Jump to content

σκεψη για αγορα 1ου τηλεσκοπιου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα!!!

μετα απο αρκετο διαβασμα εδω και εχοντας στα χερια μου και το NIGHT WATCH σκεφτομαι να κανω την πρωτη αγορα τηλεσκοπιου.

πιστευω οτι θα με βοηθησει, διαβαζοντας να μπορω να βλεπω και λιγα πραγματα.

τι λετε κι εσεις??

 

πριν σας πω το τηλεσκοπιο που σκεφτομαι να παρω να σας πω οτι η επιλογη του εγινε μετα απο μελετη στο τι θελω μελοντικα μιας και μετα το τηλεσκοπιο θα χρησημοποιηθει για οδηγητικο.

σκεφτομαι για το

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=755

 

ξερω οτι ειναι κατι μικρο αλλα εγινε με το σκεπτικο που σας ειπα πιο πανω...

η γνωμες σας θα με βοηθουσαν και ισως και δικες σας προτασεις...

ευχαριστω!!!!! :roll: :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρόμοιο τηλεσκόπιο ως Bresser, με καλύτερη βάση, πουλάει εδώ και χρόνια το Lidl στην μισή τιμή. Δοκιμασμένο ως οδηγτικό από πολλούς εδώ μέσα. Μπορείς να το πάρεις μεταχειρισμένο, προχθές ο Scott πωλούσε ένα 50 ευρώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για το lidl καπου το διαβασα, αλλα δυστυχος δεν εχουμε ακομη στο νησι εμεις...

παντος στα χρηματα αυτα θα το ηθελα καινουργιο...

στη αρχη θα χρησημοποιηθει για κανονικο. :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επιδη εχω το bresser η στιριξη του κουνιεται με τον παραμικρο αερα και η παρατιριση γινεται κουραστικη. κατα την γνωμη μου παρε ενα με καλη στιριξη
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επιδη εχω το bresser η στιριξη του κουνιεται με τον παραμικρο αερα και η παρατιριση γινεται κουραστικη. κατα την γνωμη μου παρε ενα με καλη στιριξη

 

Αυτό συμβαίνει με όλες τις φθηνές στηρίξεις εξαιρουμένων των Dobson (η στήριξη του SW130 Heritage είναι αταλάντευτη). Την (μερική) λύση δίνει πάλι το Lidl. 2 περικάρπια και 2 περιτάρσια βάρη του 0.5kgr από σετ εκγύμνασης που επωλείτο προ μηνός. Περνάς από ένα σε κάθε πόδι, βάζεις το 4ο στον φακοβαστό και έχεις άμεση βελτίωση. Τους 2 αλτήρες 1kgr που περισσεύουν τους δίνεις στην κόρη ή την φιλενάδα σου. Μπορείς να προσθέσεις πέλματα απορρόφησης κραδασμών από σχολική γομολάστιχα ή και να γεμίσεις τα κάτω σκέλη με κάποιο υλικό, όπως ξύλινα πηχάκια, εποξικό στόκο κλπ.

Επίσης να μην εκτείνεις τα σκέλη (παρατήρηση με καρέκλα) ή να χρησιμοποιήσεις κοντό τηλεσκόπιο (80/400, 102/500, Mak90-102), λιγότερο ευαίσθητο στον άνεμο. Ή να κάνεις ιστιοσανίδα όταν φυσάει και αστρονομία εν νηνεμία. :)

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε θαναση σαν νεος κι εγω, θα σου προτεινα να μην παρεις αυτο που σκεφτεσαι. αυτη η βαση μονο θα σε ταλαιπωρησει γιατι οταν επιλεξεις σαν στοχο καποιο πλανητη, και θελεις να τον παρατηρεις, λογο ελλειψης χειρηστηριου αργης κινησης απλα δεν θα μπορεις.

η γνωμη μου ειναι να κανεις λιγο υπομονη και με λιγα χρηματα παραπανω να παρεις ενα τηλεσκοπιο με ισημερινη βαση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε θαναση σαν νεος κι εγω, θα σου προτεινα να μην παρεις αυτο που σκεφτεσαι. αυτη η βαση μονο θα σε ταλαιπωρησει γιατι οταν επιλεξεις σαν στοχο καποιο πλανητη, και θελεις να τον παρατηρεις, λογο ελλειψης χειρηστηριου αργης κινησης απλα δεν θα μπορεις.

η γνωμη μου ειναι να κανεις λιγο υπομονη και με λιγα χρηματα παραπανω να παρεις ενα τηλεσκοπιο με ισημερινη βαση.

 

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου, αλλα να πω λιγα παραπανω γιατι σκεφτομαι αυτο...

οπως ειπα το τηλεσκοπιο αυτο μετα θα γινει οδηγητικο. το χομπι μου ειναι η φωτογραφια, και οπως καταλαβαινεις το ιδιο θα προσπαθησω και με τα αστρα... \:D/

μαζι με το επομενο τηλεσκοπιο οταν μαθω πολλα που χρειαζομαι θα παρω και μια καλη ρομποτικη ισημερινη βαση.

αυτο το τηλεσκοπιο το θελω για τα πρωτα μου βηματα ως αστρο-μωρο...

το πιο βασικο, η βαση μπορει να γινει ευκολα στιβαρη... εκτος απο την φωτογραφια ως χομπι εχω και τις ιδιωκατασκευες... και τα χερια μου πιανουν... =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ΄ότι φαίνεται έχεις κάνει την επιλογή σου. Δεν είναι καθόλου κακή γι΄αρχή!

Ξεκίνησε λοιπόν να ξεδιπλώνεις τα μυστικά του ουρανού και στην πορεία διαπίστωσε τις ανάγκες σου και πράξε ανάλογα. Εμείς "η μεγάλη παρέα" θα είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε σε κάθε σου μελλοντική απορία.

 

Καλή Αρχή! :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απ΄ότι φαίνεται έχεις κάνει την επιλογή σου. Δεν είναι καθόλου κακή γι΄αρχή!

Ξεκίνησε λοιπόν να ξεδιπλώνεις τα μυστικά του ουρανού και στην πορεία διαπίστωσε τις ανάγκες σου και πράξε ανάλογα. Εμείς "η μεγάλη παρέα" θα είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε σε κάθε σου μελλοντική απορία.

 

Καλή Αρχή! :cheesy: :cheesy:

 

 

σε ευχαριστω φιλε να σαι καλα!!! επιλογη εχω κανει για το πως θα ξεκινησω μιας και παντα ξεκιναω σιγα σιγα μεχρι να μαθω...

αν υπαρχει καποιο παρομοιο τηλεσκοπιο ισως καλητερο, σε τιμη η οπτικων, ευχαριστως να ακουσω τις αποψεις σας... εξαλου γι αυτο ειμαι εδω να μιλαω και να μαθαινω απο τους πιο εμπειρους...

=D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πλανήτες- σελήνη- διπλούς αστέρες το Celestron.

Για αστρικά σμήνη, αστερισμούς, χάζεμα του γαλαξία (μεταξύ Σκορπιού, Τοξότη, Αετού και Κύκνου), κομήτες, πλανητικές ευθυγραμμίσεις το SW.

Παίρνεις και έναν καλό Barlow 2x όπως είπαμε και βλέπεις και πλανήτες- σελήνη- διπλούς.

Το βάζεις σε φωτογραφικό τρίποδα και βλέπεις βουνά και θάλασσα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θανάση καλησπέρα κι από εμένα.

Τα τηλεσκόπια που αναφέρεις συμπεραίνω ότι τα είδες από Ακτίς και έχει ξανασυζητηθεί το θέμα πρίν από 1-2 μέρες σε άλλο topic. Σου παραθέτω και το link (έχε υπόψιν σου ότι το Celestron έχει εξαντληθεί) :

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14398

Φιλικά, Γιάννης

 

 

Μέχρι να γίνω 10 χρονών νόμιζα ότι με λέγαν "Σκάσε".....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θανάση καλησπέρα κι από εμένα.

Τα τηλεσκόπια που αναφέρεις συμπεραίνω ότι τα είδες από Ακτίς και έχει ξανασυζητηθεί το θέμα πρίν από 1-2 μέρες σε άλλο topic. Σου παραθέτω και το link (έχε υπόψιν σου ότι το Celestron έχει εξαντληθεί) :

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=14398

 

oups...εχεις δικιο Σορρυ.... εχω διαβασει τοσα πολλα τις τελευταιες μερες που χαθηκα λιγο... #-o #-o #-o #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το διοπτρικό f/5 δεν κάνει για πλανήτες και διπλούς αστέρες θα τα βλέπεις σε μια μπλέ βιολέ άλω... Διοπτρικό σαν μόνο / πρώτο τηλεσκόπιο μόνο μακρύ!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια μην με βρισετε... ξερω σας ζαλισα για το πρωτο τηλεσκοπιο αλλα ειμαι απο αυτους που ψαχνουν πολυ για να παρουν κατι....

με ενα τηλεσκοπιο στυλ 70/700 η κατι παρομοιο θα μπορω να ξεκινησω καλα και σωστα... η θα ηταν καλητερα να ξεκινησω με κατι λιγο πιο καλο, ισως πιο ευχριστο, και οταν μαθω και θελω να ξεκινησω την φωτογραφιση να ξεκινησω απο την αρχη τον εξοπλισμο...???

 

κοιτουσα λιγα ακομα οπως αυτα....

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1845

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1981

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1541

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1830

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1282

 

 

παιδια βοηθηστε λιγο γιατι χρειαζομαι ενα καλο σωσιβιο...#-o #-o

 

αν εχετε να προτεινετε καποιο αλλο αξιολογο γυρο απο αυτο το ποσο περιπου θα με ενδιαφερε... οπως επισης με ενδιαφερει να μπορω ισως να τραβιξω και καμια φωτο μαθαινοντας, πριν παω σε πιο μεγαλο και πιο καλο... ευχαριστω και συγνωμη για την ζαλαδα....

και νομιζα οτι θα επελεγα ευκολα το πρωτο μου.... :-note :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η γνώμη μου είναι ότι η προσέγγισή σου είναι λίγο λάθος και εξηγούμαι. Λες ότι θες να ασχοληθείς με αστροφωτογραφία. Λαμπρά.

 

Το να πάρεις ένα οδηγητικό τηλεσκόπιο πρώτα και εκ των υστέρων μετά να πάρεις ένα κανονικό νομίζω είναι λάθος. Πρώτα παίρνεις ένα τηλεσκόπιο το οποίο έχει δυνατότητα να κάνει αστροφωτογράφηση χωρίς οδήγηση και μετά ασχολείσαι με την οδήγηση και με την αγορά οδηγητικού. Δεν μπορείς να ξεκινήσεις ανάποδα. Η οδήγηση είναι ένα βήμα που κάνεις μετά στην αστροφωτογράφηση.

 

2ον τα 3 πρώτα τηλεσκόπια απλά δεν κάνουν για αστροφωτογράφηση (ούτε και για παρατήρηση). Είναι παιχνιδάκια με μοτέρ (συγνώμη για τους σκληρούς χαρακτηρισμούς αλλά είναι η αλήθεια). Τα 2 τελευταία των 6" κατοπτρικά σε ικανοποιούν σε κάποιο βαθμό αλλά η στίριξή τους δεν είναι αρκετά στιβαρή για να βάλεις αργότερα πάνω οδηγητικό τηλεσκόπιο, κάμερα κτλ κτλ.

 

Και τέλος θέλω να σου πω ότι δυστυχώς δεν μπορείς να πάρεις ένα τηλεσκόπιο έτσι απλά και να ξεκινήσεις να κάνεις αστροφωτογράφηση και μάλιστα με οδήγηση. Το κόστος δυστυχώς δεν είναι μικρό και πολλές φορές αν δεν γνωρίζεις ξοδεύεις τα λεφτά σου αλλά και το χρόνο σου που είναι το ίδιο σημαντικός επίσης.

 

Καλά οι αστροφωτογράφοι που είστε βρε παιδιά!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και δεν ειμαι αστροφωτογραφος θα συμφωνισω!Αν σκεφτεσαι διοπτρικο μπορεις να ξεκηνισεις ισως με ενα skywatcher ED 80 EQ5 η με HEQ5 αν μπορεις.Ποιοτικο,μπορεις να αρχισεις με piggybank κανει και για οδηγητικο αργοτερα.θα μου πεις το ποσο ειναι μεγαλο,αλλα αν σκοπευεις να ασχολιθεις με φωτο γνωριζεις οτι δεν μπορεις να αποφυγεις τα μεγαλα ποσα!Η τιμη αυτη θα ειναι μονο η αρχη....

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω αν εχεις διαβασει αυτο http://www.astrovox.gr/avat/types.php

Αν οχι διαβασε το και ισως αλλαξεις σχεδιο :cheesy:

Οσο για οδηγητικο μην σκας γινεται και ετσι πλεον http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11658&highlight=%E5%F1%E5%F5%ED%E7%F4%E7%F2

Οτι θες εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε αρκει να μην βιαστεις ωστε να παρεις σωστες αποφασεις και να αγορασεις αυτο που πραγματικα χρειαζεσαι.Στην φαση που εισαι δεν ξερεις τι ειναι καλο και τι οχι δηλαδη στην ουσια δεν ξερεις τι θες και λογικο ειναι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια βασικα σας ευχαριστω για τις απαντησεις και την βοηθεια σας...

στην αρχη διαβαζοντας μπερδευτικα ( οχι πως ολα ειναι ξεκαθαρα τωρα ) με τοσα που διαβασα μαζεμενα και δεν ηξερα με τι να κανω την αρχη...

οντως το πιο σωστο ειναι να ξεκινησω με ενα καλο τηλεσκοπιο που να κανει για φωτογραφια και μετα σιγα σιγα θα βλεπω τι χρειαζομαι και τι μου ειναι απαραιτητο.

το αρθρο http://www.astrovox.gr/avat/types.php το διαβασα και ξερω οτι με τον καιρο θα χρειαστουν χρηματα, αλλα πιστεψτε με το ιδιο ισχυει και με την κανονικη φωτογραφια που ασχολουμε ερασιτεχνικα... οσο και να περνεις κατι βγαινει, κατι αλλο θελεις, κατι πιο πολυ.... #-o #-o

οποτε στα δικα μας, θα πρεπει να ξεκινησω με ενα τηλεσκοπιο αξιολογο, γυρο στα 130 - 200 διαμετρος και να κανει για φωτογραφιση...

η βαση που δινουν συνηθος απο οσο βλεπω ειναι για την αρχη, οποτε μετα σιγουρα θα χρειαστει αλλη πιο στιβαρη....

θα ηθελα να μου δωσετε προτασεις γιατι σχεδον σε ολα τα τηλεσκοπια λενε οτι κανουν για φωτογραφιση, ενω εσεις ξερετε ποια πραγματικα κανουν....

το αρχικο κοστος το αφηνω ανοιχτο αλλα θα παιξει ρολο και η τιμη...

τι αποψη εχετε για τα μεταχειρησμενα???

βλεπω πολλα με μεγαλες διαμετρους σε πολυ καλες τιμες...

 

ευχαριστω για το χρονο σας... =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Θανάση,

 

κατ' αρχήν να πω και εγώ ξαναδιάβασε αυτό http://www.astrovox.gr/avat/types.php

Ότι δεν είναι ξεκάθαρο πες το μας .... να κάνουμε και καμμία διόρθωση στο κείμενο....

 

Ο γενικός κανόνας είναι... άλλος εξοπλισμός για παρατήρηση, άλλος για φωτογράφιση.

 

Στη φωτογράφιση άλλος εξοπλισμός μόνο για πλανητική, άλλος για βαθύ ουρανό.

Για πλανητική τα πράγματα είναι λίγο πιο απλά. Για βαθύ ουρανό θες ισημερινή

στήριξη (με ελάχιστο την ΗEQ5 Pro).

 

Πριν αγοράσεις τον οποιαδήποτε εξοπλισμό πρέπει έχεις ξεκαθαρίσει στο μυαλό σου

τι ακριβώς θες να κάνεις. Είναι το πιο βασικό βήμα. Ότι πρόταση και να πούμε αν

δεν ξέρεις τι ακριβώς θες μάλλον δεν θα είναι η σωστή.

 

 

Τα μεταχειρισμένα είναι μια χαρά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσεξε να δεις! Το να μπεις στην αστροφωτογράφιση είναι μεγάλη απόφαση και θέλει να δίνεις ακατάπαυστα χρήμα! Δεν υπάρχει κάποια μαγική συνταγή που να λέει πρέπει να πάρει αυτό 'η εκείνο! Ο καθένας χρησιμοποιεί τον εξοπλισμό που διαθέτει σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια! Ας αρχίσουμε από τα βασικά! 1ον, το νούμερο ένα για μένα είναι η στήριξη η οποία θα μπορεί σηκώσει το βάρος του εξοπλισμού σου χωρίς αυτή να ζορίζεται για να μπορεί να οδηγείται όσο καλύτερα γίνεται! Η skywatcher HEQ-5 PRO είναι για εμένα είναι η καλύτερη ελάχιστη επιλογή καλύτερα όμως να κινηθείς στην EQ-6 η οποία είναι αρκετά στιβαρή και την έχει η πλειονότητα των αστροφωτογράφων εδώ μέσα! Από εκεί και πέρα το τηλεσκόπιο που θα έχεις σε συνδυασμό και με την camera είναι αυτά που σου δίνουν το πεδίο, την ανάλυση και φυσικά την μεγέθυνση που θες να πετύχεις! Προσωπικά πιστεύω πως ένα μικρό αποχρωματικό διοπτρικό όπως το skywatcher ED-80 είναι μία καλή επιλογή μιας και ελαφρύ είναι και φθηνό είναι αλλά συγχωρεί και τα λάθη που κάνουμε όλοι μας στην αρχή! Όπως βλέπεις δεν είναι η πιο εύκολη επιλογή και θέλει χρόνο χωρίς να βιάζεσαι! Καλή τύχη λοιπόν και οτι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια η φωτογραφιση που θα ηθελα και θα προσαθησω να κανω ειναι

βαθέως ουρανού (Deep Sky)

απο το διαβασμα καταλαβα οτι μεγαλο ρολο σε μια καλη φωτογραφιση τον παιζει η στηριξη και σιγουρα μια HEQ-5 PRO η μια EQ-6 θα ειναι η σιγουρη μελοντικη επιλογη μου.

αυτην την στιγμη ομως επιδη δεν γινετε να τα παρω ολα μαζι και οσο θα εχω το τηλεσκοπιο θα βλεπω και τις αναγκες μου.

σαν πρωτη αποφαση θα πρεπει να ειναι του τηλεσκοπιου...

για Deep Sky θα ηταν πιο καλα διοπτρικο η κατοπτρικο... ???

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οτι και να παρεις θες στηριξη.

Πως θα δουλεψεις το τηλεσκοπιο χωρις στηριξη ; :-k

Γνωμη μου ειναι να μαζεψεις και αλλο χρημα γιατι και να παρεις σκετο το σκοπιο θα το φαει η σκονη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οτι και να παρεις θες στηριξη.

Πως θα δουλεψεις το τηλεσκοπιο χωρις στηριξη ; :-k

 

 

αλλο μια στηριξη 300-400 ευρω και αλλο μια στηριξη 1000 + +

και ισως βρεθει και πακετο... :roll: :roll: :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης