Jump to content

Πάρνηθα περίεργο αντικείμενο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας την φωτογραφία αυτή τράβηξε ο γιός μου σε σχολική εκδρομή στην Πάρνηθα στις 9 το πρωί

1/4/2009 με βροχερό καιρό. Κάτι υπάρχει επάνω αριστερά. Θα ήθελα την γνώμη σας.

 

IMG_0516.thumb.JPG.fd8c8e5e2e4b2974bb0ffc5d2229bb7c.JPG

Πάρνηθα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιθανότατα να είναι κάποιος κατασκοπευτικός/στρατιωτικός δορυφόρος σε χαμηλή τροχιά...Υπαρχούν αρκετά είδη τέτοιων δορυφόρων σε ωοειδές σχήμα (π.χ. epic-1) :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου δώθηκε μια απάντηση στο ερώτημά σου. Εσύ τι πιστεύεις ότι είναι και κάνεις και ανάλυση με φίλτρα;

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιθανότατα να είναι κάποιος κατασκοπευτικός/στρατιωτικός δορυφόρος σε χαμηλή τροχιά...Υπαρχούν αρκετά είδη τέτοιων δορυφόρων σε ωοειδές σχήμα (π.χ. epic-1)

 

Δεν μπορεί να είναι κάποιο αντικείμενο που είναι σε τροχιά, δε θα ήταν ορατό και ούτε είναι τόσο μεγάλο. Ο διεθνής διαστημικός σταθμός για παράδειγμα, ο μεγαλύτερος τεχνητός δορυφόρος της Γης, που βρίσκεται και σε χαμηλή τροχιά 350 χιλιόμετρα από το την επιφάνεια, έχει γωνιώδη διάμετρο περίπου 1 λεπτό του τόξου, και δε θα ήταν εμφανής σε αυτή τη φωτογραφία. Πολύ δυσκολότερα θα ήταν ορατό κάτι μικρότερο. Συγκλινω προς την εκδοχή σκόνης ή σταγονιδίου, όπως υπάρχει άλλωστε και πάνω δεξιά, δεν αποκλείεται να είναι και κάποιο ανεστίαστο πτηνό που πετάει σχετικά κοντά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Δεν μπορεί να είναι κάποιο αντικείμενο που είναι σε τροχιά, δε θα ήταν ορατό και ούτε είναι τόσο μεγάλο. Ο διεθνής διαστημικός σταθμός για παράδειγμα, ο μεγαλύτερος τεχνητός δορυφόρος της Γης, που βρίσκεται και σε χαμηλή τροχιά 350 χιλιόμετρα από το την επιφάνεια, έχει γωνιώδη διάμετρο περίπου 1 λεπτό του τόξου, και δε θα ήταν εμφανής σε αυτή τη φωτογραφία. Πολύ δυσκολότερα θα ήταν ορατό κάτι μικρότερο. Συγκλινω προς την εκδοχή σκόνης ή σταγονιδίου, όπως υπάρχει άλλωστε και πάνω δεξιά, δεν αποκλείεται να είναι και κάποιο ανεστίαστο πτηνό που πετάει σχετικά κοντά.

 

Mα δεν μίλησα για δορυφόρο επιστημονικό ή για τον ISS...Δεν ξέρω πώς προέκυψε αυτό στην συζήτηση :-k :-s Αναφέρθηκα σε στρατιωτικούς/ κατασκοπευτικούς δορυφόρους οι οποίοι ακολουθούν διαφορετικές τροχιές καμιά φορά πολύ χαμηλότερες..Πάρα πολλοί είναι αυτοί που έχουν φωτογραφήσει τέτοιους και τους έχουν μπερδέψει με ΑΤΙΑ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Δεν μπορεί να είναι κάποιο αντικείμενο που είναι σε τροχιά, δε θα ήταν ορατό και ούτε είναι τόσο μεγάλο. Ο διεθνής διαστημικός σταθμός για παράδειγμα, ο μεγαλύτερος τεχνητός δορυφόρος της Γης, που βρίσκεται και σε χαμηλή τροχιά 350 χιλιόμετρα από το την επιφάνεια, έχει γωνιώδη διάμετρο περίπου 1 λεπτό του τόξου, και δε θα ήταν εμφανής σε αυτή τη φωτογραφία. Πολύ δυσκολότερα θα ήταν ορατό κάτι μικρότερο. Συγκλινω προς την εκδοχή σκόνης ή σταγονιδίου, όπως υπάρχει άλλωστε και πάνω δεξιά, δεν αποκλείεται να είναι και κάποιο ανεστίαστο πτηνό που πετάει σχετικά κοντά.

 

Mα δεν μίλησα για δορυφόρο επιστημονικό ή για τον ISS...Δεν ξέρω πώς προέκυψε αυτό στην συζήτηση :-k :-s Αναφέρθηκα σε στρατιωτικούς/ κατασκοπευτικούς δορυφόρους οι οποίοι ακολουθούν διαφορετικές τροχιές καμιά φορά πολύ χαμηλότερες..Πάρα πολλοί είναι αυτοί που έχουν φωτογραφήσει τέτοιους και τους έχουν μπερδέψει με ΑΤΙΑ..

 

Ίσως είναι και κάποιο από τα πολλά μοντέλα αεροσκαφών που έχουν οι υπερδυνάμεις και δεν τα γνωρίζουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακομη και σε χαμηλοτερες τροχιες οι κατασκοπευτικοι δορυφοροι παλι ειναι πολυ μικροι για να τους πιασει ετσι η καμερα. Αυτο μοιαζει μαλλον με σημαδακι στο φακο (μπορει να διαπιστωθει αν υπαρχει και σε αλλες φωτογραφιες) η αφεστιασμενο ζουζουνι κοντα στον φακο. Φυσικα μπορει να ειναι και ΑΤΙΑ εν κινησει, αλλα επειδη υπαρχει και αλλο παρομοιο σημαδακι στη δεξια μερια μου κανει περισσοτερο για κατι απο τα υπολοιπα που ανεφερα.
starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενα Jumbo πετάει στα 10Km, το "όριο" του διαστήματος είναι στα 30Km

αν βγάλεις φώτο ενα jumbo στα 10Km με το ζόρι διακρίνεις όλο το αεροπλάνο, πόσο μάλλον ενα αντικείμενο στο μέγεθος δορυφορου (που είναι λίγο μικρότερο απο τη μία μηχανή του jumbo..)

Δεν παίζει με τη καμμία να είναι δορυφόρος :wink:

 

Το πιό πιθανό (και θα συμφωνήσω με τους προλαλίσαντες..) για μένα είναι ενα πουλί σε κίνηση.

Η φώτο είναι τραβηγμένη σε χαμηλό φωτισμό -> η μηχανή επιλέγει μια σχετικά μεγάλη έκθεση (σε σχέση πάντα με μια έκθεση στο φως του ήλιου) -> η φωτογραφία βγαίνει ετσι κι αλλιώς λίγο κουνημενη (φαίνεται αλλοωστε οτι και ο πύργος είναι θολός) αρα οτιδήποτε αλλο είναι σε κίνηση (όπως τα πουλιά) βγαίνει όπως η κουκίδα που ψάχνουμε να βρούμε τι είναι.. :wink:

 

(εχω τραβήξει δεκάδες φώτο σε παρόμοιες συνθήκες με τα πουλιά να μοιάζουν κάπως έτσι..)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mα δεν μίλησα για δορυφόρο επιστημονικό ή για τον ISS...Δεν ξέρω πώς προέκυψε αυτό στην συζήτηση

 

Αναφέρθηκες προηγουμένως σε κατασκοπευτικό δορυφόρο. Εν γένει οι τροχιές κάτω των διακοσίων χιλιομέτρων δεν χρησιμοποιούνται στην πράξη λόγω απωλειών. Ανέφερα την περίπτωση του ISS γιατί πρόκειται για το μεγαλύτερο αντικείμενο σε τροχιά, αν ο ISS δεν είναι ορατός δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι πολύ μικρότερο που βρίσκεται σε τροχιά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mα δεν μίλησα για δορυφόρο επιστημονικό ή για τον ISS...Δεν ξέρω πώς προέκυψε αυτό στην συζήτηση

 

Αναφέρθηκες προηγουμένως σε κατασκοπευτικό δορυφόρο. Εν γένει οι τροχιές κάτω των διακοσίων χιλιομέτρων δεν χρησιμοποιούνται στην πράξη λόγω απωλειών. Ανέφερα την περίπτωση του ISS γιατί πρόκειται για το μεγαλύτερο αντικείμενο σε τροχιά, αν ο ISS δεν είναι ορατός δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι πολύ μικρότερο που βρίσκεται σε τροχιά.

 

Πιθανόν αυτή η διαμόρφωση της φωτογραφίας δώσει κάποια επιπλέον στοιχεία.

2.thumb.jpg.2f6a565803f646042f6a29d10bf23cb3.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα φέρετε ξεκάθαρα οτι είναι σκουπίδι επάνω στο chip τις κάμερας

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nαι κοιτώντας την τελευταία φωτογραφία φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν είναι κάποιος δορυφόρος..my mistake..Πτηνό αμφιβάλλω να είναι λόγω του σχήματος του..Για μικρό αεροπλάνο ή σκουπίδι πάνω στην κάμερα.. :-k :?: Δεν νομίζω κάτι άλλο :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέμα σκόνης ή σκουπιδιού πάνω στον φακό ή στο chip της μηχανής δεν τίθεται.

Σε καμμία άλλη φωτογραφία δεν υπάρχει το παραμικρό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guys, μην αρχίσουμε πάλι τις συνομοσίες και τους δορυφόρους...

Σκόνη στο ccd μου κάνει εμένα και αρχίζω να είμαι πολύ σίγουρος.

Βγάλε μια photo σε (flat frame) στον ουρανό με f20 (ή όσο πιο μεγάλο παίρνει) και θα δείξει σίγουρα άν είναι εκεί ακόμα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αυτοί οι δορυφόροι είναι σε τροχιά κάτω από τα σύννεφα? :P

Γιατί εγώ βλέπω συννεφιά!

 

 

Δεν μπορεί να είναι κάποιο αντικείμενο που είναι σε τροχιά, δε θα ήταν ορατό και ούτε είναι τόσο μεγάλο. Ο διεθνής διαστημικός σταθμός για παράδειγμα, ο μεγαλύτερος τεχνητός δορυφόρος της Γης, που βρίσκεται και σε χαμηλή τροχιά 350 χιλιόμετρα από το την επιφάνεια, έχει γωνιώδη διάμετρο περίπου 1 λεπτό του τόξου, και δε θα ήταν εμφανής σε αυτή τη φωτογραφία. Πολύ δυσκολότερα θα ήταν ορατό κάτι μικρότερο. Συγκλινω προς την εκδοχή σκόνης ή σταγονιδίου, όπως υπάρχει άλλωστε και πάνω δεξιά, δεν αποκλείεται να είναι και κάποιο ανεστίαστο πτηνό που πετάει σχετικά κοντά.

 

Mα δεν μίλησα για δορυφόρο επιστημονικό ή για τον ISS...Δεν ξέρω πώς προέκυψε αυτό στην συζήτηση :-k :-s Αναφέρθηκα σε στρατιωτικούς/ κατασκοπευτικούς δορυφόρους οι οποίοι ακολουθούν διαφορετικές τροχιές καμιά φορά πολύ χαμηλότερες..Πάρα πολλοί είναι αυτοί που έχουν φωτογραφήσει τέτοιους και τους έχουν μπερδέψει με ΑΤΙΑ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αυτοί οι δορυφόροι είναι σε τροχιά κάτω από τα σύννεφα? :P

Γιατί εγώ βλέπω συννεφιά!

 

 

Διάβασε λίγο καλύτερα τι γράφω στο προηγούμενο πόστ... =; =;

 

Nαι κοιτώντας την τελευταία φωτογραφία φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν είναι κάποιος δορυφόρος..my mistake..Πτηνό αμφιβάλλω να είναι λόγω του σχήματος του..Για μικρό αεροπλάνο ή σκουπίδι πάνω στην κάμερα.. :-k :?: Δεν νομίζω κάτι άλλο :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης