαιρο για αυτά που χρειάζαται κάποιος που ξεκινάει τώρα.

Καλές επιλογές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες!

Ρίξε μια ματιά στο Turn left at Orion. Αν τα αγγλικά σου είναι καλά, πάρε οπωσδήποτε το τρίτομο Burnham's Celestial Handbook. Καταπληκτικό είναι επίσης το Night sky observer's guide.

Θα χρειαστείς οπωσδήποτε έναν χάρτη. Για αρχή - αλλά θα σου χρησιμέψει και στη συνέχεια - είναι ο Pocket Sky Atlas: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=8408

Δες επίσης, αλλά για αργότερα, τον Sky atlas 2000 και την Uranometria 2000.

Καλή αρχή και καλό διάβασμα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια σας ευχαριστω πολυ!! θα κοιταξω τα βιβλια που ειπατε και θα παρω σταδιακα ενα ενα να διαβαζω, και μολις μαθω καποια πραγματα θα μιλησουμε για τηλεσκοπιο... :mrgreen: :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πηγα και ρωτησα για το βιβλιο

"Αστρονομία για όλους" του αστρονόμου Δρ. Πέτρου Ροβίθη, απο τις εκδόσεις ωρόρα

 

αλλα απο οτι μου ειπε, το βιβλιο λογικα δεν υπαρχει, γιατι οι εκδοσεις ωρορα εχουν κλεισει γυρο στα 5-6 χρονια...

θα το κοιταξει παντος και θα μου πει απο δευτερας.

οσο για τα αγγλικα βιβλια δεν θα μπορω να τα καταλαβω, ξερω αγγλικα αλλα οχι τοσο για να διαβαζω ανετα ενα βιβλιο που θελω να μαθω.... ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βιβλιοπολείο "προτωπορεία" δείχνει να το έχει στον κατάλογό της:

http://www.protoporia.gr/product_info.php/products_id/73245

Δεν ξέρω αν το έχει διαθέσιμο όμως.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες κι από μένα στην παρέα μας. Ένα πολύ καλό βιβλίο επίσης είναι το "Astronomy Hacks" αλλά είναι κι αυτό στα Αγγλικά. Δυστυχώς η ελληνική βιβλιογραφία είναι φτωχή στον τομέα της ερ. αστρονομίας.

 

οσο για τα αγγλικα βιβλια δεν θα μπορω να τα καταλαβω, ξερω αγγλικα αλλα οχι τοσο για να διαβαζω ανετα ενα βιβλιο που θελω να μαθω....
Ευκαιρία να τα εξασκήσεις :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ήρθες στο χώρο και απο εμένα. Ένα κειμενάκι που όλοι το ξέρουμε αλλα το ξεχνάμε, μετάφραση απο τον αστροφυσικό μας, που κάθε ερασιτέχνης πρέπει να έχει διαβάσει αρχικά.

Έκανες μια πολύ καλή επιλογή για το ξεκίνημα. Ένα άλλο βιβλίο φτηνό (15 E) , απλό και κυρίως μεταφρασμένο στα ελληνικά είναι το The monthly sky guide.

 

Υ.Γ. Επειδή αναφέρεται και σε κυάλια, στο lidl μπορεί να υπάρχουν ακόμη φτηνά κυάλια (19,99Ε) που μπορούν να σου δείξουν πολλούς θησαυρούς του ουρανού.

Dyer-10_steps.pdf

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαριστω και παλι... οσο για το Start low and go slow το εχω σαν κανονα.

με οτι εχω ασχοληθει μεχρι τωρα προσεξα για να εχω... =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια πρόταση Ανδρέα (astrovox).. Το κείμενο 10 βήματα για επιτυχημένη αστροπαρατήρηση που μετέφρασε ο Κώστας καλό θα ήταν να βρίσκόταν στα περιεχόμενα του astrovox ή τουλάχιστον στο αρχείο θεμάτων. Εμένα με βοήθησε πολύ και το βρήκα στα άρθρα του Ωρίωνα. Νομίζω είναι χρήσιμο για τα πρώτα βήματα στην ερασιτεχνική αστρονομία.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης