Jump to content

Περιήγηση με αστροάλματα ή αγορά GOTO


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αυτό αρκετοί έχουν πολλά τηλεσκόπια και πάμπολλους φακούς. Προσπαθούν να καλύψουν το κενό της προσπάθειας με κάποια καλύτερη εικόνα απλά γιατί το χόμπυ με το GOTO γίνεται μόνο εικόνα.

Θα συμφωνήσω με αυτό.

Όταν κάποιος έχει GOTO (κατά την άποψη μου) χάνει η ουσία που (πάλι κατά την άποψη μου) βρίσκεται τόσο στην αναζήτηση όσο και στη θέαση.

Όταν λαμβάνεις ένα απο τα δύο αργά η γρήγορα απογοητεύεσαι.

 

Καθαρούς ουρανούς

Γρηγόρης :mrgreen:

12923506513ffaeef0ecd23.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Παναγιώτη

Ξεκίνησα τα πρώτα μου βήματα στην αστροπαρατήρηση με αστροάλματα και δεν άργησα να καταλάβω πόσο χρόνο χρειάζεται κανείς για να έχει επιτυχή αποτελέσματα. Δε σου κρύβω ότι γρήγορα απογοητευτικά μιας και δεν διέθετα και δεν διαθέτω πολύ ελεύθερο χρόνο. Έτσι αποφάσισα να πάω στη λύση GOTO. Η λύση αυτή μου έλυσε τα χέρια και μου άνοιξε το δρόμο της αστοφωτογράφισης. Χωρίς να σημαίνει ότι το GOTO είναι μονόδρομος όσον αφορά την αστροφωτογράφιση.

 

Κώστα σε χαιρετώ. Μήπως η απόφαση για το GOTO σε οδήγησε στην αστροφωτογραφία, σαν μια φυσιολογική εξέλιξη, όπου η παρατήρηση δεν μπορούσε να σου δώσει τίποτα πια;;

 

Αυτό εκφράζω παραπάνω λέγοντας περί "επικινδυνότητας" του GOTO. Κατά ένα περίεργο τρόπο ή σε διώχνει ή σε στρέφει στη φωτογραφία. Πάντως η παρατήρηση με ένα μαγικό τρόπο τελειώνει. Γιατί;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα σε χαιρετώ. Μήπως η απόφαση για το GOTO σε οδήγησε στην αστροφωτογραφία, σαν μια φυσιολογική εξέλιξη, όπου η παρατήρηση δεν μπορούσε να σου δώσει τίποτα πια;;.

Αυτό εκφράζω παραπάνω λέγοντας περί "επικινδυνότητας" του GOTO. Κατά ένα περίεργο τρόπο ή σε διώχνει ή σε στρέφει στη φωτογραφία. Πάντως η παρατήρηση με ένα μαγικό τρόπο τελειώνει. Γιατί;;

 

Εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις και τι σε εξάπτει περισσότερο. Εμένα από την αρχή μου άρεσε η αστροφωτογράφιση. Θυμάμαι πόσο είχα δυσκολευτεί να βγάλω τον πλανήτη Άρη όταν δεν είχα GOTO πάρα ένα μοτέρ στην ορθή αναφορά. Προτίμησα την εύκολη λύση δηλαδή το φαγητό στο πιάτο λόγω έλλειψης χρόνου. Βέβαια δε σου κρύβω ότι έχω προβλήματα και με το GOTO αλλά τα ψάχνω και μου αρέσει να βρίσκω τις λύσεις.

Τέλος θα σου πω ότι δεν έχει σημασία αν είναι αστροάλματα ή goto. Αν σε συγκινεί η θέα του έναστρου ουρανού ακόμα και με ένα ζευγάρι φθηνά κιάλια μπορείς να γεμίσεις τις μπαταρίες σου σε αντίθεση με κάποιον άλλο που έχει δαπανήσει χιλιάδες ευρώ για ακριβό εξοπλισμό αλλά έχει βαρεθεί να κοιτάζει ψηλά...

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλες φορες ψαχνοντας στον ουρανο καποιο συγκεκριμενο στοχο στη διαδρομη εβρισκα κατα τυχη καποιους σχηματισμους αστεριων στο βαθος του γαλαξια μας μαγευτικους θα ελεγα που με ''καθηλωναν''και ξεχναγα για λιγο τον αρχικο μου στοχο και που αυτους τους σχηματισμους με goto το πιθανοτερο ειναι να μην τους εβρισκα ποτε γιατι μαλλον θα τους θεωρουσα ασημαντους μεσα απο καποιο

χαρτη,αλλιως ειναι να τους βλεπεις στη πραγματικοτητα

Πιστευω πως σε μια παρατηρηση ολη η ''γλυκα'' ειναι το ψαξιμο γι'αυτο καλυτερα παρε απο 10'' και πανω(truss tube κατα προτιμηση)γιατι αμα αρχισεις με μικρο τηλεσκοπιο τοτε συντομα θα θελεις να πας σε μεγαλυτερο και ειδικα αν θελεις να βρισκεις κανενα μακρυνο γαλαξια σε σκοτεινο ουρανο οπωσδηποτε θελεις κατι ισχυρο

Γνωθι σαυτον μηδεν αγαν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, γνώμη μου είναι ότι η ομορφιά και η ευχαρίστηση δεν κρύβετε στην "Ιθάκη" αλλά στο ταξίδι. Μέσα απο τις λίγες μέχρι τώρα παρατηρήσεις που εχω κανει εχω καταλάβει οτι αυτό που με ευχαριστεί περισσότερο ειναι η αναζήτηση ενός στόχου και οχι ο ιδιος ο στόχος. Αυτό ομως εξαρτάται από τα γούστα, το κουράγιο και την ηλικία του καθένα. (όπως τόνισε και ο kkokkolis πιο πάνω). :cheesy:

 

Φιλικά,

Μηνάς

I''ve seen things you people wouldn''t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears... in rain. Time to die.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω την εντύπωση ότι οι αριθμοί είναι μεν αληθινοί αλλά δεν λένε την "αλήθεια". Είναι ζήτημα χρήσης και όχι κατοχής.

 

Κάθε φορά που ανοίγω το Nexstar για παρατήρηση βλέπω με έκπληξη πως η τελευταία καταγεγραμμένη ημερομηνία είναι προ 3-4 μηνών. Πάντοτε κάποιο άλλο τηλεσκόπιο αναλαμβάνει τα ηνία. Φέτος ήταν το ST80 επειδή είναι μικρό και το SW12" επειδή είναι μεγάλο (με σφήνα το C4 σε βάση Bresser AZ- 0 την εποχή που μόλις έδυε ο Δίας ανέτειλε ο Κρόνος με τον Άρη στον Μεσημβρινό). Βέβαια δεν έκανα και αστροάλματα, αλλά προτίμησα αυτά τα τηλεσκόπια από το autotracking του Nexstar για άλλοτε άλλους λόγους. Και το προηγούμενο καλοκαίρι το άφησα στο σπίτι και είχα το SW 8" επί ένα μήνα στο εξοχικό και τον Κιθαιρώνα. Όπου συχνά άφηνα και το αυτοκίνητο στην άκρη και πήγαινα για ψώνια και βόλτα με το ποδήλατό μου.

Ίσως αυτό που λες να ισχύει Πάνο, αλλά δεν νομίζω πως ισχύει πάντα και για όλους.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

gregohks

Όταν κάποιος έχει GOTO (κατά την άποψη μου) χάνει η ουσία που (πάλι κατά την άποψη μου) βρίσκεται τόσο στην αναζήτηση όσο και στη θέαση.

Όταν λαμβάνεις ένα απο τα δύο αργά η γρήγορα απογοητεύεσαι.

 

nik71

Πολλες φορες ψαχνοντας στον ουρανο καποιο συγκεκριμενο στοχο στη διαδρομη εβρισκα κατα τυχη καποιους σχηματισμους αστεριων στο βαθος του γαλαξια μας μαγευτικους θα ελεγα που με ''καθηλωναν''και ξεχναγα για λιγο τον αρχικο μου στοχο και που αυτους τους σχηματισμους με goto το πιθανοτερο ειναι να μην τους εβρισκα ποτε γιατι μαλλον θα τους θεωρουσα ασημαντους μεσα απο καποιο

χαρτη,αλλιως ειναι να τους βλεπεις στη πραγματικοτητα

 

minaskar

Καλησπέρα, γνώμη μου είναι ότι η ομορφιά και η ευχαρίστηση δεν κρύβετε στην "Ιθάκη" αλλά στο ταξίδι. Μέσα απο τις λίγες μέχρι τώρα παρατηρήσεις που εχω κανει εχω καταλάβει οτι αυτό που με ευχαριστεί περισσότερο ειναι η αναζήτηση ενός στόχου και οχι ο ιδιος ο στόχος.

 

 

Θα έλεγα ότι περιγράφετε με σαφήνεια αυτό που τώρα πιστεύω. Για αύριο βλέπουμε.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστευω πως σε μια παρατηρηση ολη η ''γλυκα'' ειναι το ψαξιμο γι'αυτο καλυτερα παρε απο 10'' και πανω(truss tube κατα προτιμηση)γιατι αμα αρχισεις με μικρο τηλεσκοπιο τοτε συντομα θα θελεις να πας σε μεγαλυτερο και ειδικα αν θελεις να βρισκεις κανενα μακρυνο γαλαξια σε σκοτεινο ουρανο οπωσδηποτε θελεις κατι ισχυρο

 

Έχουμε το ίδιο τηλεσκόπιο. Το θέμα είναι αν θα πάρω τη GOTO βάση ή όχι.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδες τι έκανες Παναγιώτη; Έκανες τον Nik71 να πιστέψει ότι δεν έχεις καν τηλεσκόπιο :lol:

 

Το θέμα πάντως απ' ό,τι βλέπω συζητείται ήδη από το 2001 ( http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=38 ) ίσως και από πιο παλιά. Και μονοδιάστατη/μονολεκτική απάντηση δε νομίζω να λάβεις ...

 

Η πιο γενική (και πιθανά πιο σωστή) άποψη είναι ότι το "GoTo ή αστροάλματα" έχει να κάνει με τις ανάγκες του καθενός ξεχωριστά. Θα έλεγα ότι, καμμιά φορά, έχει να κάνει και με τις ανάγκες του ίδιου ατόμου που ανάλογα με την περίπτωση έχει ή δεν έχει χρόνο-όρεξη να ψάχνει-ηρεμία-υπομονή κλπ αλλά θέλει για χ λόγους να ασχοληθεί σε κάποια δεδομένη στιγμή με την αστροπαρατήρηση.

 

Στη δική μας περίπτωση με τα Dobsonian νομίζω ότι έχει μεγάλη αξία πέρα από το tracking και το ότι με το χειριστήριο μπορείς να κάνεις πολύ αργές και ακριβείς κινήσεις για να κεντράρεις ένα πολύ δύσκολο στόχο. Αυτό ίσως έχει μεγαλύτερη χρηστική αξία από το GoTo.

 

Πάντως για μένα, στην τεράστια περίοδο της μίας εβδομάδας που έχω το τηλεσκόπιο, η μεγαλύτερη χαρά ήταν όταν έδειξα στη δεκάχρονη κόρη μου τον Κρόνο με το δάχτυλο και αυτή τον "κεντράρισε" μέσα σε ένα λεπτό (από ένα σημείο και μετά κάνοντας τις μικροκινήσεις με το χειριστήριο). Η μόνιμη χαρά είναι το ότι βλέπω αντικείμενα που είναι τόσο μακριά στο χωροχρόνο έστω κι αν τα πιο πολλά τα βρίσκει ο "τυφλοσούρτης". Τι κι αν πριν λίγες μέρες το Μ94 μου το βρήκε το GoTo ; Το ότι είδα κάτι που είναι 27 εκατ έτη φωτός μακριά (κατά το Nightwatch... στη wikipedia το δίνει στα 60) με εξιτάρει σε αυτή τη φάση. Κάποια στιγμή "θα κάνω ποδήλατο και χωρίς βοηθητικές" :wink: θα το βρω και μόνος μου... γιατί όντως και αυτό προσθέτει άλλη τόση χαρά.

___________________________________________

...εκεί που υψώνομαι να μάθω ότι κείμαι.

______________________________________

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Άφησα αρκετό χρόνο να περάσει από τότε που άνοιξα το συγκεκριμένο θέμα, ώστε αποκτώντας κάποιες εμπειρίες να τοποθετηθώ και εγώ προσωπικά. Πρέπει να προσέχουμε τι γράφουμε γιατί μπορούμε να επηρεάσουμε κάποιον άθελα μας.

 

Τώρα συνειδητοποιώ μετά από μεγάλο διάστημα ότι οι απόψεις που ζητούσα από τους φίλους (τους ευχαριστώ πολύ όλους) σαν νεοεισερχόμενος δεν με βοήθησαν καθόλου, για ένα βασικό λόγο. Η επιλογή ή όχι GOTO είναι βαθειά προσωπική υπόθεση.

 

Για αυτό λέω σε όλους τους φίλους που κινούνται για αγορά τηλεσκοπίου ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΝ GOTO. Σε καμιά περίπτωση.

 

Να δουν πρώτα και να κινηθούν με τη χειροκίνητη έκδοση και αν δεν τους εκφράζει να πάνε σε GOTO. Προσοχή ο αντίθετος δρόμος ΔΕΝ υπάρχει. Οι απόψεις περί του ότι έχω GOTO αλλά μπορώ να πάω και χειροκίνητα είναι απλά αστείες. Ούτε το όργανο με GOTO έχει καλή συμπεριφορά με το χέρι, αλλά έτσι και αλλιώς ο άνθρωπος ρέπει προς την ευκολία.

 

Κατά τη γνώμη μου η ερασιτεχνική αστρονομία βασίζεται ΑΠΟΛΥΤΑ στο τρίπτυχο Γνώση – Αναζήτηση – Θέαση.

 

Εάν λείπει κάποιο από τα τρία τότε η σούπα είναι άνοστη. Αν περιμένεις να πάρεις ένα ρομποτάκι να σε πηγαίνει από την μία άσπρη μπαλίτσα στην άλλη, ή από το ένα στρογγυλό συννεφάκι στο επόμενο μακρόστενο συννεφάκι, και να χαρείς, τότε έχεις δύο επιλογές. Αργά η γρήγορα εγκαταλείπεις ή ξεκινάς μια αέναη προσπάθεια με αγορά τηλεσκοπίων και φακών με υποσυνείδητο σκοπό να δεις κάτι καλύτερα. Πλήρης σχιζοφρένεια. Τίποτα δεν βλέπεις καλύτερα. Με αυτά τα απλά όργανα που μπορούμε να έχουμε σαν ερασιτέχνες θα βλέπουμε μόνο ασπρίλες. Άλλες πιο φωτεινές και άλλες πιο μουντές, αλλά πάντα ασπρίλες. Το ζήτημα είναι τι υπόσταση έχουμε δώσει σε αυτές τις ασπρίλες.

Η θέαση στην ερασιτεχνική αστρονομία διδάσκεται δυστυχώς σαν αρχή ή σαν αυτοσκοπός ενώ δεν είναι. Αυτός για εμένα είναι ο λόγος των πολλών απογοητεύσεων και αποχωρήσεων από το χόμπι.

 

Τώρα για αυτούς (σαν εμένα), που είναι κουρασμένοι, δεν έχουν χρόνο λόγω υποχρεώσεων, δεν μαθαίνουν εύκολα, κρυώνουν, έχουν αυχενικό κλπ ας πάρουν μια γάτα να περνάνε την ώρα τους από το να πάρουν τηλεσκόπιο και να αναλωθούν στο κυνήγι του εξοπλισμού για τον εξοπλισμό. Πολλοί αγοράζουν τηλεσκόπιο για να κοιτάνε το τηλεσκόπιο και όχι να κοιτάνε μέσα από το τηλεσκόπιο.

 

Για μένα τα πράγματα είναι καθαρά (μέχρι στιγμής γιατί κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να αλλάξει την άποψη του με προσθήκη εμπειρίας): χωρίς την Θεωρητική γνώση ενός αντικειμένου, τον κόπο της αναζήτησης του και τέλος τη θέαση, που είναι και χαρά της γνώσης και χαρά της αναζήτησης αλλά και η ανταμοιβή του κόπου σου, το χόμπι χάνει τη γοητεία του και τη νοστιμιά του. Και κάτι άνοστο δεν το τρως για πολύ όσα τηλεσκόπια τρίποδες και φακούς και αν αγοράσεις.

 

 

Βέβαια ξαναλέω αυτό που είπα στην αρχή : Η επιλογή ή όχι GOTO είναι βαθειά προσωπική υπόθεση. Για αυτό μην το αγοράζετε αν δεν ξέρετε από τι ακριβώς πάσχετε. Είναι σαν λάθος αντιβίωση………

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σεβαστή η άποψή σου Πάνο, αλλά έχω επιφυλάξεις σε 2 σημεία.

 

Προσοχή ο αντίθετος δρόμος ΔΕΝ υπάρχει. Οι απόψεις περί του ότι έχω GOTO αλλά μπορώ να πάω και χειροκίνητα είναι απλά αστείες.

 

Αν έχεις αποκτήσει ένα τηλεσκόπιο GOTO στην αρχή και 5-6 χειροκίνητα μετά, τι γίνεται;

 

Πολλοί αγοράζουν τηλεσκόπιο για να κοιτάνε το τηλεσκόπιο και όχι να κοιτάνε μέσα από το τηλεσκόπιο.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι δυνατό κάτι τέτοιο. Εδώ μια τρύπα βλέπεις σε ένα ξύλο και έχεις την παρόρμηση να χώσεις το μάτι σου και να δεις από μέσα. Πως μπορείς να αντισταθείς όταν έχεις τηλεσκόπιο; Εντάξει, ίσως το κάνουν κάποιοι, αλλά το πολλοί είναι μάλλον υπερβολή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Pano διαφωνώ σχεδόν σε όλα που είπες και θα σου εξηγήσω γιατί. Παρουσιάζεις την θέαση διαφόρων αντικειμένων σαν ασπρίλες γενικότερα που τις φανταζόμαστε σαν γαλαξίες κλπ.

 

Με αυτά τα απλά όργανα που μπορούμε να έχουμε σαν ερασιτέχνες θα βλέπουμε μόνο ασπρίλες. Άλλες πιο φωτεινές και άλλες πιο μουντές, αλλά πάντα ασπρίλες. Το ζήτημα είναι τι υπόσταση έχουμε δώσει σε αυτές τις ασπρίλες.

 

Δεν είναι όμως έτσι. Πολλοί κάθονται και σκιτσάρουν αυτά τα αντικείμενα και παρουσιάζουν εικόνες που έρχονται πολύ κοντά στις φωτογραφίες. Εγώ με το 14άρι μου διακρίνω λεπτομέρειες σε γαλαξίες κλπ αλλά θέλει εκπαίδευση και αφιέρωση σε έναν στόχο, κάποιοι παρατηρούνε έναν στόχο για 15 λεπτά ή και μισή ώρα. Και φυσικά εδώ το tracking βοηθάει αφάνταστα. Άν πηγαίνεις απο τον έναν στόχο στον άλλον με 10-20 sec θέασης τον καθένα φυσικό είναι να είναι όλα ασπρίλες. Λεπτομέρειες βλέπεις και με 8ιντσο αλλά βέβαια πιό δύσκολα. Όμως πλέον οι περισσότεροι κινούνται στις 12 ιντσες.

 

Όσο για το goto, σίγουρα είναι θέμα του καθενός άν το έχει ή όχι, αλλά σκέψου οτι όπως είπες και εσύ κάποιοι βρίσκουν χαρά στο να πηγαίνουν στον στόχο με αστροάλματα και όντως είναι ωραίο, αλλά κάποιους άλλους τους ενδιαφέρει να πάνε στον στόχο για να τον παρατηρήσουν εκτενώς. Επίσης τα αστροάλματα είναι κάτι που μπορεί να αποθαρρύνει πολλούς νέους στον χώρο διότι δεν είναι εύκολα στην αρχή, είναι και οι χάρτες και απο προσοφθάλμιο σε χάρτη κλπ και να μήν το βρίσκεις και να χάνεσαι, δηλαδή αυτοί να πάρουνε γάτα?

 

Αυτό που πρέπει να γίνεται σαφές σε έναν νεό παρατηρητή είναι το τί θα δεί και με τί τρόπο θα το δεί. Άν λές οτι θα δεί απλά συννεφάκια και εκείνος δεν θα γουστάρει και είσαι και λάθος για τους λόγους που είπα πιό πάνω.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσοχή ο αντίθετος δρόμος ΔΕΝ υπάρχει. Οι απόψεις περί του ότι έχω GOTO αλλά μπορώ να πάω και χειροκίνητα είναι απλά αστείες.

 

Αν έχεις αποκτήσει ένα τηλεσκόπιο GOTO στην αρχή και 5-6 χειροκίνητα μετά, τι γίνεται;

 

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει τέτοια κίνηση. Αν κάποιος την έκανε ας μας πει το γιατί. Είναι μάλλον περίεργη και ίσως έχει να κάνει με την ποιότητα και το κυνήγι του εξοπλισμού. Και βέβαια δεν θεωρώ χειροκίνητο κάτι που το πήρες έτσι για να βάλεις GOTO μετά.

 

Πολλοί αγοράζουν τηλεσκόπιο για να κοιτάνε το τηλεσκόπιο και όχι να κοιτάνε μέσα από το τηλεσκόπιο.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ πως είναι δυνατό κάτι τέτοιο. Εδώ μια τρύπα βλέπεις σε ένα ξύλο και έχεις την παρόρμηση να χώσεις το μάτι σου και να δεις από μέσα. Πως μπορείς να αντισταθείς όταν έχεις τηλεσκόπιο; Εντάξει, ίσως το κάνουν κάποιοι, αλλά το πολλοί είναι μάλλον υπερβολή.

 

Είναι υπερβολικός λόγος, απλά για να δείξει το κυνήγι του εξοπλισμού. Κανένας δεν παίρνει τηλεσκόπιο για μπιμπελό αλλά καταλήγει λόγω χρήσης να το κάνει μπιμπελό. Και η χρήση εξαρτάται από τη χαρά της ενασχόλησης, δηλάδη το τρίπτυχο Γνώση - Αναζήτηση - Θέαση.

 

Στάθη η διαφωνία είναι μέρος του διαλόγου. Δεν θα αλλάξω την άποψη μου και νομίζω ότι στο πρώτο μυνήμα έχω απαντήσει σε αυτά που λες. Σε ευχαριστώ που προσέθεσες κάτι που είχα ξεχάσει και θεωρώ πολύ σημαντικό. Το σκιτσάρισμα των στόχων.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν υπήρχε μετρητής ικανοποίησης -ευχαρίστησης θα μπορούσα να έχω επιστημονικές αποδείξεις για ποιο από τα δύο είδη παρατήρησης προσφέρει τη μεγαλύτερη ευχαρίστηση. Θα σας μεταφέρω την εμπειρία μου από τις παρατηρήσεις κοινού και τα μαθήματα αστρονομίας που διοργανώνουμε στην Κέρκυρα . Όταν λοιπόν καλούμε τον κόσμο να δει μέσα από το προσοφθάλμιο τον Δία , τον Κρόνο , το νεφέλωμα του Ωρίωνα και άλλα highlights του νυχτερινού ουρανού ακούγονται επιφωνήματα έκπληξης. Όταν όμως τους ζητηθεί να το βρουν οι ίδιοι χρησιμοποιώντας κιάλια , το τηλεσκόπιο ( dob) η ικανοποίηση τους αγγίζει τον αυθορμητισμό ενός μικρού παιδιού. Κάνουν σαν μικρά παιδιά .Δεν παρατηρούν ή θαυμάζουν το αντικείμενο αλλά το "κατακτούν" . Λένε: " Το βρήκα μόνος μου!!". Ξέρουν πια που βρίσκεται και δίνουν συμβουλές για το πως θα το βρουν και οι επόμενοι. Αν είχα λοιπόν ένα τέτοιο μηχάνημα που θα μετρούσε ευχαρίστηση σ' αυτή τη περίπτωση θα χτυπούσε κόκκινο.

Δεν υπάρχει ασπρο ή μαυρο , σωστός ή λάθος τρόπος. Οπότε Πάνο ας είμαστε εραστές του ουρανού με οποιοδήποτε τρόπο ή τεχνική.

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπέροχο! Ότι καλύτερο και πρακτικότερο έχω διαβάσει μέχρι τώρα για το τι προσφέρει περισσότερη ικανοποίηση. Ξέρεις έχω την αντίστοιχη εμπειρία από την παρέα του καλοκαιριού στην παραλία. Μόνο που την εικόνα αυτή δεν την είχα βάλει σε λόγια ποτέ. Χαίρομαι που το έκανες Θανάση!

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει τέτοια κίνηση. Αν κάποιος την έκανε ας μας πει το γιατί.

 

Εγώ την έκανα. Επειδή δεν προσφέρονταν όλα με GOTO και επειδή ήθελα να δοκιμάσω και τα αστροάλματα και επειδή ήταν φθηνότερα δίχως GOTO.

Θα έρθω με το Nexstar στην εξόρμηση για να στη σπάσω Πάνο :D

 

DISCLAIMER: Έχω πράγματι δοκιμάσει ένα τηλεσκόπιο με GOTO και πάνω από μισή ντουζίνα δίχως GOTO και προτιμώ την πρώτη μέθοδο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν υπήρχε μετρητής ικανοποίησης -ευχαρίστησης θα μπορούσα να έχω επιστημονικές αποδείξεις για ποιο από τα δύο είδη παρατήρησης προσφέρει τη μεγαλύτερη ευχαρίστηση. Θα σας μεταφέρω την εμπειρία μου από τις παρατηρήσεις κοινού και τα μαθήματα αστρονομίας που διοργανώνουμε στην Κέρκυρα . Όταν λοιπόν καλούμε τον κόσμο να δει μέσα από το προσοφθάλμιο τον Δία , τον Κρόνο , το νεφέλωμα του Ωρίωνα και άλλα highlights του νυχτερινού ουρανού ακούγονται επιφωνήματα έκπληξης. Όταν όμως τους ζητηθεί να το βρουν οι ίδιοι χρησιμοποιώντας κιάλια , το τηλεσκόπιο ( dob) η ικανοποίηση τους αγγίζει τον αυθορμητισμό ενός μικρού παιδιού. Κάνουν σαν μικρά παιδιά .Δεν παρατηρούν ή θαυμάζουν το αντικείμενο αλλά το "κατακτούν" . Λένε: " Το βρήκα μόνος μου!!". Ξέρουν πια που βρίσκεται και δίνουν συμβουλές για το πως θα το βρουν και οι επόμενοι. Αν είχα λοιπόν ένα τέτοιο μηχάνημα που θα μετρούσε ευχαρίστηση σ' αυτή τη περίπτωση θα χτυπούσε κόκκινο.

Δεν υπάρχει ασπρο ή μαυρο , σωστός ή λάθος τρόπος. Οπότε Πάνο ας είμαστε εραστές του ουρανού με οποιοδήποτε τρόπο ή τεχνική.

 

Αγαπητέ HOMO νομίζω ότι το παράδειγμα σου είναι το ίδιο μετρητής ικανοποίησης και ευχαρίστησης. Επίσης νομίζω ότι τα λέει όλα. Το "έιδα" από το "κατάκτησα" έχει τέτοια διαφορά όσο το "μύρισα το φαγητό" με το "έφαγα το φαγητό".

 

Ένας μετρητής επίσης ικανοποίησης είναι να δεις ποιοι από αυτούς συνέχισαν να ασχολούνται. Αυτοί που έκαναν ουαου όταν είδαν κάτι, ή αυτοί που το βρήκαν μόνοι τους.........

 

Θα έρθω με το Nexstar στην εξόρμηση για να στη σπάσω Πάνο

 

Κώστα αρκεί να σου πω ότι στην τελευταία εξόρμηση υπήρχαν 2 χειροκίνητα Dob και ακριβώς ανάμεσα ένα 10αρι GOTO. Δύο ολόκληρα βράδια το GOTO το πλησιάσαμε μόνο για να το ευθυγραμμίσουμε...........

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέρα από το θέμα της ευχαρίστησης αυτός που είναι αρχάριος και ανιδεος πολλά θα τα βρίσκει στο GOTO θα είναι στο πεδίο του και δεν θα τα αναγνωρίζει. Πχ αμυδρούς γαλαξίες και νεφελώματα, τον Ουρανό και τον Ποσειδώνα και πιθανώς να αναρωτιέται γιατί δεν βλέπει τον Πλούτωνα και Quasars στο ETX-70...

Να μην αναφέρουμε την κυριολεκτικά χυδαία διαφήμιση ύβρι στην ερασιτεχνική αστρονομία της Celestron για τα ανεκδιήγητα sky prodigy που ισχυρίζονται πως θα γίνεις ταλέντο στην αστρονομία σε 3 λεπτά...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Eν ολίγοις,είσαι ευχαριστημένος απο την ενασχολήση σου με το χόμπυ;

 

Γρηγόρη πρόκειται για extreme sport. Δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση σου ακόμα. Θέλει χρόνο και χρήμα (δυστυχώς).

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης