Jump to content

Προτάσεις μελών για το astrovox


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello,

 

I noticed, very early this morning, that "Team Astrovox" has done an upgrading to the site. That is a great move as far I am concerned and reflects positively on the continuing commitment of Astrovox to maintain the high quality of this site with periodic upgrades to the site as they warrant.

 

Clear Skies,

 

Fred

 

Mπράβο σας και από μένα !!!

 

Well done:

 

Looks like I have not Logged on here for a while.

 

Η τελευταία επίσκεψή σας ήταν στις Παρασκευή, 1 Ιουλίου 2011, 20:20

 

Δημοσιεύσεις που έγιναν μετά την τελευταία σας επίσκεψη (15650)

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο και από εμένα

Με εξέπληξε θετικά, οι αλλαγές σωστές (και με μέτρο)

Sky-Watcher 200mm f/6 Newtonian Telescope
Auto-Tracking = [-X Go-to controls = [-X
Κάτι ψήνεται...Ακόμα το ](*,) ](*,) ](*,)

...to be continued
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίο και λειτουργικό το facelift!

Όσον αφορά στις νέες θεματικές κατηγορίες, θα υπάρξει κάτι για Επιστημονική Φαντασία; Υπάρχει κόσμος στο φόρουμ που ασχολείται και κατά καιρούς έχουν ανέβει κάποιες προσπάθειες σε αυτό τον τομέα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε Ηλία! Με το συγκεκριμένο θέμα που ρωτάς δεν έχουμε ασχοληθεί ακόμα, θα το δούμε στην επόμενη φάση αναδιάρθρωσης των κατηγοριών. Ακόμα έχουμε εκκρεμότητες από την προηγούμενη αναδιάρθρωση, του εξοπλισμού, όπου ακόμα μετακινούμε θέματα. :oops:
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο και από μένα.

Τωρα η δική μου πρόταση δεν ξέρω αν ειναι παράλογη απαίτηση.Σας παρακαλώ μη το πάρετε έτσι.

Δεν γίνετε ,γιά κάποιους ανεκδίγητους και γραφικούς σαν εμένα, αφου γραψουν ότι τους φωτίσει, πρίν

πατήσουν υποβολή , να μπορουν να κάνουν ενα ορθογραφικό ελεγχο;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ χρησιμοποιώ για browser τον Firefox ο οποίος με την προσθήκη αυτού του plugin κάνεις ορθογραφικό έλεγχο ενώ πληκτρολογείς: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/greek-spellchecking-dictionary/
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αντρεα σε εχαριστω. Και εγώ το Firefox χρησημοποιω.Επομενος περημένω το γιό μου να μου

φορτωσει αυτα που μου εστειλες.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια πρόταση ακόμα την οποία έχω παρατηρήσει στα ξένα φόρουμ. Υπάρχει η δυνατότητα στο μαστροβοξ να φτιαχτεί μια υποκατηγορία η οποία να είναι αφιερωμένη στην κατασκευή πυλώνων και αστεροσκοπείων; Έτσι όσοι θέλουν να κάνουν κάτι ανάλογο στην συγκεκριμένη κατηγορία να μην ψάχνουν όλο το μαστροβοξ.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Στο προφίλ μας, να μπορούμε να συμπληρώσουμε πληροφορίες χωρίς τόσο περιορισμό στην ποσότητα του κειμένου. Κάθε φορά κάνουμε συμπτύξεις σε προτάσεις ή φράσεις, προκειμένου να χωρέσουν.

Να μπουν και άλλα πεδία, πχ. προσοφθάλμια, φίλτρα, κυάλια, και όχι απλώς "Λοιπός εξοπλισμός που έχω"

Πλέον μέσα στο Προφίλ μας υπάρχει αρκετός χώρος ώστε να χωρέσει όλος ο εξοπλισμός μας, οπότε δοκιμάστε να το συμπληρώσετε!! :P

Να'ναι καλά ο Ανδρέας να μας φτιάχνει :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έγινε και η αλλαγή από τον αγαπητό Ανδρέα σχετικά με την ποσότητα των πληροφοριών που μπορούμε να βάλουμε στο προφίλ μας! Ανδρέα σε ευχαριστούμε πολύ!! =D> :cheesy:

 

Μεγάλωσε ο χώρος για πληροφορίες παιδιά. Οπότε καλό θα ήταν πιστεύω, να εμπλουτίσουμε όλοι τις πληροφορίες αυτές με το τι εξοπλισμό κατέχουμε. Βοηθάει γιατί αν θέλουμε να ρωτήσουμε κάτι εμείς οι ίδιοι ή κάποιος άλλος (ειδικά οι αρχάριοι) για συγκεκριμένο εξοπλισμό, μπορούμε να μάθουμε από πρώτο χέρι για τις εντυπώσεις από την χρήση του από κάποιον που είναι ήδη κάτοχος! Απλά κοιτάζοντας το προφίλ του καθένα, υπάρχει καλύτερο feedback από τον ίδιο τον κάτοχο; :mrgreen:

 

Προσωπικά το εφάρμοσα αμέσως!

 

Μαζί γράφαμε Βασίλη!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φθάνει να μην το προσεγγίσουμε συμπλεγματικά. Υπήρξε πρόσφατα μεγάλη συζήτηση σε διεθνές forum για το θέμα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα βάλε και ένα link, έχω περιέργεια να το διαβάσω. :-k
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Number/4774044/page/15/view/collapsed/sb/5/o/all/fpart/all/vc/1

 

Πιστεύω πως θα πρέπει να δίνουμε στοιχεία για τον εξοπλισμό, την εμπειρία και την κύρια ενασχόληση.

Είμαι 43 ετών και αυτό μπορεί να παρασύρει τους νέους σε εσφαλμένα συμπεράσματα. Στην πραγματικότητα ο Bi2l (απλώς ένα παράδειγμα) έχει πολλαπλάσια εμπειρία από εμένα, τόσο σε χρόνια ενασχόλησης όσο και σε ανθρωποώρες. Επίσης δεν μπορώ να μιλώ για τα αποχρωματικά διότι ουδέποτε είχα ένα. Κάποιες πληροφορίες είναι απαραίτητες, δίνουν ένα προφίλ του χρήστη -αν και δεν επαρκούν, σημασία έχει και τι λέει κάποιος και πως το λέει και γιατί το λέει, μεταξύ άλλων.

Αλλά, όπως θα δεις στον σύνδεσμο, κάποιοι φούντωσαν την συζήτηση λέγοντας πως η αναγραφή του εξοπλισμού είναι επιδεικτική και κομπάζουσα. Δεν συμφωνώ. Αν δω πως κάποιος έχει το τηλεσκόπιο που θέλω θα μου δοθεί η ευκαιρία να του κάνω 2-3 ερωτήσεις γιαυτό. Πιστεύω πως η ψευδοσεμνότητα είναι προβληματική. Αν έχω κάτι (υλικό ή άλλο) και δεν το λέω ή το αποκρύπτω, λέω ψέμματα. Έμμεσα ή άμεσα. Πως μπορεί αυτό να είναι καλό;

Βέβαια, στο δικό μας forum τα πράγματα είναι απλούστερα. Η συμμετοχή είναι περιορισμένη, λίγο- πολύ γνωριζόμαστε και λαμβάνουμε πληροφορίες. Αλλά και πάλι πιστεύω πως αυτές οι πληροφορίες είναι καλό να είναι άμεσα προσβάσιμες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ ότι η ηλικία δεν παίζει ρόλο. Άλλωστε το σκέφτηκα απλά και εντελώς πρακτικά, δηλαδή αν ήμουν αρχάριος και έβλεπα ότι κάποιος έχει στο προφίλ του πράγματα που θέλω να πάρω άμεσα, θα ήταν ότι καλύτερο να μάθω πριν αγοράσω, τι ακριβώς συμβαίνει με αυτά, πολύ χρήσιμο πράγμα!

 

Τώρα αν κάποιοι το θεωρήσουν επίδειξη και κομπασμό Κώστα, το κρίμα είναι στο λαιμό τους...οι πληροφορίες αυτές και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, πρέπει να είναι άμεσα προσβάσιμες για βοήθεια και τίποτα άλλο. Δεν θα μπορούσα με τίποτα να θεωρήσω ότι αποτελούν στοιχεία πρεστίζ και ανωτερότητας!!! :roll:

Αν μπούμε σε αυτό το τριπάκι...ζήτω που καήκαμε! :D

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγω αυτό πιστεύω Τάσο, οι πληροφορίες του εξοπλισμού μας θα πρέπει να είναι ορατές σε όλους τους Χρήστες του φόρουμ, διότι έτσι μπορούμε να ρωτήσουμε κάποιο άλλο μέλος σχετικά με αυτόν και τη εμπειρία έχει... τώρα αν κάποιοι το θεωρήσουν επίδειξη τι να πεις μάλλον δεν θα έχουν συνειδητοποιήσει το μεγαλείο του Σύμπαντος και ασχολούνται με μικρότητες =;

 

Εγώ παντός προτείνω σε όλους να γράψουν αν όχι όλο τον εξοπλισμό τους να γράψουν τα πιο βασικά στοιχεία αυτού.

 

 

Υγ

Αν θέλετε μπορώ να διαχωρίσω το Θέμα :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως εκείνη η συζήτηση στο cloudy nights αφορούσε τις υπογραφές. Στο δικό μας forum έχουμε ειδικό πεδίο στο προφίλ για αυτές τις πληροφορίες κάτι που σημαίνει πως οι διαχειριστές ενθαρρύνουν τη συμπλήρωσή τους, από όποιον το επιθυμεί φυσικά. Και για να μη το σκεφτεί ποτέ κανείς με αρνητικό τρόπο, το λέω και ρητά πως η συμπλήρωση του εξοπλισμού δεν είναι για λόγους επίδειξης αλλά, όπως σωστά ειπώθηκε, γιατί μπορεί κάποιος να βοηθηθεί ή να πάρει πληροφορίες από κάποιον που έχει παρόμοιο εξοπλισμό με το δικό του ή εξοπλισμό που και ο ίδιος που σκέφτεται να αγοράσει.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα forum σου έρχεται από εκεί που δεν το περιμένεις. Στο Cloudy Nights δέχθηκα επίθεση επειδή ονόμασα την μυωπία μου Minor Disability. Μου είπε κάποιος πως είναι προσβλητικό για όσους έχουν πραγματικά προβλήματα όρασης. Δεν μου εξήγησε πως θα κατάφερναν να διαβάσουν αυτό που έγραψα.

Προσαρμόστηκα πάντως στα νέα δεδομένα και εύχομαι να το κάνουν και άλλοι. Τρελαίνομαι να διαβάζω για σετάκια εξοπλισμού. :mrgreen:

Συνεχίστε την καλή δουλειά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω πως η ψευδοσεμνότητα είναι προβληματική. Αν έχω κάτι (υλικό ή άλλο) και δεν το λέω ή το αποκρύπτω, λέω ψέμματα. Έμμεσα ή άμεσα. Πως μπορεί αυτό να είναι καλό;

 

Βασίλη ίσως να πρέπει να το διαχωρίσεις το θέμα :)

 

Κώστα με το παραπάνω θα ήθελα να σου επισημάνω ότι υπάρχουν προσωπικά δεδομένα για τον καθένα. Αυτοί δηλαδή που απλά δεν θέλουν να δηλώνουν το τι κατέχουν, τα περιουσιακά τους στοιχεία δηλαδή, όχι από ψευδοσεμνότητα ή ψευδοέπαρση, απλά επειδή δεν γουστάρουν, είναι ψεύτες;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έδωσα αυτή την έκταση και δεν κατανοώ γιατί την δίνεις εσύ. Αν διαχωρισθεί το θέμα και δεν θεωρηθεί off topic για το Astrovox μπορώ να πω πολλά.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω δεν έχει πολύ νόημα αυτή η συζήτηση, ούτε να διαχωριστεί σε νέο θέμα. Τα πεδία υπάρχουν για όποιον επιθυμεί να τα συμπληρώσει, ο καθένας κάνει όπως κρίνει ο ίδιος για τον εαυτό του και όλα ωραία και καλά :)
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης