Jump to content

Ερώτηση από αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 209
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

](*,) ](*,) ](*,) Και τόση ώρα προσπαθούσα και έκανα ερωτήσεις για το πως θα κάνω αυτό το τηλεσκόπιο να γυρίζει αριστερά και δεξιά!!!! :x :x :x #-o #-o #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι στηρίξεις dobson για αστροφωτογράφιση μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος???(με δικά του λόγια αυτή τη φορά)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορούν αλλά πρέπει να είναι ρομποτικές ... πολλές βάσεις είναι εφοδιασμένες με μοτέρ, γνωστό και ως αστροστάτης, που βοηθούν αφενός στην πιο βολική παρατήρηση αφετέρου δίνουν και την δυνατότητα για αστροφωτογραφία στόχων μακράς έκθεσης δηλαδή επειδή η γη γυρίζει το τηλεσκόπιο πρέπει να ακολουθεί τον στόχο παρατήρησης για να βγάλει μια φωτογραφία μακράς έκθεσης αυτό δεν μπορεί να γίνει χειροκίνητα γιαυτό χρειάζεται ρομποτική βάση
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς.Οι "απλές" στηρίξεις dobson δεν έχουν την δυνατότητα να παρακολουθούν τον στόχο,καθώς η Γη περιστρέφεται.Για την αστροφωτογράφιση αντικειμένων βαθέως ουρανού απαιτείται έκθεση μακράς διάρκειας.Δηλαδή να μένει ο στόχος στον φακό για πολύ ώρα.Τα ρομποτικά τρίποδα έχουν αυτήν την δυνατότητα,αλλα όχι τα dobson.Kαι οι βασεις goto dobson εαν δεν κάνω λάθος το μόνο που προσφέρουν είναι η εύρεση στόχων.Όχι η παρακολούθηση.
12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαρηστώ!!!Όπως μου το περίγραψες,φίλε gregohks,αυτό δεν συμβαίνει στην αστροφωτογράφηση πλανητών.Σωστό???
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαρηστώ!!!Όπως μου το περίγραψες,φίλε gregohks,αυτό δεν συμβαίνει στην αστροφωτογράφηση πλανητών.Σωστό???

Με dobson η φωτογραφιση πλανητων είναι εύκολη καθως δεν ειναι αναγκαία η μακρα εκθεση.

Ωστόσο είναι και δύσκολη.Απο τις 40 φωτογραφίες που θα βγάλεις (με τον στόχο φυσικά να κινείται-που σημαίνει οτι θα πρέπει να κινεις το τηλεσκόπιο σου) οι 8-9 να είναι καλές.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάνε μια αναζήτηση στο google αλλά δύσκολα να βρεις στην Ελληνική γλώσσα ...
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάτι σε ελληνικά??? :-k Δεν χρειάζεται να είναι online,τελικά θα τα κατεβάζω,θα τα διαβάζω και μετά θα τα διαγράφω!!! :D :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Gregohks,δεν ψάχνω για ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ,αλλά για E-BOOKS γραμμένα στα ελληνικά!!!Ίσως να ήθελες να το γράψεις κάπου αλλού!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Gregohks,δεν ψάχνω για ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ,αλλά για E-BOOKS γραμμένα στα ελληνικά!!!Ίσως να ήθελες να το γράψεις κάπου αλλού!!!

Τι είδους βιβλια ψάχνεις;

Πχ το astronomers guide στα ελληνικά;Δεν νομίζω να το βρεις γιατι νομίζω πως δεν έχει μεταφραστεί.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάχνω για καλά βιβλία τα οποία θα μου σηνιστούσατε να διαβάσω(μιλάμε πάντα για e-books) με θέμα την αστρονομία.Μπορεί να λέει για τα τηλεσκόπια,τι μπορώ να δω,και γενικά,ότιδήποτε e-books θα μου σηνιστούσατε. (βέβαια όμως να είναι δωρεάν και στα ελληνικά)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το τηλεσκόπιο που μου προτείνατε,τι πρέπει να πάω και να πω έτσι ώστε να καταλάβουν ακριβώς ποιο τηλεσκόπιο θέλω?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Johny, be cool!

Μην είσαι βιαστικός, είμαστε και κάποιας ηλικίας, μέχρι να δώσει εντολή ο εγκέφαλος και να ξεκολλήσει από το νευρωνικό μποτιλιάρισμα μόνο η υπομονή σου μπορεί να σε κρατήσει συντονισμένο με τους πρεσβύτερους.

Οι άνθρωποι στα καταστήματα είναι ειδικοί και θα κατανοήσουν τι ζητάς. Ειδικά αν ζητήσεις Dob 6'' δεν υπάρχει περιθώριο λάθους καθώς αυτό είναι ένα και μόνο ένα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τηλεσκόπια Dobsonian 6 ιντσών κατασκευάζονται από την sky-watcher από την Orion από την Saxon και από άλλες εταιρίες .

Dobsonian ονομάζονται λόγο της βάσης τους και πήραν το όνομα τους από τον John Dobson ο οποίος και τις σχεδίασε.

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης