Jump to content

Ερώτηση από αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά. Για να μην μπερδευόμαστε, υπάρχει μόνο ένα Skywatcher Dobsonian 6'', το οποίο είναι και το φθηνότερο της κατηγορίας του.

Το ίδιο 150mm f/8 κυκλοφορεί και από άλλες εταιρίες, όπως η Zhumell, η Orion USA, η Bushnell, και τα αδελφάκια του 200/1200 και 250/1200 από ακόμη περισσότερες, όπως η GSO. Πρόκειται για ένα κάτοπτρο με τα ίδια χαρακτηριστικά (πιθανώς από το ίδιο κινέζικο εργοστάσιο) που τοποθετείται στο "όχημα" της κάθε εταιρίας, δηλαδή σε έναν σωλήνα και μια βάση διαφοροποιημένο ανά εταιρία και χαρακτηριστικό γιαυτή.

Στην Ευρώπη και Ελλάδα τα βρίσκεις σαν Skywatcher και Orion USA στην τιμή των 250€

http://www.astroshop.eu/skywatcher-dobson-telescope-n-150-1200-skyliner-classic-dob/p,15559

http://www.astroshop.eu/orion-dobson-telescope-n-150-1200-skyquest-xt6-classic-dob/p,13769

 

Και ενώ το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης διαθέτει το SKywatcher στην ίδια τιμή...

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1890

 

...το Orion προσφέρεται στην τιμή των 650€, λες και το τιμολόγησε ο Ε. Βενιζέλος!

http://www.telescopeshop.gr/show.asp?productId=12

 

Δείχνει το ωθοπλοηγητικό Intelliscope στην φωτογραφία, αλλά σαφέστατα δηλώνεται ως "προαιρετικό"

 

Ως εκ τούτου προτείνω να πας στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης (στην Θεσσαλονίκη ή την Αθήνα, αλλιώς το παραγγέλεις ηλεκτρονικά αν μένεις στην επαρχία) και να ζητήσεις το 6ρι Dob της Skywatcher.

 

1890_6SG4TE0C6P.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 209
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πως σας φαίνονται τα προσοφθάλμια super plossl 25mm και super plossl 10mm σε συνδιασμό με τηλεσκόπιο με εστιατική απόσταση 1200mm???
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως σας φαίνονται τα προσοφθάλμια super plossl 25mm και super plossl 10mm σε συνδιασμό με τηλεσκόπιο με εστιατική απόσταση 1200mm???

Μιας και ξεκινάς δεν θα έχεις "τρελές" απαιτήσεις,απο έναν προσοφθάλμιο φακό.Συνεπώς προτείνω να αποφύγεις οτιδήποτε "ακριβό" για αρχή.Για αρχή οι προσοφθάλμιοι Hyperion της Baader ειναι εξαιρετικοί.Ωστόσο εγώ γλυκοκοιτάω και την σειρά των 70o μοιρων AFOV της Explore Scientific,είναι παμφθηνοι και έχουν μεγάλο πεδίο.Αλλά στην αστρονομία ισχύει ο νόμος του ότι πληρώνεις παίρνεις...

Για αρχή δηλαδή οι Hyperion θα σου ήταν ο,τι πρέπει.

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πως σας φαίνονται τα προσοφθάλμια super plossl 25mm και super plossl 10mm σε συνδιασμό με τηλεσκόπιο με εστιατική απόσταση 1200mm???

Μιας και ξεκινάς δεν θα έχεις "τρελές" απαιτήσεις,απο έναν προσοφθάλμιο φακό.Συνεπώς προτείνω να αποφύγεις οτιδήποτε "ακριβό" για αρχή.Για αρχή οι προσοφθάλμιοι Hyperion της Baader ειναι εξαιρετικοί.Ωστόσο εγώ γλυκοκοιτάω και την σειρά των 70o μοιρων AFOV της Explore Scientific,είναι παμφθηνοι και έχουν μεγάλο πεδίο.Αλλά στην αστρονομία ισχύει ο νόμος του ότι πληρώνεις παίρνεις...

Για αρχή δηλαδή οι Hyperion θα σου ήταν ο,τι πρέπει.

 

Η κυκλοφορία των ES70 διεκόπη ενόψει της κυκλοφορίας των ακριβότερων ES68. Μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων προσφέρονται σε εξευτελιστικές τιμές, αλλά προλάβετε.

Κατάλληλοι για τηλεσκόπια >f/8 αλλά καλοί και για f/6-f/8. Οι ES68 είναι κατάλληλοι και για f/4-f/6

 

http://www.optcorp.com/ProductList.aspx?uid=30-718-1511-1786

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα τους αγοράσω ακριβώς!!!Είναι μαζί με το τηλεσκόπιο που θα

αγοράσω!!! :wink:

 

Δεν το είδες αυτό??? (μιλάμε πάντα για τα προσοφθάλμια που ανάφερα ΕΓΩ,επειδή είναι μαζί με το τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη, βοηθούμε και τον Γρηγόρη εκ παραλλήλου.

Ο Super Plossl 25mm είναι καλός και τον χρησιμοποιώ τακτικά με ένα μικρό τηλεσκόπιο. Ο 10mm όχι και τόσο, καθώς έχει μικρό φακό και πρέπει να πλησιάσεις πολύ το μάτι σου, ενώ και η παύση πεδίου είναι θολή. Για αρχή όμως είναι εντάξει.

Οι ιδανικοί φακοί για το SW 6 f/8 είναι:

1. Ένας Plossl 56mm ή SWA 36-42mm

2. Ένας SWA ή UWA περίπου 16mm

3. Ένας SWA ή UWA περίπου 8mm

O 2 και ο 3 μπορούν να καλυφθούν επάξια από τον Baader Hyperion Zoom.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι θα σου έρθουν μαζί με το τηλεσκόπιο τα 2 προσοφθάλμια .

Αυτό των 25 χιλιοστών μπορείς να το κρατήσεις και για αργότερα είναι καλούτσικο (για την εύρεση στόχων).

Όσο αυτό των 10 χιλιοστών στο μέλλον θα χρειαστεί να αποκτήσεις κάποιο καλύτερο

Στην ίδια εστιακή απόσταση.

Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη!!!Δεν ήξερα ότι υπήρχε άλλο post στο οποίο ζητούσε βοήθεια κάποιος άλλος(συγχωρέστε με [-o< ).Αλήθεια,που είναι αυτό το post γιατί ίσως να ξέρω και εγώ να του απαντήσω σε μερικές ερωτήσεις!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωστόσο εγώ γλυκοκοιτάω και την σειρά των 70o μοιρων AFOV της Explore Scientific,είναι παμφθηνοι και έχουν μεγάλο πεδίο.Αλλά στην αστρονομία ισχύει ο νόμος του ότι πληρώνεις παίρνεις....

 

Δεν χρειάζεται πάντοτε να ζητήσει κάποιος την βοήθειά μου για να τον βοηθήσω.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kkokkolis ,με το τηλεσκόπιο που μου πρότεινες,μπορείς να δεις από πλανήτες κρόνο και δακτύλιους,δία,άρη,φάσεις τις Αφροδίτης,φάσεις ερμή?Γενικά περίγραψέ μου πως βλέπεις διάφορα αντικείμενα στον ουρανό με το τηλεσκόπιο αυτό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κρόνος και δακτύλιοι Check

Δίας Check

Άρης Check (κατά προτίμηση όταν βρίσκεται κοντά μας)

Φάσεις τις Αφροδίτης Check

Φάσεις Ερμή Check

 

Θα δεις άνετα ότι περιλαμβάνει αστέρια, μεταξύ αυτών και αρκετά διπλά και φυσικά ανοικτά σμήνη

Θα δεις πολλά νεφελώματα και αρκετούς γαλαξίες, αλλά από σκοτεινό ουρανό ως επί το πλείστον

Θα δεις και σφαιρωτά σμήνη.

Τώρα πως να σου περιγράψω πως φαίνονται; Θα αναγκαστώ να γράψω κανένα ποίημα και θα αντιμετωπίσω χλευασμό από κάποιους και θα τσακωθούμε.

Γιατί να μένεις στην θεωρία; Περίμενε να γίνει καμμία αστροσυνάντηση προς τα Χριστούγεννα και πήγαινε να δεις και εσύ. Αν δεν υπάρχει 6ρι Dob θα υπάρχουν σίγουρα 8ρια στον Κιθαιρώνα, τον Πάρνωνα και αλλού, σε κάθε ανέφελη νέα σελήνη. Δεν μας είπες που μένεις. Είναι βασικό να δικτυωθείς, όπου και να βρίσκεσαι κάποιος ερασιτέχνης θα υπάρχει.

Τις περισσότερες νυκτερινές παρατηρήσεις μου τις έχω κάνει με ένα 6ρι με παραπλήσια εστιακή, 1500mm. Θα μπορούσα να μείνω με αυτό όλη μου την ζωή, μπορείς να δεις απ' όλα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαρηστώ πολύ!!!Τώρα έχω καταλάβει τις δυνατότητες του τηλεσκοπίου!!!Βέβαια όχι όλες (δεν έχω παρατηρήσει κι από το τηλεσκόπιο :P !),αλλάθα ξέρω τι θα περιμένω!!!Ίσως αγοράσω ένα μετά τα Χριστούγεννα!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη όπως σου πρότεινα και από την αρχή του post το sky-watcher Dobson 6’’ είναι από τα ιδανικότερα τηλεσκόπια για να αρχίσεις το υπέροχο ταξίδι της αστρονομίας. Σου εύχομαι να το αποκτήσεις το συντομότερο.
Astronomy Compels The Soul To Look Upwards And Leads Us From This World To Another . . .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά,αυτό είναι ένα απόσπασμα από τα πρόσθετα που περιέχονται μαζί με τηλεσκόπιο(δηλαδή αυτά που είναι μαζί με το τηλεσκόπιο,κάτι σαν πακέτο δηλαδή)Αυτό που έχω κάνει με μαύρα γράμματα,τί είναι???Μήπως είναι barlow ή προσοφθάλμιο???? :-k

 

Προσοφθάλμιο : Super Plossl 25mm & Super Plossl 10mm, Ø31.8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά,αυτό είναι ένα απόσπασμα από τα πρόσθετα που περιέχονται μαζί με τηλεσκόπιο(δηλαδή αυτά που είναι μαζί με το τηλεσκόπιο,κάτι σαν πακέτο δηλαδή)Αυτό που έχω κάνει με κόκκινα γράμματα,τί είναι???Μήπως είναι barlow ή προσοφθάλμιο???? :-k

 

Προσοφθάλμιο : Super Plossl 25mm & Super Plossl 10mm,Ø31.8mm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή το κομπιούτερ μου δεν αναγνωρίζει κάποιους χαρακτήρες,είναι το τηλεσκόπιο που μου προτείνατε στην πρώτη σελίδα.Όταν ανοίξει το link,πηγαίνεται κάτω και βρείτε εκεί που λέει προσοφθάλμια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oslash; σημαίνει ένα O με ένα slash, δηλαδή αυτό: Ø

 

Είναι το σύμβολο της διατομής ενός σωλήνα, δηλαδή της διαμέτρου της κάννης των Super Plossl που μετριέται σε 31.8mm, ισοδύναμο με 1 ίντσα και 1/4 αυτής (άλλως 1.25").

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, μπαίνουν και οι δύο τύποι. Τα προσοφθάλμια που συμπεριλαμβάνονται είναι 1.25''. Αν θέλεις 2" θα το αγοράσεις (ένα τέτοιο 36-56mm μπορεί να σου φανεί χρήσιμο όπως είπαμε).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης