Jump to content

Παρατήρηση Κρόνου, εντυπώσεις, λεπτομέρειες, χαρακτηριστικά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρηση Κρόνου, εντυπώσεις, λεπτομέρειες, χαρακτηριστικά

 

Ανοίγω αυτο το Θέμα όχι μόνο για να γράψω εγω μερικές λεπτομέρειες που είδα στον Κρόνο αλλά για να γράφουμε όλοι τι βλέπουμε στον Άρχοντα των Δακτυλιδιών :P

 

 

 

 

Στην προχθεσινή παρατήρηση ο Κρόνος έδειχνε αρκετά επιβλητικός και μεγάλος στα 350Χ

Μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε το Χώρισμα Κασσίνι, όχι ευκολα διότι το seeing δεν ήταν και τόσο καλό αλλά ξεχώριζε.

Τα Δακτυλίδια ήταν αρκετά εντυπωσιακά αφού πλέον έχουν γυρίσει προς τα εμάς, μάλιστα μπορούσα να δω την σκιά τους επάνω στον Πλανήτη αλλά και την σκιά του Πλανήτη στο στα Δακτυλίδια στο πίσο μέρος αυτού.

Νομίζω το πιο Θεαματικό οπο όλα ήταν η Μεγάλη "Αργιλώδες" Γραμμή που υπήρχε πάνω στην επιφάνεια του Πλανήτη, ανάλογη των ζωνών του Δία, την παρατηρούσα αρκετή ώρα και μάλιστα σε τακτά διαστήματα το Seeing εφτιαχτε-και-χάλαγε αλλά μπορούσαμε να δούμε κάποιες λεπτομέριες παραπάνω.

Επίσης πολύ ενδιαφέρων είχε η ταύτιση των Δορυφόρων του, όπου μπορέσαμε να εντοπίσουμε τον Εγκέλαδο, την Τέθυς ίσα που φαινόταν δίπλα στον δίσκο του Κρόνου, την φωτεινή Ρέα, την Διώνη, τον πορτοκαλοκόκκινο Τιτάνα και τον Υπερίωνα, να'ναι καλά το Starrynight που μας έδειχνε το που βρίσκονται.

 

Αυτά απο εμένα, καλές παρατηρήσεις σε όλους :mrgreen:

 

Saturn_Starrynight.thumb.jpg.32044235cf633f3d907ab2b201a99706.jpg

Starrynight, 17-02-2012

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Mε τι τηλέσκόπιο παρατηρούσες?

Χθες εδώ Αθήνα είχε σχετικά καλή ατμόσφαιρα 6-7 / 10. Με 150mm mak-cass στα 300x είχα καθαρή εικόνα και έβλεπα το χώρισμα cassini αν και δεν ήταν πίσσα μαύρο.Οι ζώνες στην επιφάνεια του φαινόντουσαν πεντακάθαρα.Προσπαθούσα να δω και το c-ring αλλά δεν ξεχώριζε εύκολα και αν δεν ήξερα ότι υπήρχε δεν θα το παρατηρούσα.Φαινόταν σαν θολό κομμάτι των δαχτυλιδιών δηλαδή δεν ήταν τελείως μαύρο σε σύγκριση με το εσωτερικό κενό.

Πάντα απίστευτο θέαμα ο Κρόνος.Δεν το βαριέμαι ποτέ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιχάλη η παρατήρηση έγινε με το 16αρι ΟΟ και με το 10αρι GSO, απλά το seeing ήταν χάλια.

Μια χαρά σε βρίσκω με 6-7/10 σκέψου να ήταν ακόμα καλύτερο το seeing :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν στου Βασίλη που το τηλεσκόπιο είναι f4 ο Κρόνος είναι γκριζο-λευκός και στο δικό μου είναι κίτρινος που είναι f5! Δε μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά!!

Η γκρίζα ζώνη του πάντως ήταν όλα τα λεφτά. Επίσης αν κοιτάξεις για αρκετά λεπτά σε μπερδεύει η θέση και η κλιση του δαχτυλιδιού του. Ετσι δεν είναι Βασίλη? ](*,)

 

 

Αξίζει πάντως να παρατηρηθεί! Προσφέρεται επίσης για ξεκούραση μετά από πολύ ψάξιμο σε αντικείμενα βαθέως ουρανού γαλαξιάκια , πλανητικά και αμυδρά σφαιρωτά!! :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλημερίζω όλους.

Έχω αρκετούς μήνες να γράψω στο φόρουμ αλλά αυτό δε σημαίνει πως έπαψα να ασχολούμαι με την αστροπαρατήρηση.

Μπαίνω ξανα για να μοιραστώ τον θαυμασμό μου μιας και χθες παρατήρησα για πρώτη φορά τον Κρόνο με το 127mm mak μου.

Αν και όχι χορταστικός σε μέγεθος στα 115x με έναν hyperion 13mm, διέκρινα το χώρισμα cassini, τη σκιά του πλανήτη στους δακτύλιους πίσω του, και μια ρήγα ελαφρά σκουρότερου χρώματος πάνω στον πλανήτη, λίγο πιο πάνω από τους δακτύλιους. Και βέβαια είδα και τον Τιτάνα. Όλα αυτά, από το μπαλκόνι του σπιτιού μου στο Χαλάνδρι.

Περιττό να πώ πως πραγματικά ανατρίχιασα και βούρκωσα από συγκίνηση... Δεν ξεκόλαγα από το τηλεσκόπιο.

 

Αυτό που με παραξένεψε είναι πως με hyperion 24mm & 2x barlow ελαφρά θόλωνε και αν και λίγο μεγαλύτερος, δεν ήταν το ίδιο απολαυστικός. Να υποθέσω πως έφταιγε η ατμόσφαιρα; Γιατί θεωρητικά μέχρι τα 127x δε θα μπορούσα να φτάσω σε μεγέθυνση για πλανητική παρατήρηση με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο;

 

Σας ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άσε το έξω να κρυώσει 2-3 ώρες και περίμενε να ανέβει επάνω από το κεφάλι σου. Δες και αν είναι καθαρός ο Barlow.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που με παραξένεψε είναι πως με hyperion 24mm & 2x barlow ελαφρά θόλωνε και αν και λίγο μεγαλύτερος, δεν ήταν το ίδιο απολαυστικός. Να υποθέσω πως έφταιγε η ατμόσφαιρα; Γιατί θεωρητικά μέχρι τα 127x δε θα μπορούσα να φτάσω σε μεγέθυνση για πλανητική παρατήρηση με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο;
Τι 115Χ τι 127Χ το ίδιο είναι, πολύ μικρές οι διαφορές, δεν θα έπρεπε να είχε την θολούρα... μάλλον φταίει ο Barlow ή ο συνδυασμός του με τον Hyperion24.

 

 

 

 

 

Στην προχθεσινή παρατήρηση ο Κρόνος ήταν απολαυστικότατος, είχα σχετικά καλύτερο seeing απ'την προηγούμενη φορά και μπόρεσα να δω αρκετές λεπτομέρειες παραπάνω, αρχίζω να πιστεύω ότι ο Pentax xo5mm αρχίζει να κάνει την απόσβεση του αφού στα 350Χ ξεχώριζε πολύ εύκολα και το χώρισμα Κασσίνι όπου χωρίζει το Α απο το Β ring αλλά φαινόταν και το C ring πολύ εύκολα.

Μου άρεσε αρκετά η μεγάλη "αργιλώδες" περιοχή όπου μπορούσα να διακρίνω αρκετές επιμέρους περιοχές επάνω της όπως και επάνω στην υπόλοιπη περιοχή του Κρόνου.

Αυτό που μου τράβηξε την προσοχή ήταν μια μικρή μαύρη "σκιά" πάνω στον δίσκο του Κρόνου στην πάνω αριστερή πλευρά απ'το δακτυλίδι όπου, ίσως να ήταν η σκιά του δακτυλιδιού επάνω στον Κρόνο αλλά εκείνη την ώρα είχε διάβαση σκιάς απ'τον Ιανό...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και η εστίαση δυσκολεύει όσο αυξάνονται οι μεγεθύνσεις, είναι πάντα ένας παράγοντας στον οποίο μπορεί να οφείλεται μια "θολή" εικόνα, στο ότι απέχει ένα "κλικ" από την τέλεια εστίαση.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη χτες κάναμε κι εμείς εξόρμηση και είχε πάρα πολύ καλό seeing. Ο Κρόνος ήταν απίστευτος. Βλέπαμε καθαρά το χώρισμα Cassini σε όλο το μήκος των δακτυλίων ακόμη και στο λεπτό σημείο πάνω από τον πλανήτη!! Επίσης το C ring εσωτερικά με γκρίζο χρώμα φάνηκε εύκολα και οι ζώνες πάνω στον πλανήτη κάτω από τους δακτυλίους. Επίσης τους 6 δορυφόρους που αναφέρεις τους είδαμε κι εμείς ακριβώς στις ίδιες θέσεις.

 

Θανάση αυτό που λες με το χρωματισμό του πλανήτη νομίζω ότι είναι θέμα προσοφθάλμιου. Στον ορθοσκοπικό τα χρώματα των πλανητών είναι προς το λευκό-γκρίζο ενώ με Nagler φαίνονται πιο προς το κόκκινο. Έτσι τουλάχιστο φαίνεται από το δικό μου τηλεσκόπιο.

 

Η μεγέθυνση που είναι για μένα η χρυσή τομή είναι τα 250Χ. Από εκεί και πάνω δυσκολεύομαι πολύ να δω κρυστάλλινο είδωλο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι μάλλον αυτό που λένε για τον χρωματικό τόνο αρκετών φακών της TV και άλλων. Αναφέρονται σαν "warm" ενώ οι ορθοσκοπικοί ως "neutral". Εκτός αν παρατηρούσατε με τον ίδιο φακό και είδατε διαφορές.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους.

Ωραία νύχτα η χθεσινή για παρατήρηση. Ο Κρόνος εντυπωσιακός στο 250x, με καθαρή εικόνα. Ξεχώριζε άνετα το “Χώρισμα Kασσινι” στα δαχτυλίδια, όπως και η σκούρα περιοχή (Μεγάλη Αργιλώδες Γραμμή ονομάζεται?) πάνω από τον ισημερινό του πλανήτη.

Είναι η πρώτη φορά που μπόρεσα να την διακρίνω.

Από τους δορυφόρους του, Ο Τιτάνας ευδιάκριτος, η Ρέα δύσκολα, οι υπόλοιποι άφαντοι.

Όλα αυτά με ΜΑΚ 127 μέσα από την Αθήνα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ προχθές παρατήρησα τον Κρόνο με το 4,5". Στα x100 φαινόταν αρκετά καθαρά αλλά στα x200 χαλούσε λίγο η εικόνα παρ'όλο το εντυπωσιακό μέγεθός του.
GeorgeXiro
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια εγω εχω ενα bresser galaxia 114/900.παιζει να δω ποτε τετοιες λεπτομερειες στον κρονο η σε αλλους πλανητες?

σορρυ μπορει η ερωτηση να ειναι χαζη αλλα ειμαι καινουρια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Φοβερός ο Κρόνος απόψε!

Το χώρισμα Cassini ήταν εύκολα ορατό με όλες τις μεγεθύνσεις, ακόμα και με τον UO HD 5mm με Televue barlow X2 (480X) που δοκίμασα από περιέργεια!!

Ορατό ήταν επίσης και το C-Ring σε νορμάλ μεγεθύνσεις βέβαια όπως και η σκούρα ζώνη στο βόρειο τμήμα του, και η σκούρα περιοχή στον βόρειο πόλο.

Καλύτερη εικόνα: ES82 11mm + Televue barlow X2 (218X),

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φοβερός ο Κρόνος απόψε!

Το χώρισμα Cassini ήταν εύκολα ορατό με όλες τις μεγεθύνσεις, ακόμα και με τον UO HD 5mm με Televue barlow X2 (480X) που δοκίμασα από περιέργεια!!

Ορατό ήταν επίσης και το C-Ring σε νορμάλ μεγεθύνσεις βέβαια όπως και η σκούρα ζώνη στο βόρειο τμήμα του, και η σκούρα περιοχή στον βόρειο πόλο.

Καλύτερη εικόνα: ES82 11mm + Televue barlow X2 (218X),

:P Μένιο σε ζηλεύω!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες παρατήρησα το εξής. Όπου και να τοποθετούσα τον Κρόνο (και τον Άρη), ακόμη και στο κέντρο του πεδίου, είχα μεγάλη οξύτητα και λεπτομέρεια στο Νότιο τμήμα (κάτω στο Νευτώνιο) και θολή εικόνα στο βόρειο. Ο Άρης μάλιστα ήταν στον Μεσημβρινό κατά την παρατήρηση. Η Αφροδίτη ήταν κομμένη με νυστέρι, δεν παρουσίαζε αυτό το φαινόμενο. Το παρατηρήσατε και εσείς ή φταίει κάτι στο τηλεσκόπιο (ήταν κρύο και έκανα ευθυγράμμιση);

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Να προσθεσω και την δικη μου παρατηρηση η οποια ειναι σε εξελιξη ...

Το seeing ειναι αθλιο μπορω να παω μεχρι 144 μεγενθυνσεις με τον 12,5 mm ορθοσκοπικο και το καινουργιο μου αποκτημα το skywatcher maksutov 6" . Δεν φαινεται το χωρισμα κασινι και απο δορυφορους μονο ο Τιτανας και η Ρεα ειναι ορατοι ευκολα αυτην την στιγμη . Η Τυθης παρολο που δοκιμασα και με μεγαλυτερες μεγενθυνσεις δεν φαινεται ουτε καν με αφεστιαση για να παρω ενα δειγμα της ](*,) το μονο καλο ειναι οτι ο μειωτης της celestron f6,3 δουλευει και με το maksutov και ενω το πεδιο στο ματι διπλασιαζεται δεν ξερω ποσο ειναι ακριβως η τιμη της μειωσης του f και ποσο μεγαλυτερο πεδιο παιρνω στην πραγματικοτητα , αλλα δουλευει :cheesy:

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άσχημο πράγμα αυτο το κακό Seeing, είχαμε που είχαμε όλες αυτες τις μέρες συννεφα και βροχές και τώρα που έφτιαξε ο καιρός όλα τα αστρα αναβοσβήνουν σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο.

Πραγματικά η παρατήρηση πλανητών με τέτοιες συνθήκες είναι σχεδόν στο όρια της μη παρατήρησης αφού χάνετε κάθε λεπτομέρεια απο αυτούς, φυσικά πάντα αξίζει να τους ρίχνουμε μερικές ματιές αλλά όσο και αν παιδεύεσαι με εστίαση τον είδωλο δεν φτιάχνει...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης