Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω Dob 8" και εχω μια απορια! Κατ αρχην εχω τα αρχικα προσοφθαλμια δηλ. PLOSS 25 και 10

Οταν χρησημοποιω το 25άρι με Χ2 Barlow για οτιδηποτε ( π.χ. τον Δια ) και να παρατηρησω δεν μου προσφερει καθαρη εικονα , ειναι θολη ή αν θελετε δν καθαριζει πληρως ! ( με η χωρις το <<καπακι>> )

 

Με το 25άρι δεν εχω κανενα προβλημα! Η παρατηρηση γινεται σε κατοικημενη περιοχη!

Σκεφτηκα μηπως ειναι επειδη φτανει στα ορια του μεγιστου .... αλλα..δν ξερω

 

----> 1200 / ( 10/2 ) = 240Χ

και το μεγιστο ειναι 300Χ .. Ετσι δεν ειναι? Οποτε τι παιζει??

Αν εισαι στη θεσσαλονικη σε εδιαφερει αυτο

 

--------->>>http://alldayselfvideo.blogspot.com/

 

Τωρα αν εισαι και φοιτητης , σου ειναι απαραιτητο.

 

--------->>>http://alldayselfvideo.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω Dob 8" και εχω μια απορια! Κατ αρχην εχω τα αρχικα προσοφθαλμια δηλ. PLOSS 25 και 10

Οταν χρησημοποιω το 25άρι με Χ2 Barlow για οτιδηποτε ( π.χ. τον Δια ) και να παρατηρησω δεν μου προσφερει καθαρη εικονα , ειναι θολη ή αν θελετε δν καθαριζει πληρως ! ( με η χωρις το <<καπακι>> )

 

Με το 25άρι δεν εχω κανενα προβλημα! Η παρατηρηση γινεται σε κατοικημενη περιοχη!

Σκεφτηκα μηπως ειναι επειδη φτανει στα ορια του μεγιστου .... αλλα..δν ξερω

 

----> 1200 / ( 10/2 ) = 240Χ

και το μεγιστο ειναι 300Χ .. Ετσι δεν ειναι? Οποτε τι παιζει??

 

Το 25ρι με Barlow γίνεται 12.5ρι και δίνει σχεδόν 100x. Μάλλον εννοείς το 10ρι, έτσι; Δεν γνωρίζω κανέναν που να του άρεσε το 10ρι Plossl αυτό. Εγώ ούτε που το δοκίμασα. Ο Barlow που έχεις ποιός είναι;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς είναι σίγουρα plossl? Εννοώ το γράφουν πάνω πως είναι "Super plossl"? Ή μήπως γράφουν σκέτο "Super"? Στη δεύτερη περίπτωση ΔΕΝ είναι plossl, είναι Kellner. Tο 6ιντσο μου συνοδευτόταν από τους "Super" κι ο 10άρης πράγματι δεν μου άρεσε ποτέ. Στο 10ιντσο που είναι "Super Plossl" βλεπω πράγματι διαφορά. Πάντως αν σου αρέσει η πλανητική παρατήρηση, τότε πιθανώς ένα καλύτερο προσοφθάλμιο να μην ήταν κακή επιλογή.

 

Υπάρχουν βέβαια και 2 άλλες πιθανότητες:

1) Το seeing να μην είναι καλό. Αν παρατηρείς το Δία χαμηλά, δεν νομίζω να έχεις πολύ τύχη. Δοκίμασε στο ζενίθ να δεις αν υπάρχει διαφορά. Το κακό seeing γίνεται αντιληπτό μόνο στις μεγάλες μεγεθύνσεις. Και το κακό seeing μπορεί να κατεβάσει τη μέγιστη μεγέθυνση ακομα και στο x100... :(

 

2) Ίσως να χρειάζεσαι ευθυγράμμιση. Πότε το τσέκαρες τελευταία φορά?

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις καλό Collimation, το τηλεσκόπιο είναι 100% ευθυγραμμισμένο, έστω 99.9%;

Τον Δία τον έβλεπες όταν είχε ανέβει ψηλά ή ήταν ακόμα κάτω απο τις 40°;

 

Δεν θα μπορούσε το θάμπωμα να είναι απο το κακο Seeing, απο κακο Collimation ή και απο τα δύο;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το 10αρι εννοουσα! Ο barlow ειναι της televue!

Οσο για τα προσοφλθαλμια ειναι Super Plossl!

Και ο Διας ηταν κοντα στο ζενιθ! Φυσικα τα προσ. που εδινε δεν τα εχω και για τα top αλλα επειδη ξεμεινα με αυτα τωρα λεω, επιτελους να παρω τιποτε αλλο και επειδη με εκανε εντυπωση αυτο,ηθελα να ξερω απο τι περιπου ειναι μην εχουμε προβληματα!

Αυτο συνεβαινε παντα οποτε δεν νομιζω να ειναι απο το seeing :-k Για το Collimation θα ελεγα οτι κατα 99,9 ειναι μια χαρα

Αν εισαι στη θεσσαλονικη σε εδιαφερει αυτο

 

--------->>>http://alldayselfvideo.blogspot.com/

 

Τωρα αν εισαι και φοιτητης , σου ειναι απαραιτητο.

 

--------->>>http://alldayselfvideo.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο μόνος τρόπος με τον οποίο ένιωσα ασφαλής για το collimation ήταν με το laser. Αν δεν μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος φίλος, ίσως ένας έλεγχος από το μαγαζί που το πήρες να μην ήταν κακή ιδέα. Και 2 ερωτησούλες που ελπίζω να βοηθήσουν:

 

1) Παρατηρείς πάντα από το ίδιο σημείο? Είχα ένα παρόμοιο θέμα όταν έμενα Ν. Κόσμο κι αργότερα κατάλαβα πως κοντά στην πορεία της εκλειπτικής ήταν η καπνοδόχος κοντινού κοτοπουλάδικου! Τα θερμά αέρια δεν βοηθούσαν ιδιαίτερα το seeing! :wink:

 

2) Τα άστρα στο κέντρο του Plossl πως φαίνονται? Αν παρατηρείς π.χ. κόμη στο κέντρο του πεδίου τότε νομίζω πως είναι θέμα collimation.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν έχουμε θολό είδωλο 2 πράγματα φταίνε,η ευθυγράμμιση και το seeing. Είσαι σίγουρος ότι είσαι ευθυγραμμισμένος; Και τέλεια ευθυγραμμισμένος να είσαι αυτό που παίζει τον τελευταίο ρόλο πάντως είναι το seeing. Μήπως κάνεις παρατήρηση πάνω σε τσιμέντο (πχ ταράτσα); Μήπως ο σωλήνας του τηλεσκοπίου σου είναι αποθηκευμένος σε μέρος που έχει ζέστη την ημέρα (πχ κανένα γκαράζ; ). Έχε υπόψιν ότι το seeing είναι τοπικό φαινόμενο και εξαρτάται από τα θερμά ρεύματα αέρα που δημιουργούνται. Όταν είσαι πχ σε ταράτσα ή σε τσιμεντένιο πάτωμα που είναι στον ήλιο όλη την ημέρα το βράδυ αυτό εκλύει θερμότητα η οποία ανεβαίνει προς τα πάνω και χαλάει το είδωλο. Δοκίμασε να κάνεις παρατήρηση κάπου αλλού. Αν η ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου σου είναι οκ τότε ο λόγος που βλέπεις το Δία έτσι είναι λόγω του seeing.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης