Jump to content

Αγορα τηλεσκοπιου για παιδια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους!

Είμαι νεος στο φόρουμ αλλά και στο <<σπορ>> όπου με οδηγεί αίτημα του 6 χρόνου γιου μου.

Μου ζήτησε για δωρο ενα τηλεσκόπιο και ηδη πηρα ενα παιχνίδι εντελώς μαπα και ακαταληλο για να δεις οτιδηποτε. Οπότε αποφάσισα να διαθέσω μέχρι 150 ευρω για να του πάρω ενα(να το δοκιμάσω και εγω :D )

 

Ερωτηση: Μεχρι αυτο το ποσό(150ε) τι μπορώ να πάρω χωρίς να το μετανιώσω?

 

Εχω δει οτι υπάρχουν αρκετα μεχρι αυτο το ποσό αλλα ειμαι εντελώς άσχετος στο να καταληξω,

σαν μια επιλογή ειδα αυτο http://www.repella.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=390&category_id=139&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart

το ειδα λογο μεγέθους φακού και μεγέθυνσης.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ορισες στην αστροπαρεα μας.

Ριξε μια ματια εδω μιας και το θεμα εχει συζητηθει παλι http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13223&highlight=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω Άγγελε, ειδα στο θέμα που παρεθεσες οτι το προτείνουν σαν αρχικό, αλλά σε άλλο κατάστημα λίγο ακριβότερο, ειναι το ίδιο μοντέλο ή υπάρχουν διάφορες?

Να με συγχωρείς αν σε ταλαιπωρώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειναι το ιδιο τηλεσκοπιο αλλα μου φαινεται αρκετα κατω στην σελιδα που παραθετεις.

Αν οντως το δινουν τοσο τι να σου πω βουρ :cheesy: αλλιως στο πλανηταριο θεσσαλονικης θα σε εξυπηρετησουν σιγουρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα επικοινωνήσω μαζι τους απο δεύτερα και θα δω αν ισχύει η τιμη.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

 

 

Βλέπω να μου κολλάει και αυτή η <<ψώρα>>.... :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτη η "ψωρα" ειναι πολυ ωραια και μακαρι να την κολλησεις και εσυ και ο γιος σου (απο το να παιζει ολη μερα warcraft και call of duty ](*,) )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτη η "ψωρα" ειναι πολυ ωραια και μακαρι να την κολλησεις και εσυ και ο γιος σου (απο το να παιζει ολη μερα warcraft και call of duty ](*,) )

 

 

καλα που και που χρειαζεται και το call of duty.... :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.aktistar.com/introscope/cel80.htm

 

Για δες αυτό !Μου φαίνεται καλύτερη επιλογή!

 

Όντως, μέσα στο προϋπολογισμό, με καλύτερα χαρακτηριστικά σε φακούς .

Η ποιότητα κατασκευής εχει διαφορά μεταξύ αυτών τον εταιριών?

Αν ειναι ιδια να παρω αυτο με τα 147.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν 20 μέρες περίπου ρώτησα στην Ακτίς για το συγκεκριμμένο celestron για να το πάρω δώρο στον πατέρα μου αλλά δεν υπήρχε και δεν ήξεραν αν θα το ξαναέφερναν. (Για καλό και για κακό κάνε εσύ μια ερώτηση βέβαια...)

Υπήρχε μόνο το 80/400 της SkyWatcher στο οποίο και κατέληξα για δώρο με την eq1 βάση η οποία συμπεριφέρεται συμπαθητικά μιας και το τηλεσκόπιο είναι πανέλαφρο. Επίσης περιλάμβανε και δύο προσοφθάλμια, διαγώνιο, ερευνητή κουκκίδας και έναν barlow 2x. Για την τιμή τους είναι μια χαρά τα αξεσουάρ και ειδικά ο ερευνητής βοηθάει πολύ τον αρχάριο. Σκέφτηκα επίσης ότι αν σε λίγα χρόνια πιαστώ με αστροφωτογράφιση μπορεί να το χρησιμοποιώ και σαν οδηγητικό, οπότε δε θα χάσει την αξία του. Φυσικά να ξέρεις πάντα ότι κι εδώ ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις (περίπου) κι αν το ποσό ήταν μεγαλύτερο θα σου πρότεινα κάποιο dob που όπως έχει χιλιοειπωθεί είναι το καλύτερο από άποψη τιμής-απόδοσης.

Φιλικά, Γιάννης

 

 

Μέχρι να γίνω 10 χρονών νόμιζα ότι με λέγαν "Σκάσε".....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω με τα παιδια για τις προτασεις τους,αλλα σκεφτομαι μια ακομα εναλακτικη διοτη πηστευω ειναι ακομα πιο απλο στο χειρησμο http://www.planitario.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691.+βιβλιο nightwatch

Τα πλεονεκτιματα πιστευω ειναι...

1)πιο ευκολο στο χειρισμο

2)το f 650 θα δωσει μεγαλητερο πεδιο ερευνητικο,το παιδι θα βρησκει ευκολοτερα στοχους.

3)ειναι ενα απο τα καλητερα grab and go και μπορει να παραμηνει ως δευτερο τηλεσκοπιο αργοτερα.

4)εχει starpointer ερευνητη.

 

Μειονεκτιμα πηθανη ευθηγραμμιση των οπτικων αργοτερα.

 

Η αποφαση ειναι δικη σου βεβαια...

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα,

 

είναι λίγο δύσκολο για το παιδί όμως να τηρήσει κάποια πράγματα σε ένα νευτώνειο όπως αυτό το Mini dob. Το 2ον είναι χύμα στο κύμα για ένα παιδί και την ενδεχόμενη συνομήλικη παρέα του, από περιέργεια ή κατά λάθος θα το ακουμπήσει σίγουρα το κάτοπτρο. Μέχρι να βάλει φωτοχιτώνιο...και αν το βάλει ποτέ!

Άσε την ευθυγράμμιση που θα πρέπει να μάθει κλπ κλπ. :-k

 

Κάποιο διοπτρικό για τόσο αρχή και τέτοιες ηλικίες είναι καλύτερο νομίζω.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε γνωρίζω κατά πόσο είναι γνωστό σε όσους μικρά παιδιά και ενδιαφέρονται να τα μυήσουν στο χώρο της Αστρονομίας η ύπαρξη ενός βιβλίου για παιδιά που έχει εκδοθεί το 2008 από τις εκδόσεις Πατάκη. ΄

 

Συντελεστές

Εκδότης : ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΠΑΤΑΚΗ

Συγγραφέας : Αρτμάν Μιρέιγ

Μεταφραστής : Καζλαρής Χάρης Ε.

Επιμελητής : Σέργης Νίκος,Σίφωνας Χαράλαμπος

 

 

Περιγραφή

Το βιβλίο αυτό απευθύνεται σε όλους τους δασκάλους, αλλά και στους γονείς και τους εμψυχωτές μικρών παιδιών. Προτείνει μια σειρά από απλές δραστηριότητες και πειράματα, που μπορούν να διεξαχθούν με φτηνά υλικά και έχουν ως θεματικό άξονα τα οικεία στα παιδιά ουράνια σώματα: τον Ήλιο, τη Σελήνη και τη Γη. Αξιοποιώντας τη φυσική περιέργεια των μικρών μαθητών για τα αστρολογικά φαινόμενα, ο δάσκαλος μπορεί να καλλιεργήσει στα παιδιά τον επιστημονικό τρόπο σκέψης.

294984.jpg.22889d81f69f0cce34150750c3a32201.jpg

διὸ πολλοί φασι τῶν σοφῶν οἱ μὲν ἁρμονίαν εἶναι τὴν ψυχήν, οἱ δ’ ἔχειν ἁρμονίαν.

Αριστοτέλης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια,

μια τελευταια τωρα, πηρα σημερα τηλέφωνο στο ακτις και μου ειπαν πως το celestron δεν το εχουν. Μου πρότειναν το Skywatcher 80/400 EQ το οποίο ειδα οτι ειναι πιο κοντό απο το 70/700az και εχει αλλη βαση. Ποιο απο τα δυο να προτιμήσω? Η διάφορα τιμης δεν ειναι τετοια που να παίζει ρόλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα έπαιρνα το Skywatcher 80/400 EQ . Εχει πιο μεγάλο πεδίο και θα βρίσκεις πιο ευκολα τους στόχους αλλά και δε θα επηρεάζεται τόσο εύκολα από τους κραδασμούς της βάσης και του τρίποδα.

Είναι πιο μικρό σε μήκος αρα θα έχει λιγότερες ταλαντώσεις.

Επίσης η βάση EQ είναι ισημερινη και λιγάκι πιο σταθερή από την απλη την ΑΖ.

Συγκριτικά το 80/400 EQ είναι καλύτερο από το 70/700 ΑΖ απλά το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι μπορεί να έχει περισσότερο χρωματικό σφάλμα στην παρατήρηση πολύ φωτεινών αντικειμένων. (πλανήτες)

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω αυτό το 80/400 (από Synta) και είναι ένα καλό τηλεσκόπιο ευρέως πεδίου. Πράγματι βλέπεις κάποιο χρωματικό σφάλμα αναλόγως της μεγεθύνσεως. Σε χαμηλές μεγεθύνσεις 20-40x είναι υπέροχο για να βλέπεις αστρικά πεδία και να κάνεις επίγεια παρατήρηση, ενώ μπορείς να παρατηρήσεις έως τα 80x και υπό προϋποθέσεις 120x. Είναι ελαφρύ, ανθεκτικό και εύχρηστο. Το προτιμώ σε υψαζιμουθιακή βάση πάντως, ή φωτογραφικό τρίποδα. Με την χρήση ενός καλού barlow διπλασιάζεται η εστιακή και έτσι γίνεται τουλάχιστον τόσο ικανό όσο και το 70/700 για παρατήρηση πλανητών, έχοντας όμως το μισό μήκος, κάτι που θα διευκολύνει ένα παιδί.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα. Το 80/400 SW όπως προανέφερα είναι ένα πολύ ωραίο τηλεσκόπιο για αρχάριους κι επειδή είναι ελαφρύ το στηρίζει αρκετά καλά η βάση ΕQ1 κι επίσης έρχεται με πλήρες σετ αξεσουάρ (δες προηγούμενο post μου αλλά και στο site της Ακτίς). Όπως προείπε και ο Κώστας θα ήταν πολύ πιο εύχρηστο σε αλταζιμουθιακή βάση μιας και η ισημερινή θα σε δυσκολέψει στην αρχή, και στο στήσιμο και στη χρήση. Ο ερευνητής κουκκίδας επίσης είναι φοβερά χρήσιμος για αρχή και θα σε βοηθήσει πολύ στον εντοπισμό στόχων αφού τον ευθυγραμμίσεις με το τηλεσκόπιο. Αφού όμως μάθεις να το στήνεις και να το χειρίζεσαι θα είναι όλα μια χαρά, γιατί λόγο του μικρού όγκου και βάρους θα μπορείς να το έχεις στημένο και να το μεταφέρεις εύκολα στο μπαλκόνι ή στην αυλή σου. Καλή τύχη στην επιλογή σου, κι ελπίζω να μείνεις ικανοποιημένος κι εσύ και ο γιός σου :)

Άντε και καλές παρατηρήσεις!!!

Φιλικά, Γιάννης

 

 

Μέχρι να γίνω 10 χρονών νόμιζα ότι με λέγαν "Σκάσε".....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία, αυριο βάζω την παραγγελία!!

Θα παρω το 80/400 και θα δω τι θα γίνει με τον χειρισμό της βάσης.

Θα τους ρωτήσω αν μπορώ να το πάρω με απλή ωστε να ειναι πιο εύκολη και για τον μικρο να ασχοληθεί χωρίς να είμαι μόνιμα στον χειρισμό εγώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά πήγα απο εκεί και το πήρα.

Εύκολο στο στήσιμο και στην χρήση, φυσικά το μόνο που μπορέσαμε να δούμε ως τώρα είναι το νέο φεγγάρι σήμερα

:) .

Ο πιτσιρικάς μες την χαρά! άρχισε να ζητάει να δούμε και πλανήτες!

 

Τώρα θα πρέπει να αρχίσω το διάβασμα...

 

Σας ευχαριστώ ξανα όλους για τον χρόνο σας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά πήγα απο εκεί και το πήρα.

Εύκολο στο στήσιμο και στην χρήση, φυσικά το μόνο που μπορέσαμε να δούμε ως τώρα είναι το νέο φεγγάρι σήμερα

:) .

Ο πιτσιρικάς μες την χαρά! άρχισε να ζητάει να δούμε και πλανήτες!

 

Τώρα θα πρέπει να αρχίσω το διάβασμα...

 

Σας ευχαριστώ ξανα όλους για τον χρόνο σας!

 

Δείτε τον Κρόνο, είναι ευκαιρία.

Αυτή την στιγμή υπάρχουν δυο φωτεινά "αστέρια" στον Νότο και κάπως ψηλά.

Αυτό που είναι ψηλότερα είναι ο Κρόνος.

.thumb.jpg.e27e45659d5a1f8fe8f83b1835b33682.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία, αύριο αν είναι παλι καθαρός ο ουρανός θα ψάξω στον νότο να το βρω.

Ο Κρόνος ειναι και ο αγαπημένος του, σήμερα ήθελε αλλα δεν ήξερα που να ψάξω.

Θέλω διάβασμα! και να στήσω οπωσδήποτε καμιά εφαρμογή που να μου δείχνει τι μπορώ βρω στον ουρανό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.stellarium.org/el/

 

Stellarium, ο καλύτερος φίλος του αρχαρίου ερασιτέχνη. Απλό σαν την Αλφαβήτα.

 

Δες και τον Κρόνο σε αυτό.

Clipboard02.thumb.jpg.e8c4b9df50e247a1bd5194d4bca8f47c.jpg

Clipboard01.thumb.jpg.d6197542cb844b99431070e2994d72c0.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω διάβασμα! και να στήσω οπωσδήποτε καμιά εφαρμογή που να μου δείχνει τι μπορώ βρω στον ουρανό.

Πιο πολύ θα σε βοηθήσει ένας χάρτης ή ένα επιπεδόσφαιρο παρά το οποιοδήποτε πρόγραμμα. Τα προγράμματα μού θυμίζουν κασσέτες για εκμάθηση ξένων γλωσσών που προσπαθούν να υποκαταστήσουν τον δάσκαλο. Τα προγράμματα δεν ευνοούν την φαντασία που χρειάζεται να αναπτυχθεί προκειμένου να "βγεις από την Γη" για να καταλάβεις την εναλλαγή των αστερισμών και των εποχών. Και είναι και πολύ πιο εύχρηστοι. Ανά πάσα ώρα και στιγμή είναι στη διάθεσή σου ακόμα και με απλό ξεφύλλισμα. Και όταν κάνεις κτήμα σου το μοντέλο μιας Γης που περιφέρεται γύρω από τον Ήλιο και περιστρέφεται γύρω από τον εαυτό της, τότε δε θα σε πιάνει κανείς!

 

Προτείνω: http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1226

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1231

 

Α! Ξέχασα το βασικότερο: Έξω, έξω, έξω! Βουνό, θάλασσα, όπου θες, αλλά έξω! Βγες! Κοίτα ψηλά με τα μάτια σου! Εκεί πάνω είναι το βιβλίο σου! Μάθε να το διαβάζεις, για να μπορείς να το διηγηθείς..

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης