Jump to content

Προτάσεις μελών για το astrovox


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως θα ήταν ωραίο να γίνει μια ξεχωριστή ενότητα

 

'' Φασματοσκοπία, φωτομετρία, αστρομετρία κ.ά. επιστημονικές παρατηρήσεις ''( ή κάπως έτσι )

 

όπως και στις Αστροφωτογραφίες ;

 

Διάφορα ξένα fora έχουν κάνει το ίδοο εδώ και 2-3 χρόνια γιατί είδαν ότι τα σχετικά θέματα αυξανόντουσαν .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι θα λεγατε για ... αστροβοξ για παιδια?Να μπορουν να συμμετεχουν πιο πολυ παιδια που θελουν να μαθουν,ωστε μεσα απο τον υπολογιστη,που μεγαλωνουν μαζι του,να ερθουν σε επαφη με την αστρονομια.Ετσι ισως υπαρξει περισσοτερο ενδιαφερον και απο τα σχολεια. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον κύριο Κοκκόλη (πολλοι λίγοι οι ενεργοί χρηστες...) και με τον κυριο Αργύρη.. Να βοηθήσουμε χρηματικά το δέχομαι αλλά με συνδρομές πολύ φοβάμαι πως θα χαλάσει πολύ το πράγμα.. εγώ επιμένω στο chat.. νομίζω πως είναι απαραίτητο. πολλές φορές μου έχει τύχει να μπαίνω στο φόρουμ και να βλέπω πολλές δημοσιεύσεις που τελικά δεν είναι αυτό που περιμένω να δω, κουβεντούλα μόνο.... με ενόχλεί πολύ τολμώ να πω. δε λέω, είναι απαραιτητη και η κουβέντα αλλα να μην μπαινει στις δημοσιευσεις..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά το θέμα των χρηστών πιστεύω ότι πρέπει να γίνει μια διαφήμιση. Αυτή η διαφήμιση να μην είναι μέσω χρημάτων αλλά προσωπική υπόθεση του καθενός. Μερικές ιδέες:

- Ο καθένας μπορεί να παρακινήσει τους φίλους του να ασχοληθούν με την αστρονομία με e-mail , με συζητήσεις ή μπορεί ακόμα να τον πάει σε μια περιοχή χωρίς φωτορύπανση και να δείξει την μαγεία του ουρανού μέσα από το τηλεσκόπιο του.

-Κάποιοι που έχουν προφίλ σε σελίδες κοινωνικής δικτύωσης μπορούν να κάνουν μια δημοσίευση σχετικά με την αστρονομία και να βάλουν το astrovox σε αυτή την δημοσίευση.

-Εκείνοι που έχουν blog μπορούν να ''ανεβάσουν'' το site του astrovox και να πουν λίγα πράγματα για αυτό.

Στο θέμα των χρημάτων είμαι σύμφωνος να κάνουμε κάτι σαν ''έκτακτη εισφορά'' και όχι ετήσια καταβολή χρημάτων. Επίσης συμφωνώ με το chat διότι έχουμε μία αμεσότητα και μια πιο παρείστικη κουβέντα σε σχέση με τις ενότητες του φόρουμ και μπορεί να γίνεται μία συνάντηση μία συγκεκριμένη ημέρα και να μιλάμε για διάφορα θέματα όπως η τελευταία παρουσίαση της avat μόνο που καθένας θα είναι σπίτι του.

Sky Watcher 60/700

Skywatcher Dobsonian 10''''

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και αν βρε παιδιά οι αχαρακτήριστες συμπεριφορές μολύνουν και το chat, κάτι που θεωρώ βέβαιο; Τι θα γίνει, θα ξενυκτούν οι moderators για να παρεμβαίνουν live; :-k

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα οι συμπεριφορές αυτές προέρχονται πάντοτε από τα μέλη του Astrovox. Δεν βοηθούν οι κωδικοί.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομίζω ότι η ουσία είναι ένα "όμορφο" αισθητικά site. Όταν μπήκα στο astrovox, ξεκίνησα από την αρχική σελίδα. Αφού λοιπόν την εξάντλησα, πήγα στο forum. Στον 1 1/2 χρόνο που είμαι στο astrovox, δεν θυμάμαι μία φορά να πήγα ξανά κάπου αλλού εκτός από το forum. Γιατί εκεί είναι συσσωρευμένη η αξία του site, στις γνώσεις που έχουν καταγράψει κατά καιρούς τα μέλη του. Αν η πρόσβαση σε αυτή τη γνώση μπορεί να γίνει με ευκολότερο τρόπο από μια δύσχρηστη αναζήτηση, νομίζω ότι θα είναι η καλύτερη αναβάθμιση.

 

Π.χ. αντί λοιπόν να χρειάζεται να κάνεις αναζήτηση για το celestron 8se, θα μπορούσε να υπάρχει ένα link με όλα τα τηλεσκόπια που έχουν οι χρήστες του site, στο οποίο θα μπορούμε να βλέπουμε συγκεντρωμένα όλα τα σχόλια για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο. Αντίστοιχα θα μπορούσαν να οργανωθούν και άλλες θεματικές κατηγορίες εκτός του εξοπλισμού. Κι επειδή αυτό προφανώς είναι πολύ δουλειά για λίγους moderators, θα μπορούσαμε εμείς τα μέλη να βοηθήσουμε σε αυτό δημιουργώντας τα σχόλια (στο πρότυπο της wikipedia ας πούμε). Χωρίς χρηματικό κόστος, παρά μόνο βάζοντας λίγο ή πολύ από το χρόνο μας.

 

Βέβαια ωραίες οι ιδέες αλλά στην πράξη αρχίζουν τα δύσκολα. Το καλύτερο ίσως είναι κάποιες από τις ιδέες να εφαρμοστούν πρώτα "πειραματικά" σε 1-2 ενότητες κι αν περπατήσουν να προχωρήσουν σε μεγαλύτερο βάθος.

Νίκος Κουρούνης

 

Celestron C8 XLT

Helios Apollo 15X70

Vixen Ultima 7X50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομίζω πως θα υπαρξουν αχαρακτήριστες συμπεριφορές κύριε Κώστα..

Αυτή την αίσθηση έχω.. αν συμβεί κατι τετοιο μπορουμε να κανουμε ανάφορα στο άτομο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Chat έγινε και παλιότερα στο κανάλι #astrovox του GRnet και ελάχιστοι μετείχαν. Δεν δέχομαι σαν επιχείρημα πως είναι δύσκολο να μπεις στο IRC. Πάντως το irc έχει και πλεονεκτήματα δεν μπορεί να γράφει κανείς άσχετα σεντόνια και να βάζει φωτογραφίες άσχετες με την αστρονομία επειδή περιέχουν ένα φεγγάρι ή έναν ήλιο...
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τα καινούρια μέλη πριν διανοηθούν να κάνουν ερώτηση στο φόρουμ σχετικά με τις γνωστές απορίες(πχ τι τηλεσκόπιο να πάρω, ποιό προσοφθάλμιο είναι καλό για τηλεσκόπιο μου κτλ)καλό είναι να περνούν διάφορες δοκιμασίες (πχ.ολονυχτία σε καταψύκτη με φακό και το Pocket sky atlas,να γράφουν σε μαυροπίνακα 1000 φορές "Dob8 με 350€ δεν θα βρείς κάτι καλύτερο",να τους δίνεται 12" νευτώνιο σε Eq2 και να τους ζητείται να ζυγίσουν και να βρουν το Abel 1835 σε 10΄κτλ).

 

Καλό είναι λοιπόν να συσταθεί μια ομάδα λογοκρισίας (π.χ Γερουσία,κάτω βουλή)οπότε πριν ανέβει κάτι στο φόρουμ που δεν το εγκρίνουν οι "σοφοί" που τα ξέρουν όλα να κόβεται .Για να έχουμε όλοι ήσυχο το κεφάλι μας και να μην αναλωνόμαστε σε διαμάχες χωρίς λόγο.Επίσης η ίδια ομάδα σοφών μπορεί να κάνει και έναν κατάλογο με το ποια τηλεσκόπια περνάνε στην πιάτσα και να αναρτηθεί στην πρώτη σελίδα με μεγάλα bold για να το βλέπουνε όλοι.

Kαλό είναι σε κάθε ανάρτηση που κάνουν τα μέλη να αναγράφετε τουλάχιστον 20 φορές η λέξη "Αστρονομία" για μην ξεφεύγουμε απο την λογική του "καθαρά" αστρονομικού προσανατολισμού που έχει το φόρουμ.

 

ΥΓ1 Αφού τα ενεργά μέλη του φόρουμ έχουν αγγίξει το τρελό νούμερο 20-30 καλό είναι να πάρουμε τα "σεντόνια" και τις φωτογραφίες με τα φεγγάρια και τους πλανήτες και να πάμε για ύπνο.

ΥΓ2Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία,Αστρονομία

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε sportikus επειδή δεν κατάλαβα τίποτα από το γραπτό σου μήνυμα μήπως θα ήθελες να με/μας βοηθήσεις? 8-[

 

Είναι ειρωνικό, είναι επιθετικό ή κάτι άλλο? 8-[

Με απασχολούν οι εξής φράσεις: :-s

 

"Για τα καινούρια μέλη πριν διανοηθούν να κάνουν ερώτηση στο φόρουμ" :roll:

 

"να κάνει και έναν κατάλογο με το ποια τηλεσκόπια περνάνε στην πιάτσα" :^o

 

"Αφού τα ενεργά μέλη του φόρουμ έχουν αγγίξει το τρελό νούμερο 20-30" :shock:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προτάσεις για την κεντρική σελίδα του Forum

 

Επειδή έχουμε φτιάξει αρκετές προτάσεις αλλά για την Αρχική σελίδα του Forum δεν έχουμε πει κατι... είπα να κάνω μερικές προτάσεις.

 

Νομίζω ότι η αρχική σελίδα όπως είναι μέχρι τώρα δεν βοηθάει σχεδόν καθόλου, απλά την χρησιμοποιούμε σαν δεντρό για να μπούμε στις υπόλοιπες κατηγορίες οπότε θεωρώ ότι ίσως θα βοηθούσε αν κατω απο κάθε κατηγορία εμφανίζονταν οι 3 τελευταίες δημοσιεύσεις ή θα μπορούσε να υπάρχει καποιο button που να κάνει ανάπτυξη των κατηγόριων π.χ πατας πάνω στον κουμπάκι και εμφανίζονται οι τελευταίες δημοσιεύσεις της κατηγορίας που μας ενδιαφέρει (με τον ίδιο τρόπο που αναπτύσσεται το Αστροημερολόγιο απο πάνω^ ).

 

Όπως επίσης θα μπορούσε στην αριστερή πλευρά να υπήρχαν οι 25 Πρόσφατες Συζητήσεις καθώς ή και οι 15 πιο ενεργές συζητήσεις της εβδομάδας (ακριβως απο κάτω από τις πιο Πρόσφατες.

 

 

Αναφέρομαι σε αυτο: http://www.astrovox.gr/forum/index.php

 

 

 

 

Ίσως ας πούμε κάπως έτσι:

New.thumb.jpg.eb10153acee73474c224ec6c44addc63.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νομίζω ότι θα ήταν ωραίο να εμφανίζονται παραπάνω απο 2 δύο φωτογραφίες στην κεντρική σελίδα, ίσως 4 ή 6 και να εμφανίζονται 2 ανά γραμμή, επίσης θα μπορούσε να εμφανίζονταν από κάτω τα 3 τελευταία σχόλια στις Αστροφωτογραφίες...

ή

Θα μπορούσε να εμφανίζονταν οι δύο τελευταίες φωτογραφίες σε μια γραμμή (νομίζω χωράνε) και απο κάτω να εμφανίζονται οι δύο τελευταίες φωτογραφίες που σχολιάστηκαν μαζί μετά τελευταία σχόλια.

 

 

Κάπως έτσι:

Start-Images.thumb.jpg.4e6ce4f24056a6c717da440f8442450d.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιεs προτασειs ακουστηκαν που σε πολλεs απο αυτεs θα προτεινα και εγω. Εκεινο που θα ηθελα να αλλαξει συν τα προαναφερομενα, το λευκο φοντο. :shock: :shock:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το να βάλεις 3-4 δημοσιεύσεις από κάθε κατηγορία στην κεντρική σελίδα νομίζω θα χαθούμε μιας και οι κατηγορίες είναι πολλές, ίσως να γίνει ένας περιορισμός με την ανάπτυξη σε 3 κατηγορίες στις οποίες έγινε τελευταία δημοσίευση. Μετά θα ήταν καλό να υπάρχουν οι τελευταίες αστρονομικές ειδήσεις (οι οποίες όπως αναφέρθηκε θα πρέπει να ανανεόνονται).

 

μια άλλη ιδέα είναι να υπάρχει ενα λινκ με συγκεντρωμένες τις ημερομηνίες για το πότε είναι οι βροχές διατόντων μέσα στο έτος μαζί με ένα τμήμα του ουρανού ώστε να ξέρει ο κάθε αρχάριος και μη, που θα κοιτάξει.

 

για τις αστροφωτογραφίες καλό είναι να μπούν παραπάνω, ίσως όπως το έχεις, όμως καλό θα ήταν όταν κάνει κάποιος κλικ σε μια εικόνα να πηγαίνει κατευθείαν στην φωτογραφία μαζί με τα σχόλια που ίσως έχουν γραφτεί γι'αυτή την εικόνα. Επίσης καλό θα ήταν ο τίτλος αστοφωτογραφίες να έχει ένα λινκ ώστε να μπαίνουμε στις αστροφωτογραφίες.

 

EDIT γαι το φόντο ίσως κάτι που να παραθέτει στον έναστρο ουρανό;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το να βάλεις 3-4 δημοσιεύσεις από κάθε κατηγορία στην κεντρική σελίδα νομίζω θα χαθούμε μιας και οι κατηγορίες είναι πολλές, ίσως να γίνει ένας περιορισμός με την ανάπτυξη σε 3 κατηγορίες στις οποίες έγινε τελευταία δημοσίευση. Μετά θα ήταν καλό να υπάρχουν οι τελευταίες αστρονομικές ειδήσεις (οι οποίες όπως αναφέρθηκε θα πρέπει να ανανεόνονται).
Κωστα αν απαντάς στην δημοσίευση μου δεν μιλάω για την Κεντρικη σελίδα του Astrovox, αλλά για αυτην εδω http://www.astrovox.gr/forum/index.php

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλό θα ήταν να υπάρχει το button που είπες για την ανάπτυξη της κατηγορίας και να εμφανίζονται οι 3-4 τελευταίες δημοσιεύσεις επίσης θα πρότεινα να εμφανίζεται μόνο η τελευταία δημοσίευση δίπλα από τον τίτλο της κατηγορίας. δηλ. να φύγει η στήλη Θεματικές Ενότητες, Δημοσιεύσεις και στην τελευταία στήλη να φαίνεται το θέμα που έγινε η τελειταία δημοσίευση μαζί με το όνομα αυτόυ που έκανε την δημοσίευση και την ημερομηνία έαν κάπιος θέλει να αναπτύξει την κατηγορία αυτή τότε να παταέι το μπουτόν που λές

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα ήθελα να πω την άποψη μου σε ορισμένα θέματα που ειπώθηκαν όπως και να κάνω μερικές προτάσεις.

 

- Chat , θεωρώ ότι είναι μια δύσκολη απόφαση μιας και θα είναι δύσκολο να ελέχθη από τους διαχειριστές. Ίσως και να υποβαθμίζει τον ρόλο του forum μιας και μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση θα εξελίσσεται χωρίς να μπορούν να συμμετέχουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι. Αν λοιπόν δοθούν απαντήσεις σε ένα ερώτημα χωρίς να υπάρχουν σε ένα post δεν θα είναι προσβάσιμες στα λοιπά μέλη.

 

- Κάθε forum πρέπει είναι ανοιχτό προς κάθε ενδιαφερόμενο, να έχει τους κανόνες του και ο καθένας που συμμετέχει ενεργά πρέπει να τους τηρεί.

Δουλειά τον διαχειριστών είναι να ελέγχουν τα γραφόμενα των μελών και να παρεμβαίνουν έγκαιρα. Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο να συμφωνώ με όλα γράφονται ούτε να γίνω φίλος με όλα τα μέλη του forum. Θα ήθελα βέβαια η θεματολογία που αναπτύσσεται να είναι σχετική με τον χώρο, πράγμα που σε γενικές γραμμές γίνεται. Δεν μπορεί όμως όλα τα θέματα να με ενδιαφέρουν.

Θα ήθελα λοιπόν όταν βλέπω ένα νέο post να βλέπω πέρα ποιος έκανε το τελευταίο post να ξέρω και ποιος το ξεκίνησε όπως και να μπορώ να καταλάβω σε τι αναφέρεται από τον τίτλο του. Δυστυχώς πάρα πολλά post ανοίγονται με τίτλο είτε άσχετο με το θέμα που αναρτάται είτε είναι εντελώς ασαφής. Σε αυτό βέβαια την λύση μπορούμε να δώσουμε κυρίως εμείς που ανοίγουμε τα post, οι διαχειριστές αν συμφωνούν ας το γράψουν στους κανόνες και ας παρεμβαίνουν σε όσους δεν συμμορφώνονται.

 

- Θα ήθελα όλα τα μέλη του forum να είναι επώνυμα και να ξέρω τουλάχιστον την ηλικία τους , ώστε να μπορώ να κρίνω καλύτερα τα γραφόμενα τους.

 

- Θέμα συνδρομής δεν τέθηκε ποτέ από τους διαχειριστές και πιστεύω ότι δεν ταιριάζει στους στόχους και τους σκοπούς της δημιουργίας του forum. Αυτό που ίσως θα μπορούσε να γίνει επειδή έξοδα για το hosting υπάρχουν θα μπορούσε να ανοιχτεί ένας paypal λογαριασμός για donate. Τέλος δεν πιστεύω ότι κανένα μέλος ή διαχειριστής θέλει να αμειφτεί χρηματικά για της υπηρεσίες που προσφέρει στο forum.

 

- Συμφωνώ απόλυτα με τα θέματα αισθητικής και λειτουργικής παρέμβασης, καλύτερη αναζήτηση και αναδιοργάνωσης των κατηγοριών, ήδη στην ενότητα των της αστροφωτογραφίας τα πράγματα βελτιώθηκαν αισθητά.

 

- Για να μην μένουν λανθασμένες εντυπώσεις δεν θα συμφωνήσω με τον Κώστα ότι το forum σήμερα αποτελείται από 20-30 ενεργά μέλη. Τα στατιστικά δείχνουν ότι υπάρχουν πάνω από 200 μέλη με πάνω από 200 post , άλλα 100 με 100 post και πολλά άλλα με λιγότερα. Επίσης σε αυτά τα στατιστικά δεν είναι καταγεγραμμένα – κακώς κατά την γνώμη μου – τα post καταχώρησης και σχολιασμού των αστροφωτογραφιών τα οποία αποτελούν ένα μεγάλο ποσοστό ενεργής συμμετοχής των μελών του forum και θεωρούνται κανονικά post σε ανάλογα αστρονομικά forum όπως το cloudy nights.

 

Τέλος δεν θεωρώ ότι ενεργό μέλος δεν είναι μόνο όποιος έχει χιλιάδες δημοσιεύσεις αλλά και δεν απαιτώ – αν και θα το ήθελα - από ένα forum που ασχολείται με έναν τόσο ιδιαίτερο τομέα να έχει χιλιάδες ενεργά μέλη. Εγώ 300-400 χρήστες ταυτόχρονα συνδεδεμένους έχω δει μόνο σε forum για free download !

Το θέμα πιστεύω δεν πρέπει να είναι ποσοτικό (πόσοι πολλοί είμαστε και πόσα πολλά γράφουμε) αλλά ποιοτικό !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φόντο καλό είναι να μην αλλάξει, δεν υπάρχει καλύτερο χρώμα από το γαλάζιο (ή ανοικτό πράσινο). Εκτός αν υπάρχει δυνατότητα επιλογών, όπως στο Cloudy Nights (εγώ άλλαξα εκείνο το καφέ και το έκανα ακριβώς σαν του Astrovox).

Sportikus, εγώ σε κατάλαβα, αλλά πρέπει να σεβαστούμε την επιθυμία του Ανδρέα να μην υπάρξουν αντιπαραθέσεις. Ας βοηθήσουμε εκείνους που προσπαθούν να βελτιωθεί το forum και όχι το αντίθετο.

Δεν γνωρίζω από αυτά τα πράγματα και ρωτώ τους γνώστες: Υπάρχει η δυνατότητα "δοκιμαστικής έκδοσης" ή "προσομοίωσης" του διαφορετικού forum; Να δούμε πως δουλεύουν οι ιδέες και να βελτιωθεί σταδιακά βάσει της εμπειρίας δηλαδή;

Αντώνη, σε 100 υπολόγισα τα ενεργά μέλη και σε 20-40 τα τακτικά μέλη, εκείνα που γράφουν κάτι κάθε εβδομάδα. Πράγματι πολλοί γράφουν στις αστροφωτογραφίες κυρίως και επίσης πολλοί με μεγάλη συμμετοχή έχουν καιρό να γράψουν ή έχουν αποσυρθεί. Τώρα το θέμα ποιότητας/ ποσότητας είναι πολύπλευρο και καλό είναι να έχεις και τα δύο, κάποιοι δε πιστεύουν πως η ποιότητα προκύπτει από την ποσότητα ή την αναλογία, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Αν μπείς μια, δύο, δέκα φορές και δεν δεις κάτι φρέσκογραμμένο και αξιόλογο θα μπαίνεις αραιότερα και κάποια στιγμή θα πάψεις. Οι αστροφωτογράφοι μπορεί να είναι ικανοποιημένοι καθώς υπάρχουν τακτικά νέες και αξιόλογες φωτογραφίες, στο καθεαυτό forum όμως η συζήτηση έχετε όλοι προσέξει πότε ανάβει.

Τέλος πάντων, 100 μπορεί να είναι καλά, αλλά ποιός μπορεί να υποστηρίξει πως 200 δεν είναι καλύτερα;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πλάνο είναι να συγκεντρώσουμε προτάσεις και ιδέες από τα μέλη για κάποιο χρονικό διάστημα ακόμα και μετά να τις επεξεργαστούμε, να τις δούμε συνολικά και να κάνουμε τις αλλαγές οι οποίες λογικά θα θέλουν αρκετή δουλειά. Μετά θα σας παρουσιάσουμε μια ανανεωμένη έκδοση στην οποία πάντα θα μπορείτε να κάνετε καινούριες προτάσεις και κριτική αλλά δυστυχώς δε γίνεται να βλέπετε ενδιάμεση δοκιμαστική έκδοση ταυτόχρονα όσο λειτουργεί το forum. Πάντως, πέρα από τις υποκειμενικές απόψεις για διάφορα ζητήματα, υπάρχουν πολλά πράγματα που αντικειμενικά έχουν μείνει στάσιμα στο forum (και γίνονται παραδεκτά από όλους σχεδόν) και αυτά θα βελτιωθούν οπωσδήποτε.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

- Chat , θεωρώ ότι είναι μια δύσκολη απόφαση μιας και θα είναι δύσκολο να ελέχθη από τους διαχειριστές. Ίσως και να υποβαθμίζει τον ρόλο του forum μιας και μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση θα εξελίσσεται χωρίς να μπορούν να συμμετέχουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι. Αν λοιπόν δοθούν απαντήσεις σε ένα ερώτημα χωρίς να υπάρχουν σε ένα post δεν θα είναι προσβάσιμες στα λοιπά μέλη.
Εγώ αυτο που είχα στο μυαλό και θα μπορούσε να υλοποιηθεί χωρίς να υποβαθμίζει το ρόλο του forum αλλά και χωρίς να έχουμε πολλά ευτράπελα θα ήταν να έμπαινε ένα Chat box στην σελίδα του Forum (εδώ http://www.astrovox.gr/forum/index.php όχι στη κεντρική του Astrovox με την λογική που περιγράφω την σελίδα του φόρουμ στο προηγούμενο ποστ μου),

το Chat να έχει περιορισμό στο μέγιστο αριθμό χαρακτήρων που να δέχεται π.χ εως 20-30 χαρακτήρες

και επίσης καθε χρήστης να μην μπορεί να ποσταρει συνεχόμενα στο Chat box αλλά με κάποια χρονική καθυστέρηση π.χ 2-3 λεπτά.

Τωρα θα μου πείτε τι να το κάνουμε αυτο το Chat... με τόσους περιορισμούς, απ'το τίποτα πιστεύω ότι είναι κάτι! επίσης μπορούμε να το χρησιμοποιούμε για να λέμε ένα "Καλησπέρα" ένα "Γεια" κτλ.

Όσο για αν κάποιος πει καμιά κακή κουβέντα, νομίζω εύκολα ένα Sciptακι το διορθώνει αυτό...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη καλημέρα

 

Σε κάποια άλλα forum το chat (το οποίο αναφέρεται ωσ shoutbox) ειναι μόνο για ένα καλημέρισμα ή για μια επσήμανση προς τα μέλη που είναι on line την συγκεκριμένη στιγμη (π.χ. μια αναφορά για το seeing σε ενα τοπο παρατήρησης) Εμφανίζονται συνηθως τα τελευταια 30 ή 50 posts ενω τα παλιοτερα διαγράφονται.

 

 

Φιλικά

Μιχάλης CptFurz

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης