Jump to content

μελλοντικη αγορα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπραβο στους οργανωτες και στους συμετεχοντες!Εχω 1 χρονο το dob10 και με επιασε ο πυρετος της διαμετρου(αλλα και ο διοπτρικος πυρετος...).Στοχος ειναι η το 14ΟΟ η ενα 16".Φανταζομαι οτι με το 16"θα φαινονται καλυτερα σπειρες,σφαιρωτα,νεφελωματα και με το αλλο περισσοτερη λεπτομερεια(στους πλανητες;);Ενα 16"μπορει να στηθει απο ενα ατομο;ποσα κιλα ειναι το επανω κομματι του σωληνα;πιο πολυ το στησιμο γιατι η μετακινηση δεν θα ειναι προβλημα για λιγα μετρα,απο το δωματιο εξω στο μπαλκονι και οτι περασει απο πανω O:) ευχαριστω για οποιαδηποτε πληροφορια και εμπειρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ castor καλώς όρισες. Πολλές οι ερωτήσεις οι οποίες όμως θα πρέπει να τις βάλεις πρώτα σε μια σειρά. Λες ότι έχεις εδώ και 1 χρόνο ένα 10" dob και ότι θες να κάνεις αναβάθμιση σε 16". Λογικός ο πυρετός σου (όλοι τον έχουμε περάσει). Εγώ θα σε ρωτήσω πρώτα κάτι άλλο. Έχεις αξιοποιήσει το 10" σε σκοτεινό ουρανό ή το στήνεις μόνο έξω από το δωμάτιό σου; Αν δεν έχεις κάνει παρατήρηση σε σκοτεινό ουρανό τότε καλύτερα να μην πάρεις 16" αλλά να ξεκινήσεις να κάνεις εξορμήσεις στο βουνό με το 10".

 

Αν δεν μπορείς να κάνεις εξορμήσεις τότε καλύτερα να μείνεις στο 10" γιατί το 16" σε συνθήκες φωτορύπανσης θα είναι χειρότερο. Είναι σαν να πιάνεις ένα σταθμό με παράσιτα που αντί να ανεβάσεις την κεραία πιο ψηλά, αγοράζεις μεγαλύτερο ενισχυτή και δυναμώνεις την ένταση. Το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο και πιο ενοχλητικό από πριν.

 

Το θέμα είναι δηλαδή αν θα μπορείς να αξιοποιήσεις ένα 16" κάτω από σκοτεινό ουρανό. Το 16" θέλει σκοτεινό ουρανό και γενικότερα όσο ανεβαίνεις σε ίντσες τόσο μεγαλύτερη είναι η ανάγκη για αυτό. Όπως λέμε συχνά, το μικρότερο τηλεσκόπιο αποδίδει καλύτερα σε σκοτεινό ουρανό παρά ένα μεγαλύτερο μέσα από την πόλη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Μανουσο ευχαριστω για την πολυ καλη παρατηρηση .Αυτο δεν περνουσε απο το μυαλο μου,νομιζα οτι οσο μεγαλυτερη η διαμετρος τοσο καλυτερες εικονες.Παρατηρω εξω απο πολη,δεν ξερω πως μετριεται το seeing αλλα υπαρχουν βραδυες που βλεπω ολα της μικρης αρκτου αρα φανταζομαι 5-5,5.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το 10" και ελπιζω με ενα μεγαλυτερο να μπορεσω να δω σπειρες που μου εχει μεινει το μονο απωθημενο.Στο βουνο δεν εχουμε παει :oops: παντως η ιδεα ειναι να μπορει να στηνεται στο μπαλκονι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλυτερη λυση ειναι να καθισεις να ξεζουμισεις το τηλεσκοπιο σου και μετα να πας για μεγαλυτερη διαμετρο. παρε ενα δυο καλα προσοφθαλμια ενα ερευνητη telrad κατεβασε του σχετικους χαρτες για τα messier αντικειμενα (υπαρχει σχετικο thread στο φορουμ αυτο) και βγες στα βουνα και στις σκοτεινες περιοχες. εαν μπορεσει στις 29/7-31/7 ελα στα γρεββενα οπου θα ειναι κοσμος και θα μαθεις αρκετα πραγματα. οσο για τις σπειρες που λες που θες να δεις στους γαλαξιες ( τουλαχιστον με καποια λεπτομερια στους φωτεινους γαλαξιες) θα μπορεσεις να τις διακρινεις με διαμετρο ανω των 16 ιντσων και σε σκοτεινο ουρανο. γι'αυτο η καλυτερη λυση ειναι να ξεζουμισεις οσο μπορεις το τρεχον τηλεσκοπιο σε σκοτεινο ουρανο (θα μπορεις να δεις πολλα πραγματα και μαλλον πολυ δυσκολα θα το ξεζουμισεις) και μετα αν το τραωβαει η τσεπη σου και η ορεξη-χρονος τραβα για μεγαλυτερες ιντσες

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σπείρες βλέπεις και με 10-12 σε ορισμένους γαλαξίες (Μ51, Μ81) από σκοτεινό ουρανό. Εναλλακτικά μπορείς να τις δεις σε αστροφωτογραφίες (το λέω σοβαρά 100%) ακόμη και για τους πιο αχνούς.

M51HST-GendlerM.thumb.jpg.1530ae75429fb79314304ba4514ce66e.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Μανουσο ευχαριστω για την πολυ καλη παρατηρηση .Αυτο δεν περνουσε απο το μυαλο μου,νομιζα οτι οσο μεγαλυτερη η διαμετρος τοσο καλυτερες εικονες.Παρατηρω εξω απο πολη,δεν ξερω πως μετριεται το seeing αλλα υπαρχουν βραδυες που βλεπω ολα της μικρης αρκτου αρα φανταζομαι 5-5,5.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το 10" και ελπιζω με ενα μεγαλυτερο να μπορεσω να δω σπειρες που μου εχει μεινει το μονο απωθημενο.Στο βουνο δεν εχουμε παει :oops: παντως η ιδεα ειναι να μπορει να στηνεται στο μπαλκονι.
Θα πρέπει να πας σε ακόμη πιο σκοτεινό. Σκοτεινός είναι ο ουρανός πάνω από 6 mag. Αν πας σε τέτοιο μέρος σου εγγυώμαι ότι θα δεις σίγουρα σπείρες με το 10".

 

Δοκίμασε να δεις Μ51, Μ33, M83, M99, M100, M101, NGC 772, NGC 3184, NGC 6946. Σε αυτούς αλλά και σε άλλους φαίνονται σπείρες με το 12". Με το 10" σίγουρα σε κάποιους από αυτούς θα μπορείς να δεις.

 

Ο ουρανός είναι το παν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο ουρανός είναι το παν.

 

Αυτό ακριβώς! ... :roll:

 

Φίλε μου castor, αυτό που λες εδώ παρακάτω...

 

Στο βουνο δεν εχουμε παει παντως, η ιδεα ειναι να μπορει να στηνεται στο μπαλκονι.

 

Είναι και ότι πρέπει να αλλάξεις, σαν νόηση,...ΠΑΣΗ ΘΥΣΙΑ! Η ιδέα είναι, ειδικά για τέτοια νευτώνεια τηλεσκόπια τέτοιας διαμέτρου, να στήνεται στο βουνό και ΟΧΙ στο μπαλκόνι! Εντάξει, θα το βάλεις και εκεί για "παρηγοριά στον άρρωστο" :mrgreen: πλανητική παρατήρηση δηλαδή και κάνα M42 το χειμώνα...όμως ο μόνος τρόπος να αξιοποιήσεις πραγματικά την διάμετρο αυτή (και ανεβαίνει εκθετικά και για τις μεγαλύτερες!) είναι να πηγαίνεις σε σκοτεινό ουρανό... :roll: Και 25" να έχεις, στο μπαλκόνι μιας πόλης/φωτοχαβούζας είναι πεταμένα λεφτα κυριολεκτικά!!

 

Που μένεις; δεν μας είπες..Αν είσαι σε κάποια μεγαλούπολη υπάρχουν λύσεις για σχετικά κοντινούς προορισμούς με τουλάχιστον αξιοπρεπείς ουρανούς..

 

Γιατί οκ, αν το μπαλκόνι που αναφέρεσαι βρίσκεται σε κανένα π.χ. χωριό της Ηπείρου με μηδενική φωτορύπανση και κάποιο υψόμετρο...πάσο! :cheesy:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω ολους για την βοηθεια.συγνωμη απο τους πραγματικους εραστες του ουρανου που ξενυχτανε στο βουνο,κουβαλοντας και κρυονοντας,ειμαι λιγο του γλυκου νερου και της παντοφλας...το θελω grab'n'go to μπαλκονι.οποτε υπαρχουν 2-3 ωριτσες και καλη βραδια σε 15'να ειμαι ετοιμος.σιγουρα θα ταξιδεψει και στο βουνο αλλα δυστυχως σπανια.βρισκομαι σε νησι και τον χειμωνα ειναι καλυτερα.αν μπορουσα να ειμαι σιγουρος οτι τις σπειρες τις φτανω μονο απο το βουνο τοτε το ΟΟ λογω(;)καλυτερης ποιοτητας,στησιματος,παρακολουθησης και διαρκειας ζωης θα το προτιμουσα.το ξερω,απαντηση μονο με την δοκιμη.σας ζαλισα με τις σπειρες αλλα μου φανταζει συναρπαστικο να βλεπω ζωντανα την μορφη του στοιχειου του συμπαντος.αν δεν το καταφερω,οπως λετε θα κραταω μια φωτο του γαλαξια που βλεπω διπλα στο προσοφθαλμιο να παρηγοριεμαι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κοιτα και γω σε νησι μενω και ειμαι απ'οτι φαινεται ο μοναδικος ερασιτεχνης αστρονομος και δεν με εμποδιζει να φωτογραφιζω και να παρατηρω οταν το επιτρεπει ο χρονος μου και ο καιρος. ερασιτεχνικη ατρονομια και ξενυχτια-κρυο-κουβαλημα-αποστασεις πανε πακετο αλλα το αισθημα που εχεις οταν τελικα καταφερνεις να δεις το συννεφακι καπνου που αποτελει τον γαλαξια-νεφελωμα-σμηνος ειναι μοναδικο. δεν μας ειπες ομως εαν εχεις και φωτορυπανση απο κολωνες και σπιτια εκει που μενεις και αν μπορεις να πας σε πιο σκοτεινο μερος. εγω πηγαινω σε ενα χωραφι διπλα απο το σπιτι μου που δεν εχει και πολυ φως και βλεπω ανετα το Milky way, δεν ειναι απραιτητο να τρεξεις σε καποιο βουνο απλα σε πολυ σκοτεινο μερος και στα νησια ειναι αρκετα πλην μερικων εξιαρεσεων. εναλακτικα εαν το σπιτι σου ειναι σε σκοτεινο μερος και εχεις τον χωρο μπορεις να φτιαξεις και ενα παρατηρητηριο και να κανεις την δουλεια σου πιο ανετα.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εχω κατι λαμπες απο τον δρομο αλλα απο την αλλη μερια ειναι χωραφια.Ο γαλαξιας φαινεται.Οταν ερθει με το καλο θα σκεφτω και για παρατηρητηριο.Καλες παρατηρησεις!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης