Jump to content

Ολική έκλειψη Σελήνης 15 Ιουνίου 2011


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από το σπίτι μου έβλεπα πυκνή νέφωση προς Σούνιο, οπότε τελευταία στιγμή αποφάσισα να πάω Θησείο, κάτω από την Ακρόπολη.

Ευτυχώς εκεί ο ουρανός άνοιξε και η ολικότητα φάνηκε χωρίς σύννεφα.

Υπήρχε πάρα πολύς κόσμος που απόλαυσε το φαινόμενο, ήταν και η ώρα ευνοϊκή.

Αρχικά η ολικότητα είχε μέτρια λάμψη, αλλά για περίπου μισή ώρα κοντά στο μέγιστο η σελήνη σκοτείνιασε πάρα πολύ και μέσα στη φωτορύπανση της πόλης δε φαινόταν σχεδόν καθόλου!

Ήταν η σκοτεινότερη ολική έκλειψη σελήνης που έχω δει από αυτή του Δεκέμβρη του 1992.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλημέρα σε όλους,

 

Εγώ είχα την τύχη λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, εχτές το βράδυ να είμαι μέσα στον Ιερό Βράχο της Ακροπόλεως στημένος με πάνω από 6 DSLR και 3 HD-Video κάμερες. Το θέαμα ήταν πραγματικά μυσταγωγικό και Ιερό. Την ώρα που όλη η Ελλάδα ήταν σε πανικό λόγο των πολιτικών εξελίξεων, εγώ μαζί με μία ομάδα φοιτητών και καθηγητών από το Ε.Κ.Π.Α. και το Α.Π.Θ. αλλά και ένα τηλεοπτικό συνεργείο από την Αγγλία είμαστε αποκομμένοι από τον έξω κόσμο, σε ένα μέρος όπου γεννήθηκε ο κλασσικός Ελληνισμός και η ιδέα της δημοκρατίας η οποία σήμερα είναι ίσως ποιο πολύτιμη από ποτέ.

 

Οι φωτογραφίες μου μπορεί να μην ήταν οι καλύτερες δυνατές, αλλά τα συναισθήματα από την χθεσινή βραδιά είναι τεράστια και δεν περιγράφονται σε καμία περίπτωση μέσα σε μερικές γραμμές από τον υπολογιστή.

 

Ένα ακόμη από τα ευχάριστα της χθεσινής βραδιάς ήταν ότι ο ηλεκτρολόγος της Ακρόπολης κάποια στιγμή μας έβγαλε από ένα ποτηράκι τσίπουρο από την πατρίδα του την Κρήτη, και μεζέ .... Ελιά, από το δέντρο της Αθηνάς, ένα δέντρο Ελιάς το οποίο φύτεψε ο ίδιος ο Περικλής πριν από 2,500 χρόνια, ένα δέντρο που έχει καεί και έχει ξανά φυτρώσει στο ίδιο σημείο (και μάλιστα από μόνο του) πάνω από 4 φορές σε όλα αυτά τα χρόνια, ένα σύμβολο πραγματικής ειρήνης και ευημερίας.

 

Νομίζω ότι αυτή ήταν η μεγαλύτερη τιμή που θα μπορούσε να μου γίνει σαν Ερασιτέχνης Αστρονόμος, σαν Άνθρωπος, σαν Φωτογράφος και πάνω από όλα σαν Έλληνας.

 

Σίγουρα ήταν ίσως η ποιο ωραία βραδιά ολόκληρης της ζωής μου.

 

Τις φωτογραφίες μου (εδώ είναι μόνον ένα ελάχιστο δείγμα όλης μου της δουλειάς) τις αφιερώνω στις μελλοντικές γενιές Ελλήνων, που ελπίζω να αξιωθούν να ζήσουν παρόμοιες στιγμές.

 

Καθαρούς Ουρανούς

Ι.Δ.Στρίκης

 

www.photogreece.weebly.com

www.elobs.weebly.com

IMG_3327.JPG.c0c0afe10087084b51428ebc5b5b6ab8.JPG

IMG_0413.JPG.7ef3ec5c42e6dd625148beb34c7dc38c.JPG

IMG_0263.JPG.51f26c9e68adbe8c6dcbd22f2a23ffe7.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με κυάλια ή τηλεσκόπια, ή ακόμα και χωρίς αυτά, το θέαμα που αντικρύζαμε για πολλή ώρα χθές το βράδυ, ήταν τόσο εντυπωσιακό και επιβλητικό που δεν είχαμε τη δύναμη να το αφήσουμε από τα μάτια μας παρά μόνο όταν πλησίαζε στο φυσικό του τέλος ..........

Λαμπερή ώς Πανσέληνος, κατακόκκινη σαν πύρινη μπάλα, σκοτεινή σαν να θέλει να κρυφτεί, αυτό είναι το ομορφότερο φεγγάρι ........... η μαγευτική Σελήνη μας !

Οσοι το ζήσαμε από κοντά, είμαστε πολύ, μα πάρα πολύ ΤΥΧΕΡΟΙ !!! :cheesy:

 

Κυριακος

 

IMG_4291.thumb.JPG.644f22aa59d5e0c90e89575bda8e6fa9.JPG

Πάνω από τον Υμηττό.

 

IMG_4354.thumb.jpg.6b1a8204d2a6a7c6afd87a46b4214d03.jpg

Κάπου στα μισά της διαδρομής της...

 

IMG_4300.thumb.JPG.ccf3eae7db3f339ffadfc7e373c1991c.JPG

Συννεφιασμένη Εκλειψη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμ,που πας σε εκλειψη χωρις τον κινεζο αυτοκρατορα?Ειδαμε υπεροχους κεραυνους να πεφτουν στην Τουρκια,αλλα απο εκλειψη τιποτα.Βεβαια καταλαβαινες οτι ειναι πολυ σκοτεινο το φεγγαρι.

Αυτα απο την ομορφη Μυτιληνη. :(

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανταπόκριση από Ικαρία! Είδα την ολικότητα για περίπου 10 λεπτά. Οι κεραυνοί από την πλευρά της Τουρκίας έπεφταν ασταμάτητα. Ότι και να πω είναι λίγο... Αφήνω την εικόνα να μιλήσει για μένα...

20110615Eclipse.thumb.jpg.15ce01c92a2182cd7e46a75e9bcfd802.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:shock: :shock: :shock: :shock: ΤΙ ΤΡΑΒΗΞΕΣ ρε Χρήστο;;;;;;;;;;;;;;;; Έχεις συνειδητοποιήσει;;;

Τα λόγια είναι...τουλάχιστον περιττά!!!

 

Στείλε μου την πρωτότυπη σε υψηλή ανάλυση, σε παρακαλώ!!! sentinel10@gmail.com

[-o< [-o<

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά, μας έστειλες αδιάβαστους και μετεξεταστέους!!! :mrgreen: :mrgreen:

 

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D>

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τετάρτη πρωί και ξεκινάμε από την πλώρη της Κρήτης με προορισμό το Ρέθυμνο. Τα σύννεφα που πυκνώνουν δυτικά μας αγχώνουν λίγο, αλλά είμαστε αποφασισμένοι, να περάσουμε καλά, μια και η ομάδα είναι παντός καιρού...

Απίστευτο! Έξω από τον Άγιο Νικόλαο βρέχει, αλλά εμείς ελπίζουμε...

Το Ρέθυμνο μας υποδέχεται με δυναμικά σύννεφα, τουτέστιν: «όλα είναι πιθανά...»

 

Απόγευμα κι ανηφορίζουμε στο κάστρο, με χαμηλή νέφωση στον ορίζοντα.

Αγκαλιές και φιλιά μόλις συναντάμε τους Χανιώτες, που στήνουν ήδη. Ο Πρόεδρος έχει τυπώσει και μας μοιράζει μπλουζάκια για ενθύμιο με την έκλειψη της σελήνης! Τα φοράμε και πιάνουμε όλοι δουλειά. Σε λίγο 10 τηλεσκόπια πανέτοιμα περιμένουν τον Πολικό για ευθυγράμμιση. Εντωμεταξύ, επίδειξη από τον Μιχάλη στη νέα αρματωσιά του τηλεσκοπίου του. Τι έχει κάνει αυτός ο άνθρωπος! Διπλά λέιζερ, παλιό dvd μεταμορφωμένο σε ασύρματο διαχωριστή ρεύματος… και ειδικούς δακτυλίους, για να μη χρειάζεται σκαμνί!

 

Καφές και ρομαντζάδα από τις πολεμίστρες του κάστρου, χρώματα δειλινού απλωμένα σε Θάλασσα και ουρανό...!

Ξεκινάνε οι προγραμματισμένες εκδηλώσεις μέσα στη Φορτέτζα, με την ομιλία του Στράτου Θεοδοσίου «περί εκλείψεων» και την ταξιδιάρικη μουσική των Αγγελάκη Αλέξανδρου και του συγκροτήματος Δραβίδες.

«Ανατέλλει!», φωνάζει ο Μανώλης που παρακολουθεί με τα κιάλια του(πόσο εύχρηστα με ωραία μεγέθυνση!), και είναι σαν να χτυπά συναγερμός! Τρέχουμε όλοι στα πόστα μας, αλλά δυστυχώς σχεδόν αμέσως, χάνεται μέσα στη χαμηλή νέφωση. Αρχίζει ένα παιχνίδι κρυφτού με όλους εμάς να... τα φυλάμε και τη Σελήνη διαρκώς να κρύβεται πίσω από σύννεφα και να μας ξεγλιστρά.

Ωστόσο η υγρασία στην ατμόσφαιρα ανεβαίνει, αλλά ο Πολικός ξεπροβάλλει κι αρχίζουμε τις ευθυγραμμίσεις. Σωτήρια αποδείχτηκαν τα φακελάκια(fishing light) που μας μοίρασε ο Πρόεδρος Χρήστος Σωτηρόπουλος με τα μικρά φωσφορίζοντα ραβδάκια ψαρέματος(!), που περιείχαν και που κολλήσαμε με blue tack στα πόδια των βάσεων κάνοντας ορατά τα κάτω όρια. Ο κόσμος έχει αρχίσει να μαζεύεται, κι όταν λέμε κόσμο εννοούμε πολλά, μα πάρα πολλά άτομα: περίπου 1500 να παρελαύνουν από τα τηλεσκόπιά μας! Η Σελήνη να μη μας κάνει τη χάρη, οπότε ο Κρόνος να έχει την τιμητική του, καθώς και η ουρανογραφία, το θερινό τρίγωνο, ο εντοπισμός του Πολικού, η μυθολογία κ.λπ. Το ενδιαφέρον έκδηλο από όλους: παιδιά, γονείς, παππουδογιαγιάδες, φοιτητές, αλλοδαπούς, επισήμους και μη. Όσες φορές η πανσέληνος μας έδειξε καθαρά το πρόσωπό της, απολαμβάναμε το φαινόμενο, παίζοντας με τους φακούς μας. Κάποια στιγμή, σαν να μην έφτανε η νέφωση, ήρθε και πούσι από τη Θάλασσα!!! Δεν έλειψαν, βέβαια, και τα γνωστά «ατυχήματα»:

να στηρίζονται από το τηλεσκόπιο για να δουν, οπότε πάει ο στόχος,

να στηρίζονται από το καλώδιο της μπαταρίας, οπότε να αποσυνδέουν το τηλεσκόπιο και να θες ευθυγράμμιση από την αρχή,

να κλείνουν με το χέρι το ένα μάτι και να κοιτούν από το κλειστό απορώντας γιατί δεν βλέπουν τίποτα(!),

να βάζουν τη μύτη στο προσοφθάλμιο κι άλλα πολλά!

Ο κόσμος αραιώνει σιγά – σιγά και πάνω που αρχίζουμε να συνειδητοποιούμε, ότι πεινάμε(καλά να πάθουμε όσοι φάγαμε μόνο μανιτάρια για μεσημεριανό), νάτην η Σοφία με τα τάπερ: καλιτσούνια χανιώτικα με κολοκύθα, με μυζήθρα και η... πεμπτουσία: κόκκινα μούρα!!! Σοφία εύγε!

Ευχαριστημένοι (θα προτιμούσαμε να μην υπάρχει νέφωση, αλλά πάλι καλά..) και γεμάτοι από εμπειρίες, αρχίζουμε να μαζεύουμε. Μας περιμένει ο Δήμαρχος Ρεθύμνου με την ομάδα που οργάνωσε την όλη εκδήλωση για φαγητό.

Μπορείτε να φανταστείτε τη συνέχεια; Γλέντι μέχρι τις 5 το πρωί με λύρα και λαούτα και με αποκορύφωμα την ανεπανάληπτη τρυφερή, μοναδική ερμηνεία του «Ερωτόκριτου» από τον Αλέξανδρο Αγγελάκη!

 

 

ΥΓ: Μια μεγάλη «νέφωση», που δεν μας άφηνε να χαρούμε στο έπακρο τις στιγμές, ενώ μας κρατούσε όλους σκεφτικούς και προβληματισμένους, ήταν τα γεγονότα στην Αθήνα...

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ όλους τους συνδιοργανωτές της εξαιρετικής αυτής εκδήλωσης!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Αμμωνίτη ,

αυτό που μαρεσει στις φωτογραφιες σου είναι ότι δεν φαινονται ψευτικες παρα τις οποιες τεχνικες και επεξεργασιες.

Δεν φανηκε να ειναι εμποδιο ο καιρος το βραδυ της εκλειψης!

 

@Papgeo: συμφωνω απόλυτα, σχεδον ομορφαινουν τη φωτογραφια\:D/

 

 

 

-μη μου απαντησετε εχει χαλασει το πληκτρολογιο και μου βγηκε η πιστη να γραψω συτο το μηνυμα!!!!! :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:shock: :shock: :shock: :shock: ΤΙ ΤΡΑΒΗΞΕΣ ρε Χρήστο;;;;;;;;;;;;;;;; Έχεις συνειδητοποιήσει;;;

Τα λόγια είναι...τουλάχιστον περιττά!!!

 

:shock: προφυλαξη οθονης στην επιφανεια εργασιας.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά εδώ στη Σπάρτη ο καιρός μας έσκισε προχθές το βράδυ.....

Ακόμη και ο πιο ψύχραιμος δεν μπορούσε να μην ρίξει τα μπινελίκια του.

Είναι ζήτημα αν μπορέσαμε να δούμε το 20% του φαινομένου. Κάθε φόρα που φώτιζε κάποιο άνοιγμα

μέσα στα σύννεφα ένα νεο κλείσιμο ακολουθούσε .

Ώσπου γύρω στης 12 ώρα τα βρόντηξα και έφυγα...........

 

Μια μικρή πικρή γεύση εδώ.........

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγες από τος φωτογραφίες που τραβήξαμε από την Φορτέτζα του Ρεθύμνου. Πραγματικά δεν περιμέναμε τόσο κόσμο. Για μας 500 επισκέπτες θα ήταν υπερβολή. Από την είσοδο του Κάστρου μας είπαν ότι μέτρησαν κοντά στα 2.000 άτομα μπήκαν στο κάστρο κατά την διάρκεια της εκδήλωσης.

 

Ευχαριστούμε την Εύα Περπυράκη, φυσικό, τον Αλέξανδρο Αγγελάκη, φυσικό και μουσικό, τον Δήμο Ρεθύμνος, την Περιφέρεια Κρήτης και φυσικά τον Στράτο Θεοδοσίου που μάγεψε κυριολεκτικά τα πλήθη. Επίσης τον καλό Θεούλη που καθάρισε τον ουρανό παρά την βροχή και τις καταιγίδες και είδαμε το Φεγγάρι, τον Κρόνο και άλλους θησαυρούς του Σύμπαντος.

 

Η Wereniki τα είπε όλα στο παραπάνω μήνυμα της. Ραντεβού στην Παγκρήτια Συνάντηση στην Σητεία 1-3 Ιουλίου.

 

και ένα πολύ όμορφο βίντεο που δημιούργησε ο Αναστάσης Τζανιδάκης

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1962773923031&comments

 

256631_10150331357080410_595925409_9894058_6780224_o.thumb.jpg.6b8baec4803f28ce73fea4acafbacd29.jpg

Ο Αλέξανδρος Αγγελάκης, ο Αντώνης Φραγκιαδάκης με τους Δραβίδες του

 

259217_10150331378025410_595925409_9894255_6303705_o.thumb.jpg.2938e503d85196b832b294cb5e04dc50.jpg

ο καθηγήτής Στράτος Θεοδοσίου μιλάει για τις εκλείψεις

 

259054_10150331370735410_595925409_9894185_7043169_o.thumb.jpg.ad9471ed1b0a3da79e7a0409c4b70951.jpg

Η Σελήνη πάνω από το Ρέθυμνο

 

256802_10150331392610410_595925409_9894318_6066706_o.thumb.jpg.cd4b5b6c185bb5903243f553f2491a97.jpg

όχι δεν είναι Ροκ Συναυλία, μετράμε μοίρες στην Μεγάλη Άρκτο. Τίτλος φωτογραφίας "You Rock Universe"

 

256802_10150331392605410_595925409_9894317_726008_o.thumb.jpg.e3ad51532ade8522036096e61868787a.jpg

εξηγώντας αποστάσεις και μεγέθη στο Σύμπαν

 

256802_10150331392630410_595925409_9894321_7003711_o.thumb.jpg.fa83af12f1b88a229ed0f407c1049251.jpg

το αδιαχόρητο στο Κάστρο, 1500+ άτομα με 9 τηλεσκόπια... δύσκολη δουλειά

 

256782_10150331354665410_595925409_9894052_1464448_o.thumb.jpg.088f54f15fc144bcadb7add2fa7577ec.jpg

θαυμάζοντας το setup του Μηχάλη

 

256782_10150331354640410_595925409_9894049_1247843_o.thumb.jpg.4c821a1fb22c8f0bbbbb58f38e76bdf9.jpg

εκτός από τις δύο ομάδες κυλίδων στον Ήλιο και η σκιά από μερικά κλαδιά πεύκου

 

256034_10150331347050410_595925409_9893995_4177167_o.thumb.jpg.9044954500bff9717d433a727a1fad71.jpg

όλη η ομάδα στην Φορτέτζα του Ρεθύμνου

 

256034_10150331347040410_595925409_9893993_2869228_o.thumb.jpg.9cad1a1fe55a92dcb6c10fcfc7df3c9b.jpg

περιμένοντας την Σελήνη

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ιάκωβε αν πω ότι δεν σε ζυλέυω θα πω ψεματα :P

 

Αρχικά η ολικότητα είχε μέτρια λάμψη, αλλά για περίπου μισή ώρα κοντά στο μέγιστο η σελήνη σκοτείνιασε πάρα πολύ και μέσα στη φωτορύπανση της πόλης δε φαινόταν σχεδόν καθόλου!

Ήταν η σκοτεινότερη ολική έκλειψη σελήνης που έχω δει από αυτή του Δεκέμβρη του 1992.

Ηλία κι εγω σε κάποιες στιγμές που μας άνοιξε λίγο ο Ουρανός προσπαθούσα να δω την Σελήνη και με τα χίλια ζόρια καταφέραμε να δούμε αφού ίσα που φαινόταν! Στην αρχή πίστευα ότι ήταν εξαιτίας της ελαφριάς νέφωσης αλλά αφου το είδες κι εσύ μάλλον έτσι θα ήταν!!

Υπάρχει κανείς άλλος πο να μποει να το επιβεβαιώσει;!;!;!; :P

 

 

 

 

Όσοι δεν έχετε δει το σημερινό APOD είστε υποχρεωμένοι να το δείτε τώρα!!! Πολλά συγχαρητήρια στον Babak =D>

http://apod.nasa.gov/apod/ap110617.html

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά η ολικότητα είχε μέτρια λάμψη, αλλά για περίπου μισή ώρα κοντά στο μέγιστο η σελήνη σκοτείνιασε πάρα πολύ και μέσα στη φωτορύπανση της πόλης δε φαινόταν σχεδόν καθόλου!

Ήταν η σκοτεινότερη ολική έκλειψη σελήνης που έχω δει από αυτή του Δεκέμβρη του 1992.

Ηλία κι εγω σε κάποιες στιγμές που μας άνοιξε λίγο ο Ουρανός προσπαθούσα να δω την Σελήνη και με τα χίλια ζόρια καταφέραμε να δούμε αφού ίσα που φαινόταν! Στην αρχή πίστευα ότι ήταν εξαιτίας της ελαφριάς νέφωσης αλλά αφου το είδες κι εσύ μάλλον έτσι θα ήταν!!

Υπάρχει κανείς άλλος πο να μποει να το επιβεβαιώσει;!;!;!; :P

 

 

 

 

Όσοι δεν έχετε δει το σημερινό APOD είστε υποχρεωμένοι να το δείτε τώρα!!! Πολλά συγχαρητήρια στον Babak =D>

http://apod.nasa.gov/apod/ap110617.html

 

Σε σχέση με την έκλειψη της 16/8/2008 ήταν σαφώς σκοτεινότερο το χρώμα της Σελήνης. Με εντυπωσίασε το κόκκινο χρώμα της Σελήνης τότε... προχτές είχε το απόκοσμο χρώμα της σκουριάς θα έλεγα.

Βασίλη, υπέροχο το APOD και επιστημονικά και τεχνικά άψογο, αλλά η φωτογραφία του ammonite είναι για poster σε σαλόνι.

Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανταπόκριση από Ικαρία! Είδα την ολικότητα για περίπου 10 λεπτά. Οι κεραυνοί από την πλευρά της Τουρκίας έπεφταν ασταμάτητα. Ότι και να πω είναι λίγο... Αφήνω την εικόνα να μιλήσει για μένα...
Εντάξει Χρήστο... Δεν έχω λόγια. Πολλά συγχαρητήρια! Λίγα δεδομένα θα μας δώσεις (λήψεις, χρόνους, ISO, κτλ) ;

 

Συνέχισε να μας εκπλήσσεις!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε σχέση με την έκλειψη της 16/8/2008 ήταν σαφώς σκοτεινότερο το χρώμα της Σελήνης. Με εντυπωσίασε το κόκκινο χρώμα της Σελήνης τότε... προχτές είχε το απόκοσμο χρώμα της σκουριάς θα έλεγα.
Αλέξη σε σχέση με την Εκλειψη του '08 απλά καμια σχέση!

Αυτό που θέλω να μου πει κάποιος είναι αν στις 22:30 - 23:00 έβλεπε την Σελήνη όπως στις φωτογραφίες ή αν την έβλεπε οριακά στο χρώμα της σκουριάς όπως γράφεις κι εσύ παραπάνω, πόσα mag υπολογίζεται ότι είχε τότε;; Όχι τίποτε άλλο να ξέρω αν αυτο που είδα ήταν λόγο της Έκλειψης ή εξαιτίας της ελαφριάς συννεφιάς...

 

 

 

Βασίλη, υπέροχο το APOD και επιστημονικά και τεχνικά άψογο, αλλά η φωτογραφία του ammonite είναι για poster σε σαλόνι.
+1 έτσι ακριβώς Αλέξη!! Τέλειο Κάδρο!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κοκκινο των φωτογραφιων δεν το παρατηρησα. Ηταν σκοτεινο χρωμα σκουριας. Εκτιμω οτι θα υπαρξουν και αλλες αναφορες ειτε απο τον ιδιο τοπο ειτε απο αλλες περιοχες.
Η Αλήθεια είναι Υπέρλογη!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανταπόκριση από Ικαρία! Είδα την ολικότητα για περίπου 10 λεπτά. Οι κεραυνοί από την πλευρά της Τουρκίας έπεφταν ασταμάτητα. Ότι και να πω είναι λίγο... Αφήνω την εικόνα να μιλήσει για μένα...

 

Παρακαλώ κ.Χρήστο μπορώ να έχω την αρχική φωτογραφία την θέλω οπωσδήποτε για wallpaper!!!

Είναι απλά φανταστική...Η φύση σε όλο της το μεγαλείο!

Αν υπάρχει η δυνατότητα αυτή μπορείτε να την στείλετε στο:sakis9810@msn.com

Ευχαριστώ =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο όπως αντιλαμβάνεσαι, και κατόπιν λαϊκής απαίτησης και ζήτησης :mrgreen: :D οφείλεις να ανεβάσεις την πρωτότυπη ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΙΚΗ φωτογραφία σου, αν θες φυσικά (πλάκα κάνουμε), εννοείται πως θα είναι κάπου βαλμένο μέσα της το Ammonite - All rights reserved! :cheesy:

 

Θα την ήθελα ΠΑΡΑ πολύ για wallpaper ΜΟΝΙΜΟ!!! [-o< [-o< =P~ =P~

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τελικα ο καιρος μας εκανε την χαρη στην πρεβεζα κ ετσι ειδαμε για περιπου 3 τεταρτα την ολικη φαση. περιπου στις 11 η σεληνη ηταν παρα πολυ σκουρα και μονο περιμετρικα φαινοταν ελαχιστα το κοκκινο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ξέρω ότι μέχρι το Σούνιο φθάσαμε για χάρη της και την τιμή (μέχρι τη μιάμιση που ήλθε η απόγνωση και... την κοπανήσαμε αλλά αστρονομικά)

δεν μας την έκανε!

 

Χαλάλι της! Το 2018 θα μας χαρίσει μεγάλυτερη σε διάρκεια έκλειψη! =P~

The sky is not the limit and you never gonna guess what it is...

J. Casablancas

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντε και μια φωτο επι το έργο!!!

 

Astrophotography;; Μπα!! Δεν νομίζω... Εμού του ιδίου ίσως :mrgreen: :lol: :P (και όχι μόνο εγω)

IMG_3953.png.4252e61ee6b8953b6cfd8a6bc4081bca.png

IMG_3904_small2.png.b5331ac7114db31d34eefcba7d04ba94.png

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βορειότερα και σε ολοκάθαρο ουρανό το τμήμα του δίσκου που κάλυπτε η σκιά της γης ήταν φαιοκόκκινο, περίπου στο χρώμα της σκουριάς δηλαδή. Κατά τ΄άλλα με το κυάλι 8x30 το φαινόμενο έμοιαζε με το γαιόφως. Δυστυχώς έχασα την ολικότητα καθώς συνέβη αρκετά χαμηλά για το σημείο που βρισκόμουν (μέσα σε πόλη και με υψηλά κτίσματα ολόγυρα).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φαντάσου τώρα να είσαι στην Ικαρία, Ιούνιο στην Ελλάδα με αυτό τον καιρό,

να επιμένεις στημένος ενάντια στη καταιγίδα και στα σύννεφα,

να ανοίγει ο ουρανός για δέκα λεπτά και να έχεις αυτό! \:D/

 

http://apod.nasa.gov/apod/ap110618.html

 

Μπράβο Χρήστο! Συγχαρητήρια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και παράλληλα "ο καλύτερος τίτλος στην 16χρονη ιστορία των APOD''!!!

''Lightning Eclipse from the Planet of the Goats''

Η τέχνη του λόγου συναγωνίζεται την εικαστική σε ένα αριστούργημα εμποτισμένο με διαχρονικότητα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης