Jump to content

Πολύ νέος και αρχάριος για αγορά εξοπλισμού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φορουμ.

 

Λοιπόν,έχω διαβάσει κάποια threads εδώ πέρα σχετικά με την αγορά εξοπλισμού,τις συζητήσεις περί κυαλιών ή τηλεσκοπίου(για τις βασεις,οτι σε κουραζουν,τις λαβες κλπ).

 

Τι ζητάω εγώ..

 

Είμαι στα 21,και απο μικρός μου άρεσε πολύ η αστρονόμια,μεχρι που ηθελα να σπουδασω πανω σε αυτη,αλλα κατεληξα πληροφορικη και θα εχω την αστρονομια ως χομπυ.

 

Λοιπον,

 

-θελω να μπορώ να παρατηρώ τους πλανητες απο οσο πιο μεγενθυσμενα γινεται.

-Γαλαξιες και νεφελωματα(ετσι οπως τα βλεπουμε σε ωραιες φωτογραφιες)

-ΔΕΝ με ενδιαφερει τοσο να μαθω τον ουρανο.Θελω για αρχη να ικανοποιησω την αναγκη μου για ματιες στο συμπαν.ισως με τον καιρο κ με τη χρηση,να γινει κ αυτο

-Μενω σε πολυκατικια κοντα στην παρνηθα(οποτε μπορω και να ανεβαινω ταρατσα,αλλα κ να οδηγησω στην παρνηθα)

-Διαθετω γυρω στα 150ευρω.

 

 

*ειμαι διατεθειμενος για αγορες απο εξωτερικο

*ειμαι διατεθειμενος για αγορες μεταχειρισμενων απο εδω μεσα

 

Σας ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

mesa apo thleskopio DEN UPARXEi periptosi na ta deis opos stis fotografies.edit:kalos hrthes sto forum.episis me 150 prosopika den nomizo na breis ''kalo''thleskopio opos episis ean den matheis ton ourano den tha entopiseis galaxies kai nefelomata
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ το φορουμ.

 

Γειά σου και καλώς ήρθες στο φόρουμ

-θελω να μπορώ να παρατηρώ τους πλανητες απο οσο πιο μεγενθυσμενα γινεται.

-Γαλαξιες και νεφελωματα(ετσι οπως τα βλεπουμε σε ωραιες φωτογραφιες)

Δεν θα δεις όμορφες φωτογραφίες με ερασιτεχνικό εξοπλισμό.Πρέπει να πας σε αστροφωτογραφία(δηλ πολύ αργότερα, για τις γνώσεις σου).

-ΔΕΝ με ενδιαφερει τοσο να μαθω τον ουρανο.Θελω για αρχη να ικανοποιησω την αναγκη μου για ματιες στο συμπαν.ισως με τον καιρο κ με τη χρηση,να γινει κ αυτο

Αυτό φίλε Νικ ΑΝΑΙΡΕΙ όλα όσα είπαμε πριν.Πρέπει πρώτα να μάθεις τον ουρανό ώστε να μπορείς να διαβάσεις ένα χάρτη και να εντοπίζεις αυτό που θέλεις.Φυσικά μπορείς να πάρεις ένα τηλεσκόπιο Goto αλλά δεν θα μάθεις και πολλά έτσι.Χώρια που 150 ευρώ δε σου αρκούν για τέτοιο τηλε.

-Μενω σε πολυκατικια κοντα στην παρνηθα(οποτε μπορω και να ανεβαινω ταρατσα,αλλα κ να οδηγησω στην παρνηθα)

-Διαθετω γυρω στα 150ευρω.

 

 

*ειμαι διατεθειμενος για αγορες απο εξωτερικο

*ειμαι διατεθειμενος για αγορες μεταχειρισμενων απο εδω μεσα

 

Σας ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα!!

Εν κατακλείδι:Πάρε ένα ζευγάρι κυάλια 10χ50, ένα εισαγωγικό βιβλίο (Nightwatch,Turn left at Orion κλπ) ή κατέβασε κανένα pdf από τόσα που κυκλοφορούν τσάμπα στο διαδίκτυο και βουρ στην ταράτσα. :)

Φιλικά Νίκος

Μέλος Αστρονομικής Ένωσης Σπάρτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ το φορουμ.

 

Λοιπόν,έχω διαβάσει κάποια threads εδώ πέρα σχετικά με την αγορά εξοπλισμού,τις συζητήσεις περί κυαλιών ή τηλεσκοπίου(για τις βασεις,οτι σε κουραζουν,τις λαβες κλπ).

 

Τι ζητάω εγώ..

 

Είμαι στα 21,και απο μικρός μου άρεσε πολύ η αστρονόμια,μεχρι που ηθελα να σπουδασω πανω σε αυτη,αλλα κατεληξα πληροφορικη και θα εχω την αστρονομια ως χομπυ.

 

Λοιπον,

 

-θελω να μπορώ να παρατηρώ τους πλανητες απο οσο πιο μεγενθυσμενα γινεται.

-Γαλαξιες και νεφελωματα(ετσι οπως τα βλεπουμε σε ωραιες φωτογραφιες)

-ΔΕΝ με ενδιαφερει τοσο να μαθω τον ουρανο.Θελω για αρχη να ικανοποιησω την αναγκη μου για ματιες στο συμπαν.ισως με τον καιρο κ με τη χρηση,να γινει κ αυτο

-Μενω σε πολυκατικια κοντα στην παρνηθα(οποτε μπορω και να ανεβαινω ταρατσα,αλλα κ να οδηγησω στην παρνηθα)

-Διαθετω γυρω στα 150ευρω.

 

 

*ειμαι διατεθειμενος για αγορες απο εξωτερικο

*ειμαι διατεθειμενος για αγορες μεταχειρισμενων απο εδω μεσα

 

Σας ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα!!

 

καλως ηρθες.

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα με τα χρηματα που λες οτι διαθετεις μην εχεις και πολλες απαιτησεις.

για να βλεπεις τους πλανητες με πολυ μεγαλες μεγενθυσεις, θελεις μεγαλες ιντσες(πολλα ευρω...)

για να βλεπεις γαλαξιες και νεφελωματα οπως στις φωτογραφιες αυτο δεν ιφισταται

αν δεν θες να μαθεις τον ουρανο τοτε θες ρομποτικη βαση (πολλα ευρω)

 

οι επιλογες που εχεις, κατ'εμε, ειναι δυο

1) ή διαθετεις παραπανω χρηματα, εκει οι επιλογες ειναι παρα πολλες

2) μαθαινεις τον ουρανο και ψαχνεις για φθηνο 5''-6'' ή περιμενεις καμια αγγελια για dob8''

 

ελπιζω να βοηθησα Στελιος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες εδώ αυτά που ζητάς http://hubblesite.org/ και βάλε τα 150€ σε έναν κουμπαρά σαν προκαταβολή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μονο που χρειαζεσαι αυτη τη στιγμη ειναι το NIGHTWATCH.ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΠΑΡΕ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς ότι τηλεσκόπιο και να πάρεις, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να δεις με το μάτι αυτά που βλέπεις στις φωτογραφίες. Το γιατί δεν μπορείς δεν έχει να κάνει με το τηλεσκόπιο αλλά με τον τρόπο που βλέπει το μάτι μας. 2ον τα 150 Ευρώ είναι πολύ λίγα (πάλι δυστυχώς) για να αγοράσεις κάποιο αξιόλογο τηλεσκόπιο. Από 300 και πάνω μπορείς να πάρεις κάτι σοβαρό (για ερασιτεχνική χρήση πάντα). Ίσως να σε απογοητεύσαμε και να σε προσγειώσαμε λίγο ανώμαλα αλλά η ερασιτεχνική αστρονομία δεν είναι ακριβώς το να βλέπεις μόνο φαντασμαγορικές εικόνες. Δεν λέω και ποιος δεν θα το ήθελε αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι τα πράγματα. Πάντως μπορείς να δεις αρκετά πράγματα και να εντυπωσιαστείς μέσα από το τηλεσκόπιο αλλά μην φαντάζεσαι αυτές τις πολύχρωμες εικόνες. Θα σου πρότεινα κι εγώ να διαβάσεις το Nightwatch, είναι το πρώτο βιβλίο που πρέπει να διαβάσει κάποιος πριν μπει στο χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάξε στο ίντερνετ σκιτσάκια από διάφορα αντικείμενα να δεις πως φαίνονται για να μην απογοητευτείς αν δεν δεις τελικά αυτό που ζητάς .

 

Μερικά σκιτσάκια που βρήκα γρήγορα:

1

2

3

4

 

ή πήγαινε σε καμιά εξόρμηση να δεις μέσα από διάφορα τηλεσκόπια.

Καλησπέρα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καταλαβα απο αυτα που μου ειπατε.Αρα τις φωτοκαταστασεις τις ξεχναω.

Απλα ηθελα ενα τηλεσκοπιο ετσι για το γαμωτο ,απλα να το στησω και να δω,και να ψαχτω στο που θα δω..(εχω κατεβασει και το celestial Και του ριχνω μια ματια)

 

 

πχ,θα ηταν μεγαλη βλακεια να επαιρνα πχ ενα απο αυτα?

 

-Celestron 31042 AstroMaster 114 EQ Reflector:

http://www.amazon.com/gp/product/B000MLL6R8/ref=s9_simh_gw_p23_d1_g23_i2?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=1XPD85Y04ER2SQP3J1ME&pf_rd_t=101&pf_rd_p=470938631&pf_rd_i=507846

 

-Celestron 127EQ PowerSeeker:

http://www.amazon.com/gp/product/B0007UQNKY/ref=s9_simh_gw_p21_d1_g23_i2?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=center-3&pf_rd_r=1XPD85Y04ER2SQP3J1ME&pf_rd_t=101&pf_rd_p=470938811&pf_rd_i=507846

 

-Celestron 21037 PowerSeeker 70EQ:

http://www.amazon.com/gp/product/B001592LFC/ref=s9_simh_gw_p21_d1_g23_i6?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=center-3&pf_rd_r=1XPD85Y04ER2SQP3J1ME&pf_rd_t=101&pf_rd_p=470938811&pf_rd_i=507846

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Θα προτιμουσα αυτο επειδη εχει μεγαλυτερη διαμετρο απο τα αλλα 2 .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δες αν τα στελνει ελλαδα...δεν νομιζω να τα στελνει και αν ναι τα μεταφορικα?????? :-k :-k για ενα που ειχα δει δοβ 10 ηθελε 450 ευρω μεταφορικα!!!!!!
JUST FOR FUN...... :-note
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

βγαινει +65 για Ελλαδα,και δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο το στελνει.

Τελος παντων,ευχαριστω ολους για ολα O:)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Θα προτιμουσα αυτο επειδη εχει μεγαλυτερη διαμετρο απο τα αλλα 2 .

 

Για το 114 δεν το συζητώ αλλά και το 127 παρόμοιο μου φαίνεται. Κοντό f/8= ενσωματωμένος Barlow. Καλύτερα το Mini dob Skywatcher Heritage που είναι πραγματικό f/5 και έχει σταθερή βάση Dobson.

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1691

Το 70ρι κυρίως για επίγεια και σελήνη.

Δεν περιμένεις να βάλεις 100 ευρώ ακόμη για το SW 6'' Dobson;

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1890

 

Στα ίδια χρήματα πήρα μεταχειρισμένο το 8ρι (κατάσταση άψογη) και προχθές πουλήθηκε άλλο ένα 8ρι 200€.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο 200 και πανω ξεφευγω πολυ..

 

τελικα βρηκα το Celestron Astromaster 130EQ απο το αγγλικο αμαζον και ερχεται στα 150 ευρω σπιτι μου΄.

http://www.amazon.co.uk/Celestron-31045-Astromaster-130EQ/dp/B000MLL6RS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1315854753&sr=8-1

 

 

 

Μιας και ειμαι πρωταρης,δεν ξερω εαν θα μου αρεσει να ασχοληθω.Δηλαδη οταν σου αρεσει κατι εχεις σχηματισει μια εντυπωση στο μυαλο σου για αυτο,αλλα μπορει να ειναι διαφορετικη απο την πραγματικοτητα.

ετσι δεν θελω να δαπανησω πολλα χρηματα,οποτε σε περιπτωση που θα το βαρεθω δε μαρεσει κλπ,να μην τα κλαψω τοσο.

 

Εαν μ'αρεσει,θα μαζεψω για κατι πολυ πολυ καλυτερο.

 

Ευχαριστω και παλι :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπερα και Καλη χρονια παιδια. Ειμαι και εγω νεα σε αυτα. Παρηγγειλα και εγω το Celestron astromaster 130eq και λογικα θα το εχω σε 3-4 ημερες.

Εκανα μεγαααααλη ερευνα πριν καταληξω σε αυτο. Ελπιιζω να αξιζε τον κοπο. Εσυ NikosGiann??? Το εχεις αρκετο καιρο τωρα.....Τι εχεις να πεις? Αξιζε τελικα??? Ευχαριστω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά τη γνώμη μου,αυτό που διάλεξες έχει πολύ μικρή εστιατική απόσταση.650mm.Δηλαδή και ένα 10mm προσοφθάλμιο να πάρεις,θα σου δώσει μεγένθυνση 65x!!!Αυτό κάνει μόνο για νεφελώματα,γαλαξίες και τη σελήνη!!!Και με τα δύο προσοφθάλμια που σου δίνει εκεί,θα έχεις ή μεγένθυνση 33x,ή μεγένθυνση 65x!!!Για τους πλανήτες αυτό είναι σαν να τους βλέπεις με κυάλια.Για να φανταστείς, υπάρχουν κυάλια με μεγένθυνση 40x!!!Κατά τη γνώμη μου,όχι αυτό. [-X
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ. Και νόμιζα οτι δεν έκανα παρορμητική αγορά, επειδή το έψαξα και το ξανα εψαξα.... Ουφ!!! Θα φροντίσω λοιπον να το εκμεταλλευτω στο έπακρο και μολις ειμαι λιγο καλυτερα οικονομικα θα φροντισω για κατι καλυτερο!!! Παρ'ολα αυτά, για καποιον αρχαριο κάνει?? Ή....το χάσαμε και εκεί???? ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρ'ολα αυτά, για καποιον αρχαριο κάνει?? Ή....το χάσαμε και εκεί???? ](*,)

Καλησπέρα καλη χρονιά και καλώς ήρθες.

Το τηλεσκοπιο που πήρες είναι καλο για αρχαριο και όχι μόνο

Με 130 διάμετρο θα δεις όλα του καταλόγου Messier και πολλα Ngc

Κοινώς θα σε απασχολείσει για πολλα χρονια. Για τους πλανήτες θα πάρεις πολυ καλές εικόνες αλλα καλο να πάρεις ένα φακό Barlow x2 να διπλασιασεις την εστιακη

Με 650 εστιακη θα έχεις γενικά εικόνες ευρέως πεδίου και καλο είναι να πάρεις έναν καλο προσοφθαλμιο 20-25mm.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον θα χρειαστεί barlow 3x,μιας και για πλανήτες οι μεγενθύνσεις είναι 100-150x για Δία και 150-200 για κρόνο.Και barlow 2x,και barlow 3x να πάρεις,είναι 100 ευρώ,οπότε αγοράζει ένα skywatcher dobsonian 6''.Γι' αυτό είπα το όχι,γιατί θα μπορούσε να πάρει κάτι πολύ καλήτερο!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Μόλις εξοικειωθώ με αυτό θα δω τι παραπάνω χρειάζεται. :)

Μου είπαν και εμενα οτι θα επρεπε να διαβασω πρωτα εκεινο το βιβλίο (nightwatch) και μετα να προχωρησω σε αγορα, αλλά ήταν κάτι που ήθελα πολύ καιρό και αν "εκανα την βουτιά" τώρα μάλλον θα αργούσα πολύ να το καταφέρω. :-k

Κάπως ετσι δεν ξεκινανε οι περισσοτεροι?? :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το καλό να το δεχτείς !!!

Σου εύχομαι καθαρούς ουρανούς και καλές παρατηρήσεις …

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω παρα πολύ....Θα επανελθω αμεσως μολις εχω τις πρωτες εντυπωσεις. Χαίρομαι που, απο οτι φαινεται, ήταν μια σχετικα καλη αγορα.

Για πρώτη φορά λοιπόν, ως νέο (ενεργό) μέλος στην παρέα, να σας ευχηθω και εγω Καθαρους Ουρανούς και Καλές Παρατηρήσεις. \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτο που συζητάμε. Το Celestron astromaster 130eq. Το έχω παραγγείλει από τις 28 του μηνα. Λογικά την Δευτέρα θα το έχω. Δεν σκεφτηκα να μπω εδω από πριν. Εξ'αλλου η οικονομική μου δυνατότητα ήταν μέχρι εκει. Οπότε θα κοιτάξω να βγάλω ότι καλύτερο μπορώ απο αυτό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης